Jump to content
Parazitu'

Dacia iese din criză

Recommended Posts

Datorită programelor ?Rabla” din ţările vestice, cererea mare de autoturisme aduce uzina de la Mioveni la normalitate.

Dacia a înregistrat cea mai mare creştere din Europa - de 60% - la înmatriculările auto realizate în luna aprilie, comparativ cu aceeaşi lună din anul trecut, în timp ce piaţa totală a scăzut cu 12,3%, potrivit datelor Asociaţiei Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). Şi la înmatriculările pentru primele patru luni din acest an, producătorul autohton nu stă rău, înregistrând o creştere de 6%, la 65.122 de unităţi, faţă de ceilalţi constructori, care au înregistrat scăderi.

Numai în luna aprilie, în statele din Europa şi în Islanda, Norvegia şi Elveţia (EFTA), numărul de Dacii înmatriculate s-a situat la 23.654 de autoturisme, faţă de 14.750 unităţi înscrise în aprilie 2008. În acelaşi timp

, piaţa auto românească a coborât de pe poziţia a opta în UE în ianuarie-aprilie 2008 pe locul 16 în primele patru luni din 2009 în funcţie de numărul de automobile

noi înmatriculate. Numărul de autoturisme noi înscrise în România în primele patru luni a scăzut cu 58,6%, la 40.141 de unităţi.

Se va lucra şi sâmbăta

Compania a anunţat, ieri, că uzina va produce şi sâmbăta, zi în care se va lucra în două schimburi pentru a putea livra autovehicule conform comenzilor. Mai mult, mâine ?furnalele” vor merge la foc continuu, cu trei schimburi, pentru a onora comenzile şi pentru a permite adaptarea furnizorilor la noul program de lucru, se mai arată în comunicat. La finele lunii trecute, compania a anunţat că va creşte producţia, din 15 iunie, de la 1.200 de unităţi pe zi în prezent la 1.340 de unităţi pe zi, ca urmare a cererii mai mari la export.

Tot începând cu jumătatea lunii iunie, Dacia va angaja 500 de salariaţi, personal necesar susţinerii ritmului de fabricaţie mărit.

Asta după ce, în mai multe zile din ultimele trei luni din anul trecut şi în ianuarie 2009, producţia uzinei de la Mioveni a fost oprită, din cauza scăderii cererii. Astfel, din cele patru luni, peste 30 de zile nu s-a lucrat.

Sursa: www.infoportal.ro

Link to comment

Bai Catalin Radu Tanase bombardezi aici cu stiri de dragul unui +1 mai ceva ca aia de la Realitatea.Se duc dracu' toate stirile,nici nu mai apuca sa fie comentate.Calmeaza'te :|

am impresia ca nu te poti abtine.. 8-| daca ai o problema psihica..consulta te rog un doctor.iti urez o zi buna.

Link to comment

am impresia ca nu te poti abtine.. 8-| daca ai o problema psihica..consulta te rog un doctor.iti urez o zi buna.

Nu stiu care dintre noi doi are probleme.Unii dintre voi ati inteles gresit ideea de Stiri pe acest forum si ati transformat aceasta sectiune intr'un jurnal de stiri ieftin. :|

Halal..

Link to comment

da' chiar ca mai incetati. asa ati ajuns sa dati copy-paste la tot ce gasiti pe net?

nu e vina lor,e vina regulamentului sectiunii.

in cazul de fata voi trebuie sa primiti warn pentru ca nu ati raspuns in concordanta cu topicul deschis, iar news-spamerul ar scapa basma curata.

e vina cui permite.

LINK

Link to comment

Nu stiu care dintre noi doi are probleme.Unii dintre voi ati inteles gresit ideea de Stiri pe acest forum si ati transformat aceasta sectiune intr'un jurnal de stiri ieftin. :|

Halal..

da' chiar ca mai incetati. asa ati ajuns sa dati copy-paste la tot ce gasiti pe net?

Iar voi doi de ce postati ? De dragul unui +1 ? Ia mai taceti acolo .

On : Eh , mai multe Sandero sau Logan pe afara :crazy: . Oricum , Dacia nu mai este ce a fost odata :( . Acum , la reprezentanta sunt doar Sandero si Logan , cand prin anii '90 erau Sportive . (Dacia 1400 Sport) . :wub:

Link to comment

Iar voi doi de ce postati ? De dragul unui +1 ? Ia mai taceti acolo .

Ba esti nebun? :huh:

Adica nu mai e Dacia ce era odata?Ca fac masini mai bune?Ca au inceput sa dea un design masinilor,renuntand la prostiile alea patratoase?

Link to comment
Guest stefteo21

Nu te mai agita atat Deza pe aici ca ai facut SPAM cat sa iei suspend un an. Spre deosebire de alte stiri ale lui Parazitu asta e chiar una buna.

PS: Ai ajuns sa te certi cu truck ? e grav..

Mi se pare o stire excelenta ca Dacia a reusit sa iasa din criza, e o bila alba.

Link to comment

Nu te mai agita atat Deza pe aici ca ai facut SPAM cat sa iei suspend un an. Spre deosebire de alte stiri ale lui Parazitu asta e chiar una buna.

PS: Ai ajuns sa te certi cu truck ? e grav..

Mi se pare o stire excelenta ca Dacia a reusit sa iasa din criza, e o bila alba.

Nu ma refeream strict la stirea asta,asta era ultima postata de el atunci.Verifica celelalte stiri,sunt penibile. :lol:

Stii ce inseamna spam?Nu cred.Eu am comentat fiecare stire,nu am aberat pe langa subiect.

@Deza : Adica taci ca nu stii ce vorbesti . Intradevar , ai dreptate , Daciile nu au un design prea reusit . Dar , hai sa vorbim peste 25-30 de ani , sa vedem cum merge un Logan , de 30 de ani , cu peste 350.000 km . Si apoi sa ne dam cu parerea .

Nu stiu ce vorbesc,dar am dreptate?Fain asa.

Hai gata ca iar se ia IceMan de mine. :D

Link to comment
Guest Kamikaze

Iar voi doi de ce postati ? De dragul unui +1 ? Ia mai taceti acolo .

scuza-ma, esti dobitoc? tu chiar ai impresia ca eu postez pentru +1 aici? daca era sa fac asa, aveam minim 3k post-uri pana acum, trust me.

Link to comment

da' chiar ca mai incetati. asa ati ajuns sa dati copy-paste la tot ce gasiti pe net?

scuza-ma, esti dobitoc? tu chiar ai impresia ca eu postez pentru +1 aici? daca era sa fac asa, aveam minim 3k post-uri pana acum, trust me.

Asta este On Topic ? +2 pana acum . Si cred ca va mai urca ;) . Si chiar nu-mi pasa daca-mi spui dobitoc , prea putin imi pasa de parerea ta .

Edit : Imi pare rau ca tot fac off topic in acest topic , dar vreau sa vad limitele lui Kamikaze si Deza . :))

Link to comment
Guest Kamikaze

Asta este On Topic ? +2 pana acum . Si cred ca va mai urca ;) . Si chiar nu-mi pasa daca-mi spui dobitoc , prea putin imi pasa de parerea ta .

Edit : Imi pare rau ca tot fac off topic in acest topic , dar vreau sa vad limitele lui Kamikaze si Deza . :))

bai cap de pluta, eu stiu ca sectiunea asta de stiri e atat de putin moderata incat tu chiar ai impresia ca postezi la obiect si fara sa faci spam. doar pentru simplul fapt ca nu te sanctioneaza nimeni, sa nu crezi ca nu faci spam cat cuprinde. incearca sa dai in stilul tau cate 1 reply dupa fiecare user in 10 topic-uri deodata DAR in alta sectiune ( gen discutii generale ), adica in maniera pe care am observat ca o practici, apoi spune-mi cat de sus iti urca warn box-ul. de n-o sa-mi dai dreptate cand te-am facut dobitoc...ei bine. pana atunci, ramai in abundenta asta de topic-uri care iti permite sa-ti impartasesti vastele cunostinte in reply-uri dese de cate 3 cuvinte, dar te rog, fa-o fara excesul de basini pe cap.

Link to comment

Fac baietii treaba buna, daca ar fii grabit lansarea modelului duster , garantez ca ar fii scapat si mai repede de criza

ps: care'i faza cu stiri nasoale ? :\ .. fratilor gusturile nu se discuta , personal pe mine ma intereseaza asemenea stiri.

pps: nu o sa ia nimeni ban pt stiri de genu , pt ca lumea da click vede , +1 traffic count = bani .. thaa!

ppps: nici acum nu pot sa inteleg criza asta .. toata lumea e in criza .. si banii care s`au pierdut .. s`au dus pe wc in jos ?! ... ma rog

Link to comment

Fac baietii treaba buna, daca ar fii grabit lansarea modelului duster , garantez ca ar fii scapat si mai repede de criza

ps: care'i faza cu stiri nasoale ? :\ .. fratilor gusturile nu se discuta , personal pe mine ma intereseaza asemenea stiri.

pps: nu o sa ia nimeni ban pt stiri de genu , pt ca lumea da click vede , +1 traffic count = bani .. thaa!

ppps: nici acum nu pot sa inteleg criza asta .. toata lumea e in criza .. si banii care s`au pierdut .. s`au dus pe wc in jos ?! ... ma rog

Exact . Nici eu nu stiu in ce consta criza asta econimica :) .

Link to comment

Fac baietii treaba buna, daca ar fii grabit lansarea modelului duster , garantez ca ar fii scapat si mai repede de criza

ps: care'i faza cu stiri nasoale ? :\ .. fratilor gusturile nu se discuta , personal pe mine ma intereseaza asemenea stiri.

pps: nu o sa ia nimeni ban pt stiri de genu , pt ca lumea da click vede , +1 traffic count = bani .. thaa!

ppps: nici acum nu pot sa inteleg criza asta .. toata lumea e in criza .. si banii care s`au pierdut .. s`au dus pe wc in jos ?! ... ma rog

Nici nu stii ce reprezinta criza economica si care sunt efectele ei,dar garantai ca Dacia ar fii scapat prin lansarea a nu stiu ce model?Strange..

Banii de care zici tu ca s'au pierdut,nu se refera la lichiditati si de fapt nici nu s'au pierdut.

Exact . Nici eu nu stiu in ce consta criza asta econimica :) .

Np,esti inca mic.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...