Jump to content
andy009

23 august 1944 Tradarea regelui Mihai

Recommended Posts

Peste 150.000 de soldati romani sunt luati prin surprindere de tradarea regelui si cad prizonieri rusilor fiind trimisi in gulagul de exterminare sovietic,si in stele asiei sau in minele de la vorkuta.Intelectuali,Municori si tarani elita morala a neamului romanesc a fost intemnitata de catre regimul comunist.Multi sfarsidu-si zilele in captivitate.45 de ani de chin privatiuni captivitate si intuneric bolsevic.In tot acest timp RegeleMihai ducea un trai luxos in"amarul sau exil"in toti acesti ani nu s-a implicat niciodata .In lupta de eliberare anticomunista a exilului romanesc....Firesc primea indemnizatie de la regimul de ocupatie

Acum s-a intors in tara cu prietenii materiale nerusinate si cu aere de mare erou

Regele Mihai a tradat interesele primordiale ale romaniei in dorintza a-si salva tronul dar si la insistentele unei t... evreice la fel ca tatal sau ucigasul Carol al 2-lea ne-a tradat pentru o t.. evreica

Este Regele "Mihaitza"un erou sau tradator?

Link to comment
Share on other sites

Un tradator nesimtit,prost si senil :| ce tupeu de cretin a avut sa ceara retrocedarea castelelor sau palate ce-o fi alea...

dar stii ce a fost culmea ? cand a revenit a spus clar si tare (aparuse in toate ziarele si a fost difuzat la toate posturile TV) spunand cum ca : "Nu voi cere nimic , nu am nevoie" ...

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cati dintre voi ar fi facut lucrurile diferit. Eu unul nu il consider tradator pt simplul fapt ca nu avea de ales. Adica ori abdica , ori abdica. A preferat sa plece fara sa fie ucis si cu unele beneficii pt el. Pe scurt si-a pus interesul personal in fata interesului de tara. Oricare din noi ne salvam pielea noastra intai si dupa pe a altora. Repet , eu asa vad lucrurile si sunt curios cati dintre cei care au postat ca e tradator , ar fi facut altfel.

Link to comment
Share on other sites

Nu as putea sa il consider nici un tradator dupa cum a spus si iNm multi dintre noi am fi facut la fel, deoarece nimeni nu isi doreste sa moara nici pentru tara mai ales la varsta frageda pe care o avea Regele Mihai care era inca tanar si avea(sau urma sa aibe) copii oricum nici de erou nu poate fi vorba, deoarece pentru tara nu a facut nimic bine prin aceasta abdicare.

Link to comment
Share on other sites

Nu as putea sa il consider nici un tradator dupa cum a spus si iNm multi dintre noi am fi facut la fel, deoarece nimeni nu isi doreste sa moara nici pentru tara mai ales la varsta frageda pe care o avea Regele Mihai care era inca tanar si avea(sau urma sa aibe) copii oricum nici de erou nu poate fi vorba, deoarece pentru tara nu a facut nimic bine prin aceasta abdicare.

daca nu ne dorim sa murim pentru tara inseamna ca suntem tradatori si ne batem joc de cei care au murit pentru tara

Link to comment
Share on other sites

da multi dintre noi am fi facut la fel , dar noi toti nu conducem tara . Un rege adevarat ar fi facut exact invers , ar fi incercat orice pentru binele poporului dar nah s-a vazut clar ca nu are calitati de lider

Link to comment
Share on other sites

shit man..fuck them :|

Asa ceva nu trebuia sa se-ntample! este ingrozitor,

La acest, ce ne-asista aici! imi zvacneste sangele-n tample!

Am crezut ca stam in gropi si tragem in gol,

Ploua cu fier! astia sunt groaznici si nu au mila deloc!

Am avut si primul asalt, mi-am pierdut arma din mana,

Prin fum si explozii si urlete ce le visez de-o saptamana!

Sunt bolnav si murdar, in stare de soc imi iau botezul,

Contactul cu razboiul mi-a dus la extrem crezul!

In acte teribile mor camarazii secerati in iarba,

Ne respinge reciproc atacurile, astia nu stiu sa piarda!

Nu mai simt nimic cand ii dobor,

Am luat si prima viata cand veneau in marsul intariti de alcool!

Intru in panica, sergentul tipa la mine la un val,

Descarc metal in ceea ce pare a fi un alt val uman

Am sange, noroi si ulei pe fata, am sarma ghimpata, cadavre si gropi in fata!

Tinerii pioneri deschid calea si se opresc in eternitate,

Cand ucid sunt decorat pentru impresionante fapte

Nu am venit aici pentru asa ceva!

Razboiul asta nu e al nostru, nu stiu de ce am facut asta!

Mintea mea este ravasita, sunt complet distrus in interior,

Cred ca trebuie sa-mi retrag cuvintele pe care ti le-am scris anterior!

Link to comment
Share on other sites

Peste 150.000 de soldati romani sunt luati prin surprindere de tradarea regelui si cad prizonieri rusilor fiind trimisi in gulagul de exterminare sovietic,si in stele asiei sau in minele de la vorkuta.Intelectuali,Municori si tarani elita morala a neamului romanesc a fost intemnitata de catre regimul comunist.Multi sfarsidu-si zilele in captivitate.45 de ani de chin privatiuni captivitate si intuneric bolsevic.In tot acest timp RegeleMihai ducea un trai luxos in"amarul sau exil"in toti acesti ani nu s-a implicat niciodata .In lupta de eliberare anticomunista a exilului romanesc....Firesc primea indemnizatie de la regimul de ocupatie

Acum s-a intors in tara cu prietenii materiale nerusinate si cu aere de mare erou

Regele Mihai a tradat interesele primordiale ale romaniei in dorintza a-si salva tronul dar si la insistentele unei t... evreice la fel ca tatal sau ucigasul Carol al 2-lea ne-a tradat pentru o t.. evreica

Este Regele "Mihaitza"un erou sau tradator?

Denaturezi. :)

Link to comment
Share on other sites

doar nu vroiati ca mihaita sa demostreze patriotism roman atat timp cat el nu era roman ......:Dla fel ca,,Carol cu evreica ;))............FGS au fost obligati sa fie regi in romania:D:D deci le pasa in c@r de aceasta tara si de cei 150000 de romani

Link to comment
Share on other sites

Cand ti se pune in fata actul de abdicare si esti indemnat cu pistolul sa il semnezi, mai ai de ales?

Putini stiu ca el a lucrat apoi ca pilot de incercare pt mici avioane si a fost nevoit sa uite de romania, pt a-si feri familia de 'siutatii neplacute'. Pana la urma a fost un om cu prea multe responsabilitati pe cap. El era singur in fata comunistilor, iar moartea lui nu ar fi schimbat cu absolut nimic istoria si nici nu ar fi ameliorat situatia romanilor. La vremea aceeea, Moscova inca dicta ce se va face in romania. Poate fi judecat pt asta?

Sunt multe gauri in istorie pe care NU e bine sa le afle populatia. Dovada? Regimul Iliescu, dc s-a zbatut Tov Ion Iliescu atata sa il tina departe de romania, dupa caderea comunistilor? Pt ca avea informatii incendiare si putea oricand sa deschida ochii romanilor asupra celui mai nou conducator post-revolutionar. Pozele cand tov Iliescu era fericit alaturi de tov Ceausescu la partide de vanatoare, nu reprezinta nimic, nu? Sau ca a fost coleg de promotie la facultate in Moscova cu Tov Gorbarciov, nici asta nu inseamna nimic, asa e???

In loc sa aruncam cu noroi si sa judecam ce a facut un pion cu coroana pe cap, mai bine sa vedem ce face mafia din guvernul actual si se le cerem lor socoteala de milioanele de euro si dolari care au disparut in afacerile de nivel national. Cum e posibil ca intregi hoteluri sa devina peste noapte proprietatea unor demnitari (vezi poiana brasov) si circulatia in zona sa devina limitata? Dc vilele lui ceausescu de la munte nu sunt muzeee de vizitat pt publicul larg si sunt in continuare pazite cu strasnicie??? Unde este averea fam ceusescu din elvetia? unde sunt respectivii bani? :whistle:

Si tot poporul e sarac si o duce jalnic uitandu-se la vitrinele incarcate cu de toate, parca in bataia de joc. :sef:

Link to comment
Share on other sites

daca nu ne dorim sa murim pentru tara inseamna ca suntem tradatori si ne batem joc de cei care au murit pentru tara

sa inteleg ca tu ai fi dispus sa mori pentru tara si sa lasi o sotie vaduva cu copii

Link to comment
Share on other sites

nu ar trebui pusa in felul asta problema , ideea este ca fiind conducatorul tarii ar fi trebuit sa apere interesele tarii nu pe ale familiei sale .Prin ce a facut i-a umilit pe toti cei care si-au dat viata pentru ca noi sa fim liberi .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...