Jump to content
LeX LuTHoR

Chinezii vor să scoată alt dolar

Recommended Posts

Beijingul propune crearea unei monede internaţionale care să o înlocuiască pe cea americană.

Guvernatorul Băncii Centrale a Chinei, Zhou Xiaochuan, a făcut apel la adoptarea ?unei monede internaţionale de rezervă“ pentru a înlocui dolarul. Într-un comunicat postat pe site-ul instituţiei, Xiaochuan notează că actuala criză a pus în evidenţă ?slăbiciunile inerente ale sistemului monetar internaţional“. Criza reflectă necesitatea de a avea o monedă internaţională de rezervă ?deconectată de naţiunile individuale“, de mizele interne ale acestora şi ?capabilă să rămână stabilă pe termen lung“, mai scrie guvernatorul Băncii Centrale, cu o săptămână înainte de Summitul G20 de la Londra. Reforma arhitecturii financiare va figura pe agenda discuţiilor din capitala britanică.

Nu este prima dată când China îşi exprimă îngrijorarea faţă de viitorul monedei americane, în condiţiile în care o mare parte a rezervelor sale de schimb sunt în dolari.

Potrivit ?Wall Street Journal“, Rusia ar fi avansat încă de luna trecută ideea unei monede globale, plasată sub controlul Fondului Monetar Internaţional.

Premierul rus Vladimir Putin a respins însă această posibilitate. ?Autorităţile politice şi fiscale din Statele Unite nu vor fi niciodată de acord să renunţe la dolar şi vor lupta până la capăt“ pentru moneda lor, a precizat Putin pentru Itar-Tass.

sursa : infoportal

Link to comment

eu mai bine as vedea o lume in care se plateste cu acelasi ban (daca e euro, cu euro sa se plateasca PESTE TOT IN LUME ) pt ca asa am evita niste " crize " si niste probleme.... + cheltuieli + am aduce romanii acasa :)))

Primul a fost $ :) in USA dupa asta a aparut si Uniunea Europeana si au scos si ei o moneda (euro) si asa cele 2 continente au fiecare monezi diferite..

@ on topic nu ii vad rostul .. vor sa iasa mai in evidenta sau ce ..

Link to comment
Guest stefteo21

rusia, care e "dusmanul" nr.1 a americii foloseste dolaru american, america de sud care la fel, dusman al americii foloseste dolaru american... nu poate sa schimbe china ţac pac lumea...

Rusia NU este dusmanul nr.1 al Americii

Rusia NU foloseste dolarul american, foloseste rubla ruseasca.

Dolarul american normal ca are valoare in Rusia... daca e sa o luam asa si yenii japonezi au valoare in Brazilia de exemplu, sau in Romania... ii schimbi oriunde.

Link to comment

Rusia NU este dusmanul nr.1 al Americii

Rusia NU foloseste dolarul american, foloseste rubla ruseasca.

Dolarul american normal ca are valoare in Rusia... daca e sa o luam asa si yenii japonezi au valoare in Brazilia de exemplu, sau in Romania... ii schimbi oriunde.

Owned.

Nu prea am inteles cum ii va ajuta asta,oricum e ceva ciudat oricum,nu poti inventa o alta moneda asa din senin. Trebuie sa fie si niste legi

Link to comment

treaba e ca moneda americana este doar o hrtie care se devalorizeaza .

america are dreptu de a scoate dolari fara numar acest drept la castigat in timpul razboailor modiale .

ei acum fac la greu dolari si cumpara marfa din alte tari cum ar fi eu va dau hrtie si voi imi dati aur.

din cauza americi este criza asta

fiecare tara are dreptu de a scoate bani in funtie de aurul detinut.

Link to comment

Rusia NU este dusmanul nr.1 al Americii

Rusia NU foloseste dolarul american, foloseste rubla ruseasca.

Dolarul american normal ca are valoare in Rusia... daca e sa o luam asa si yenii japonezi au valoare in Brazilia de exemplu, sau in Romania... ii schimbi oriunde.

stai calm ca nu ma refeream in economia lor nationala ci la tranzactiile efectuate de ei. toate is in dolari, nu in rubla ;)

Link to comment

treaba e ca moneda americana este doar o hrtie care se devalorizeaza .

america are dreptu de a scoate dolari fara numar acest drept la castigat in timpul razboailor modiale .

ei acum fac la greu dolari si cumpara marfa din alte tari cum ar fi eu va dau hrtie si voi imi dati aur.

din cauza americi este criza asta

fiecare tara are dreptu de a scoate bani in funtie de aurul detinut.

ahaaaa . acum am mai inteles si eu treaba. nu stiam ca america face bani cu nemiluita. deci de asta. Ei practic fac bani din hartie si cumpara tot de la noi,tot ce am obtinut legal si prin o anumita "ratie"

Link to comment

Primul a fost $ :) in USA dupa asta a aparut si Uniunea Europeana si au scos si ei o moneda (euro) si asa cele 2 continente au fiecare monezi diferite..

@ on topic nu ii vad rostul .. vor sa iasa mai in evidenta sau ce ..

asta e dolar chinezesc.. e mai smecher :) treaba e ca hartia e de calitatea mai proasta si se fabrica mai multi :))

Link to comment

Daca stai sa te gandesti , nu e o idee asa de rea. O moneda independenta de vreo natiune , nu poate fi decat o moneda tare. Stim toti ca la orice declaratie a vreunui om politic , orice moneda nationala urca sau scade. Acelasi principiu e valabil si in domeniul afacerilor sau in caz de razboi. Printr-o moneda controlata de FMI oscilatiile astea ar putea fi neutralizate.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...