Jump to content
puiuraul

Situatia din Romania

Recommended Posts

Actiunea MindBomb 2004 se adreseaza problemei CORUPTIEI. NU e vorba de coruptia fara chip a statului, bisericii, sau a institutiilor, este vorba de CORUPTIA INDIVIDUALA DE ZI CU ZI. Deciziile zilnice facute de fiecare persoana in parte si care hranesc o cultura a neatentiei, indiferentei, minciunii si necinstei. Noi dorim sa ilustram felul in care decizille de zi cu zi pot pune bazele unei coruptii colective mult mai puternice si care a devenit un impas permanent in societatea romaneasca.

Un afis eficient o sa fie acela care nu da voie privitorului sa zica "O, asta nu e problema mea, eu sint un nimeni fara putere, parca pot eu sa fac ceva?" SAU "Eu nu actionez asa, si cind o fac, nu are nici un impact asupra intregului." Un afis de impact o sa fie acela care o sa il implice direct pe fiecare privitor ca participant activ in procesul colectiv; si asa deciziile bune cumulate vor duce la schimbarea in bine. Copii care invata sa aiba grija de mediul in care traiesc si sa respecte legea nu devin ministri de guverne care jefuiesc populatia in scopul imbogatirii personale si ascensiunii lor in rangurile puterii.  

Nu vrem mesaje bazate pe o critica vaga si care sint cinice sau demoralizatoare. Noi vrem sa facem niste afise critice dar gata oricind sa declanseze schimbarea atitudinilor, nu a politicii. Sa indemne individul spre actiunea personala directa, acceptind ca primul pas catre schimbare nu poate incepe decit de la schimbarea propriei persoane.

Citat de pe site-ul:

http://www.mindbomb.ro

Daca n-ai avut rabdare sa citesti uita-te la afise:

http://www.mindbomb.ro/index.php?where=2004sposters

Care este parerea ta?

Link to comment
Share on other sites

Initiativa aceasta e extraordinara si eu sper sa aiba efect mai ales intre tineri deoarece personele care au trecut de 40 de ani nu cred sa mai poata fi schimbate.

Eu sunt de parere ca noi romanii suntem toti niste corupti(aprox) deoarece orice problema avem preferam sa o rezolvam cu o cerere cu dop sau cu o cafea - noi suntem cei care alimentram coruptia in Romania .

Functionarii publici sunt ce sunt datotrita noua.

Dar daca macar tinerii s-ar schimba lucrurile ar lua-o pe fagasul cel bun in Romania! Sper din tot sufletul sa aiba succes initiativa aceasta.( am sa pun bannerul la mine pe site)

Link to comment
Share on other sites

Pana si cei tineri sunt Damned /// cand se zice noua generatia cred ca ar trebui sa vb de la '99 in colo pt ca cei care au crescut deja pleaca tot de la principiu: ,,Noi suntem romani ,noi suntem aici hoti///fraieri pe acest pamant"

Romania Trezeste-te !!! :roll: :wink: Buna incercare sa vedem si rezultatele :wink:

Eu unul nu comit LITTERRING CRIMES asa ca dorm linistit :)

==:>)) Danger lurks in the shadow.... Watch out is Bugs Bunny(())===

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am deschis acest thread ma gandeam ca mai multa lume se va implica, va condamna, va aproba sau pur si simplu isi va da cu parerea. Se pare ca indiferenta inca isi face simtita prezenta si dupa parerea mea, indiferenta este una din cauzele multor "mizerii" care, din pacate, inca se intapla la scara mare in Romania anului 2004.

In orice caz ii felicit pe cei ce nu au ramas indiferenti si au scris aici si pe cei ce vor msi scrie (sper).

Si nu uitati Schimbarea incepe cu noi. Prima oara ma schimb eu, prietenii mei; numai asa se va schimba sistemul, de la radacina la varv. :!:

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit vreodata ca "raul" facut de tine nu conteaza?

De, fiecare data cand arunc o hartie pe jos. 14% [ 2 ]

Nu, schimbarea incepe cu mine. 57% [ 8 ]

Nu ma intereseaza (dupa mine potopul) 28% [ 4 ]

interesant.... din 100 % .. avem doar 99 %.. 1% ala e comisionul ?

Link to comment
Share on other sites

Powersurge: Nu stiu de ce (de fapt stiu) dar din thread in thread si din post in post ma faci sa imi schimb parerea buna care mi-o facusem vis-a vis de tine. Erai asa un gram de moderatie si echilibru in forumul asta si pe langa asta si Timisorean ca mine............ :>

Link to comment
Share on other sites

Powersurge: Nu stiu de ce (de fapt stiu) dar din thread in thread si din post in post ma faci sa imi schimb parerea buna care mi-o facusem vis-a vis de tine. Erai asa un gram de moderatie si echilibru in forumul asta si pe langa asta si Timisorean ca mine............  :>

Can't take a joke huh ? :roll:

Nu stiu de ce esti asa naiv. Nu te mai agita, nu mai fa pe bunul samaritean, sau daca tot vrei sa o faci, arata-ne ca intr-adevar esti asa (cu fapte, nu vorbe).

Citeste mai bine post-ul lui Osirus, este cel mai relevant post din acest thread si maybe, just maybe, te trezeste la realitatea in care traim. (Apropos, ce varsta ai ?)

Imi cer anticipat scuze daca te-am ofensat.

Link to comment
Share on other sites

Nu n-ai de ce sa iti ceri scuze, nu ma ofensez eu asa de usor.

Ai dreptate in ceea ce priveste acest thread eu am facut doar un copy paste, atat, am considerat eu ca nu trebuie sa adaug nimic.

E adevarat ca sunt idealist dar nicidecum naiv (e o diferenta), nu vreau sa par nimic, pentru nimei, nu scriu pe acest forum ca sa joc teatru sau sa las impresii false (nu vad sensul). Sunt constient chiar prea constient de realitatea din Romania (ignorance is bliss) si ma obsedeaza ignoranta, indiferenta de care da dovada cetateanul roman.

Nu sunt aici sa dovedesc ceva si nici nu simt nevoia. (nu uita ca suntem pe un forum deci - just words). Eu stiu cum traiesc si ce fac, nu am nevoie de reclama sau tam tam. Daca pun mana pe un om cu baston alb, care se roaga de lumea ce trece intiferenta pe linga el sa il ajute sa treaca strada nu o fac pentru laude o fac pentru ca este normal, pentru ca simt ca este de datoria mea; in momente de genul asta pot simti doar ura pentru oamenii ce trec indiferenti, sincer nu imi pot inchipui ce gandesc astfel de oameni ce intorc capul si incearca sa nu vada.

Hai ca deja deviez, ma aprind si iar imi ziceti sa revin la realitate.

Am 20 ani, (curiosa intrebare asta cu anii... chiar asa de incult par in scris?)

Link to comment
Share on other sites

Degeaba (imi place sa) cred ca schimbarea incepe cu mine, daca ea nu continua cu "tine", cu "el" si se desavarseste cu "noi". Devine frustrant la un moment dat sa vezi ca esti unul dintre putinii care cred ca, fie si in doisprezecilea ceas, ar trebui ca lucrurile sa se schimbe. In fiecare zi ne izbim de indiferenta, ilegalitate, nedreptate, mai ales din partea celor de sus. Iar in astfel de cazuri esti neajutorat, nu vei fi luat in seama, oricat ai protesta, oricat de scandalizat ai fi. Este foarte trist faptul ca , in Romania, individul nu conteaza... Opiniile, doleantele, asteptarile unei tari intregi nu conteaza ... Si multa, multa vreme de acum incolo, nu vor conta, indiferent cine va veni la conducere. Romania mai are mult de suferit de bolile copilariei. Osirus are dreptate : este o utopie sa iti inchipui ca spaga, nepotismul, favoritismul vor fi eradicate. Personal cred ca nu vor disparea niciodata, insa indraznesc sa sper ca, vreodata, nu vor mai fi considerate "legi nescrise" ca acum.

Da, initiativa este laudabila. Nu stiu cat de mult va reusi sa schimbe ceva,insa. Intr-o tara si o perioada in care datul/luatul spagii si trasul sforii au devenit practic reflexe, e dificil de crezut ca o asemenea initiativa ar putea avea succes. Stiti cum se spune : "Obiceiurile vechi dispar greu". Iar, in opinia mea, educarea indivizilor care ne conduc ar trebui sa fie primul pas; sa nu uitam totusi, ca "pestele de la cap se strica".

In fine, este interesant de vazut ce se va intampla; nu ne ramane decat sa asteptam. Si sa asteptam... Si sa asteptam...

Link to comment
Share on other sites

just words

Din pacate asta este esenta romanului. Totul in Romania se face din "gura", in toate sensurile. Am urmarit thread-ul de la inceput si tot nu mi-am dat seama ce speri sa realizezi aici. Sa ridici constiinta nationala la un nivel superior? Sa il faci pe mind sa nu mai arunce tigarile pe langa Timisoara? (mind: lasa ma ca macar sunt biodegradabile :wink: ). Pana nu o sa ia fiecare situatia in maini nu o sa se rezolve nimic.

Zicea wagram mai sus "In fiecare zi ne izbim de indiferenta, ilegalitate, nedreptate, mai ales din partea celor de sus. Iar in astfel de cazuri esti neajutorat, nu vei fi luat in seama, oricat ai protesta, oricat de scandalizat ai fi

nu ne ramane decat sa asteptam. Si sa asteptam... Si sa asteptam...

Link to comment
Share on other sites

Sa il faci pe mind sa nu mai arunce tigarile pe langa Timisoara? (mind: lasa ma ca macar sunt biodegradabile)

De fapt filtrele de la tigari se degradeaza in 100 pana la 1000 de ani, deci...

Eu l-as vota pe Iliescu (poate se satura de mandate), :> ,serios, eu il propun pe m1nd...

...la maturat.

Link to comment
Share on other sites

Ma intreba (sau se intreba) cineva mai sus cere-i scopul, ce vreau sa realizez cu acest thread, uite asta am vrut sa realizez, sa provoc o discutie coerenta pe aceasta tema, nu vreau sa mut muntii... vreau doar ca acei oameni ce pot sa intelega, sa o faca si sa constientizeze ca atitudinea lor conteaza cel mai mult si asta este de fapt cea mai importanta arma si contributie care conteaza in schimbare situatiei Romaniei.

E clar ca lucrurile se schimba si dupa cum am mai spus-o, se schimba de la radacina la varv; frumos a punctat alexdanx, reactia fiecaruia in situatiile de zi cu zi conteaza foarte mult, asta inseamna de fapt "schimbarea incepe cu mine".

Zicea apash:

20 de ani puiuraul ? multi inainte

nu ai ajuns sa te "lovesti" inca de realitate

btw, daca esti student .. nu ai "premiat" nici un profesor ?

Ma lovesc in fiecare zi, crezi ca daca traiam in puf sau zburam pe un norisor fara nici o grija, deschideam acest thread?

Nu, nu am dat spaga la profesori, chiar daca acuma dau restante.

P.S. apropo de spaga: Mita_Hiero01_Mindbomb2004poster.jpg

alte chesti care ar trebui sa puna omul obisnuit (si nu numai) pe ganduri:

http://www.mindbomb.ro/images/compunere.jpg

http://www.mindbomb.ro/images/4radu.jpg

http://www.mindbomb.ro/images/isus4.jpg

http://www.mindbomb.ro/images/clint-poster.jpg

http://www.mindbomb.ro/images/mantorc.jpg

http://www.mindbomb.ro/images/street2002/ganditu.jpg

Link to comment
Share on other sites

normal ca te lovesti zilnic de realitate dar ... ai sa uiti scurt de schimbari in momentul in care te vei lovi serios si vei realiza ca trebuie sa dai spaga pt un loc de munca mai bun, pt o operatie etc.

cand vei avea o familie de intretinut atunci mai vorbim amice

un exemplu clar sunt eu, am dat spaga pentru locul de munca actual si uite diferentele :

vechiul loc de munca-lucram 8 ore legal zilnic dar erau vreo 10

actualul loc de munca-tura, 8 ore lucrez apoi 32 sunt liber

vechiul loc de munca-salariul infim, 3 500 000

noul loc de munca-salariu confidential :> dar de vreo 4 ori mai mare

o intrebare puiuraul : in situatia de mai sus tu ce ai face ?

ai ramane la vechiul loc de munca sau ai da spaga sa mergi la locul de munca nou ?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca Apashu a pus problema cum nu se putea mai bine. Raul, sper sa nu ajungi sa vezi pe pielea ta ce inseamna sa nu iti gasesti un loc de munca (mai bun sau pur si simplu un loc de munca si atat) pentru ca nu ai cotizat sau pentru ca nu cunosti pe cine trebuie. Poate vei avea norocul sa nu participi la examene si interviuri pentru un job, atat de evident "manarite" incat ramai total dezarmat. Da, sa spunem ca refuz sa dau spaga, sa spunem ca refuz sa ma folosesc de unele cunostinte. In cazul asta va trece mult timp pana imi voi gasi un loc de munca (acceptabil), nu voi dormi noaptea la gandul ca parintii mei sunt ignorati pe patul de spital. Poate ca sunt si persoane care isi permit acest "lux". Insa eu unul, nu.

"Azi nu dau spaga." S-ar cuveni unele mici adaugiri : "Daca nu sunt grav bolnav, daca nu sunt somer si nu am nevoie de un loc de munca, etc" Primul lucru pe care il pierzi la iesirea din facultate va fi acest gen de principii, daca vrei sa supravietuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca as fi procedat la fel in locul lui apash, desi as fi ramas cu un gust amar... Oricum principiile raman si chestia asta m-ar fi facut si mai inversunat.

Convingerea asta cu spaga la doctor este invechita.... o spun din experienta proprie (7 zile internat), Pur si simplu NU am vrut sa dau. Este adevarat ca imi mai cumparam cate o perfuzie de la farmacie (pur si simplu nu aveau), si ca nici macar nu am mirosit mancarea de acolo, dar am avut parte de un tratament profesional si nu m-am simtit deloc neglijat. Aceasta experienta m-a invatat ca cetateanul are un cuvant de spus.

Nu da domnule si gata, poate unii nu si-ar pune la bataie sanatatea pentru un principiu, dar nu cred ca asa ar trebui pusa problema.

:twisted: AZI NU DAU SPAGA! :twisted:

Chiar acum m-am intors de la rezultat - restanta, l-am luat, fara "cadouri" lasate la secretare

Apropo de munca:

Evit sa caut un loc de munca din mai multe motive (unele discutate in acest thread), desi simt nevoia de a-mi ajuta mama. Prefer, deocamdata sa fac mici afaceri (nimic ilegal), si consider ca ma duce capu destul si sunt destul de motivat sa reusesc sa realizez o mica firma... idei am destule. Chiar daca pare incredibil statul sustine tinerii studenti (scutiri de taxe...).

Sa nu imi spuneti ca sa ma trezesc la realitate, daca totul iti pare imposibil, nimic, niciodata nu va fi realizabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest adisoft83

Daca cineva iti pune, intr-un mod subtil dar bine de inteles problema "daca nu dai banii.. pici". Sa-ti povestesc ce s-a intamplat la Facultatea de Calculatoare. La un curs de programare s-a aflat cu mult timp inainte de examen ca un zvon "magic" ca daca nu cotizezi minim 300.000 lei/ persoana te cam pica :roll:. Asa ca la ziua examenului ce sa faca studetii din trei serii care aveau cu profesorul respectiv? Au strans banii... S-a facut o lista pe fiecare grupa care a dat si CAT si s-au inmanat pachetelele profesorului in zilele dinaintea examenuluii. Cei care nu au dat si-au luat suturi de la colegi ca de ce nu au dat ca trec pe seama lor.

Boon.. In ziua de examen aglomeratie mare stai cot la cot. Aflam ca ne pune cu o grupa din seria care a dat mai putin bani. (din 3 serii a 125-150 oameni 2 au dat 400k/caciula iar una doar 300k). Probleme.. pai ce facem d-le... luam mai putin.. NU!. Du-te si vb cu prof sa ne bage k lumea.. nu asa. Zis si facut.. coopiat la discretie, prof. facand misto de tine "ce ma... copiezi? te dau afara...". La corectare nu a verificat listele cu cine a dat/cine nu asa ca toata lumea care a copiat 3-4 randuri pe care sa dea nota a trecut... cu 7. Restu au luat si note mai mari (dupa cate au scris unii, altii dupa ochi frumosi). Ma veti intreba daca am cotizat, desi la materia respectiva sunt 8) ... raspunsul il stiti deja asa ca nu mai are rost sa vi-l dau.

Asa ca vedeti voi... coruptia este incurajata si cei din jurul tau: "ce ma?!? noi am dat si tu sa nu dai?!??". Problema este simpla: cat timp vor fi oameni care sa PRIMEASCA vor fi oameni care sa DEA, iar cat timp vor fi oameni care sa DEA vor fi oameni care sa PRIMEASCA.

Link to comment
Share on other sites

cu banii rezultati din micile tale afaceri poate as reusi sa imi achit doar intretinerea ...

mergi pe mana statului, sper sa nu suferi vreo depresie

ce e moral si ce nu ? te-as intreba cat soft licentiat folosesti; sau mp3-urile alea pe care le asculti toata ziua, ai platit pentru ele ceva ?

nu celui de la taraba ... :roll:

daca raspunsul este cel la care ma astept atunci schimbarea NU incepe cu tine

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...