Jump to content
Lancelot

Cand ajungeti in situatii critice..

Recommended Posts

Guest Xspeed

Cand sunteti pusi in fata unui fapt implinit..cand trebuie or sa recunoasteti o greseala..ori sa scapati inventand ceva..ce preferati?:)

cmooon

u can say it

i know u did something

but what ? :D

Link to comment
Share on other sites

Si una si alta, nu mi-e rusine sa recunosc... adica depinde de gravitatea problemei... mint doar daca e imperios necesar desi nu o fac cu placere... in majoritatea cazurilor spun adevaraul, rar se intampla sa mint.

Link to comment
Share on other sites

Spun adevarul, prefer sa zic...decat sa ma incarc cu o serie de minciuni.

Ai mintit odata,trebuie sa minti si a 2-a oara,si a 3-a oara...minti si iar minti...in timp incepi sa uiti minciuna si te dai de gol, persoana mintita pierzandu-si increderea in tine .

Link to comment
Share on other sites

Disperata? Ce inseamna o situatie disperata? Nu m-am intalnit niciodata cu o situatia in care o minciuna m-ar scoate dintr-o situatie disperata. Aici nu ma refer la o nota proasta, o intarziere de 3-4 ore pe cand eram pustam sau altele d-astea. Cand spui "disperata" nu ma gandesc decat la life and death situation

Link to comment
Share on other sites

Situatii critice ... nu cred ca am fost pus pana acum in fata unor astfel de situatii in care sa fiu nevoit sa mint sau sa spun adevarul ...

Oricum, in viata de zi cu zi, minciuna sau adevar, ce mai conteaza cand lucrurile ies bine pt toata lumea. Daca stiu ca voi intra intr-o situatie neplacuta cu siguranta voi inventa ceva astfel incat sa-mi fie bine (nu vreau acum sa comentez ceea ce ati spus unii dintre voi mai sus, dar ganditi-va numai de cate ori ati mintit un profesor sau ... ).

Chiar ma gandesc acum din cate situatii am scapat cu minciuna, si nu pentru ca sunt un nesimtit si-mi permit sa-i iau pe restul drept prosti, ci pt ca stiu ca era cea mai buna solotie in acele monente.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mic era amuzant sa torn povesti lacrimogene...mai apoi...treburile s-a nasolit in cateva randuri si cumpan mai bine ce trebuie spus. Uneori un raspuns indirect si ambiguu e tot un fel de minciuna.

Mai bine spun direct si gata, macar daca e ceva de reparat sa fie reparat in timp util. Cat despre diplomatie, uneori mi se rupe.... :-??

Link to comment
Share on other sites

in situatiile in care ma dezavantajeaza pe mine mint pe 3 sferturi/1 parte de adevar ... dar cand e in avantajul meu spun adevarul 100%

asta nu e o situatie critica..

si depinde.. cel mai indicat ar fi sa spui adevarul.. ca oricum s-ar afla.. eu de obicei cand ajung intr-o situatie critica spun adevarul dar cu influenta magulitoare.. bine.. daca stiu ca persoana cu care discut o sa fie profund dezamagita de adevar atunci prefer sa mint.. cred ca asa ar proceda oricine..

Link to comment
Share on other sites

mint de ingheata apele !

Q: de ce ai chiulit de la scoala?

R: am fost bolnav dom` profesor..

am vazut ca tot pomeniti de scoala ca ati "mintit" profii etc ... sincer nu imi aduc aminte sa fi mintit vreun profesor :| daca ma intreba diriginta de ce nu am venit la prima ora ii spuneam simplu si frumos ca am dormit . repet : minciuna nu isi are rost , mai devreme sau mai tarziu tot spui adevaru si atunci ... e grav :>

p.s.: stiti voi fapta recunoscuta , pe jumatate iertata (sau ceva in genu ala :)) )

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...