Jump to content
RAPTURE-

Trai decent in Romania ?

Recommended Posts

Si tu din ce categorie faci parte? #-o

te-ai mira daca ti-ar raspunde ca face parte din cei saraci ? :rofl2: ca asa e romanu isi plange de mila :>

p.s. : ANdy5 explica-mi si mie , te rog , in ce consta categoria "foarte saraci" :>

Link to comment
Share on other sites

te-ai mira daca ti-ar raspunde ca face parte din cei saraci ? :rofl2: ca asa e romanu isi plange de mila :>

p.s. : ANdy5 explica-mi si mie , te rog , in ce consta categoria "foarte saraci" :>

isi plange de mila ca asa o fost invatat si in loc sa faca ceva plange pe umarul altuia si ne intrebam de ce ne merge rau #-o

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca incurcati traiu decent cu saracia , si asta doare

cum puteti sa spuneti ca a traii decent inseamna sa ai 2 case 2 masini 4 televizoare , 7 telefoane mobile , bani de excursii in fiecare sezon (mare munte) si mai stiu eu ce ? ASTA ESTE LUX PRIETENILOR

decent inseamna sa ai 1 casa , 1 masina sa nu prea te gandesti ca maine mori de foame dar nici sa te gandesti : hmmm masina mea ar avea nevoie de un now sub-woofer sau : calculatoru meu e prost ii cumpar o placa video de 20 de mil .

PUN PARIU ca toti care ati postat aici duceti un trai de 10 ori mai bun decat "decent"

Iti arat eu ce inseamna lux - MTV cribs

Sa nu mai zic acum de alocatiia elevilor, care spre deosebire de alte state mai civilizate este ridicola. De exemplu in Canada (si aleg doar o singura tara pt ca acolo stiu 100% ca asa este) alocatia este undeva peste 150/200euro. Si mai e o chestie - nou nascutii primesc tot la fel o alocatie pe care daca nu o scot niciodata pana la 21de ani (la varsta asta sarbatoresc ei majoratul) statul le ofera ... nu mai stiu exact, dar cateva zeci de mii bune, cu care efectiv poti lua viata in propriile maini.

In Romania la 18 ani esti mai rau ca la 17 pentru ca nici alocatie numai ai :)).

Link to comment
Share on other sites

nu sunt numai 2 paturi sociale, sunt 3 . clasa inferioara - saracii (care sunt destui), clasa mijlocie - care EXISTA - persoanele cu venit lunar pe familie de peste 1.500-2000 de euro cred ca se incadreaza usor in clasa asta, si clasa superioara , care nu mai are nevoie de explicatii...

Link to comment
Share on other sites

- cum puteti sa spuneti ca romania este o tara saraca (virgula) cand la fiecare colt este un passat , un ford , un mercedes , si nu ma refer la modelele care te lasa cu gura cascata dar nici la ale mai proaste

- cum puteti sa spuneti ca romania este saraca atunci cand la BMW lista de asteptate pt masini la ro este cea mai mare

- cum puteti sa spuneti ca romania este saraca atunci cand toti aveti calculatoare , telefoane , si mai stiu eu ce mai aveti (si nu cred ca aveti nokia 1100 si pentium 1)

- cum puteti sa spuneti ca romania este o tara imputita cand a fost clasata ca fiind a 4 a tara DIN LUME , ca frumusete si catalogata drept loc bun sa traiesti dupa ce te pensionezi

- si exemplele continua

de ebay ai auzit ? :))

aaa da, in valcea un 1100 ajungea acum un an la 2 milioane :)

In nici un loc din tzara ( Cu exceptia Bucurestiului ) , nu o sa vedeti cei aici ;)

Trai decent in Romania ?

Da si nu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Un trai decent il poate avea o familie ce are un venit de aprox. 20 mil/luna. Vacantele din grecia/turcia/U.S.A etc. sunt deja din alta clasa sociala.

decent inseamna sa ai 1 casa , 1 masina sa nu prea te gandesti ca maine mori de foame dar nici sa te gandesti : hmmm masina mea ar avea nevoie de un now sub-woofer sau : calculatoru meu e prost ii cumpar o placa video de 20 de mil .

Si sa iti permiti din cand in cand unele "placeri".

Link to comment
Share on other sites

daca lucrezi da ...este normal dupa munca ,studi si rasplata :D

Lucrezi/te intretii din banii castigati de tine?sau iti dau ai tai bani de iesit in oras?

PS te bat "studiile",mai pune un "i" si apoi poate vei reusi sa fii mai credibil.

Link to comment
Share on other sites

Iti arat eu ce inseamna lux - MTV cribs

Sa nu mai zic acum de alocatiia elevilor, care spre deosebire de alte state mai civilizate este ridicola. De exemplu in Canada (si aleg doar o singura tara pt ca acolo stiu 100% ca asa este) alocatia este undeva peste 150/200euro. Si mai e o chestie - nou nascutii primesc tot la fel o alocatie pe care daca nu o scot niciodata pana la 21de ani (la varsta asta sarbatoresc ei majoratul) statul le ofera ... nu mai stiu exact, dar cateva zeci de mii bune, cu care efectiv poti lua viata in propriile maini.

In Romania la 18 ani esti mai rau ca la 17 pentru ca nici alocatie numai ai :)).

:rofl2: stiu care e treaba cu canada , am un unchi care sta de 18 ani acolo , am fost si eu o luna , am vorbit cu destule persoane ca sa imi dau seama de diferente DAR acei oameni merita acele avantaje :) de ce sa iti dea tie statu mii de DOLARI CANADIENI CA IN CANADA ASA SE PLATESTE NU IN EURO , ca sa iti iei bmw sa faci curse pe strada si sa omori oameni nevinovati ? :rofl2: . daca dai exemplu canada presupun ca sti ca pot lua carnet de la 16 ani , presupun ca sti ca daca au detector de radar pe masina primesc amenda 2.000 de dolari canadieni , li se suspenda carnetu si tre sa plateasca sa scoata masina de la politie (aceste lucruri mi le-a spus varul meu care are carnet si are prieteni care au patit acest lucru)

referitor la ce zici u ca , imi arati mie ce inseamna lux ... cred ca faci o confuzie intre : Trai decent (care in acest caz inseamna MODEST) si LUX .

trai decent inseamna sa iti permiti putin mai mult , adica :

in loc de dacie sa ai fiesta

in loc de garsoniera sa ai un ap cu 3 camera

in loc de radio sa ai un tv (nu plasma sau lcd)

in loc de stat vara acasa sa te duci la mare 5 zile sau 7

in fine toti pot spune ca duc un trai decent :) ca mai mult ca sigur exista unii mai saraci sau bogati ca ei

Link to comment
Share on other sites

:rofl2: stiu care e treaba cu canada , am un unchi care sta de 18 ani acolo , am fost si eu o luna , am vorbit cu destule persoane ca sa imi dau seama de diferente DAR acei oameni merita acele avantaje :) de ce sa iti dea tie statu mii de DOLARI CANADIENI CA IN CANADA ASA SE PLATESTE NU IN EURO , ca sa iti iei bmw sa faci curse pe strada si sa omori oameni nevinovati ? :rofl2: . daca dai exemplu canada presupun ca sti ca pot lua carnet de la 16 ani , presupun ca sti ca daca au detector de radar pe masina primesc amenda 2.000 de dolari canadieni , li se suspenda carnetu si tre sa plateasca sa scoata masina de la politie (aceste lucruri mi le-a spus varul meu care are carnet si are prieteni care au patit acest lucru)

referitor la ce zici u ca , imi arati mie ce inseamna lux ... cred ca faci o confuzie intre : Trai decent (care in acest caz inseamna MODEST) si LUX .

trai decent inseamna sa iti permiti putin mai mult , adica :

in loc de dacie sa ai fiesta

in loc de garsoniera sa ai un ap cu 3 camera

in loc de radio sa ai un tv (nu plasma sau lcd)

in loc de stat vara acasa sa te duci la mare 5 zile sau 7

in fine toti pot spune ca duc un trai decent :) ca mai mult ca sigur exista unii mai saraci sau bogati ca ei

nu neaparat ca sa traiesti decent trebuie sa ai o masina straina e buna si una romaneasca dar atentie sa FIE TOTUSI NOUA, nu trebuie sa ai un apartament de 3 camere daca sa zicem ca ai o familie mica iti ajunge si una de 2, tv-uri au cam toti si decat sa te duci la noi la mare mai bine faci o excursie in strainatate te ajunge mai ieftin!

Link to comment
Share on other sites

clasa mijlocie - care EXISTA - persoanele cu venit lunar pe familie de peste 1.500-2000 de euro cred ca se incadreaza usor in clasa asta,

LOL...cum poti sa zici ca o familie (2 insi - mama si tata sau mai multi daca sunt copiii mari) cu salariu de PESTE 2000 de euro sunt de nivel mediu? Tu sti ce trebuie sa faci in Romania ca sa ai salariu 1000 de euro ?:|

Link to comment
Share on other sites

In Romania se traieste in sclavie democratica !!!

1000 euro/familie pare mult la prima vedere, dar nu e deloc asa.

Daca in alte tari din UE preturile si taxele sunt la fel ca aici atunci mi s-ar parea corect ca si salariile sa fie identice.

Nu ma intereseaza tampeniile lui Isarescu legat de inflatie, impulsuri macroeconomice sau alte de genul.

Conteaza si astea, nu poti marii salariile dupa bunul plac. Trebuie luat in calcul si o serie de factori economici pentru a nu da peste cap economia nationala.

Chiar si in situatia asta, adunat cu situatia economica din Romania si judecand in functie de factori salariile ar trebui sa fie cel putin duble daca nu triple.

In mod logic ar trebui sa fie de 6-7 ori mai mari.

normal - de 2-3 ori

logic - de 6-7 ori

prima varianta ar fi cea mai plauzibila, si aplicabila in scurt timp, dar nu beneficiem nici macar de ea.

Suntem furati pe fata, ni se spune asta in fiecare zi la televizor dar degeaba, nimeni nu o sa faca nimic.

Daca face painea 10 lei, romanul o sa o cumpere cu exceptia 2-3 care or sa iasa in strada.

Suntem SCLAVI DE MESERIE !!!

ps: ce naspa ca linkmania e populata de copii inculti si prosti care stau toata ziua cu tastatura in brate, macar in astfel de threaduri sa nu se bage dar ... degeaba

Link to comment
Share on other sites

LOL...cum poti sa zici ca o familie (2 insi - mama si tata sau mai multi daca sunt copiii mari) cu salariu de PESTE 2000 de euro sunt de nivel mediu? Tu sti ce trebuie sa faci in Romania ca sa ai salariu 1000 de euro ?:|

da..sa te faci procuror . iei singur 1000+ euro in mana (spaga nu se ia in calcul). sunt inshpe mii de persoane care iau atata (sau mai mult) in mana. cum am zis, patura sociala mijlocie exista, dar este MICA.

stati ca poate m-ati inteles gresit (am uitat sa specific)... 2000 de euro brut - deci 1000 de euro brut fiecare, asta inseamna cam 670 de euro net fiecare..

am vazut ca multi incadrati o vacanta in grecia/turcia pe an drept un lux :|

Nu ma intereseaza tampeniile lui Isarescu legat de inflatie, impulsuri macroeconomice sau alte de genul.

Conteaza si astea, nu poti marii salariile dupa bunul plac. Trebuie luat in calcul si o serie de factori economici pentru a nu da peste cap economia nationala.

Chiar si in situatia asta, adunat cu situatia economica din Romania si judecand in functie de factori salariile ar trebui sa fie cel putin duble daca nu triple

daca ar fi triple salariile, inflatia ar f mare. o paine ar costa de la 1 ron la 3 ron poate 4..

Link to comment
Share on other sites

frankie daca pentru a fi in "patura" sociala medie trebuie sa ai salariu cam 1000 de euro brut..inseamna ca 80% din salariati sunt saraci :| ..crezi ca toti se pot face procurori/judecatori/medici/patroni?..chiar si uni medici nu au 1000 de euro salariu...adica nu au sigur :|...in ziua de azi daca ai facultatea de finante-banci + master si lucrezi intr-o banca ai salariu net 400 de euro..asta iti zic ca e cazul la mine in familie ci nu ca am auzit prin alte parti :|

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca cele 3 paturile sociale sunt in fiecare tara dar ele depind doar de venituri

sincer in momentu de fata nu stiu in care din cele 3 paturi sociale se situeaza familia mea .. dar dupa cate vad in tara noastra nu se poate spune ca "traim al draqu de prost" pentru ca totusi majoritatea avem un trai decent ... si cum era si topicul facut de Lancelot cu miorita .. tindem sa ne plangem de mila tot timpu ...

daca va deranjat cu ceva postu meu .. sunt deschis la critici ....

again .. asta e o opinia mea

Link to comment
Share on other sites

frankie daca pentru a fi in "patura" sociala medie trebuie sa ai salariu cam 1000 de euro brut..inseamna ca 80% din salariati sunt saraci :| ..crezi ca toti se pot face procurori/judecatori/medici/patroni?..chiar si uni medici nu au 1000 de euro salariu...adica nu au sigur :|...in ziua de azi daca ai facultatea de finante-banci + master si lucrezi intr-o banca ai salariu net 400 de euro..asta iti zic ca e cazul la mine in familie ci nu ca am auzit prin alte parti :|

80 % ?? hai mai citeste un ziar ... btw, cum te faci patron ? ce facultate faci ? unii medici nu au salariul de 1000 de euro NET, dar BRUT il au . gandeste-te numai la buticarii aia de la tara, sau aia de vand in piata... iti dau un ex. maica-mea cumpara branza din piata de la o tipa, pe care o cunostea. e ce sa vezi uite taranca si'a facut casa din mini-afacerile astea. asta pe de-o parte, vara daca ai terasa, esti scos. daca ai o discoteca intr-un mini-oras, la fel, esti scos. si sunt multe alte exemple de afaceri care aduc oamenilor venituri de 1000+ euro brut (chiar si net la unii). la salarii, la fel, chiar si un profesor cu vechime ia peste 15 mil, plus meditatiile, insa astea nu se impoziteaza deci teoretic nu le numim venituri.

Link to comment
Share on other sites

daca lucrezi da ...este normal dupa munca ,studi si rasplata :D

chiar daca ai studii nu esti platit la cat ar trebui :( de ce crezi ca ducem lipsa de forta de munca in cam toate domeniile?

Link to comment
Share on other sites

asta imi aduce aminte de un vers Parazitii - "totul incepe sa mearga bine atunci cand incepi sa gandesti pentru tine"

Uitati de conducatorii tarii.Uitati de toti cei pe care-i acuzati - guvern si toti ceilalti.Trezirea.Daca TU nu faci nimic pentru tine,nici ceilalti n-o vor face.

Link to comment
Share on other sites

asta imi aduce aminte de un vers Parazitii - "totul incepe sa mearga bine atunci cand incepi sa gandesti pentru tine"

Uitati de conducatorii tarii.Uitati de toti cei pe care-i acuzati - guvern si toti ceilalti.Trezirea.Daca TU nu faci nimic pentru tine,nici ceilalti n-o vor face.

Exact degeaba ii acuzi pe altii daca u stai in banca ta si nu faci nimic sa iti fie bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma totul depinde de tine , de educatia ta.Poate sa faca guvernatorii tari tot ce le sta in puteri dar daca tu esti batut in cap e in zadar.

E clar ca daca tu esti lemn nici Dumnezeu nu-ti pune painea in mana, dar aici vorbim despre oportunitatile pe care statul ni le ofera in comparatie cu alte state mai civilizate ca noi. Si in acest sens eu sunt lamurit: - cam nici una; si asta o justifica numarul foarte, foarte mare de romani care pleaca "in partea cealalta" sa-si castige banii. (punct)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...