Jump to content
Guest

Elev batut in strada, in fata sediului IPJ

Recommended Posts

27 ianuarie 2008. Ora 14.30. La Colegiul Tehnic "Gheorghe Asachi" elevii din primul schimb ies de la ore. Unul dintre elevii clasei a XI-a SAM este asteptat de citiva ?tovarasi" deloc prietenosi, in fata portii.

"In fata Politiei, la iesirea din liceul ?Gh. Asachi", peste 15 "elevi" l-au luat la bataie pe unul dintre ei si pur si simplu l-au macelarit in strada exact linga sediul politiei. In cazul de fata chiar daca erau niste pusti nu se putea baga nimeni sa il ajute pe cel care a luat bataie deoarece erau cam multi si pentru cine ar fi intervenit puteau sa apara consecinte", ne-a relatat un martor.

Scoala a inceput o ancheta in acest caz. "Sint implicati indivizi din afara scolii, iar incidentul s-a petrecut in afara perimetrului scolii. Copilul lovit este de la noi, am vorbit cu el si vom vedea exact ce s-a intimplat. Nu poate fi vorba de sanctiuni pentru ca agresorii nu sint din scoala noastra", a precizat directorul adjunct al Colegiului "Gheorghe Asachi", Cristian Pravat. In plus, directorul spune ca unitatea de invatamint are suficiente sisteme de siguranta, de la portar, pina la dispozitive de acces in diferite corpuri pe baza de cartela.

Cazul nu este deloc singular. Profesorii considera ca atunci cind vine vorba de violenta, de multe ori sint implicate si grupuri de persoane din afara scolii. Iar de controlat suta la suta cine si cum intra intr-o scoala este foarte greu. Mai ales in cazul unitatilor de invatamint care au multe corpuri si se intind pe un perimetru mare.

"Noi trebuie sa legitimam cine intra in scoala. Si facem lucrul acesta, chiar daca, de exemplu, unii dintre parinti se simt ofensati. Sint insa multe corpuri si eu sint un singur portar si stau aici la poarta principala. Mai este un agent de paza in curtea scolii, insa copiii mai sar gardul. Problema este ca in cazul in care se intimpla ceva grav, intrusii nu vor spune ca au sarit gardul, pentru ca s-ar deduce ca au intrat prin efractie. Vor spune ca au intrat pe poarta si asa ajungem noi vinovati", se teme Florin Leahu, unul dintre portarii Colegiului "Gheorghe Asachi". El mai admite ca diverse certuri intre tineri, poate chiar imbrinceli, mai au loc din cind in cind chiar la iesirea de la scoala, fie dupa colt, vizavi de sediul RAJAC, ori chiar spre Sararie. "Noi nu avem cum sa intervenim", a mai spus el.

sursa:ziaruldeiasi.ro

tipu imi este coleg si am vazut incidentu,cu toate ca erau multi,i-au dat cu spray in ochi si au fugit :lol:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...