Jump to content
alex

Tariceanu si-a dat demisia

Recommended Posts

Anticipatele vor veni daca parlamentul va respinde persoana pentru functia de premier de 2 ori.

Nasol rau de tot...

Avand in vedere ca intemperiile si criza CFR nu prea au placut alegatorilor mie imi este frica "sa nu o ia in freza alianta".

Daca va castiga orasele va castiga totul daca nu ....

In celalalt caz s-ar putea sa avem o surpriza ...(stolojan sau altcineva)

Presedintele propune premierul :P :P

Link to comment

Pai stai ca nu-si da demisia si pleaca. Isi da demisia pt a provoca o criza si alegerile anticipate. Dupa aceste alegeri, la care se spera ca Alianta DA va primi mult mai multe voturi si locuri in parlament, se va forma un nou guvern, probabil in aceeasi formula ca si acum.

Link to comment

Asta in cazul in care sunt anticipate si in care Alianta D.A va triumfa.

Putin probabil ca alianta DA PNL-PD sa castige din nou alegerlie din mai multe motive. Nu stau acuma sa le scriu pe toate dar voi da totusi cateva exemple foarte clare: de cand au venit la conducere au scumpit absolut totul de la carburant la imbracaminte si alimente de vreo 3 ori (daca nu ma insel); vor sa bage abonamente la gaze; vor sa faca T.V.A-ul la 22%, nu mai dau medicamente compensate pentru batrani si copii etc.etc.etc Daca stam sa tragem o concluzie guvernul Tariceanu a facut mai mult rau decat bine pana in prezent populatie. Parerea mea este ca o duceam mult mai bine pe timpul cand la conducerea guvernului era Nastase => PSD rulzs :D

Link to comment

Parerea mea este ca atit Baescu cit si Tariceanu au fortat decizia Curtii Constitutionale.Basescu ameninta cu anticipatele de cind a venit la putere.Presedintii camerelor parlamentului(psd-isti),eliberarile unor mafioti(Cozma,etc),ministrul justitiei total depasit de evenimente,sint efecte nu cauze ale gindirii basesciene.Daca mai dura mult asistam si la eliberarea(sacrificarea) lui hayssam pentru ca populatia sa se indigneze si sa ceara anticipate. :angry1:

Nu stiu daca face bine sau rau dar stiu un lucru:Nu m-as aseza la o masa de poker cu el.JOACA TARE. :tiphat:

Link to comment

Parerea mea e ca sondajele arata ca Alianta DA are si mai multe voturi acum. Campania "dati-ne tot parlamentul ca sa nu se mai opuna PSD la tot ce facem" prinde bine. Oamenii au zis clar ca vor ca PSD sa nu mai conduca camerele, si in plus vor sa scape de alianta cu PUR (sau PC cum e acum), facuta pt a avea majoritate in Parlament. Fac alte alegeri, obtin mai mult, fac ce vor. Sper sa nu se intample asa, cel mai bine e cand si opozitia e tare si are ce face, altfel degeaba mai sunt...

Pt alegeri: dupa demisia guvernului, Parlamentul trebuie sa nu acorde de doua ori votul de incredere unui nou guvern (desemneaza Basescu alt premier si ala face un guvern). Daca de doua ori nu se alege guvern nou, Presedintele dizolva Parlamentul si avem anticipate.

Urmeaza sa vedem sondaje zilele astea, banuiesc, plus guverne temporare (desi astea probabil au fost gandite de mult), voturi in parlament, si tot ce urmeaza.

Link to comment

I don't give a damn about politics....si ce ma enerveaza ca peste tot numai asta o sa aud, si totul o sa se rezume la asta...mai ales la tv si in ziare...ca avem anticipate ca sia dat demisia...bug off.....cand mor atatia oameni la londra, ei vorbesc despre discursul lui de kko (tariceanu) :violent: :violent:

Link to comment

off topic: poate este un loc gresit ales sa discutam politica, de aceea ii rog pe cei care au sub 18 ani sa se abtina din a posta aberatii in acest thread, iar jignirile aduse ne fondat vor fi sterse si cei care le posteaza vor primi warning

on topic:

refuzarea reformei in justitie a dus la punerea in practica a dorintei lui Basescu de alegeri anticipate, insa probabil vom asista si la o schimbare a constitutiei, deoarece chiar si cu alt parlament curtea constitutionala tot va refuza pachetul de legi care o lipseste de anumite privilegii

momentul alegerilor este foarte bine ales, cu cat o mai lungeau cu atat se apropiau mai mult de integrarea in UE si isi mai pierdeau din capitalul electoral, oricum sansa de integrare in 2007 a fost pierduta inca de la caderea constitutiei europene in Franta, deci nu se pot blama alegerile pentru aceasta intarziere

Estel, opozitia este buna atunci cand este constructiva ....

cunoscut fiind ca pestele de la cap se impute, nu poate fi vorba despre o eliminare a coruptiei in justitie pana nu sunt eliminati cei care o conduc

Ahilosu este un thread langa asta unde poti discuta cat vrei despre victimele din Londra

fantomas da'mi exemplu de produs scumpit de 3 ori :blink:

criza cfr este declansata de faptul ca SNCFR este nerentabila, ei vor cresteri salariale din subventii, adica din buzunarul nostru (unii dintre voi, daca ati fii angajati poate ati realiza ce inseamna ca din banii vostri sa fie platiti minerii, ceferistii, muncitorii din fabricile care merg in pierdere si atatea altele)

tinand cont ca tot ce si'a propus Basescu a reusit cu brio, am toata increderea ca va risca si va castiga si de data asta (sa nu uitam nu de mult trecuta criza a ziaristilor unde si'a asumat toata raspunderea esecului si a castigat)

Link to comment

Eu am incetat de mult sa cred faza asta cu "sunt oameni ai PSD-ului care ne pun bete in roate". Asta se intampla in Parlament, la nivel inalt politic... dar sa zici ca toti functionarii din justitie sunt ai PSD-ului, ca politistul din intersectie e controlat de Nastase, ca tot din cauza vechii conduceri nu merge nimic, de parca ar sta aia zilnic pe telefoane si ar da ordine pana si la cel mai mic slujbas, eu zic ca e deplasat. Pana la urma fiecare om vrea un salariu, vrea bani, isi fac toti meseria cum pot, se dau mereu cu noua putere atunci cand vin...

In plus, Alianta deja si-a inlocuit posturile cheie cu oameni de-ai lor. Sa zici ca cei din subordinea ta nu-si fac treaba asa cum trebuie, dar sa dai vina pe PSD pt asta, e rusinica, tu esti noul sef, rezolva situatia. Au trecut destule luni sub noua conducere si ti s-a imbunatatit viata cumva? Majoritatea lucrurilor s-au scumpit (unele ca asa ni se cere, dar altele din cauza acelei manevre cu TVA unic sau ce s-a facut inainte de Anul Nou), astia tot se cearta intre ei, din cand in cand mai baga Basescu cate un discurs din ala "din topor" si zice lumea ca e mai apropiat de ei prin exprimare. Trece si sentimentul ala...

Opozitia nu are cum sa fie constructiva in nici o tara. Altfel n-ar fi opozitie. Nimeni nu va zice in veci "e o idee buna, o votam si noi pe asta", indiferent cine e in opozitie. Intrucat timpul lor la televiziune e si mai redus decat al puterii, nici macar nu poti sa le auzi argumentele pt care sunt impotriva, sau daca le auzi sunt exprimate greoi si in termeni din aia de nici nu-i mai asculta nimeni.

Sunt chiar curios sa vad sondaje.

Link to comment

Estel, 5 din cei 9 de la curtea constitutionala sunt fie fosti ministrii PSD sub Vacaroiu, fie oameni pusi de Iliescu, iar unul este Serban Viorel Stanoiu sotul fostului ministru al justitiei Rodica Stanoiu, e aberant sa crezi ca acesti oameni nu au culoare politica, si eu la acesti oameni ma refer nu la "politistul din intersectie", EI au declansat criza actuala, nu incerca sa bagatelizezi...., EI au refuzat pachetul de legi dupa ce trecuse de parlament, si hai totusi sa vedem ce nu le'a placut...:

1. Pachetul de legi cuprinde prevederi referitoare la elaborarea şi implementarea legislaţiei privind restituirea proprietăţii imobiliare, preluată în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989

2. restituirea proprietăţilor funciare şi încurajarea dezvoltării agriculturii

3. reforma justiţiei.

si asa cum zici tu, ei sunt noii sefi si rezolva situatia, atat doar ca in actuala constitutie este stipulat ca membrii curtii constitutionale nu pot fi schimbati nici de basescu nici de parlament, deci singura rezolvare se constituie in alegeri anticipate pentru castigarea unei majoritati confortabile (este nevoie de 2 treimi din parlament pentru a vota peste capul curtii constitutionale un pachet de legi si de modificarea constitutiei pentru a permite aceasta)

si sincer mi'ar fi jena sa aduc vorba despre televiziune cand orice om stie cum a fost tratata opozitia in trecut, acum psdu' chiar are o sansa pe care alianta nu a avut'o la alegeri din punct de vedere mediatic

esti chiar asa de naiv sa crezi ca ti se putea schimba viata in bine in 6 luni? si oricum nu tva'ul este unic ci taxa de impozitare

admit ca alianta a avut oarecare probleme cu armonizarea platformelor pnl si pd insa era de asteptat sa se intample asa

US pe langa faptul ca nu se scindeaza alianta, ea chiar se intareste se vorbeste de crearea unui pol de dreapta, s'ar putea sa asistam chiar si la fuziunea pnl - pd

fantomas am crezut ca te referi la produse scumpite cu de 3 ori valoarea lor (adica costa 1 leu si acum 3 lei) nu la scumpiri succesive

l8r edit:

neah io mizez pe Stolojan

Link to comment

criza cfr este declansata de faptul ca SNCFR este nerentabila, ei vor cresteri salariale din subventii, adica din buzunarul nostru (unii dintre voi, daca ati fii angajati poate ati realiza ce inseamna ca din banii vostri sa fie platiti minerii, ceferistii, muncitorii din fabricile care merg in pierdere si atatea altele)

ce vrei sa spui cu asta? tu crezi ca cfr-istii sunt cumva scutiti de impozitele pe salar? daca te-ai osteni sa iti cumperi bilet de fiecare data cand circuli cu trenul si daca toata lumea ar face la fel, te asigur ca CFR-ul nu ar mai fi deloc nerentabil. nu mai vorbi in necunostinta de cauza, ca te mai si crede lumea.... btw: ce procent din salar dai tu pentru cfr-isti? hai ca as fi chiar curios... ar trebui sa te deranjeze mai degraba ca platesti o gramada de bani la asigurarea de sanatate, iar atunci cand ai nevoie de ea, daca nu cotizezi(plic&co.) esti tratat ca ultimul om....nici nu se uita medicul la tine. tu crezi ca e floare la ureche sa lucrezi la cfr....ei bine te anunt ca nu e deloc asa. nu e nici asa de greu ca in minerit, dar nici usor nu e......nervi, stres, ture de 12 ore....ia mai gandeste-te inainte sa postezi!

Link to comment

hmmm seba ma minunezi, banii de la buget de unde se strang? din taxele si impozitele pe salariile noastre nu ?

"ce procent din salar dai tu pentru cfr-isti?" tu chiar o iei ad-literam ? poate ca dau 1 mie de lei sau poate dau 20.000 sau poate eu nu dau nimic dar da estel din impozitul lui, era o chestie de principiu, incearca sa o intelegi ...

iar pentru faptul ca sunt unii care nu platesc pentru bilete, nu este treaba nici a mea nici a statului, este management prost, de vina sunt controlorii care accepta spaga, nu noi, ci conducerea ca nu stie sa'i motiveze

Link to comment

Nu cred ca va fi o fuziune PNL-PD...eu stiu din surse cat se poate de sigure ca va fi o alianta PNL-PNT. PNL si PD cred ca vor ramane doar la o simpla alianta.

Nici nu-ti imaginezi ce razboaie se poarta intre PNL si PD....astia se mananca unii pe altii....stiu sigur...O sa urmeze o perioada importanta in istoria tarii noastre, si amuzanta.

Eu stiu multe dar nu pot zice "pe post" ca cine stie ce informatori se afla pe aici. tongue.gif

Link to comment

E totusi interesant ca PSD pana acum nu a pomenit doar de lucruruile bune ale UE! Ca ce bine va fi cand intram,bla,bla!Insa daca intram va trebui sa fie cam totul la preturile care sunt in UE si atunci canditi-va ce ar fi fost daca brusc totul ar fi avut un pret enorm de mare!Eu cred ca e mai bine asa incetu cu incetu!Cand era PSD toate porcariile de atunci erau ascunse rau , iar acum cand ieseau la iveala acum totii acuza D.A. ca ei is de vina desi ei vor sa evita acele porcarii , insa ptr. asta trebuie sa si aibe sacrificii!Mai bine sa stim ce se intampla in tara decat sa fie ascuns ca ls PSD!CHIAR DACA A PLECAT ILIESCU PSD TOT VA AVEA UN SPIRIT DE ILIESCU!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...