Jump to content
westy8998

Credit/Card pentru studenti.....

Recommended Posts

nu conteaza denumirea ;)))) vreau doar niste informatii sau daca a facut cineva de aici ;))?

probabil se refera la faptul ca in engleza denumirea de "Credit card" este universala, fie ea pentru debit sau credit.

Link to comment
Share on other sites

deci hai sa`ti zic cum a facut o prietena de a mea credit de la brd...s`a dus, dupa birocratia de rigoare, iti da maxim 3500 lei(asa era atunci) pentru studii sau pentru vacanta sau pentru ce mai vrei tu, la care in primii 2 ani de la imprumut returnezi doar dobanda, iar dupa cei 2 ani returnezi si restul...dar din cate tin minte tre sa fii student pentru a apela la acest serviciu, sa le duci la banca adeverinta de la facultate, si sa ai oarece note bunicele, pentru ca nu cumva sa faci creditul si la sfarsitul anului sa te astupi de boabe (restante) si sa nu treci anul....a, si ce e mai important, nu pot face cei ce nu au terminat anul...si trebuie sa mai faca minim 2 ani de facultate....dar pentru mai multe detalii intra pe site la brd, ai acolo o sectiune si te lamuresc ei...eu nu am apelat la asa ceva, dar dupa cum am zis, a apelat o pietena apropiata si cam astea au fost cerintele si pasii, in mare parte

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut de curand Visa Junior ..

Trebuie 1 adult cu tine si 10 lei pentru card .. cand renunti la card acei 10 lei ii primesti inapoi ^^

Sunt diferite variante de sume de extras ( 10 lei la bancomat / 50 lei in magazine am ales eu :P)

Link to comment
Share on other sites

deci hai sa`ti zic cum a facut o prietena de a mea credit de la brd...s`a dus, dupa birocratia de rigoare, iti da maxim 3500 lei(asa era atunci) pentru studii sau pentru vacanta sau pentru ce mai vrei tu, la care in primii 2 ani de la imprumut returnezi doar dobanda, iar dupa cei 2 ani returnezi si restul...dar din cate tin minte tre sa fii student pentru a apela la acest serviciu, sa le duci la banca adeverinta de la facultate, si sa ai oarece note bunicele, pentru ca nu cumva sa faci creditul si la sfarsitul anului sa te astupi de boabe (restante) si sa nu treci anul....a, si ce e mai important, nu pot face cei ce nu au terminat anul...si trebuie sa mai faca minim 2 ani de facultate....dar pentru mai multe detalii intra pe site la brd, ai acolo o sectiune si te lamuresc ei...eu nu am apelat la asa ceva, dar dupa cum am zis, a apelat o pietena apropiata si cam astea au fost cerintele si pasii, in mare parte

he he si daca sunt anul I .........:D?.......

Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand intereseaza-te ce inseamna CREDIT card si ce inseamna DEBIT card ... ca sincer daca tot ai bani asa aiurea, dc sa mai platesti dobanda pe ce iti cumperi ?

credit card = iei imprumut de la banca cu fiecare tranzactie, extragi pana ajungi la -4000 de exemplu si completezi luna de luna cu cat ai cheltuit

debit card = banii tai pusi pe un card si poti extrage pana ajungi la 0 si dupa iar pui pe el dar, FARA DOBANDA

Link to comment
Share on other sites

he he si daca sunt anul I .........:D?.......

daca esti anul intai, din cate stiu eu, trebui sa astepti sa`l termini...dar dupa cum am zis, intra pe site la brd, este o sectiune pentru studenti, iti explica produsul, si daca ai vreo nelamurire, le zici, iti lasi nr de tel si te contacteaza ei.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema , la BCR am 2 card-uri unu mastercard si unu visa electron , il folosesc doar pe cel visa electorn pentru pariuri online iar cel mastercard l-am facut din greseala doamnei de la birou ca mi-a bifat gresit pana acum toate bune , cand m-am dus sa depun niste bani pe cel visa , doamna de acolo mi-a zis ca pe cel mastercard am -95 lei si ca daca nu platesc ma trec la rau platnic.

Intreabarea mea este "DE CE?" daca eu nici nu m-am folosit de acel card ?

Link to comment
Share on other sites

tot nu m'a lamurit nimeni......pentru cei din anul I sunt psibile aceste carduri ;))app am observat ca sunt cateva banci care fac aceste credite ;))''BRD,BCR,TRans,Tiriac...etc :).

nu ai inteles tu...cauta la brd pe site, au produse pentru student/elevi, iar la studenti iti explica acolo, si daca ai neclaritati le zici, ei te contacteaza, si te lamureste o persoana intr`adevar avizata...sau mergi la una din sucursalele bancilor mai sus mentionate.si sincer, daca abia te`ai inscris in anul intai, cel putin pana la prima sesiune, nu vad prea mari sanse de izbanda, ca trebuie adeverinta de la facultate cum ca tu esti student, ei trebuie sa te verifice, si din cate stiu eu nici macar nu s`au definitivat inscrierile, +ca iti trebuie dupa cum am spus, ceva care sa ateste ca nu faci imprumutul si te lasi...mergi la ei si te lamuresc mai exact

daca nu gresesc, la anumite carduri sunt costuri de administrare care se sustrag lunar din cont, cum tu nu ai folosit cardul, balansul contului a ajuns la minus ...

nu gresesti, e comisionul de administrare a contului :nanana: si cred ca e cam la toate cardurile

Link to comment
Share on other sites

daca nu gresesc, la anumite carduri sunt costuri de administrare care se sustrag lunar din cont, cum tu nu ai folosit cardul, balansul contului a ajuns la minus ...

daca nu gresesc ...

Pai si eu atat timp cat nu ma folosesc de card , iar card-ul meu este tot la ei in banca , de ce mi-ar baga toate tampeniile alea ?

+ daca eu nu vreau sa-l prelungesc dupa 2 ani expira . Acelea raman ?

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu atat timp cat nu ma folosesc de card , iar card-ul meu este tot la ei in banca , de ce mi-ar baga toate tampeniile alea ?

+ daca eu nu vreau sa-l prelungesc dupa 2 ani expira . Acelea raman ?

Da, iti raman. Nu conteaza ca folosesti sau nu banii din cont, ei tot extrag acel comision. Oricum e mic...1, ceva 2 lei pe luna.

Link to comment
Share on other sites

Da, iti raman. Nu conteaza ca folosesti sau nu banii din cont, ei tot extrag acel comision. Oricum e mic...1, ceva 2 lei pe luna.

spre exemplu mie la banc post imi opreste de doua ori pe an cate 5 lei...la inceput oprea lunar o suma mai mica, dar acu doar de 2 ori/an

Link to comment
Share on other sites

spre exemplu mie la banc post imi opreste de doua ori pe an cate 5 lei...la inceput oprea lunar o suma mai mica, dar acu doar de 2 ori/an

Depinde de banci. Fiecare are comisionul si dobanda ei.

@Bobo : Am uitat sa-ti zic...daca nu folosesti banii, mai bine faci depozit.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...