Jump to content
dc eu:(

Limba română va deveni limba oficială în Republica Moldova

Recommended Posts

just a question....

daca o sa adopte limba romana: credeti ca o sa schimbe accentul? o sa spuna ca e romana si ca nu e "moldoveneasca" .asta e tot. Tot cu snietel si porumbiel o sa vorbeasca.

:cool2:

o sa se schimbe sigur accentul dupa ce se da legea. altfel nu e romana, nu?

Link to comment

1. ma bucur sa devina incet-incet parte din vechea romanie. :hello:

2. poate nu stiti ce porcarie a facut tov. Iliescu cand basarabenii au vrut sa se uneasca cu romania, imediat dupa 89 - in acele timpuri, bucurestiul le-a spus 'Niet' de teama rusilor, apoi amaratii s-au intors cu coada intre picioare la rusi. Cand basarabenii strigau sus si tare ca sa deschida pod de flori peste siret, romanii au impus trecerea granitei cu pasaportul. =((

3. se traga romania in jos? adica mai jos decat este acum? sa fim seriosi =))

Link to comment

2. poate nu stiti ce porcarie a facut tov. Iliescu cand basarabenii au vrut sa se uneasca cu romania, imediat dupa 89 - in acele timpuri, bucurestiul le-a spus 'Niet' de teama rusilor, apoi amaratii s-au intors cu coada intre picioare la rusi. Cand basarabenii strigau sus si tare ca sa deschida pod de flori peste siret, romanii au impus trecerea granitei cu pasaportul. =((

Cred ca Iliescu poate fi numit unul din porcii care au condus tara, fara niciun pic de sfiala in caracterizare.

Cu pasi marunti, Moldova e si mai aproape de noi (?)

Link to comment
Guest moodyviss

dupa mine este o prostie, avand in vedere ca in ultimi 40 de ani au fost foarte multe conflicte intre cele 2 tari, vor veni alte certuri pe alte motive.

Link to comment

1. ma bucur sa devina incet-incet parte din vechea romanie. :hello:

2. poate nu stiti ce porcarie a facut tov. Iliescu cand basarabenii au vrut sa se uneasca cu romania, imediat dupa 89 - in acele timpuri, bucurestiul le-a spus 'Niet' de teama rusilor, apoi amaratii s-au intors cu coada intre picioare la rusi. Cand basarabenii strigau sus si tare ca sa deschida pod de flori peste siret, romanii au impus trecerea granitei cu pasaportul. =((

3. se traga romania in jos? adica mai jos decat este acum? sa fim seriosi =))

Vorbesti prostii,prin 94 s-a intalnit Iliescu cu Eltsin la Moscova si au dezbatut problema tezaurului.Rusii ne-au dat de ales,tezaurul ori Moldova.Noi am ales Moldova,dar mai intai s-a facut referendum peste Prut si nu a iesit in majoritate ideea de unire( datorita rusilor din Transnistria care nu era inca regiune separatista) asa ca am ramas si fara Moldova si fara tezaur.In 97' Eltsin a trimis o scrisoare secreta lui Constantinescu prin care cerea Romaniei sa nu adere la NATO si ne vor da toata Basarabia (Bucovina,Moldova,Buceagul),dar n-am acceptat.In 99 dupa ce s-au calmat spiritele intre Moldova si Transnistria,au venit fratii de peste Prut cu ganduri de unire,dar n-am mai vrut noi,ca aderasem la UE si NATO.

Referitor la Podul de flori,eu stiu ca romanii aveau libera trecere,aratand doar buletinul,fie ca treceau in Moldova sau Romania,dar de cand suntem in UE a trebuit sa introducem pasapoartele din nou.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...