Jump to content
cIoLaN

Calculatorul dauneaza sanatati?

Recommended Posts

intr-un fel da , in alt fel nu :)

da, pt ca iti petreci mai tot timpul in fata calculatorului,nopti pierdute in loc sa dormi...

si nu, pt ca multora le dezvolta capacitatea intelectuala.se pot invata multe lucruri cu ajutorul calculatorului si mai ale cu ajutorul internetului :)

Link to comment
Share on other sites

Tinerii ar trebui să-şi petreacă timpul liber împreună cui cei de vîrsta lor şi nu conversînd pe internet, iar cărţile ar trebui mult promovate, pentru a constitui o alternativă la televizor şi calculator” :comp2: :dance:

Doamnee Ajuta ! ....... ^:^)^

Link to comment
Share on other sites

depinde de om daca dauneaza sanatati,daca e o persoana care petrece un timp decent in fata calculatorului ,e inofensiv,daca e vb de o persoana maniaca,disperata ce sta din 24 de ore 17 pe pc e de rau :)

nu sunt maniac din ala...inainte nu stateam tare mult ca aveam frate si el vroia sa steie la calc...dar insa cand scapam la el nu ma mai dezlipeam asta se intampla foarte rar...insa acum fratelel a plecat la facultate is am ramas singur :hello: dar faza e ca am dat peste taikmiu el in fiecare zi seara navigheaza pe net #-o si sambata si duminca se uita la meciuri :banghead: acuma mai stau seara vro 4 ore si dimineata pana cand plec la scoala iar in weekend ies in aer liber cu prietenii mei si mia discutam una alta...

Link to comment
Share on other sites

am vazut un documentar acum cateva zile pe discovery in care se prezentau modurile in care Pc-ul,Net-ul iti pot afecta viata. So intr-adevar poate creea dependenta , risi sa nu mai poti vorbi coerent si sa nu mai poti sa-ti prezinti ideile oral , exista posibilitatea de a uita sa scri, in relatiile cu ceilalti poti deveni agresiv,te inchizi in tine,nu doresti sa socializezi etc...si era o chestie pe care tot o auzeam ca Pc-ul afecteaza vederea..din contra acesta o imbunatateste deoarece prin statul la PC esti atent si atentia este distribuita catre toate activitatile pe care le desfasuram la PC,observam lucrurile mult mai rapid..si etc :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...