Jump to content
Nutuseby

Un mod de a slabi

Recommended Posts

Eu am avut 120 Kg si acuma nu am decat 76 kg.Am slabit in 2 ani,alergand in fiecare zii 2 kilometri,si facand mult mult sport,plus faptul ca am mancat putin.Si am mancat orez in loc de paine,pentru ca tine de foame si ingrasa mult mai putin.De fapt orezul a fost cam ceea ce am mancat si inca mananc,ptr ca nu vreau sa dau in regres acuma.Dupa ce te apuci o tii toata viata.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna cura de slabire de care am auzit eu, a folosit-o si tatal meu, e ciorba de varza, de 2-3 ori pe zi, exercitii in fiecare dimineata si seara, alergat jumatate de ora dupa fiecare masa, zilnic timp de o luna si slabesti aprox. 20 kg... pare incredibil, cel putin la el a functionat... probabil depinde si de metabolism etc...

Link to comment
Share on other sites

pai eu ar trebui aproximati 20 sa slabesc

si asi vrea in vreo 4-5 luni:|

...

este asa ceva ?

Cea mai buna cura de slabire de care am auzit eu, a folosit-o si tatal meu, e ciorba de varza, de 2-3 ori pe zi, exercitii in fiecare dimineata si seara, alergat jumatate de ora dupa fiecare masa, zilnic timp de o luna si slabesti aprox. 20 kg... pare incredibil, cel putin la el a functionat... probabil depinde si de metabolism etc...

suna perfect pentru mine cam atata mi-asi dori eu

dar depinde de metabolism...

Link to comment
Share on other sites

pentru unii sportul nu are efect..in cazul meu care faceam 2 ore antrenament in fiecare zi si de 3 ori pe sapt sala nu m-a ajutat sa slabesc 1 gram...

Am inceput o cura drastica... dimineata un ceai sau o cafea cu o felie de paine prajita ...la pranz peste/piept de pui la gratar (maxim o felie de paine) la peste recomand mamaliga. seara intre 18-19 o salata si ceva fructe

este o dieta grea...dar daca te apuci de ea nu uita sa consumi si produse care contin calciu:

dimineata un ou fiert,niste branza,un pahar de lapte ..etc

am uitat sa precizez 9 kg in 10 zile :P

Link to comment
Share on other sites

ar putea suna ciudat.. dar iata cum am reusit eu sa slabesc 20 d kg fara sa vreau :).

dupa 2 ani de stat dejaba.. adik nu dat pe la scoala.. m`am pus serios pe "invatat". ok.. asta implica:

1.scularea la 6 dimineata.. juma de ora pe jos pana la scoala.

2.cum ajungeam acasa.. mancare si somn vreo 2 ore :D.

chestia asta s-a intamplat in 4 luni. k dupa s-a terminat scoala.

Dar , cum zicea si Injure reduce dulciuri / mancaruri care contin multe E`uri. Mai ales chips sau procarii dintr`astea sucuri etc. Nu renunta la paine , in sensul ca trebuie sa mananci moderat ( sunt mancaruri care necesita paine ).

Link to comment
Share on other sites

fa'ti un program calumea de somn (23:00-7:00)

iesi dimineata alearga putin.mananca putin dar des :)

si daca vrei o cura drastica vezi daca poti sa stai o luna NUMAI pe orez fiert (In apa, nu lapte) si ceai de slabit(fara zahar)

Link to comment
Share on other sites

Ai auzit de taebo ? billy blanks l-a inventat , este pe youtube , incepi cu asta http://www.youtube.com/watch?v=GP-ADSVstD0 , in fiecare dimineata pe stomacul gol ... poti sa iti cumperi de la un body shop , sau de pe site-uri L-carnitine magnesium , cuts II , Universal l-carnitine etc , care ajuta la arderea grasimilor , pe care il iei dimineata inainte de efort 2 pastile , si dupa masa inca 2 si alearga mult!!!!!

mancare : nu te lua dupa astia , cica ciorba de varza , te scarbesti de la ea , si cand ai terminat cu dieta , o sa pui foarte usor kg pe tine , in primul rand sa nu mai mananci dupa ora 6, fara sucuri doar apa , mananci obijnuit 3 mese pe zi , injur de 1700 de calorii pe zi , incearca sa mananci carne de curcan cat mai mult , este mult mai slaba decat carnea de porc..

succes :P

ps. fara junk food ,dar cred ca stiai

ps.2 la tae bo dai aproximativ de 500 de calorii jos , daca nu mai mult

Link to comment
Share on other sites

Ce iti recomand eu :

1. Sa-ti faci un abonament la o sala de culturism.

2. Sa ti un regim alimentar, atentie , regimul alimentar nu inseamna sa te infometezi ci sa scoti mancarurile care depun grasime repede cum ar fi painea

3. Daca ai destui banuti sa iti iei un antrenor personal , sau daca nu probabil ai un prieten care practica culturismul .

4. In arta culturismului totul consta in efectuarea corecta a exercitilor , fara zmuciri , daca te uiti la cei de la Mr.Olympia si ce exercitii incorecte fac nu te speria , ei se dopeaza cu minte .

5. Intr-un maxim 1 an vei vedea in oglinda un chipes domn cu niste brate frumoase , picioare frumoase , spate frumos , etc ...

Nu te lua dupa toti care stau toata ziua pe PC si se joaca Mario , incearca sa mai cauti pe google antrenamente de culturism pentru amatori , si alimentatia acestora sa vezi care iti pica bine .

Sper ca te-am putut ajuta :beer:

Link to comment
Share on other sites

sa slabesti e simplu stiu ca suna aiurea dar asa este:

-NU mananci de la fast food

-NU mananci cu paine

-Cand vrei sa mananci iti iei jumatate din portia care o mancai cand nu erai la "cura de slabire"

-Plus ca trebuie sa faci MULT sport....nu pana la epuizare ca nu rezolvi nimic...

Link to comment
Share on other sites

Voi trage doar niste concluzii la ceea ce au spus colegii de mai sus :

1. Daca vrei sa slabesti nu te duce la sala ! Acolo pui masa musculara, deci nu vei slabii. (poate doar sa alergi pe banda rulanta, dar iti recomand sa mergi intr-un parc)

2. Cum sa nu mananci dupa ora 6? Daca ma scol la ora 8 si ma culc la ora 24 si am un program activ, cred ca lesin de trei ori pana sa ma culc. Important este sa nu mananci cu 2-3 ore inainte de a te pune in pat.

Si acum sfatul meu: daca vrei sa slabesti fara sa faci foarte mari sacrificii si treptat: renunta treptat la dulciuri si la sucuri, incearca sa mananci cat de cat sanatos si fa miscare 2-3 ore pe zi (alergat in special).

In 1-2 luni vei simti.

PS: mai am niste prieteni care s-au dus la lupte deastea (wusu, judo .. deastea, nu stiu cum se numesc) si au slabit enorm.

Link to comment
Share on other sites

bla bla bla

Omu' vrea sa stie concret , din propria voastra experienta.

sa slabesti e simplu stiu ca suna aiurea dar asa este:

-NU mananci de la fast food

-NU mananci cu paine

-Cand vrei sa mananci iti iei jumatate din portia care o mancai cand nu erai la "cura de slabire"

-Plus ca trebuie sa faci MULT sport

Cam asta e cheia :D.

Eu de 2 saptamani am probleme cu dantura ( mananc foarte putin ) si cum doctora a fost in concediu ( revine azi :> ) , am slabit 5 kg.

Renunta la suc / paine , fa miscara si vei vedea rezultatele in timp ( eu nu prea am rabdare :() .

Legat de faza cu sala , nu ti recomand .Daca te lasi de sala si nu continui regimul ala , te ingrasi si mai rau + ca multi prieteni spuneau ca 6- 7 km alergati nu se compara cu o zi de sala ;)

Link to comment
Share on other sites

:rofl2: Hai ma ca esti tare rau :)) , daca merge la sala va da "clisa" jos si va arata si bine .

Si tu vorbesti din filme?

Stii ... in general la sala se duc "macho-menii" sa ridice greutati. Ei bine, ei nu slabesc ! pun masa musculara pe ei. Cum am mai spus > daca te duci la sala sa faci abdomene si sa alergi (care te ajuta sa slabesti) e treaba ta ca dai niste bani de pomana, cand astea^^ poti sa le faci si acasa/in parc.

LE: hahhahah mitza :)) ... alergati voi 6-7 km zilnic (ceea ce e foarte mult pt un om care nu face sport regulat; chiar si pt un sportiv) intr-un interval de timp direct proportional cu distata si intr-un ritm 2/4, 3/4 si va garantez ca ajungeti piele si os.

Link to comment
Share on other sites

Practici culturismul , nu cred . "Macho-menii" , oameni care au peste 50 de ani se numesc la tine "macho-mens" si vor sa arate bine si concureaza ti se pare ca sunt macho-meni ? Hai ca se vede clar ca nu faci sala si toata ziua CS,CS,CS , si btw un macho-men la el la sala are si banda de alergat si banca de abdomene si tot ce trebuie nu neaparat pentru masa musculara , intereseaza-te inainte sa dai din gura aiurea . #-o

Link to comment
Share on other sites

Te sfatuiesc sa nu ti vreo dieta speciala abtinandu-te de la prea multa mancare si sa nu folosesti tot felul de prostii gen pastile, substante care "fac minuni". Tinand cont ca esti la o varsta fragila, vei avea de suferit mai tarziu. Toate au efecte secundare peste un timp de... 10, 20 ani. Ori te ingrasa de nu mai sti de tine, ori vei arata ca un schelet.

Iti recomand sa faci un sport care te solicita mult, sa alergi mult, sa faci ceva sanatos si natural.

Si atentie mare cu mancarea fast-food! Evit-o.

Este bun si tae-bo, apropo de sugestia lui lexboy.

Link to comment
Share on other sites

Practici culturismul , nu cred . "Macho-menii" , oameni care au peste 50 de ani se numesc la tine "macho-mens" si vor sa arate bine si concureaza ti se pare ca sunt macho-meni ? Hai ca se vede clar ca nu faci sala si toata ziua CS,CS,CS , si btw un macho-men la el la sala are si banda de alergat si banca de abdomene si tot ce trebuie nu neaparat pentru masa musculara , intereseaza-te inainte sa dai din gura aiurea . #-o

Hai ca ultimul post al meu legat de subiectul sala >

1.In primul rand, mie imi place ca voi ca credeti supermeni pe forum, avisand un aer de superioritate fata de restul (adevarat sau nu, eu pot sa pretind pe forum ca sunt campion olimpic, tu n-ai de unde sa sti).

2.Spre deosebire de tine poate, eu fac sport de la 8 ani (acum am vreo 17) si cred ca stiu mai bine ce inseamna efortul fizic pt organism.

3. Anul trecut aveam vacanta la club si am zis ca daca tot n-am ce face, sa incerc cu sala. Ei bine, din 1 luna cat avem abonamentul, m-am dus vreo 12 zile pt ca mi se pare cea mai mare prostie. Asta ca sa nu mai zic ca la sala se duc foarte multi namaci din dorinta de a pune pe ei ceva, sa arate si ei a oameni.

Daca tu imi spui mie ca nu am trecut niciodata printr-o sala, eu sunt sigur ca tu nu stii ce inseamna sa alergi 6-7 km o luna intreaga.

hai ca nu vreau sa ma mai cert si cu tine ...

LE/ps: acum vad ca ai folosit cuvantul culturism O.o ... omul vrea sa slabeasca, nu sa ajunga un munte de om ;)

Link to comment
Share on other sites

ok va suna absurd

dar majoritatea chestiilor de pe net sunt tampenii

eu asi vrea sa intreb pe cineva de pe acest forum daca a slabit si prin ce metoda

multumiri anticipate :cool2:

simplu... nu mananci nimic doar bei niste apa , ce dracu poate fi asa greu ?

lexboy.. abtine-te te rog . facand efort , respectiv abdomene , depozitele de grasime se consuma treptat , astfel slabesti. dar cum tu probabil n-ai facut niciodata miscare , ai stat doar pe scaun si ai postat pe linkmania normal ca nu stii care-i mersu.

Link to comment
Share on other sites

personal nu am slabit niciodata, dar la sala de forta am crescut in masa musculara si s-a topit din grasime. Deci s-a echilibrat frumos corpul. Stiai ca muschii sunt mai grei decat grasimea? Deci daca dupa 6 luni de zile vei avea exact aceeasi greutate sa nu te sperii, caci vei arata mai bine. iar sa elimini dulciurile cand faci sport e o aiureala si o prostie, organismul are nevoie de zaharuri (dar naturale), schimba bomboanele cu miere si fructe, paine mai putina, carne slaba (facuta pe gratar si NU prajita in ulei), peste si ulei de masline in salata de zi cu zi. 1 data pe luna, poti sa iti faci de cap la mec...sa nu slabesti psihicul de tot si dai in depresii (daca esti dependent de asa ceva). Cola, fanta si alte prostii nocive trebe sa dispara, cumpara apa minerala si sirop si iti faci singur zeama pusa la frigider, sau faci ceai pur si simplu, din ala de al plicuri.

Infometarea da peste cap tot organismul si dupa 3 luni ai toate sansele sa depasesti greutatea avuta initial cand te-ai apucat de cura, plus creierul va resimti din plin abstinenta si te va face sa te gandesti non stop la cartofi prajiti si maioneza si toate celelalte chestii interzise. Sunt destule stresuri in viata, fara sa ne mai creem si noi altele. Apuca-te de un sport complex si tine-te de el (nu de performanta neaparat), innotul de ex iti armonizeaza corpul foarte bine. :cool2:

Bafta.

p.s. chiar azi ma duc la astia alaturi sa vad cat e abonamentul la sala, mi-e dor de fiare. :hello:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...