Jump to content
Komisaru

Marea Britanie, îngrijorată de venirea unui nou val de imigranţi români

Recommended Posts

Cel puţin două milioane de români vor să emigreze, iar Marea Britanie este prima lor alegere. Concluzia apartine jurnaliştilor de la Daily Express care citează un sondaj al Ministerului Tineretului şi Sporturilor român. Potrivit sondajului, aproximativ 2,4 milioane de români cu vârste cuprinse între 18 şi 34 de ani intenţionează să plece din ţară.

Ziarul britanic precizează că aproximativ 500.000 dintre aceştia vor să plece în Marea Britanie. "Trebuie să punem capăt acestei nebunii şi imigraţiei nelimitate (...) Singurul mod în care putem face acest lucru este să părăsim UE şi să reluăm controlul asupra graniţelor noastre" spune Nigel Farage, preşedintele Partidului Independenţei.

Regatul Unit menţine însă restricţiile pe piaţa muncii pentru români şi bulgari. Totuşi, autorităţile estimează că aproximativ 100.000 de cetăţeni din cele două ţări se află pe teritoriul britanic. Statisticile oficiale arată că aproximativ un milion de imigranţi est-europeni au pătruns în Marea Britanie, însă cifrele reale ar putea fi mult mai mari.

mediafax

Link to comment
Guest spanky

Regatul Unit menţine însă restricţiile pe piaţa muncii pentru români şi bulgari.

ah ? adica romanii/bulgarii nu au locuri de munca disponibile in U.K. ? aiurea #-o

Daca e praf la Romanica mergem si noi altundeva.

Link to comment
Guest stefteo21

Asta este situatia, suntem tineri vrem la mai bine. Cand vezi ce greu merge treaba in Romania parca iti vine sa fugi. Nu neaparat ca este greu financiar, poate pentru unii este pentru altii nu este, aici e vorba de cat de bine stie sa se descurce fiecare si cat creier are, insa cand vezi ce greu se construieste o autostrada, cand vezi cum dau foc la cosurile de plastic pentru separarea deseurilor, cand vezi ce gropi sunt de cazi cu masina in ele, cand vezi ce infrastructura "trista" avem etc. Eu nu as vrea sa plec din tara din cauza partii financiare ci mai degraba as pleca din cauza nivelului de civilizatie si infrastructura. Macar de s-ar construi niste drumuri mai bune, sa nu mai treaca soselele prin sate sa faci 12 ore de la Timisoara la Iasi cu masina... de s-ar termina odata autostrada aia din Transilvania.

Indiferent unde ai pleca tot aici e acasa :P

Link to comment
Guest KRoN_oS

Si ce rezolva romanii daca imigreaza in Marea Britanie? Ce, la ei nu e criza? Plus ca au mai pus si restrictii...

Link to comment

Cel puţin două milioane de români vor să emigreze,

mediafax

Cat de rau a ajuns Romania:( O sa Ramana doar batranii si femeile in tara, Ca in Polonia

Bine ca de arabi, indieni si bangladesi (care traiesc din ajutorul social) nu sunt ingrijorati dar sunt ingrijorati din cauza romanilor si a polonezilor. Macar romanii au o oarecare educatie comparativ cu cei enumerati mai sus si in plus de asta nu cred ca o sa vedeti romani care sa se puiasca mai ceva ca puricii prin toata Anglia.

Sper sa ridice Obama vizele pentru Cnada/USA si sa ne stergem la fund cu Europa lor

EDIT:

Daca marile puteri de pe glob nu au vrut sa ajute tarile in curs de dezvoltare (deci si noi) ca sa ne dezvoltam la noi acasa, oamenii in disperata nevoie de un trai mai decent au plecat la ei acasa si i-a invadat. Asa ca eu i-as impusca pe acesti politruci analfabeti si retarzi care ne cred si pe noi la fel ca o sa punem botul la agitatia lor ca vai de mine, suntem invadati. Pai normal ca sunt invadati si o sa ii mai invadam . Si asta numai pentru faptul ca nu a pus un deget la un trai mai bun la noi. Orice actiune naste o reactiune!

Daca au restrictii de munca, tu cum crezi ca scapa de foame?

munca la negru

Link to comment

Cat de rau a ajuns Romania:( O sa Ramana doar batranii si femeile in tara, Ca in Polonia

Bine ca de arabi, indieni si bangladesi (care traiesc din ajutorul social) nu sunt ingrijorati dar sunt ingrijorati din cauza romanilor si a polonezilor. Macar romanii au o oarecare educatie comparativ cu cei enumerati mai sus si in plus de asta nu cred ca o sa vedeti romani care sa se puiasca mai ceva ca puricii prin toata Anglia.

Sper sa ridice Obama vizele pentru Cnada/USA si sa ne stergem la fund cu Europa lor

EDIT:

Daca marile puteri de pe glob nu au vrut sa ajute tarile in curs de dezvoltare (deci si noi) ca sa ne dezvoltam la noi acasa, oamenii in disperata nevoie de un trai mai decent au plecat la ei acasa si i-a invadat. Asa ca eu i-as impusca pe acesti politruci analfabeti si retarzi care ne cred si pe noi la fel ca o sa punem botul la agitatia lor ca vai de mine, suntem invadati. Pai normal ca sunt invadati si o sa ii mai invadam . Si asta numai pentru faptul ca nu a pus un deget la un trai mai bun la noi. Orice actiune naste o reactiune!

munca la negru

Tu esti prost ca generalizezi la toti arabii.Cunosc arabi de 10 ori mai educati decat tine sau alti romani.

Au si motiv...in dintre tarile Europene in Anglia se castiga cel mai bine cam.. 8-| aiurea..

Ba-banele nu'ti mai gasesti cuvintele?in dintre? :mellow:

Munca la negru o sa fie mereu o solutie.In Anglia santierele sunt pline de romani care muncesc la negru.

Link to comment

Tu esti prost ca generalizezi la toti arabii.Cunosc arabi de 10 ori mai educati decat tine sau alti romani.

Ba-banele nu'ti mai gasesti cuvintele?in dintre? :mellow:

Munca la negru o sa fie mereu o solutie.In Anglia santierele sunt pline de romani care muncesc la negru.

din graba si neatentie am facut o greseala de scriere si logic ca deza tre sa comenteze nu?chiar suferi asa si tre sa fii bagat in seama?ia si te calmeaza te rog..

Trei sferturi dintre britanici sunt de acord cu restricţiile în privinţa imigraţiilor

Trei sferturi dintre britanici sunt favorabili impunerii unor restricţii în domeniul imigraţiei. Cel puţin, aşa arată un sondaj comandat de un post de televiziune britanic.

Din cele 2.000 de persoane chestionate de institutul YouGov în cadrul unei emisiuni de televiziune, aproape 75% declară că este nevoie de limitarea numărului de imigranţi care primesc permisiunea de a veni să muncească în Marea Britanie, sau a meseriilor pe care le pot practica aceştia.

Doar 4% dintre participanţii la sondaj consideră că guvernul controlează eficient fenomenul imigraţiei şi aproape jumătate se declară mai puţin înclinaţi să voteze laburiştii aflaţi în prezent la putere, având în vedere politica lor în ceea ce priveşte migraţia pe piaţa muncii.

Două treimi dintre cei chestionaţi consideră că Marea Britanie îşi pierde cultura specifică din cauza afluxului de imigranţi. Peste 400.000 de imigranţi, potrivit cifrelor guvernamentale, au sosit în ultimii doi ani din opt ţări est-europene devenite membre ale Uniunii în mai 2004.

În jur de 80% dintre britanici apreciază că imigranţii îi privează de locuri de muncă, iar 39% declară că în majoritatea cazurilor o slujbă obţinută de un imigrant este una pierdută de un britanic.

Realitatea.net

Mi se pare normal asa ceva..isi protejeaza astfel cetatenii si bine fac.. unora chiar le pasa de cei care i-au ales :)

Link to comment
Guest Xspeed

1- romanii nu se duc in valuri

tziganii se duc in stoluri

2 - romanii au ajutat economia lor atat timp cat sunt o forta de munca ieftina

3 - m-am saturat de imbecili care nu fac dinferenta intre roman si tzigan

Link to comment

pe oricine il duce mintea sa fure de nu are loc de munca , ma saturat sa tot aud de roman atatea ... , si polonezu , unguru , bulgaru etc. ar fura ...

Te-am intrebat ceva? :blink:

"ar fura" ai zis bine #-o

Link to comment

Nu e vorba de nici un furat ci e vorba de ceea ce orice tara vrea: ca tara sa fie a lor si nu a imigrantilor. E un numar de imigranti destul de mare. Acest val ar putea sa aduca un altul de chinezi, africani, mexicani s.a.m.d. Ca au bagat in fata motivul asta penibil (de parca ei nu ar avea hotii lor sau nu sunt alte natii care fura... ) asta e altceva dar nici vorba de asa ceva. Voi cum v-ati simti daca Romania ar fi 60-70% din unguri, chinezi, tigani si machedoni? Daca ati stii ce inseamna valoarea patriotica, poate ati stii cum sa dati un raspuns.

Link to comment

Tu esti prost ca generalizezi la toti arabii.Cunosc arabi de 10 ori mai educati decat tine sau alti romani.

Chiar nu ma intereseaza pe cine cunosti tu.Eu chiar sunt satul de seici grasi si fara educatie care "sponsorizeaza" mafia Albaneza din Paris si Londra. De arabii care cersesc ajutor social la stat numai zic nimic

Link to comment
Guest Arabia^Style

Cat de rau a ajuns Romania:( O sa Ramana doar batranii si femeile in tara, Ca in Polonia

Bine ca de arabi, indieni si bangladesi (care traiesc din ajutorul social) nu sunt ingrijorati dar sunt ingrijorati din cauza romanilor si a polonezilor. Macar romanii au o oarecare educatie comparativ cu cei enumerati mai sus si in plus de asta nu cred ca o sa vedeti romani care sa se puiasca mai ceva ca puricii prin toata Anglia.

munca la negru

amaratule dc bagi toti arabii in aceeasi oala?si app arabii aia care traiesc din ajutor social mai bn sa stea asa decat ca voi care va duceti si furati oriunde si oriunde va duceti va arata lumea cu degetu'...ma intelegi u?si inca cv,ce drq educatie aveti ma voi (romanii)?daca tot vb de noi...cu ce esti ma u ca roman mai presus ca un arab?cu nik cumva?:))

Chiar nu ma intereseaza pe cine cunosti tu.Eu chiar sunt satul de seici grasi si fara educatie care "sponsorizeaza" mafia Albaneza din Paris si Londra. De arabii care cersesc ajutor social la stat numai zic nimic

da de unde ai tras u concluzia asta ca nu sunt educati?asa visezi la noapte?:))

si app daca as fi sarac mai bn ma duc si iau ajutor social decat sa fur ca voi ma si sa ma arate lumea cu degetu' pe strada...sper ca ai inteles ce am zis cu toate ca nu cred asta...ti-am mai zis e prostia mare la tn :) traiesti din google si youtube :))

Link to comment

amaratule dc bagi toti arabii in aceeasi oala?si app arabii aia care traiesc din ajutor social mai bn sa stea asa decat ca voi care va duceti si furati oriunde si oriunde va duceti va arata lumea cu degetu'...ma intelegi u?si inca cv,ce drq educatie aveti ma voi (romanii)?daca tot vb de noi...cu ce esti ma u ca roman mai presus ca un arab?cu nik cumva?:))

da de unde ai tras u concluzia asta ca nu sunt educati?asa visezi la noapte?:))

si app daca as fi sarac mai bn ma duc si iau ajutor social decat sa fur ca voi ma si sa ma arate lumea cu degetu' pe strada...sper ca ai inteles ce am zis cu toate ca nu cred asta...ti-am mai zis e prostia mare la tn :) traiesti din google si youtube :))

Sti ce inseamna ajutor social?bani pe degeaba de la stat. Daca furi sau stai ca milogu pe ajutor social tot acolo ajungi.

Pe tine te fac la istorie geografie si tot ce vrei tu fara google. Te bat de te ascult cu urechea.

Noi romanii suntem superiori arabilor din multe puncte de vedere:

1. Avem cunostinte in informatica.

Si voi aveti dar sunteti praf. Nivelul vostru de inteligenta este foarte scazut, dureaza 3-4 ani de zile pana sa invatati o limba straina . Romanii invata orice limba din europa cu usurinta.

2.Sunteti atat de saraci incat imigrarea in tari precum : BULGARI,R.MOLDOVA,ROMANIA sunt o mina de aur.

3. Ion Tiriac, Nastase, Hagi, Nadia Comaneci

etc

etc

etc

Arabii stau ca tiganii prin baraci si astepta pana vine politia la ei sa le dea sa manance.

Nimeni nu poate sa spuna nimic bun despre arabi sau orice natie deasta de tigani.

Link to comment
Guest Arabia^Style

Sti ce inseamna ajutor social?bani pe degeaba de la stat. Daca furi sau stai ca milogu pe ajutor social tot acolo ajungi.

Pe tine te fac la istorie geografie si tot ce vrei tu fara google. Te bat de te ascult cu urechea.

Noi romanii suntem superiori arabilor din multe puncte de vedere:

1. Avem cunostinte in informatica.

Si voi aveti dar sunteti praf. Nivelul vostru de inteligenta este foarte scazut, dureaza 3-4 ani de zile pana sa invatati o limba straina . Romanii invata orice limba din europa cu usurinta.

2.Sunteti atat de saraci incat imigrarea in tari precum : BULGARI,R.MOLDOVA,ROMANIA sunt o mina de aur.

3. Ion Tiriac, Nastase, Hagi, Nadia Comaneci

etc

etc

etc

Arabii stau ca tiganii prin baraci si astepta pana vine politia la ei sa le dea sa manance.

Nimeni nu poate sa spuna nimic bun despre arabi sau orice natie deasta de tigani.

tot acolo ajungi a? esti penibil ma...

stii la ce poti sa ma faci u?la istorie si geografie de pe google :))

de unde ai ajuns u la concluzia asta ca ''voi romanii'' sunteti superiori arabilor din mai multe puncte de vedere?:)) ti-a zis mamica asa si u ai scris nu?

cunostinte de informatica?de unde atata?sa-ti sp ca 8 din 10 romani chiulesc de la ore zi de zi?ce drq informatica stiti ma voi?

nivelul nostru de inteligenta este scazut =)) doamne esti atat de prost...orice om cu inteligenta lui ma copile.auzi romanii invata orice limba straina din europa cu usurinta :)) adica si ala de pe strada ''aurolac'' o invata imd,arabii nu.bv esti tare.cat de penal poti sa fii ma.

suntem saraci?sa-ti zic ca sunteti una din cele mai sarace tari?pensionarii la voi abia au bani sa-si cumpere medicamentele etc...i'a sa stai sa te gandesti mai bn.in romania facem legea ''arabii' la nivel de afaceri si voi sunteti angajati la noi (mai ales in Bucuresti).ar treb sa mai vii in Romania sa vezi ca esti in urma din pacate .poate vii sa-ti dau salariu si sa te scuip drq ca esti atat de prost incat intreci orice limita.

Ion Tiriac, Nastase, Hagi, Nadia Comaneci,ce e cu astia?sunt bogati?bv lor ma.si la noi sunt multi asa,sunteti mici pe langa noi :))

noi stam in baraci si vine politia :)) oriunde sunteti in Europa va arata ma lumea cu degetu'.nu va suporta nimeni la cat furati,talhariti etc...si app daca nimeni nu poate sa spuna nik bun despre noi ''arabii'' atunci despre voi ce sa spuna lumea?in Europa cand va vad,uite'l pe tiganu' asta :)) si u vb de altii? mai treb sa te informezi si dupa mai vb :)

Link to comment

tot acolo ajungi a? esti penibil ma...

stii la ce poti sa ma faci u?la istorie si geografie de pe google :))

de unde ai ajuns u la concluzia asta ca ''voi romanii'' sunteti superiori arabilor din mai multe puncte de vedere?:)) ti-a zis mamica asa si u ai scris nu?

cunostinte de informatica?de unde atata?sa-ti sp ca 8 din 10 romani chiulesc de la ore zi de zi?ce drq informatica stiti ma voi?

nivelul nostru de inteligenta este scazut =)) doamne esti atat de prost...orice om cu inteligenta lui ma copile.auzi romanii invata orice limba straina din europa cu usurinta :)) adica si ala de pe strada ''aurolac'' o invata imd,arabii nu.bv esti tare.cat de penal poti sa fii ma.

suntem saraci?sa-ti zic ca sunteti una din cele mai sarace tari?pensionarii la voi abia au bani sa-si cumpere medicamentele etc...i'a sa stai sa te gandesti mai bn.in romania facem legea ''arabii' la nivel de afaceri si voi sunteti angajati la noi (mai ales in Bucuresti).ar treb sa mai vii in Romania sa vezi ca esti in urma din pacate .poate vii sa-ti dau salariu si sa te scuip drq ca esti atat de prost incat intreci orice limita.

Ion Tiriac, Nastase, Hagi, Nadia Comaneci,ce e cu astia?sunt bogati?bv lor ma.si la noi sunt multi asa,sunteti mici pe langa noi :))

noi stam in baraci si vine politia :)) oriunde sunteti in Europa va arata ma lumea cu degetu'.nu va suporta nimeni la cat furati,talhariti etc...si app daca nimeni nu poate sa spuna nik bun despre noi ''arabii'' atunci despre voi ce sa spuna lumea?in Europa cand va vad,uite'l pe tiganu' asta :)) si u vb de altii? mai treb sa te informezi si dupa mai vb :)

Mai citeste si tu despre hackerii romani care sunt in fruntea liste de infractori on-line.

a doua limba de la microsoft este romana, nu tiga....araba

Te folosesti de drepturile tarii mele pentru ca Tara ta nu iti ofera nimic. Ca rasplata, tu ne jignesti.

Tu esti incult si ne incurci cu fratii tai tiganii.

America de nord cauta forta de munca din Romania nu din tarile arabe.

Lista poate continua.

Cele mai frumoase femei sun romancele nu femeile arabe.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...