Jump to content
LeX LuTHoR

A fost descoperită o balenă care trăia în apă şi năştea pe pământ

Recommended Posts

Fosila, veche de 47 de milioane de ani, poate constitui una dintre verigile lipsă ale evoluţiei acestor animale.

IPB Image

Oamenii de ştiinţă au descoperit scheletul unei balene antice, veche de 47 de milioane de ani, cu un fetus înăuntru, scrie LiveScience.

Poziţia acestuia, cu capul în jos, este specifică mamiferelor care nasc pe pământ. Puii animalelor acvatice sunt poziţionaţi invers, atrag atenţia oamenii de ştiinţă, care spun că ar putea avea de a face cu o verigă lipsă în evoluţia acestor animale.

E prima fosilă de balenă antică însărcinată, spun oamenii de ştiinţă, şi poate arăta cum a decurs tranziţia acestor animale, de la pământ la apă, între 54,8 milioane şi 33,7 milioane de ani.

Philip Gingerich, paleontolog la Universitatea din Michigan, şi echipa lui au descoperit fosila în Pakistan, în 2000, iar apoi, în 2004, au găsit şi un schelet aproape complet al unui exemplar masculin din aceeaşi specie.

“Am descoperit repede dinţii puiului.

Apoi am continuat să căutăm, iar coastele erau invers. Am petrecut o zi întreagă cercetând creatura. Eram foarte confuz şi nu înţelegeam ce se petrece acolo”, povesteşte Gingerich.

Paleontologul a descoperit apoi un alt craniu, mai mare, şi a realizat că fetusul era încă în interiorul mamei.

Fiecare dintre cele două balene adulte are în jur de 2,6 metri, şi cântăresc 280, respectiv 390 de kilograme.

Noua specie, numită Maiacetus inuus, face parte din grupul Archaeoceti, care a precedat apariţia balenelor moderne. Acestea aveau mai multe tipuri de dinţi şi nări, caracteristici specifice balenelor de uscat, dar nu şi celor care populează oceanele în prezent.

Ca şi celelalte archaeoceti, balena nou descoperită avea patru picioare adaptate la înot.

“Erau legate de ţărm, fără îndoială. Trăiau în apă, dar se întorceau mereu aproape de pământ”, spune Gingerich.

Cercetarea lor sugerează că exemplarele speciei se hrăneau în apă şi apoi veneau pe pământ să se odihnească, să se împerecheze şi să nască.

sursa : infoportal

Link to comment

or sa se mai descopere inca multe..referitor la paleontologie.. :)

o informatie interesanta..oricum..crusta terestra ofera inca multe secrete despre viata de acu miliarde de ani..care era pe pamanant..

nici nu era viata pe "pamanant" acum cateva miliarde de ani :|

Link to comment

ce mah si dinozaurii si alte creaturi presitorice ce draq' sunt?

ALOU

miliard = 1 000 000 000

milion = 1 000 000

pamantul are 4.5 miliarde ani. tu stii cum arata pe atunci? prima forma de viata a aparut cam acum ~3 miliarde...si aia o celula amarata. dinozauri? :blink:

dinozaurii au disparut acum 65 milioane ani si au aparut acum ~250

Link to comment

nici nu era viata pe "pamanant" acum cateva miliarde de ani :|

iti dai seama..am facut o mica greseala..hai sa comenteze Lucian Carutasu ca doar n'are ce face.. :|

ON: in crusta terestra exista inca o multime de fosile care nu au fost descoperite..din multe alte specii necunoscute..Oricum putem spune ca exista multe contre intre reperele paleontologice prin faptul ca unele specii se incadreaza la mai multe filumuri si familii prin anumite caracteristici.. :)

Fosila, veche de 47 de milioane de ani, poate constitui una dintre verigile lipsa ale evolutiei acestor animale.

Oamenii de stiinta au descoperit scheletul unei balene antice, veche de 47 de milioane de ani, cu un fetus inauntru, scrie LiveScience.

Pozitia acestuia, cu capul in jos, este specifica mamiferelor care nasc pe pamant. Puii animalelor acvatice sunt pozitionati invers, atrag atentia oamenii de stiinta, care spun ca ar putea avea de a face cu o veriga lipsa in evolutia acestor animale.

E prima fosila de balena antica insarcinata, spun oamenii de stiinta, si poate arata cum a decurs tranzitia acestor animale, de la pamant la apa, intre 54,8 milioane si 33,7 milioane de ani.

Philip Gingerich, paleontolog la Universitatea din Michigan, si echipa lui au descoperit fosila in Pakistan, in 2000, iar apoi, in 2004, au gasit si un schelet aproape complet al unui exemplar masculin din aceeasi specie.

"Am descoperit repede dintii puiului. Apoi am continuat sa cautam, iar coastele erau invers. Am petrecut o zi intreaga cercetand creatura. Eram foarte confuz si nu intelegeam ce se petrece acolo", povesteste Gingerich.

Paleontologul a descoperit apoi un alt craniu, mai mare, si a realizat ca fetusul era inca in interiorul mamei.

Fiecare dintre cele doua balene adulte are in jur de 2,6 metri, si cantaresc 280, respectiv 390 de kilograme.

Noua specie, numita Maiacetus inuus, face parte din grupul Archaeoceti, care a precedat aparitia balenelor moderne. Acestea aveau mai multe tipuri de dinti si nari, caracteristici specifice balenelor de uscat, dar nu si celor care populeaza oceanele in prezent.

Ca si celelalte archaeoceti, balena nou descoperita avea patru picioare adaptate la inot.

"Erau legate de tarm, fara indoiala. Traiau in apa, dar se intorceau mereu aproape de pamant", spune Gingerich.

Cercetarea lor sugereaza ca exemplarele speciei se hraneau in apa si apoi veneau pe pamant sa se odihneasca, sa se imperecheze si sa nasca.

Sursa: Cotidianul

Link to comment
Guest Kamikaze

' date='Feb 8 2009, 12:26' post='3474998']

iti dai seama..am facut o mica greseala..hai sa comenteze Lucian Carutasu ca doare n'are ce face.. :|

te-am corectat, nu am comentat. e normal sa zici asa, te simti

Link to comment

ALOU

miliard = 1 000 000 000

milion = 1 000 000

pamantul are 4.5 miliarde ani. tu stii cum arata pe atunci? prima forma de viata a aparut cam acum ~3 miliarde...si aia o celula amarata. dinozauri? :blink:

dinozaurii au disparut acum 65 milioane ani si au aparut acum ~250

scz my bad :((

Link to comment

Nu ma surprinde tinand cont ca la ora actuala populatia sufera de obezitate iar fenomenul se accentueaza.

In 2012 ne intoarcem la origini, mai exact ne transformam cu totii in balene !!!

Se mai topesc si ghetarii iar asta dovedeste tot.

Vom trai in apa si vom naste pui pe micile palcuri de pamant ramase.

the end

Link to comment

Nu ma surprinde tinand cont ca la ora actuala populatia sufera de obezitate iar fenomenul se accentueaza.

In 2012 ne intoarcem la origini, mai exact ne transformam cu totii in balene !!!

Se mai topesc si ghetarii iar asta dovedeste tot.

Vom trai in apa si vom naste pui pe micile palcuri de pamant ramase.

the end

foarte tare , word :) :beer:

Link to comment

Nu ma surprinde tinand cont ca la ora actuala populatia sufera de obezitate iar fenomenul se accentueaza.

In 2012 ne intoarcem la origini, mai exact ne transformam cu totii in balene !!!

Se mai topesc si ghetarii iar asta dovedeste tot.

Vom trai in apa si vom naste pui pe micile palcuri de pamant ramase.

the end

nu "the end" ci GAME OVER =))

Link to comment

Nu ma surprinde tinand cont ca la ora actuala populatia sufera de obezitate iar fenomenul se accentueaza.

In 2012 ne intoarcem la origini, mai exact ne transformam cu totii in balene !!!

Se mai topesc si ghetarii iar asta dovedeste tot.

Vom trai in apa si vom naste pui pe micile palcuri de pamant ramase.

the end

aha ..vor traii in apa aia care stiu sa inoate =))=))=)) restu...cu barcile,iachturile(aia cu bani)..portavioane bla bla in fine

totusi am auzit'o si pe asta..balene de uscat..misto :crazy: :crazy:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...