Jump to content
SYNDROM3

Guvernul introduce examenul de bacalaureat cu trei probe, din anul şcolar 2009-2010 Guvernul introduce examenul de bacalaureat cu trei probe !

Recommended Posts

Guvernul introduce examenul de bacalaureat cu trei probe, din anul şcolar 2009-2010

Guvernul a decis, prin ordonanţă de urgenţă, ca examenul de bacalaureat să aibă trei probe, din care Limba română va fi testul obligatoriu, iar celelalte vor fi stabilite în funcţie de profilul liceului, noul sistem urmând să fie aplicat începând cu anul şcolar 2009-2010.

Astfel, toţi candidaţii clasei a XII-a ar urma să susţină obligatoriu proba la Limba română scris. A doua probă este la Matematică, pentru filiera tehnologică, real şi o parte din vocaţional şi Istorie, pentru uman şi cealaltă parte din vocaţional.

"A treia probă scrisă va fi cea cu privire la care elevul va putea opta în conformitate cu filiera, profilul şi specializarea urmată pentru una dintre următoarele grupe de discipline: 1. fizică, chimie, biologie sau informatică; 2. geografie, filozofie, logică şi argumentare, economie, psihologie şi, după caz, sociologie. La acestea se adaugă, pentru cei care au urmat liceul într-o limbă a minorităţilor naţionale, şi proba scrisă la limba şi literatura maternă", a declarat premierul Emil Boc.

Decizia a fost luată în şedinţa de miercuri a Guvernului.

"Am decis ca celelalte competenţe pe care le solicităm şi care se vor măsura prin certificate de competenţă să fie desfăşurate pe pacursul clasei a XII-a. Pe parcursul clasei a XII-a, elevii vor avea de obţinut 3 certificate de competenţă: un certificat de competenţă în limba română, un certificat de competenţă într-o limbă străină şi un certificat de competenţă în abilităţi digitale, utilizarea calculatorului. Aceste competenţe se măsura prin calificative, de la slab la foarte bine, şi sunt obligatorii de obţinut pentru a putea ajunge la proba scrisă de la sfârşit", a adăugat premierul.

Absolvenţii cu certificate de competenţă lingvistică într-o limbă de circulaţie internaţională, recunoscute la nivel internaţional, sau un certificat de utilizare a calculatorului vor beneficia de echivalarea documentelor.

"Am luat aceaastă decizie pentru că am observat încărcarea suplimentară la sfârşit de an a elevului, iar la probele orale pe care le suţineau elevii în cadrul exemanului de bacalaureat s-a observat că, practic, toţi primeau note bune şi foarte bune şi se distorsiona practic examenul", a arătat Boc.

El a precizat că modificările sunt în concordanţă cu proiectul legii educaţiei naţionale.

sursa

Link to comment

Superb asa. Am asteptat sa aud asta.

Tie ti-ar trebui teste din Pokemon mai degraba ca am vazut ca te pricepi.

Oricum astia le schimba in fiecare an. Dracu stie ce vor sa rezolve cu schimbarile astea, ajung copiii sa fie tratati ca niste cobai. Parca mergea destul de bine cu sistemul dinainte. Aveam unul din cele mai exigente sisteme de invatamant din Europa, trebuia schimbata doar mentalitatea profesorilor putin si am fi ajuns departe.

Link to comment

"Am decis ca celelalte competenţe pe care le solicităm şi care se vor măsura prin certificate de competenţă să fie desfăşurate pe pacursul clasei a XII-a. Pe parcursul clasei a XII-a, elevii vor avea de obţinut 3 certificate de competenţă: un certificat de competenţă în limba română, un certificat de competenţă într-o limbă străină şi un certificat de competenţă în abilităţi digitale, utilizarea calculatorului. Aceste competenţe se măsura prin calificative, de la slab la foarte bine, şi sunt obligatorii de obţinut pentru a putea ajunge la proba scrisă de la sfârşit", a adăugat premierul.

Sa inteleg ca nu vor mai exista elevi 'picati' ? O sa fie elev slab la engleza, slab la romana ? :D

Link to comment

Mai voi ganditi putin , cum sa fie bine ???

E cel mai nasol ca au scos oralele + sportul , acolo se luat note mari 9 / 10 care iti urcau foarte mult media .... Cum poti fi deacord cu asa ceva ? ....

La sport nu ar trebui sa dea examen decat la profilele sportive (ca la restul sportul ar fi doar pentru sanatate, nu pentru performanta).

PS chiar trebuia examenul la romana sa fie obligatoriu indiferent de profil?

Link to comment

Tie ti-ar trebui teste din Pokemon mai degraba ca am vazut ca te pricepi.

Oricum astia le schimba in fiecare an. Dracu stie ce vor sa rezolve cu schimbarile astea, ajung copiii sa fie tratati ca niste cobai. Parca mergea destul de bine cu sistemul dinainte. Aveam unul din cele mai exigente sisteme de invatamant din Europa, trebuia schimbata doar mentalitatea profesorilor putin si am fi ajuns departe.

:coffee:

Link to comment

La sport nu ar trebui sa dea examen decat la profilele sportive (ca la restul sportul ar fi doar pentru sanatate, nu pentru performanta).

PS chiar trebuia examenul la romana sa fie obligatoriu indiferent de profil?

Problema e in felul urmator , la bac puteai sa alegi mai multe printre care era si sportul , am dat pur si simplu un exemplu oralele + sport :P

Anyway era mai bine inainte , parerea mea ...

Link to comment

Mai voi ganditi putin , cum sa fie bine ???

E cel mai nasol ca au scos oralele + sportul , acolo se luat note mari 9 / 10 care iti urcau foarte mult media .... Cum poti fi deacord cu asa ceva ? ....

+1,dar mai am de adaugat ceva:NUMAI IN ROMANIA SE POATE INTAMPLA:DUPA CE AI BAGAT MILIARDE DE EURO SI S-AU STROFOCAT ATATA SA CONSTRUIASCA SALII DE SPORT,SA SE PUNA PROBLEMA SA SE SCOATA SPORTUL DIN PROGRAMA,IAR LA BAC SA NU MAI FIE PROBA...dupa ce suntem vai de capu nostru mai aruncam si banii aiurea(mai bine construiau locuinte pentru tineri decat sa isi bata joc in halul asta de noi)ma tot gandesc...CHIAR NU LE ESTE RUSINE :(

Link to comment

se duce pe rapa? poi normal ca aveai medie mare, luai nota mare la orale + sport and la mate si romana scris 5 (ca esti prost bata) si uite asa omu are media dorita sa intre nush unde. lasa asa, e mai bine asa. nu te duci u d-le la faculta cu media din sport + orale, unde toata lumea stie ca se dau note fff mari f usor. puneti mana si invatat.

Link to comment

Bacalaureatul se simplifica, dar nu duce la cresterea calitatii. Cine a dovedit ca mai simplu = mai bun? De ce nu se da bacalaureatul la o singura proba?

calitatii, care calitate? randament poate. and nu-i treaba noastra sa hotaram daca e mai simplu/bun/bine asa cum e acum. indiferent ca se da bacu din 2 materii sau 10 daca elevii nu vor sa invete poti sa tot modifici pe el bac ca tot dejaba. vin generatii de elevi care tot mai putin studiaza and sa ne asteptam si la mai rau...

Link to comment

Tie ti-ar trebui teste din Pokemon mai degraba ca am vazut ca te pricepi.

Oricum astia le schimba in fiecare an. Dracu stie ce vor sa rezolve cu schimbarile astea, ajung copiii sa fie tratati ca niste cobai. Parca mergea destul de bine cu sistemul dinainte. Aveam unul din cele mai exigente sisteme de invatamant din Europa, trebuia schimbata doar mentalitatea profesorilor putin si am fi ajuns departe.

Normal, ca tu sti ce liceu urmez eu nu? Daca tu n`ai ce face in timpu liber si stai si inveti toata ziua e problema ta, eu n-am timp de invatat la istorie si alte materii din ce se mai dadeau bacu.

E de ajuns ca dai din romana, e inutila oricum.

Zicea unu ca oralele te urca la medie, daca atata poti, e problema ta, altii se descurca mai bine la scris.

Link to comment
Guest fakeSATAN

Tie ti-ar trebui teste din Pokemon mai degraba ca am vazut ca te pricepi.

Oricum astia le schimba in fiecare an. Dracu stie ce vor sa rezolve cu schimbarile astea, ajung copiii sa fie tratati ca niste cobai. Parca mergea destul de bine cu sistemul dinainte. Aveam unul din cele mai exigente sisteme de invatamant din Europa, trebuia schimbata doar mentalitatea profesorilor putin si am fi ajuns departe.

Esti la fel de prost precum areti si in poze. Pa.

Link to comment

Daca s-a dus de rapa, de ce romanii sunt campioni la invatat? :|

deci nu inteleg ce vrei sa zici. campioni in ce sens, ca sunt multe materii de invatat sau la cei premiati pe la diferite balcaniade etc etc?

p.s. daca te referi la cei premiati pe la diferite... aia sunt max 5-10% din toata prostimea :D

Link to comment

deci nu inteleg ce vrei sa zici. campioni in ce sens, ca sunt multe materii de invatat sau la cei premiati pe la diferite balcaniade etc etc?

p.s. daca te referi la cei premiati pe la diferite... aia sunt max 5-10% din toata prostimea :D

Fizica, chimie, matematica, materiile mai 'populate'. Chiar daca sunt putini, pe ei ar trebuii sa ii urmeze fiecare dintre elevi ... caci ei se gandesc la viitorul lor :-j

Link to comment

Sunt prea multe materii inutile la liceu, chiar si in 5-8. Cei care chiar fac performanta, fac performanta la 1-2 materii, la restul sunt protejati, la genul a adus premiu la matematica, il trec la romana, ii dau un 10 la istorie, etc

Daca poate sa imi spuna si mie cineva ce legatura are biologia/psihologia cu informatica, sau desenul/muzica cu matmatica il votez ca presedinte.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...