Jump to content
galklyfe

Masina care merge pe baza de aer

Recommended Posts

Cativa tineri cu ambitie, studenti la Universitatea Stuttgart din Germania, au construit Ventomobilul, un vehicul care merge pe baza de energie eoliana

Acesta are trei roti si un rotor cu diametrul de 2 metri, iar eficienta acestei inventii s-a dovedit a fi extrem de mare, informeaza Science Daily. Mai mult, tinerii urmeaza sa participe pe 23 august la competitia Aeolus din Den Helder, Olanda, unde vor concura cu acesta sub denumirea de InVentus.

Minunatul lor automobil se va intrece cu alte cinci echipe de la alte universitati de profil din Europa, intr-o cursa de trei kilometri. Pana la plecarea sa in Olanda, Ventomobilul este expus in campusul universitar din Vaihingen pentru cei care sunt curiosi sa il vada in timpul ultimelor teste dinaintea competitiei. “Ventomobilul este o alta dovada pentru folosirea energiilor regenerabile”, a spus profesorul Martin Kuhn de la Universitatea Stuttgart.

imagine Click

Sursa: Atac

Link to comment

atata timp cat exista petrol in lume, nu vor fi scoase in serie masini cu aer, ulei sau apa...e vb de miliarde aici, asa k...wake up pipL :right:

petrolul este pe sfarsite... in cativa ani nu o sa mai avem de unde sa bagam benzina,motorina s.a

@seamana cu o masinuta de golf :)) chiar ca avansam

Link to comment

Da cum merge cu aier ca tot nu inteleg is mai greu de cap :D

zgarie pe creier..

V-a dati seama ca nu prinde nici 20 de km la vale , si in plus daca nu bate vantul ..... la vasle marinari :rofl1:

da.. dar daca prinzi o tornada e 2 in 1.. masina plus avion =)) .. in plus e abia la inceput.. doar nu vrei sa mearga cu 300/h din primul prototip..

atata timp cat exista petrol in lume, nu vor fi scoase in serie masini cu aer, ulei sau apa...e vb de miliarde aici, asa k...wake up pipL :right:

indeed.. aia care au imperii cladite pe asa ceva oare vor renunta asa usor? eu nu prea cred.. atata timp cat o masina pe baza de aer/apa <de ulei chiar nu auzisem..> are performante foarte reduse fata de una pe baza de petrol, si nu se dau bani cercetarii sa le valorifice oare cine le va cumpara?

Link to comment

....atata timp cat o masina pe baza de aer/apa <de ulei chiar nu auzisem..> are performante foarte reduse fata de una pe baza de petrol, si nu se dau bani cercetarii sa le valorifice oare cine le va cumpara?

Motoarele diesel functioneaza foarte bine cu ulei (chiar si vegetal). Ba mai mult, au aceleasi performante si polueaza si mai putin. De exemplu, in nu mai stiu ce oras din Germania, transportul in comun e asigurat de autobuze alimentate cu ulei de rapita. Iar acum cativa ani a fost o stire pe ProTV despre niste sateni de undeva de prin Oltenia care foloseau la tractoare un amestec de 50% motorina si 50% ulei. Da' inainte de toate trebuie sa se vanda petrolul, nu?

LE: sper ca va dati seama ca stirea asta a trecut printr-un proces normal in presa romaneasca, de a creste senzationalul. Daca voi credeti ca poza aia e ventomobilul, va inselati, in primul rand, identificati rotorul de 2 metrii. Vedeti aici.

Link to comment

Motoarele diesel functioneaza foarte bine cu ulei (chiar si vegetal). Ba mai mult, au aceleasi performante si polueaza si mai putin. De exemplu, in nu mai stiu ce oras din Germania, transportul in comun e asigurat de autobuze alimentate cu ulei de rapita. Iar acum cativa ani a fost o stire pe ProTV despre niste sateni de undeva de prin Oltenia care foloseau la tractoare un amestec de 50% motorina si 50% ulei. Da' inainte de toate trebuie sa se vanda petrolul, nu?

LE: sper ca va dati seama ca stirea asta a trecut printr-un proces normal in presa romaneasca, de a creste senzationalul. Daca voi credeti ca poza aia e ventomobilul, va inselati, in primul rand, identificati rotorul de 2 metrii. Vedeti aici.

wow indeed =)) ce fel arata ;))

pai si totusi uleiul este mai scump decat benzina =))

Link to comment

Mi se pare o prostie, daca lumea ar fi desteapta, nu ar investii miliarde si miliarde de euro in asfaltari, poduri, cauciucuri, prostii cum e prostia asta de ,,masina" etc ci ar baga banii intr-un produs complet nou, ceva peste pamant, ceva zburator (mic), daca tot suntem asa avansati in domeniul satelitilor, navigatia nu ar fi o problema, am avea numai de castigat, in primul rand SPATIU (cel mai valoros lucru din lume).

Dar ce sa zic, lenea e prea mare sa reconstruiasca complet toate fabricile de masini, toate proiectele de poduri, drumuri etc ar devenii cam inutile... si deci, stam p loc :error:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...