Jump to content
batterfly

S-a sinucis pentru ca a luat 7 la teza unica...

Recommended Posts

Dupa ce am citit titlul topicului m`am oprit la "Fiica in varsta de 13 ani a lui Constantin Cretan, fostul "locotenent" al lui Miron Cozma,"

E clar ce tip de parinti a avut saraca fata si cum a fost educata de i`a fost asa de frica de un 7 de a recurs la masuri extreme.

Nu mai dati vina pe copil aiurea,la 13 ani daca are formata o mentalitate asa de proasta e vina parintiilor.Nu era proasta sigur daca lua numai note bune,educatia si valoriile i`au lipsit cu asa parinti..pacat.

exact .am avut o colega care era tinuta de maica-sa in perfuzii cu vitamine si indopata zilnic cu medicamente pentru a putea invata , iar cand lua note sub 10, practic era batuta in fata clasei. n-o mai judecati degeaba pentru ca nu puteti sti ce a fost in mintea ei.exista si cazuri in care niste parinti dobitoci isi bat joc de copii lor.

Link to comment

Si daca popa nu`i mai tine slujba inseamna ca n`ai voie sa spui R.I.P.? Abtine`te de la comentarii stupide si nu mai aduce preotii in discutie. Aia au mai multe pacate decat noi.

Nu , eu vroiam sa spun altceva :) . Daca vorbim pe cale religioasa , spiritul , fara predica , nu ajunge nici in iad , dar nici in rai . Si ramane un suflet ratacit :D . Ma rog , nu trebuia sa faca asta in orice caz :( .

@ Mr . JusT : Tin sa te contrazic , notele nu reprezinta mentalitatea unei persoane . Mentalitate de gaina , pentru o nota nu trebuie sa te omori . #-o Daca era nota 4 ce facea ? Prima data se tortura iar apoi se omora ?

Link to comment

eh na , parintii au impins'o spre sinucidere , da admit ca au si ei o parte din vina ( nu 99,9 % ) .. dar daca te bat parintii , te maltrateaza exista alte metode mai eficiente decat asta.. notele nu reflecta inteligenta unui copil .. cunosc multi oameni inteligenti , dar puturosi care in loc sa depuna catusi de putin efort pt . o nota buna nu o fac .. si asa exista si oameni 'mai putin inteligenti ' (ca sa nu zic mai urat ) care tocesc , copiaza si ajung sa ii intreaca pe cei adevarati buni..

daca nota era 4 eu zic ca isi omora parintii si se sinucidea :lol:

si nu poti zice ca 7 e o nota mica pt. clasa a 7 a fiecare are note diferite , in functie de inclinatiile sale .

(mi'a venit teza la mate pf am luat 8 , ma gandesc , sa imi omor profa sau sa ma sinucid ? )

Link to comment

@ jas2jas : Sa-mi dai mie nota -_- , aia sa faci :P :)) . Eu am luat 5 :( . N-aveti o pusca sa impusc comisia aia de corectare a tezelor cu subiect unic ? :(

se vede ca ai luat 5..

mentalitatea ta e la pamant

peste tot comentezi aiurea..

Si da, cum a zis si Oana, R.I.P, nu gandeste limpede

Link to comment

din moment ce a spus ca avea note bune la scoala, tu de ce o faci proasta? :/

e o diferenta intre a gandi si a retine niste lucruri

^ idioten.

intrebare .. era emo ?:) .. daca da, se explica

oricum,nici de as fi luat 1 in teza, nu as fi facut asa ceva :)

intrebare .. esti retardat? nu-mi raspunde, stiu deja raspunsul :crazy:

Doamne fereste...ce copii distrusi... :error:...7 nu e o nota rea dar nci extraordinara...:) dar nu trebuie sa te sinucizi :)) si eu am luat tot 7 in acealasi semestru anul trecut :)) si uite ca inca traiesc :clap:

voi ganditi inainte sa postati? fiecare om are o mentalitate diferita, daca tu nu te sinucizi din cauza aia actiunea asta trebuie sa o faca toata lumea? (am luat exemplul asta sa vezi legatura, inlocuieste cu alt verb)

7 e o nota mica. poate a fost dezamagita cumplit de nota asta in ciuda faptului ca ea a invatat din greu pt test si asa a cedat nervos -> pills.

o solutie permanenta pentru o problema temporara

Link to comment

poate e adevarat, poate a spus aia sa ascunda legatura (daca are una), nu-mi pasa.

si nu era vorba de ce a vrut tatal ei, ci de ce a vrut ea.

anyway, a cedat psihic dintr-o problema minuscula.

poate a facut pariu cu o vecina ca de ia mai putin de 8 se sinucide o.O

Link to comment

In mare parte e si vina sistemului care fiind oricum suprasolicitant pentru un copil ajunge sa intre in depresii si asa mai departe . Avand in vedere ca 90% din parinti isi obliga copii sa invete si aplica diferite pedepse (idioate dar le aplica) pt a le "stimula" randamentul scolar nu ma mira absolut deloc . Acum as vrea sa le transmit parintilor lor "Poftim educatie" .

Cat despre cei de mai sus care comentau ca note mari = inteligenta va inselati amarnic . Sa fi inteligent poate insemna sa fi bun si intr-un singur lucru . Doar ca voi (sau nu neaparat) ati tocit pe bancile scolii ca niste maniaci nu inseamna ca acum sunteti inteligenti . Nici pe departe . Fiecare dintre noi lua note mari la materiile care il interesau cu adevarat si care ne atrageau . Restul e apa de ploaie . Avem un sistem de cacat si de cacat va fi si de cacat va ramane .

Link to comment

Sunt multe cazuri in care parintii isi terorizeaza copiii si rezultatele sunt sinucideri, fuga de acasa, racirea relatiei intre parinte si copil, agresarea parintlor, etc. Am avut colegi care se rugau de profesori sa ii asculte din nou ca nu accepta parintii nota 8 la limba romana ( erau plini de vanatai, pedepsiti in permanenta ). Oricum e pacat ca nu se invata in scoala adevaratele valori ale vietii, ceea ce conteaza cu adevarat, educarea copiilor de mici sa nu se consume pentru orice fleac ... in scoala romaneasca totul se dramatizeaza, totul devine stresant, teze/lucrari/examene sunt mai inspaimantatoare decat judecata de apoi, o fi frustrarea profesorilor care nu se pot integra in forta de munca productiva ? isi varsa aceste frustrari pe niste copii nevinovati ?

Tragica intamplare !

PS

http://img33.imageshack.us/my.php?image=ispam.jpg new forum gadget ?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...