Jump to content
vudu

Ziarul plastic

  

49 members have voted

  1. 1. ce parere aveti vor avea succes ?

    • da..poate peste 10ani
      7
    • poate dar nu la noi
      4
    • da dar depinde cat va costa ziarul
      30
    • in nici un caz
      8


Recommended Posts

Cu toata ca pana acuma a fost doar un concept de anul viitor se doreste incercarea de lansare al acestui tip de ziar! Ziarul portabil din plastic extrem de flexibil si are dimensiuni mai mari acesta se poate plia, impaturi si folosi oriunde,comparabile cu cele ale unei gazete, insa in latime masoara doar cativa milimetri si este dotat cu o tehnologie care imita cerneala pe hartie.De asemea se actualiza cu cele mai noi informatii printr-o conexiune wireless la Internet.

Cu ajutorul acestui concept se va putea evita risipa de hartie.Imaginati-va cate mii de tone de hartie sunt aruncate zilnic doar pe ziare, ziare pe care le citim odat a maxim de 2ori apoi le aruncam sau le punem pe foc sau rare ori le ducem la reciclare.Textele se vor putea trmitite electronic si stocat pe un singur e-reader.Deasemenea cu ajutorule-readerul veti putea citi documente, precum Microsoft Word, Excel, Powerpoint sau PDF.

Compania care si-a luat inima in dinti si doreste sa investeasca in acest proiect se numeste Plastic Logic, tehnologia ecranului apartinand E Ink.

IPB Image

Sursa

Link to comment

' date='Nov 5 2008, 17:33' post='3194415']

cred ca ziarele nu mai sunt ceva cautat in ziua de azi... :) mai mult televizoru ne omoara timpu decat presa scrisa...in fine..cred ca vor avea succes la inceput iar ca pret cred ca nu va fi mare diferenta intre ziarele de hartie si cele plastice.. :)

nici tv-ul nu mai e la moda...la moda e internetu si externetul

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...