Jump to content
figgy

invata sa simti, iti va placea

Recommended Posts

poate sunt un romantic neshlefuit

poate parea copilaresc

poate...

sau poate ... din cauza faptului ca zbor din floare in floare si nu o gasesc pe aceea care sa imi injecteze polen pentru restu vietii ?

nu neaparat pozele care aduc a despartire dintre doi fosti indragostiti ma cutremura

Link to comment
Share on other sites

O, da, iubirea.

Figgy, da-mi voie sa-ti impartasesc cate ceva din experienta mea.

Partea cu "zbor din floare in floare" suna foarte cunoscut. Am fost la fel, am facut cam ce am vrut si m-am simtit bine. In urma cu 2 luni si jumatate am cunoscut o fata cu care m-am cuplat dupa 2 zile. Da, m-am indragostit de ea. Si ea de mine, dar discutia este alta.

Am inceput sa ma aschimb. Inconstient. Sa fac una si alta pentru ea (nu ma refer la cadouri, ci la comportament), sa-i accept unele faze care nu-mi placeau (si pe care nu le-as fi acceptat fostelor prietene) si, incet-incet, sa ma gandesc mai mult sa se simta ea bine decat sa ma simt eu bine. E adevarat ca traim si momente foarte placute impreuna, sunt zile in care-mi vine sa o mananc de scumpa ce e, dar vin si momentele in care-mi pun intrebari cu privire la raportul dintre ceea ce ofer si ceea ce primesc.

Aseara am plecat destul de demoralizat de la ea, din cauza unei faze pe care, probabil, am si amplificat-o putin (in perioada asta am destule pe cap). Am fumat o tigara in 2 minute si am sarit intr-un troleibuz. Acolo s-a intamplat ceva destul de ciudat: am vazut o tipa destul de frumoasa si am simtit nevoia sa ma bag in seama cu ea. In 10 minute i-am dat telefonul sa-si scrie numarul.

Am avut timp pana pe la 1 noaptea sa analizez si sa-mi dau seama ca, daca lucrurile inainteaza pe drumul pe care-au apucat-o, relatia o sa moara de la sine. M-am inmuiat prea tare. Apoi, am luat lucrurile altfel: arat destul de bine, nu sunt prost, n-am motive sa atarn dupa o fata, chiar daca o iubesc. Si, de azi, am redevenit acel baiat de care s-a indragostit ea. Altfel spus, m-am trezit la realitate.

In caz ca n-ai inteles de ce am inceput sa fac marturisiri, sa explic. Nu te mai intreba cand vei gasi acea fata speciala, pentru ca nu exista o fata speciala. Poate va fi speciala pentru tine, apoi iti vei da seama ca este la fel ca alte fete. Problema este ca ai tendinta de a te inmuia si de a deveni slab in fata ei. Atractia scade direct proportional si nu e nevoie sa-ti spun la ce se ajunge. Nu e cazul sa idealizezi relatia de lunga durata pe care o vei avea... mai bine astepti sa vezi ce va fi. Altfel, ai 2 variante:

1. nu vei vedea realitatea, pentru ca, inevitabil, vei gasi asemanari intre ce-ai crezut ca va fi si ceea ce este;

2. vei fi dezamagit.

Sa spunem ca am reusit sa evit ambele urmari, pentru ca nu m-am alsat luat cu totul de val, dar si pentru ca am revenit la timp cu picioarele pe pamant.

Calmati-va cu totii. Iubirea este o emotie si nimic mai mult. Traiti-va viata si, cand va veti gasi jumatatea, veti sti. Totul este sa stiti si ce aveti de facut atunci.

Link to comment
Share on other sites

intr-o mare parte m-ai inteles gresit, cu toate ca imi lasi o impresie buna despre tine.

"din floare in floare" m-am referit la faptul ca nu stau o perioada lunga de timp cu cineva anume si tot timpul am impresia ca sunt mare gigolo.

in al 2-lea rand nu intentionez sa gasesc pe cineva special vreau doar sa incerc sa ma asez "la casa mea"

(asta asa ca fapt divers)

in al 3-lea rand am vrut sa se inteleaga ca eu poate nu am gustat din iubirea care o au un cuplu care sunt impreuna din liceu sa zic pana la sfarsitul vietii.

" Calmati-va cu totii. Iubirea este o emotie si nimic mai mult. Traiti-va viata si, cand va veti gasi jumatatea, veti sti. Totul este sa stiti si ce aveti de facut atunci. "

cu asta mi-ai dat maxim :D

cat despre videoclip m-a facut sa ma simt altfel. (ti-am zis nu neaparat povestea lor de despartire sau imaginile animate m-au influentat), ci gandul ca ar trebui cumva sa ma schimb :)

Link to comment
Share on other sites

In dragoste ca la razboi spuneau unii intelepti :)

Ceea ce e clar e ca iubirea nu inseamna in niciun caz doar catei pisicute si floricele roz..fluturi in stomac..da asa poate ca incepe..Daca ajungi sa treci peste perioada de aur...totul se schibma in viata ta...nu trebuie neaparat sa te schimbi tu..cel mai bine e sa gasesti o cale de mijloc..oricum de la o varsta e greu sa te schimbi cu totul. Cel mai importante este cum zicea Real ce oferi si ce primesti..Nu inseamna ca esti mai slab sau mai fraier daca oferi o floare sau daca te trezesti cu ea in gand dimineata.

Sunt lucruri pe care mai bine e sa le realizati cat inca va bucurati de ele..si nu tarziu..obsedant de tarziu..:)

http://www.youtube.com/watch?v=btg8nIAQEDc...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=qfR1ZZvRjvI...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-L4zzm49tLI...feature=related

Versuri frumoase intr-o prezentare usor emo :) dar asa e la moda

Link to comment
Share on other sites

In dragoste ca la razboi spuneau unii intelepti :)

Ceea ce e clar e ca iubirea nu inseamna in niciun caz doar catei pisicute si floricele roz..fluturi in stomac..da asa poate ca incepe..Daca ajungi sa treci peste perioada de aur...totul se schibma in viata ta...nu trebuie neaparat sa te schimbi tu..cel mai bine e sa gasesti o cale de mijloc..oricum de la o varsta e greu sa te schimbi cu totul. Cel mai importante este cum zicea Real ce oferi si ce primesti..Nu inseamna ca esti mai slab sau mai fraier daca oferi o floare sau daca te trezesti cu ea in gand dimineata.

Sunt lucruri pe care mai bine e sa le realizati cat inca va bucurati de ele..si nu tarziu..obsedant de tarziu..:)

http://www.youtube.com/watch?v=btg8nIAQEDc...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=qfR1ZZvRjvI...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-L4zzm49tLI...feature=related

Versuri frumoase intr-o prezentare usor emo :) dar asa e la moda

lance, tu ma crezi nebun ? :D

Nu te schimba mai figgy,mie imi placi asa cum esti :wub:.Trage-i o injuratura lui Soare sa vezi ce bine e ;)

nu e vorba de asta. cs e cs, dota e dota, bautura e bautura, femeile sunt femei, masinile sunt masini. dar eu m-am referit la altceva cand am zis de schimbare :D

iar pe soare o sa il injur pana invata cs sa joace cu mine in echipa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Da ... te schimbi cand "iubesti", daca se termina prost, o sa iti dai seama ca ai fost un b*u, daca se termina bine, mai tarziu iti dai seama ca ai fost tot un b*u.

Nu jignesc pe nimeni prin acest post, este unul facut din lipsa de ocupatie ...

Link to comment
Share on other sites

ma si eu is la fel de indragostit ca tine.. de cateva luni si incep sa o iubesc din ce in ce mai mult.. si simt ca si ea pe mine.. si stiu ca nu e ca celelalte fete cu care am fost pana acum.. si pe ea chiar o iubesc atat de mult.. si am facut destule chestii imrepuna.. si ma rog.. stiam amandoi cand sa ne oprim.. deocadata din punctul meu de vedere chiar merge bine

@4real:

<<

1. nu vei vedea realitatea, pentru ca, inevitabil, vei gasi asemanari intre ce-ai crezut ca va fi si ceea ce este;

2. vei fi dezamagit.

<<

oare numai sa se termine prost se poate? eu sincer acum (avand in vedere ca ea e in clasa cu mine) ma implic mult mai mult si am note mai mari.. (ultimele 3 semestre am avut mediile: 9.60/ 9.55/ 9. 60.. acum am doar un 8, doi de 9 si restu de 10)

si cand am ceva sa ii zic ii zic.. si cand ma oftica o faza niciodata nu o inghit.. nici ea nu face asta..

nu stiu.. eu simt ca is chiar mai "cu picioarele pe pamant" de cand sunt cu ea (pentru ca ea e o persoana foarte responsabila.. eu nu imi fac griji niciodata..).. si totusi sunt asa de indragostit si cand trebuie sa fac ceva nu dau un randament mai scazut decat inainte..

@lance: cred ca ai mare dreptate..

@blaidy:

<<

Da ... te schimbi cand "iubesti", daca se termina prost, o sa iti dai seama ca ai fost un b*u, daca se termina bine, mai tarziu iti dai seama ca ai fost tot un b*u

<<

de ce trebuie mereu sa se sfarseasca? eu iti pot da cel putin 3exemple de cupluri care sunt impreuna de cel putin 30 de ani.. si nu sunt de la tara

si da stiu.. am zis ca de cand sunt cu ea am inceput sa ma tradez asa cam toti prietenii.. si asta e adevarul.. insa oare ce era mai bine?sa stau in fiecare seara sa beau bere si sa mananc seminte in fata blocului, sa nu stiu decat lineage si tenis si sa sper ca am sa iau la o facultate cat de cat buna si sa nu conteze nimic.. sau e mai bine acum cand nu mai fumez si nu mai beau, cand mi-am trasat un drum pe care am sa-l parcurg in viata si stiu ca vreau sa iau la o facultate calumea si ma pregatesc pentru asta, si in loc sa-mi petrec timpul cu retarzii aia injurand si vorbind doar banalitati si jucand lineage, imi petrec timpul cu ea vorbind ceva inteligent sau doar sarutandu-ne..

asadar ziceti si voi.. eu cred ca e mult mai bine cu ea..

off: eleodorcs termina sa demonstrezi cat de inteligent esti..

Link to comment
Share on other sites

iReal - postul tau, desi e foarte bun si-mi place cum scrii, face parte din categoria emo in adevaratul sens. dramatizezi mult prea mult.

adevarata dragoste, daca exista asa ceva, o sa o gasiti, fiecare pe unde poate. Daca tu, iReal, simti asa ceva dupa 2 luni, e clar ca nu e ea cea menita sa-ti dea insomnii.

Ajung la aproape 4 ani de cand sunt cu ea si nu mi-a parut rau niciun moment. "The one"? Nu stiu cum arata cea care va fi, dar ar putea la fel de bine sa fie ea...

Link to comment
Share on other sites

De unde pana unde esti prost sau slab daca ti-e dor de fosta prietena? C'mon, sunt lucruri normale, am avut o relatie de 2 ani, iar acum, dupa 3 luni de la despartire inca ma mai gandesc la ea, inca mai am aceleasi sentimente, mi-as da si 10 ani din viata doar s-o mai vad dar probabil amandoi suntem prea egoisti pt asta :| O relatie lunga nu te lasa slab sau prost, dar te face mult mai rau... sa dea dracu' daca-mi vine acum sa mai fac ceva pentru vreo fata. E si faza ca n-ar mai fi totul ca la inceput daca te-ai impaCA CU o fosta prietena... mai ales dupa mult timp, decat sa fiu bantuit de intelegerile din trecut mai bine nu :| (si totusi mi-as mai da inca 10 ani din viata doar s-o mai vad). In fine, putem s-o luam astfel : se despart oameni cu copii, dupa 20 de ani de casnicie, DAR niciodata nu uiti persoana langa care te-ai maturizat, prima iubire s.a.m.d.

si sincer, sa plangi sau sa duci dorul cuiva e ceva normal, toti am facut-o si poate o vom face iar, sau poate mi-as da viata poimaine doar s-o vad iar maine :|

Link to comment
Share on other sites

E ceva firesc sa duci lipsa persoanei iubite dupa momentul despartirii; cu toate ca inca o mai iubesi o a 2-a sansa nu cred ca e cea mai buna alegere ... relatia va pleca dintr-un stadiu in care unul detine "puterea" si celalalt incearca sa recastige ceea ce a pierdut. Daca de la incepunul relatiei a trebuit "sa te schimbi" imagineaza-ti cat de greu iti va fi acum ...

si stiu ca nu e ca celelalte fete cu care am fost pana acum
-mereu o sa zici asa ... normal ca dupa ce ai o relatie cu o persoana care are un anumit defect, vei cauta ca urmatoarul/ea iubit/a sa nu-l aiba ...

:)

Link to comment
Share on other sites

-mereu o sa zici asa ... normal ca dupa ce ai o relatie cu o persoana care are un anumit defect, vei cauta ca urmatoarul/ea iubit/a sa nu-l aiba ...

da.. dar stii? am fost cu multe.. si cu ea chiar ma simt altfel..

Link to comment
Share on other sites

O, da, iubirea.

Figgy, da-mi voie sa-ti impartasesc cate ceva din experienta mea.

Partea cu "zbor din floare in floare" suna foarte cunoscut. Am fost la fel, am facut cam ce am vrut si m-am simtit bine. In urma cu 2 luni si jumatate am cunoscut o fata cu care m-am cuplat dupa 2 zile. Da, m-am indragostit de ea. Si ea de mine, dar discutia este alta.

Am inceput sa ma aschimb. Inconstient. Sa fac una si alta pentru ea (nu ma refer la cadouri, ci la comportament), sa-i accept unele faze care nu-mi placeau (si pe care nu le-as fi acceptat fostelor prietene) si, incet-incet, sa ma gandesc mai mult sa se simta ea bine decat sa ma simt eu bine. E adevarat ca traim si momente foarte placute impreuna, sunt zile in care-mi vine sa o mananc de scumpa ce e, dar vin si momentele in care-mi pun intrebari cu privire la raportul dintre ceea ce ofer si ceea ce primesc.

Aseara am plecat destul de demoralizat de la ea, din cauza unei faze pe care, probabil, am si amplificat-o putin (in perioada asta am destule pe cap). Am fumat o tigara in 2 minute si am sarit intr-un troleibuz. Acolo s-a intamplat ceva destul de ciudat: am vazut o tipa destul de frumoasa si am simtit nevoia sa ma bag in seama cu ea. In 10 minute i-am dat telefonul sa-si scrie numarul.

Am avut timp pana pe la 1 noaptea sa analizez si sa-mi dau seama ca, daca lucrurile inainteaza pe drumul pe care-au apucat-o, relatia o sa moara de la sine. M-am inmuiat prea tare. Apoi, am luat lucrurile altfel: arat destul de bine, nu sunt prost, n-am motive sa atarn dupa o fata, chiar daca o iubesc. Si, de azi, am redevenit acel baiat de care s-a indragostit ea. Altfel spus, m-am trezit la realitate.

In caz ca n-ai inteles de ce am inceput sa fac marturisiri, sa explic. Nu te mai intreba cand vei gasi acea fata speciala, pentru ca nu exista o fata speciala. Poate va fi speciala pentru tine, apoi iti vei da seama ca este la fel ca alte fete. Problema este ca ai tendinta de a te inmuia si de a deveni slab in fata ei. Atractia scade direct proportional si nu e nevoie sa-ti spun la ce se ajunge. Nu e cazul sa idealizezi relatia de lunga durata pe care o vei avea... mai bine astepti sa vezi ce va fi. Altfel, ai 2 variante:

1. nu vei vedea realitatea, pentru ca, inevitabil, vei gasi asemanari intre ce-ai crezut ca va fi si ceea ce este;

2. vei fi dezamagit.

Sa spunem ca am reusit sa evit ambele urmari, pentru ca nu m-am alsat luat cu totul de val, dar si pentru ca am revenit la timp cu picioarele pe pamant.

Calmati-va cu totii. Iubirea este o emotie si nimic mai mult. Traiti-va viata si, cand va veti gasi jumatatea, veti sti. Totul este sa stiti si ce aveti de facut atunci.

Poate pt ca am avut parte doar de deziluzii cand a venit vorba de iubire , o sa ti se para ft urat ceea ce zic , dar parerea mea e ca totul e frumos la inceput pana cand unul dintre parteneri incepe sa cedeze tot mai mult si mai mult pana cand se trezeste din tampenia pe care o face si se intreaba : ok uite ce ofer si uite ce primesc si atunci cred ca incep sa intervina problemele. Momentan ma declar total anti iubire si orice tine de ea , vad fetele ca pe un obiect , obiect pe care il folosesc sa imi ating anumite scopuri. Nu vreau absolut nicio relatie ( decat de fuck buddies ) si si pe astea le intrerup imediat ce respectiva vrea mai mult de atat. Pur si simplu incerc sa ma protejez de ceea ce iti ofera o relatie esuata in care ai pus mult suflet. Totusi nu am renuntat la ideea ca poate candva o voi intalnii pe cea care o sa ma dea de tot peste cap , dar pana atunci prefer sa nu complic lucrurile.

Da ... te schimbi cand "iubesti", daca se termina prost, o sa iti dai seama ca ai fost un b*u, daca se termina bine, mai tarziu iti dai seama ca ai fost tot un b*u.

Nu jignesc pe nimeni prin acest post, este unul facut din lipsa de ocupatie ...

O fi un post din lipsa de ocupatie , dar tocmai ma declar fanul tau :))

Link to comment
Share on other sites

@Thade sunt alaturi de tine .. si eu am patit la fel!

Toti intr-un fel sau altul aveti cate o parte de dreptate, insa realitatea este alta si toti o intoarcem si o desfacem asa cum stim si cum ne este mai bine noua.

Link to comment
Share on other sites

Guest IepureleFericit

poate sunt un romantic neshlefuit

poate parea copilaresc

poate...

Poate ca asa sunt si eu.

"Don't think. FEEL." (Bruce Lee - Enter the Dragon)

Eu unul obisnuiesc sa gandesc, iar mai curand imi place sa simt. Si asta se datoreste mandrei mele. Suntem de cateva luni impreuna si pot sa spun ca pana acum ne-am inteles bine. Amandoi avem defecte dar se pare ca reusim sa trecem peste ele.

Nu stiu despre ce animalute roz / fluturasi prin stomac se tot vorbeste ca au nu imi amintesc sa fi vazut / simtit asa ceva. Tot ce stiu e ca ne simtim bine impreuna iar cand nu ne vedem mi-e nashpa.

Sper sa fie bine si de-acum incolo.

Hai noroc si iubiti-va mult ! ^_^

Link to comment
Share on other sites

De unde pana unde esti prost sau slab daca ti-e dor de fosta prietena? C'mon, sunt lucruri normale, am avut o relatie de 2 ani, iar acum, dupa 3 luni de la despartire inca ma mai gandesc la ea, inca mai am aceleasi sentimente, mi-as da si 10 ani din viata doar s-o mai vad dar probabil amandoi suntem prea egoisti pt asta :| O relatie lunga nu te lasa slab sau prost, dar te face mult mai rau... sa dea dracu' daca-mi vine acum sa mai fac ceva pentru vreo fata. E si faza ca n-ar mai fi totul ca la inceput daca te-ai impaCA CU o fosta prietena... mai ales dupa mult timp, decat sa fiu bantuit de intelegerile din trecut mai bine nu :| (si totusi mi-as mai da inca 10 ani din viata doar s-o mai vad). In fine, putem s-o luam astfel : se despart oameni cu copii, dupa 20 de ani de casnicie, DAR niciodata nu uiti persoana langa care te-ai maturizat, prima iubire s.a.m.d.

si sincer, sa plangi sau sa duci dorul cuiva e ceva normal, toti am facut-o si poate o vom face iar, sau poate mi-as da viata poimaine doar s-o vad iar maine :|

nice =((

Venea doar vara...in restul anului pleca la ea acasa (Gemania)....2 luni ne vedeam ...dar ca in reclama aia de la Vodafone nu ne trebuiau mai multe....fircare zi...fiecare minut..secunda ..era o vesnicie.....toate astea timp de 4 ani ...pana cand inevitabilul s-a produs....distanta a invins.....ea acolo..eu aici....ea este acum logodita,eu sunt cu altcineva de 6 ani "DAR niciodata nu uiti persoana langa care te-ai maturizat, prima iubire s.a.m.d" ASA E !

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar prezentarea e un pic EMO , si eu sunt Romantic .

Dar cum poti explica dragostea in cuvinte ?

Ce este ea ?

Ce o declansaza ?

De ce ni se intampla ?..

De parca ar stii cineva..

... un drog. Un drog al sufletului.

Apa, nu e drog. Aerul,nu e drog. Visele, nu sunt droguri. Si totusi nu poti trai fara ele.

Link to comment
Share on other sites

Am citit niste chestii f.interesante.In primul rand... vreau sa spun un singur lucru. In viata, doar odata "iubesti" . Si da, am iubit si eu odata.Acuma nu zic ca nu o iubesc pe actuala prietena.Dar nu e la fel.Tin la ea , dar nu o iubesc atat de mult .Adica nu simt ceva extraordinar pt ea.(si stiti de ce?pt ca am avut o experienta f.neplacuta in viata cu "iubirea".Si nu cred ... daca tu , care citesti acest post: nu crezi in iubire sau nu ai suferit din iubire.Si dupa un timp devine o chestie de "teama" . Nu vreau sa ma indragostesc sau sa pun suflet ,,, pt ca, daca patesc la fel R.I.P. ) Daca nu m-am exprimat destul de corect vreau sa-mi cer scuze.

Ideea este : Multi dintre noi nu vrem sa ne indragostim deoarece avem experiente neplacute in viata.Si nu mai vrem sa patim la fel. , dar cum a spus si money.Evit sa cred ca pot face ceva mai mult de atat.Cateodata stau dimineata pe marginea patului si ma gandesc ... uite cum arati. Empty soul. Si asta nu tine de o perioada de timp. Toata lumea are nevoie de dragoste.

Chestia cu cioplitu din "floare" in "floare" ... e o chestie generala "boys stuff" .Suntem noi asa de "nebuni" ca vrem tot mai mult.Daca o am pe "Alina" o vreau si pe "Ioana". Toate aceste lucruri dispar doar atunci cand devii matur "psihic". Cand ajungi la o varsta.Si te gandesti "Ce fac cu viata mea" ? Atunci si doar atunci o sa simti nevoie de o relatie stabila.O relatie in care poti "investi".Nu doar "body language" si "sandwishuri" toata ziua. O sa vrei ceva mai mult.Sa iesi cu ea la plimbare in parc , sau o sa fii satisfacut doar cand o privesti langa tine dimineata.Simti ca vrei ceva mai mult.Decat sex , sex si iarasi sex.(Nu ma refer aici "No contact" ca ajungi la "pus de faianta") dar o sa simti la momentul respectiv.

Eu am trecut in mare parte prin aceasta chestie.Nu ma consider matur la 22 de ani.Dar am realizat ca viata pe care am avut-o inainte nu e de mine....

Eu nu zic sa luati drept exemplu.Dar tot ce am scris aici e real.

Ai fost facut din dragoste , traiesti pt dragoste , mori pt dragoste. (Love is everything.)

L.E.: Radu , am citit acuma povestea ... ce sa zic... same shit here. :kar: Lasa , vine si noua randu.

Link to comment
Share on other sites

@ figgy: nu cred ca te-am inteles gresit. Crede-ma ca nu vei putea sa "te asezi la casa ta" cu oricine. Desigur, ai putea sa te multumesti cu oricine, dar nu va tine prea mult timp. Daca esti obisnuit sa le schimbi des, te vei gandi tot timpul la ce-ai putea avea. Eu am o relatie destul de fericita si inca mai am momente in care-mi amintesc la cat de "neimblanzit" eram acum un timp si la cat de usor mi-ar fi sa ma combin cu una sau cu alta. In privinta sfatului de la sfarsit, o sa intelegi mai tarziu ce am vrut sa spun :)

@ SilenR: n-am spus ca poate doar sa se termine prost. ai putea, la fel de bine, sa te cuplezi cu o fata in clasa a 8-a si, la 80 de ani, sa fii tot cu ea. Si, daca ai gasit o fata care te-a motivat sa te schimbi si tot restul, ma bucur pentru tine. Chair daca va despartiti (nu ca ti-as dori asta, dar e o posibilitate), macar vei ramane cu ceva. Oricum, multa bafta in relatie!

@ Ahilosu: n-as spune ca dramatizez, sunt doar realist. E un mesaj scris intr-un moment in care nu eram tocmai jovial, dar asta nu inseamna ca sunt un individ pesimist. Oricum, n-am spus ca-mi pare rau pentru vreun moment petrecut cu ea, ci doar ca trebuie sa fiu ceva mai rational. Si, referitor la partea cu "nu e cea menita sa-ti dea insomnii", nu se stie niciodata. Prefer sa mearga excelent mai tarziu, decat sa fie totul perfect acum si, peste 2-3 ani, sa apara intrebarile si certurile.

@ Thade: chill the fuck out. Ai destul timp. In momentele astea, cel mai important e sa nu-ti lasi timp sa intri in depresie. Iesi cu altele, distreaza-te, gandeste-te la posibilitati si aminteste-ti ca nu este singura fata din lume. Da, o relatie stabila te ajuta sa te maturizezi si sa te cunosti mai bine (simt asta in fiecare zi), dar nu se reduce totul la ea. Nu te mai gandi ca ai da orice ca s-o vezi. Mai bine gandeste-te ca trebuie sa treci de pasa asta proasta. A, da: ar fi mai bine sa renunti la ideea de a relua relatia cu ea. Nu numai ca nu va fi la fel, dar va veti gandi tot timpul la ce-a fost si, cel mai probabil, va veti face reprosuri. Sau, cine stie, ati putea fi un caz deosebit :).

@ Money: din punctul meu de vedere, e bine sa ai grija de tine: nu ceda prea mult. Da, e ok s-o mai faci din cand in cand, dar nu sa faci obicei din asta. Si nu te lasa "dar peste cap", ca ajungi catelus.

@ Radu: nu mai face prostia de a pune fata deasupra ta. Nu vreau sa fiu rau, dar ai nevoie sa fii trezit la realitate: ai fost a 5-a roata la caruta. N-ai de unde sa stii daca nu te-a folosit ca sa-l faca gelos pe prietenul ei. Si nu te mai gandi ca-i dai ce vrea si alte prostii de genul asta. Daca vrei o relatie ca lumea, nu devii "furnizor". Hai sa avem putina mandrie, ce dracu'! Si nu-i mai face urari de fericire si tot restul. Nu prea cred ca ea s-a gandit la fericirea ta cand s-a jucat cu tine. La naiba, stiu ca mass media ne-a invatat sa fim baietei buni, ca e bine sa fim altruisti si tot restul, dar sa nu exageram. E o diferenta intre a fi altruist si a fi fraierul unei fete.

Nu lua mesajul ca pe o jignire, ci ca pe niste sfaturi exprimate pe un ton mai dur.

Dupa cum spunea Tyler Durden, "suntem o generatie de barbati crescuti de femei". Si depinde doar de noi sa ne eliberam din "lanturile" in care ne-au pus altii, crezand ca ne fac un bine.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...