Jump to content
Burne

Ziua/le orasului

Recommended Posts

Ieri seara mi-am facut "curaj" sa merg la o tura cu hidro bicicleta pe lacul Mogosa cu niste prieteni, la intoarcere unul dintre noi a avut sclipirea de geniu sa ne oprim la zilele orasului Baia Sprie.

Gasim loc de parcare cu greu printre gloata de petrecareti si mormanele de gunoaie, imi fac curaj, opresc motorul trag frana de mana si ies din masina ...ne intampina miresme de mici, gratare, borhot, urina si euro toalete, pana aici nimic iesit din comun. Pe scena o cantareata de muzica populara povestea audientei de fecioru ei marele miner si alte kkturi, la mese niste "gagici" destul de bronzate isi scuturau bratarile si cerceii galbeni pe ritmuri orientale in timp ce salivau la micii cu mustar si muste de pe masa ... in rest pistoale cu bile, aripi de zane, zane fara aripi, noroi, doamne imbracate in costumul rosu de sarbatoare insotite de niste acrobati ai mersului pe jos trasi si ei la spitz in pantaloni de stofa cu pantofi de lac si camasa alba scoasa din pantaloni ( sa fie mai lejer ) si a 18 a bere in mana, tatuaje de prost gust, burti, guri fara dinti, aur mult prea galben, mult prea multi colanti verzi asortati cu bluzite si pantofi galbeni sau invers, D&G, dacii solenza tuning ( galbene cu geamri negre ), etc

In concluzie a fost cea mai ghetto sarbatoare la care am fost vreodata.

P.S. sarbatorile sau zilele oraselor sunt niste manifestari gretoase in general ... sper ca anul asta in Baia Mare sa termine cu mascarada numita Sarbatoarea Castanelor si sa faca ceva interesant ( se zvoneste ca o muta in centrul vechi si se va pune accentul pe manifestari artistice si culturale, concertele se vor sustine pe stadion)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asa sunt toate manifestarile de gen ... se strang toti vanzatorii ambulanti , se face mancare pe strazi in locuri infecte , se bea in cantitati industriale , toti cocalarii isi expun tinutele de hiper marca asortate penibil si de asemenea fiecare cauta sa fie mai "bengos" decat ceilalti. Ah da , uitasem sa spun de muzica in general de kkt si de publicul anost care de multe ori nici nu stie la ce manifestare se afla si mai ales in loc de o zi de celebrare a orasului ne alegem cu un freak show. Bravo pt topic , macar aici mai refulam si noi :))

Link to comment
Share on other sites

Ieri seara mi-am facut "curaj" sa merg la o tura cu hidro bicicleta pe lacul Mogosa cu niste prieteni, la intoarcere unul dintre noi a avut sclipirea de geniu sa ne oprim la zilele orasului Baia Sprie.

Gasim loc de parcare cu greu printre gloata de petrecareti si mormanele de gunoaie, imi fac curaj, opresc motorul trag frana de mana si ies din masina ...ne intampina miresme de mici, gratare, borhot, urina si euro toalete, pana aici nimic iesit din comun. Pe scena o cantareata de muzica populara povestea audientei de fecioru ei marele miner si alte kkturi, la mese niste "gagici" destul de bronzate isi scuturau bratarile si cerceii galbeni pe ritmuri orientale in timp ce salivau la micii cu mustar si muste de pe masa ... in rest pistoale cu bile, aripi de zane, zane fara aripi, noroi, doamne imbracate in costumul rosu de sarbatoare insotite de niste acrobati ai mersului pe jos trasi si ei la spitz in pantaloni de stofa cu pantofi de lac si camasa alba scoasa din pantaloni ( sa fie mai lejer ) si a 18 a bere in mana, tatuaje de prost gust, burti, guri fara dinti, aur mult prea galben, mult prea multi colanti verzi asortati cu bluzite si pantofi galbeni sau invers, D&G, dacii solenza tuning ( galbene cu geamri negre ), etc

In concluzie a fost cea mai ghetto sarbatoare la care am fost vreodata.

P.S. sarbatorile sau zilele oraselor sunt niste manifestari gretoase in general ... sper ca anul asta in Baia Mare sa termine cu mascarada numita Sarbatoarea Castanelor si sa faca ceva interesant ( se zvoneste ca o muta in centrul vechi si se va pune accentul pe manifestari artistice si culturale, concertele se vor sustine pe stadion)

Doar e Baia Sprie... :)

Sa speram ca o sa fie stas la castane (zilele baii mari) :x

Link to comment
Share on other sites

sper ca anul asta in Baia Mare sa termine cu mascarada numita Sarbatoarea Castanelor si sa faca ceva interesant ( se zvoneste ca o muta in centrul vechi si se va pune accentul pe manifestari artistice si culturale, concertele se vor sustine pe stadion)

si eu asa am auzit ca se muta in centrul vechi... vai de ce va ramane in urma petrecaretilor... eu mai mult pt castane merg (okok.. si pt must)... dar anul asta prevad imbulzeala, mai mare haos si debandada... si... parcul care de obicei a ramas curat va fi plin de ambalaje, gunoaie si alte asemenea. Dupa parerea mea ideea de a muta sarbatoarea a fost una cat se poate de proasta.

Link to comment
Share on other sites

Ca o completare la ce a scris money, ai uitat de toti tiganii care se aduna si incep scandaluri din cauza : "baaaaaa, de ce m`ai calcat maaaa?" sau "baaaa, tu te uiti la fundu lu` fomeia mea maaaa?" si kkturi d`astea.

Ce sa faci, asta este, e in aer liber, everybody`s invited ! #-o

Am renuntat la a merge la asa evenimente acu vreo 4 ani :)

Link to comment
Share on other sites

Ca o completare la ce a scris money, ai uitat de toti tiganii care se aduna si incep scandaluri din cauza : "baaaaaa, de ce m`ai calcat maaaa?" sau "baaaa, tu te uiti la fundu lu` fomeia mea maaaa?" si kkturi d`astea.

Ce sa faci, asta este, e in aer liber, everybody`s invited ! #-o

Am renuntat la a merge la asa evenimente acu vreo 4 ani :)

sa nu uitam ca isi fac aparita si toti taranii, care dupa o zi furtunoasa apar imbracati cu un ras de trening de la Adidas si cu pantofi de lac #-o

Link to comment
Share on other sites

Guest RespectHH

Frate ai dreptate :)) sunt din Baia -Sprie locuiesc si in baia mare =)) sarbatoarea asta e cea mai penibila manifestare pe care o poate face cineva intr-un oras ce sa faci ....? la baia mare sarbatoarea Castanelor e ceva mai mare ca si la baia sprie =)) asa se stie distra romanu asta e ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ieri seara mi-am facut "curaj" sa merg la o tura cu hidro bicicleta pe lacul Mogosa cu niste prieteni, la intoarcere unul dintre noi a avut sclipirea de geniu sa ne oprim la zilele orasului Baia Sprie.

Gasim loc de parcare cu greu printre gloata de petrecareti si mormanele de gunoaie, imi fac curaj, opresc motorul trag frana de mana si ies din masina ...ne intampina miresme de mici, gratare, borhot, urina si euro toalete, pana aici nimic iesit din comun. Pe scena o cantareata de muzica populara povestea audientei de fecioru ei marele miner si alte kkturi, la mese niste "gagici" destul de bronzate isi scuturau bratarile si cerceii galbeni pe ritmuri orientale in timp ce salivau la micii cu mustar si muste de pe masa ... in rest pistoale cu bile, aripi de zane, zane fara aripi, noroi, doamne imbracate in costumul rosu de sarbatoare insotite de niste acrobati ai mersului pe jos trasi si ei la spitz in pantaloni de stofa cu pantofi de lac si camasa alba scoasa din pantaloni ( sa fie mai lejer ) si a 18 a bere in mana, tatuaje de prost gust, burti, guri fara dinti, aur mult prea galben, mult prea multi colanti verzi asortati cu bluzite si pantofi galbeni sau invers, D&G, dacii solenza tuning ( galbene cu geamri negre ), etc

In concluzie a fost cea mai ghetto sarbatoare la care am fost vreodata.

P.S. sarbatorile sau zilele oraselor sunt niste manifestari gretoase in general ... sper ca anul asta in Baia Mare sa termine cu mascarada numita Sarbatoarea Castanelor si sa faca ceva interesant ( se zvoneste ca o muta in centrul vechi si se va pune accentul pe manifestari artistice si culturale, concertele se vor sustine pe stadion)

O descriere foarte buna a petrecerilor la romani ... asa e la noi n.ai ce face

Da' fata de alte tari noi stim sa ne distram

Link to comment
Share on other sites

=)) nush cum e in alte parti da la noi unde 40% sunt oameni de etnie rroma e mai ceva k in vestul salbatic :D

mie 1 nu imi plac festivalele astea ale berii sunt o mare porcarie ... dar nah gusturile nu se discuta :)

prefer sa ma duc la un local sa mananca ceva cu 2 3 prieteni sau sa plec cu masina din craiova asta la 18 20 km unde e un restaurant f frumos mai rustic asa numit "Carul din stele" :D sau oriunde da numai la festivalele alea nu as participa :)

Link to comment
Share on other sites

In Re e frumos, centrul e inconjurat de foisoare in care stau soldati, la intrare in centru sunt 2 garzi, sunt tot felul de panouri cu gauri unde sa-ti pui fata sa faci poze, artificii, concerte Cargo, Phoenix, Iris, sunt concursuri fel de fel, la festivalul berii nu vezi picior de tigan, nu e mare aglomeratie sau galagie, e destul de frumos :) ... merg in fiecare an, dar stau doar la o bere si la artificii.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine in oras sunt zilele orasului/festivalul vinului, Zilele Focsanilui care dureaza 4 zile, unde se bea bere, se mananca mici, vin formatii, bla bla bla, si toamna dupa ce se face vinul, Festivalul vinului cand vin astea cu butoaiele de vin (muzica, vin, mici) :x :))) + ca la sfarsitul fiecarui festival se da cate 15 minute de artificii :)) Are Oprisan bani ^^

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...