Jump to content
a1urea

SU-37

Recommended Posts

nu poti spune care e cel mai puternic avion.. adica poate doar cel mai puternic dupa un anumit criteriu.. pentru ca sunt anumite serii pentru a distruge obiective militare, altele pentru a distruge forte terestre.. altele special pentru a dobori mai ales alte avioane.. fiecare criteriu are o agilitate si o putere de foc diferita.. cu cat avionul e mai usor <agil> normal ca are si un armament mai usor, deci are o putere de foc mai mica, deci poate dobori mai usor alte avione si mai greu trupele terestre.. si invers..

btw: nu toate achizitiile militare sunt si dezvaluite.. eu iti pun pariu ca se poate ca o alta tara precum rusia sa aiba un avion mai puternic..

Link to comment
Share on other sites

nu poti spune care e cel mai puternic avion..

Este la ora actuala cel mai puternic avion de vanatoare.

btw: nu toate achizitiile militare sunt si dezvaluite.. eu iti pun pariu ca se poate ca o alta tara precum rusia sa aiba un avion mai puternic..

Oficial nu s-a stiut de el pana in 2005. :) Asta e prima prezentare in limba engleza care apare public. Singurul avion capabil sa faca ceea ce face SU-37 este inca in stadiu de prototip.

Link to comment
Share on other sites

Este la ora actuala cel mai puternic avion de vanatoare.

Oficial nu s-a stiut de el pana in 2005. :) Asta e prima prezentare in limba engleza care apare public. Singurul avion capabil sa faca ceea ce face SU-37 este inca in stadiu de prototip.

mda.. deci tu vrei sa zici ca asa ceva este mai bun decat orice avion si vs ground forces si vs alt avion? nu ai cum sa spui ca e cel mai puternic, decat daca iei un singur factor.. adica cel mai puternic la ce?

Link to comment
Share on other sites

mda.. deci tu vrei sa zici ca asa ceva este mai bun decat orice avion si vs ground forces si vs alt avion? nu ai cum sa spui ca e cel mai puternic, decat daca iei un singur factor.. adica cel mai puternic la ce?

Este la ora actuala cel mai puternic avion de vanatoare.

Link to comment
Share on other sites

mda.. deci tu vrei sa zici ca asa ceva este mai bun decat orice avion si vs ground forces si vs alt avion? nu ai cum sa spui ca e cel mai puternic, decat daca iei un singur factor.. adica cel mai puternic la ce?

Pai la overall SU-35 ar fi cel mai evoluat in termen de tehnologie, firepower, aerodinamica si manevrabilitate.

Link to comment
Share on other sites

merci valek!.. am zis aia deoarece stiam ca cel mai puternic la fire power e unul din seria lui b-22 cel mai agil e unul rusesc dar care arata mult mai subtirel decat ala samd .. si ma gandeam si eu cam la ce ar putea asta fi cel mai cel.. doar ca din pacate nu m-am uitat si la rangul userului.. greseala mea.. data viitoare am sa o repar ;)

oricum cele mai eficiente avioane aer - aer sunt migurile iar cele mai eficiente aer-sol din cate auzisem pe discovery sunt tot ceva din seria b-22 nu mai stiu cum se numesc, insa defapt cele mai eficiente aer-sol sunt cu desavarsire elicopterele :P

Link to comment
Share on other sites

merci valek!.. am zis aia deoarece stiam ca cel mai puternic la fire power e unul din seria lui b-22 cel mai agil e unul rusesc dar care arata mult mai subtirel decat ala samd .. si ma gandeam si eu cam la ce ar putea asta fi cel mai cel.. doar ca din pacate nu m-am uitat si la rangul userului.. greseala mea.. data viitoare am sa o repar ;)

oricum cele mai eficiente avioane aer - aer sunt migurile iar cele mai eficiente aer-sol din cate auzisem pe discovery sunt tot ceva din seria b-22 nu mai stiu cum se numesc, insa defapt cele mai eficiente aer-sol sunt cu desavarsire elicopterele :P

Hai sa-ti explic (pe langa faptul ca arunci subtilitati infantile). Tu stii ce e aia avion de vanatoare ? Fighter vs fighter ? B-22 ala de care zici tu e de fapt asa zisul Raptor F-22, care se vrea avion cu rol multiplu (fighter/bomber). E un proiect inceput prin 2006-2007 dupa SU-35,37 cu multe aspecte imprumutate de la avioanele rusesti. Inclusiv mig au copiat de la SU. Singurul impediment care i-a impiedicat pe rusi sa promeveze Suhoy a fost lipsa de piloti instruiti special pentru a pilota asemenea avioane. Rolul acestui Suhoy este air to air combat si nimic mai mult, de aceea ramane cel mai bun avion la clasa sa. Manevrabilitatatea il face "the best", asa cum ai putut observa in acea prezentare. Din 2005 si pana acum a participat la peste 30 de mitinguri aeriene in toata lumea si este recunoscut pe plan mondial ca fiind cel mai bun avion de vantoare (ma refer strict la SU-35 pentru ca acest avion a fost primul prototip cu trust vectoring). Cand vorbim de un copy-cat a la F/B-22 care a imprumutat de la Harrier, Suhoy si Eurofighter toate aspectele, capabilitatile si tehnologiile posibile si inca mai e la stadiul de necunoscut in combat, un avion aparut abia de 1 an pe piata militara si promovat pompos de catre americani in tot felul de talkshow-uri, nu cred ca asta il face si cel mai bun avion din lume.

Fighter = avion de vantoare (termen clasic pentru un avion care "stie" air to air combat).

Bomber = avion de bombardament.

Concluzia: Daca tu, ca tara, ai in posesie fighter care e considerat cel mai bun la clasa sa, asta il face si cel mai bun avion din lume. Intrebare intrebatoare, ghici ghicitoare de ce ?

@Valek: Cum s-a zis mai sus, deja Berkut (SU-47) bate cam tot la capitolul aerodinamica, manevrabilitate si tehnologie. :)

Link to comment
Share on other sites

mda.. deci tu vrei sa zici ca asa ceva este mai bun decat orice avion si vs ground forces si vs alt avion? nu ai cum sa spui ca e cel mai puternic, decat daca iei un singur factor.. adica cel mai puternic la ce?

daca zice "cel mai puternic avion de vanatoare" la ce dracu poti sa te gandesti ? ca face cele mai bune gogosi ? sleep on it..

btw nu e un atac, sa nu te simti, sunt doar ironic..

Link to comment
Share on other sites

hmm.. eu stiam ca avioanele sunt clasate in militare <de vanatoare> si non-militare <economice/personale>.. daca e asa cum zici tu atunci nu inteleg un lucru: de ce se mai clasifica avioanele de vanatoare in air-air si air-ground ?

stii care e treaba? eu asta te-am intrebat pentru ce e folosit ca nu am gasit detalii pe net.. adica te-am intrebat la ce e folosit prin "cel mai bun la ce?"

cat despre b-22 "public" are cel mai tare firepower.. <bine asta am vazut pe discovery> .. si normal ca daca e bombarder nu are cum sa aiba un firepower mai mic decat un fighter..

si apropo.. nu am crezut niciodata ca usa e nujce putere militara si nici nu am sa cred vreodata, ba din contra.. ;)

le:

@hovden: cred ca ar trebui sa recitesti postu meu si sa vezi unde vreau sa bat..

@a1urea: imi cer scuze ca am facut remarca aia despre modelatorii cs..

btw daca tot ai facut despre tankuri fa si despre elicoptere..

Link to comment
Share on other sites

(ma refer strict la SU-35 pentru ca acest avion a fost primul prototip cu trust vectoring)

Su 47 are thrust vectoring si e mai vechi decat SU 35.

am zis aia deoarece stiam ca cel mai puternic la fire power e unul din seria lui b-22 cel mai agil e unul rusesc dar care arata mult mai subtirel decat ala samd

Eu nu am spus puternic, ci evoluat, in termen de tehnologie. Degeaba ai racheta mare si puternica daca nu ai un sistem de tracking de ultima ora.

Cum s-a zis mai sus, deja Berkut (SU-47) bate cam tot la capitolul aerodinamica, manevrabilitate si tehnologie.

Da, uitasem de SU 47 ca ar fi mai bun, dar nu stiu ce sa zic de agilitate. Nu sunt sigur asa ca nu zic nimic. La capitolul tehnologie SU 35 o sa fie cel mai evoluat, din moment ce e ultimul upgrade facut de ei.

Va recomand si Lock On:Modern Air Combat + expansion pack daca sunteti amatori puterii aeriene rusesti.

Link to comment
Share on other sites

fascinant ce poate face omul cand isi pune creierul la munca.

Pacat ca este destinat distrugerii si mortii...e trist. Si sa nu vina sa pledeze ca e pt protectia pamantenilor fata de alienii invadatori :-j =))

Intr-o buna zi va ucide :(

Link to comment
Share on other sites

am zburat luna asta de 4 ori cu avionu, de pasageri nu militar :)) si e super... nici nu pot sa imi imaginez cat de super e la ala de vanatoare...cata mobilitate...

avion super manevrabil a fost si mig 15...rupea ala pe americani :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...