Jump to content
RAPTURE-

Eurovision 2008

Recommended Posts

Nu stiu daca va intereseaza subiectul ...

Eu unul nu m-am uitat de la inceput, dar nici nu am rezistat pana la sfarsit cand am vazut maniera de vot. De atatia ani acelasi sistem jenibil de vot (tarile vecine impart punctele intre ele) si nu se ia nici o masara. Astfel ajung sa castige Eurovisionul niste melodii care ... nu prea merita.

Cam asa a castigat Rusia (si dadorita patinatorului si violonistului care, dupa mine au "facut toti banii") cu o melodie ... - cam naspa in detrimentul altora, precum :

melodia Suediei

si melodia Greciei ...

Oricum cred ca primele 2 melodii o sa aiba succes chiar daca nu au castigat :)

PS: Rugamintea mea e sa nu fie mutat topicul la rubrica "muzica" :) ...

Link to comment
Share on other sites

la eurovision se voteaza in functie de vecini daca nu te-ai prins inca (si ma rog pe noi ne voteaza spania, portugalia, italia ca sunt romani acolo)..

sincer mie chiar imi place mult ddu ala cu vioara.. si mi se pare o melodie draguta si potrivita de eurovision, insa vroiam sa castige finlanda.. mie mi-a placut cel mai mult..

Link to comment
Share on other sites

sunt deja destule show-uri, britanice si americane majoritatea, mai mult sau mai putin cunoscute prin romania, in care dpdv muzical standardele sunt ridicate, mai ales vocal

asteptam ceva mai bun calitativ si de la eurovision de data asta. in schimb iar s-au intrecut in penibil. piesa spaniei e cel mai bun exemplu. cre ca a fost prima data cand am auzit huiduieli serioase printre spectatorii de acolo

piese slabe, falsat grav, coregrafii jenante, voturi absurde, cum se stie deja

in loc sa cauti piesa si interpretarea cea mai buna, cauti piese si interpretari pe care poti macar sa le asculti, sa fie cat de cat acceptabile

in total, am numarat 11-12 piese din 25 care au fost macar ok, printre care si romania, cateva din ele s-au batut pt clasamentul codaselor la voturi, normal

israel, albania si serbia au fost mai rasarite dupa mine. spania, bosnia, franta si altele glume proaste

incredibil totusi cum grecia a obtinut atatea puncte si de la tari mai putin "prietene", cu o piesa banala sa nu zic slaba

chiar as fi curios sa vad o selectie aleatoare de 4-5 tari a numarului de oameni care au votat

a, si de departe cel mai bun moment al serii a fost goran bregovic

Link to comment
Share on other sites

Rusia a castigat din doua motive:

1. patinatorul si violonistul;

2. influenta politica si unele ratiuni legate gazele naturale... cum altfel sa ne explicam ca mai toate tarile din fostul bloc sovietic au acordat cate 10 sau 12 puncte rusilor?

Link to comment
Share on other sites

la eurovision se voteaza in functie de vecini daca nu te-ai prins inca (si ma rog pe noi ne voteaza spania, portugalia, italia ca sunt romani acolo)..

asa este , dar totusi, daca romania se prezenta cu o piesa mai buna, aveam mai mult succes, dar asa :| :blink:

Link to comment
Share on other sites

e de ajuns ca toate tarile din blocul "comunist" sa acorde cate 12 pct Rusiei...oricum nivelul concursului scade de la an la an..iar noi ca de obicei cu o piesa banala si plata...nici nu stiu de ce se mai desfasoara parodia asta

Link to comment
Share on other sites

romania daca era sa se voteze cinstit ar fi ocupat un loc mai fruntas...

Dupa mine cel mai bine s-a prezentat Danemarca si Letonia daca bine tin minte...melodia greciei a fost ok, dar interpretarea a lasat de dorit...Rusia, sa fim seriosi

Link to comment
Share on other sites

Dima Bilan este in Rusia la fel de cunoscut ca Edvin Marton sau Evgeni Plushenko.

nu cred ca violonistul si patinatorul au facut tot show-ul.

reputatia lor merge dincolo de granitele Rusiei si evident k majoritatea tarilor ex-sovietice ii cunosc si le-au acordat punctaj mare.

in plus el a mai participat la acest concurs si in 2006 cu melodia "never let you go" http://www.220.ro/Dima_Bilan_Never_Let_You...2006-59893.html.

metoda de acordare a punctajului este partinitoare,dar nu cred k se va schimba...are mai multe substraturi politice decat ne putem imagina.

Link to comment
Share on other sites

Numai cu melodii d-astea participam...numai tenori si soprane....hai sa fim seriosi cei care voteaza nu au mai mult de 40 ani iar lumea s-a schimbat...numai tine cu melodii d-astea...

Nu-i adevarat ce spui tu :). Asculta melodia care a castigat anul trecut - mai praf ca asta de anul acesta cu mult :) (nu mai stiu nici eu cum suna, dar tin minte ca era slaba rau) si asculta si melodiile cu care Romania a participat in ultimii 3 ani (sistem&luminita, treistariu si totomondo)- piese ritmate (totomondo mai putin) ...

Oricum cum s-a mai spus si mai sus de multe ori, cu sistemul asta infect de vot nu va castiga nicioda cel mai bun ! :right:

PS:

ungarii ...
- ungurii defapt :)) ... m-am grabit
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...