Jump to content
cIoLaN

Calculatorul dauneaza sanatati?

Recommended Posts

Am calculator de ceva timp de vro 4-5 ani...si cam de 2 ani internet inainte nu stateam chiar tare mult la pc...numai la inceput cand la-m cumparat...dar acuma am si net si consum multe ore din timpul meu liber navingand pe net jucand jocuri on-line,downloadand filme etc...

De ceva timp au inceput sa apara probleme cu vederea si am ochi incetosati dim cand ma trezesc si ma dor cateodata... :| din cauza ca stau prea mult timp cred...sau poate din cauza monitorului e vechi e 4 ani si nu e din ala LCD...

Exista medicamente sau sau picaturi din alea care ar putea sa imi refaca vederea??sau operati care sa te vindece(imi imaginez ca ar costa cateva mii de euro)

PS: Nu vreau sa port ochelari!

Cei care aveti aceasi problema sau at-i aut-o pls postati aici...

Prietene cumparati Lcd ... life will get better :dance:

Link to comment
Share on other sites

Stau mai mult de 5-6 ore pe zi in timpul saptamanii + cate 7-8 ore in weekend cand este urat afara si tot slab sunt...

Normal ca nu te ingrasi daca faci si miscare...Mai faci scoala/munca mai mergi la un football/tennis orice alt sport si normal ca nu te ingresi eu m-am ingrasat cu 2 kg in ultimi 2 ani.Nu am aceasi greutate ca atunci dar vorbesc de limita sunt cu 2 kg mai multe de limita cand poti fi considerat "slab" si sunt destul de inalt.Sunt normal.Si oricum daca stai si nu mananci nici asa nu devi obez dar daca stai 2 ore meri cauti in frigider vi repede la pc cand se intampla ceva un stop hap-hap!si gata friptura :))

Link to comment
Share on other sites

EDIT:NU O SA ITI RECUPEREZI VEDEREA!Adica nu o sa fie cum a mai fost poate mai spre bine daca o sa reduci orele de pc si o sa porti ochelari dar cel mai important in problema ta este OCHELARI iati o pereche cand te uiti la pc si no sa mai ai probleme

Ba da, poate sa si-o recupereze. Sansele la miopie sunt mai mici, insa se poate. Cat timp porti ochelari, cel putin in primul an este cel mai probabil sa ti se modifice dioptriile. In cazul meu, din -0.5 si -0.75 sunt ambii 0.75 si pot spune ca sunt chiar mai multumit. Cand imi dadeam jos ochelarii vedeam ca printr-un pahar in forma de piramida.

Deci exista posibilitatea sa se corecteze, mai mult sau mai putin. Cea mai mare sansa desi, este sa se balanseze in caz in care are dioptrii diferite.

Link to comment
Share on other sites

pai daca stai nemancat, cum sa nu ramai slab? -_-

la mn eu nu prea mananc prea des...si stau si in fata calculatorului...si chiar nu am slabit ma-m ingrasat si eu cu vro 2 kg dar eu cand nu mananc de ceva timp cam ma ia foametea bag in mn ca porku'

Link to comment
Share on other sites

Am calculator de ceva timp de vro 4-5 ani...si cam de 2 ani internet inainte nu stateam chiar tare mult la pc...numai la inceput cand la-m cumparat...dar acuma am si net si consum multe ore din timpul meu liber navingand pe net jucand jocuri on-line,downloadand filme etc...

De ceva timp au inceput sa apara probleme cu vederea si am ochi incetosati dim cand ma trezesc si ma dor cateodata... :| din cauza ca stau prea mult timp cred...sau poate din cauza monitorului e vechi e 4 ani si nu e din ala LCD...

Exista medicamente sau sau picaturi din alea care ar putea sa imi refaca vederea??sau operati care sa te vindece(imi imaginez ca ar costa cateva mii de euro)

PS: Nu vreau sa port ochelari!

Cei care aveti aceasi problema sau at-i aut-o pls postati aici...

ok esti in situatia mea sunt dependent de pc si net am tot monitor normal (nu lcd) de asta iarna port ochelari nu am citit tot postul dar presupun ca nu vezi bine de la departare...daca da ai miopie...eu am de 2 ani dar mi-a fost rusine sa recunosc si sa cam inrautatit...

Link to comment
Share on other sites

Nu sde mult timp am auzit la tv ca se vorbea despre afectiunile ochiului si daca e sanatos sau nu sa sta, la pc sau la tv...din constra doctorita spunea ca este recomandat expunerea copiilor la calculator inca de varste fragede si la tv pentru ca nu dauneada.... dar bineinteles sa nu se piarda numarul oreleor petrecute la pc....cu masura...

Link to comment
Share on other sites

Nu sde mult timp am auzit la tv ca se vorbea despre afectiunile ochiului si daca e sanatos sau nu sa sta, la pc sau la tv...din constra doctorita spunea ca este recomandat expunerea copiilor la calculator inca de varste fragede si la tv pentru ca nu dauneada.... dar bineinteles sa nu se piarda numarul oreleor petrecute la pc....cu masura...

te-ai uitat sa vezi cand e ultimul post?? :))

9 mai...e ceva timp :). cred ca si-a rezolvat problema

Link to comment
Share on other sites

te-ai uitat sa vezi cand e ultimul post?? :))

9 mai...e ceva timp :). cred ca si-a rezolvat problema

Uffa....nu m-am uitat :)) ...dar cred ca topicele care nu mai sunt de actualitate ar trebui mutate la un RecycleBin... :-??

Link to comment
Share on other sites

cum sa nu dauneze? o sa aveti probleme cu vederea mai tarziu ... eu am patit :| ma jucam pana nu mai puteam si apoi nu mai puteam sa tin ochii deschisi de rau ce ma usturau :| la scoala cand vroiam sa citesc imi lacrimau ochii ... nu vedeam nimic :|

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...