Jump to content
L3x@

Record de viteza pe internet

Recommended Posts

Pentru prima oara in lume, cercetatorii danezi au depasit asa-numitul “prag al terabit-ului”, adica posibilitatea de a transmite date cu viteza de 1.000 gigabiti pe secunda.

Este viitorul comunicatiilor internet si a devenit deja realitate la Institutul de fotonica din Liyngby, in Danemarca. O performanta “monstruoasa” intrucat depaseste de circa 50.000 de ori conexiunile cele mai rapide puse la dispozitie utilizatorilor de providerii comerciali; o viteza care permite descarcarea a 80 de filme calitate DVD pe secunda.

"Am batut toate recordurile mondiale”, a declarat cu mandrie responsabilul proiectului de cercetare, Leif Katsuo Oxenlowe. Ce-i drept, recordul mondial in domeniu atins pana acum era de 640.000 biti pe secunda si doar cinci laboratoare din lume au fost capabile sa-l realizeze. Viteza maxima ce poate fi atinsa de retele locale cele mai eficiente (LAN) este de un gigabit, iar actuala infrastructura a web-ului atinge limita de 10 gigabiti pe secunda.

Sursa: La Repubblica / descopera.ro

Link to comment
Guest stefteo21

Sa inteleg ca numai ma gandesc la jocul pe care il vreau si deja il am in PC ? As downloada san andreas in a 10 partea dintr-o secunda, sau mai putin?

Link to comment

Si io la fel ... :))

De ce doar cu 400 kb/s ? :| In mod normal trebuie sa scoti cu 2 maxim 6 mb . =))

super.tare....si.cand.ma.gandesc.ca.io.down.filmele.cu.max.7mb/s....si.mi.se.pare.mult.... :lol: =))

Tie ti-ar sarit butonul space ? :rofl2: .

On : WOOOOOWWW , 1 TB/S :o . Pai numa cat ca ma gandesc la un joc/film/anyone si deja il am :)) .

Link to comment

ce viteza.. :) vreau si eu :( o sa avem si noi in urmatorul mileniu asa viteza de download :) =)) o sa tastam de prin cavou ^_^ wireles :rofl1:

Nici in visele tale cele mai frumoase nu o sa prinzi asa viteza din cavou. Pentru asta,ia Clicknet :)) !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...