Jump to content
cIoLaN

Calculatorul dauneaza sanatati?

Recommended Posts

:-? este vro sansa sa imi corectez vederea dak port ochelari un timp??si ma iau dupa indicatile tale?

Persoanele care sufera de miopie isi pot corecta vederea prin mai multe mijloace:

Ochelari de vedere

Lentile de contact

Interventie chirurgicala

- Interventie chirurgicala cu laser

- Keratotomie Radiala

Erm...ca ineainte nu o sa mai fie niciodata ,dar o sa vezi o schimbare in bine

Link to comment
Share on other sites

Man asculta.Decat sa faci interventi chirurgicale si deastea iati niste ochelari sau lentile de contact.Sa nu iti imaginezi ca ochelari sunt ca a lui bunicata sau mai stiu eu cine de vreo 20 de metri :))))).Acuma de curand mi-am luat si eu niste ochelari noi finutzi la 2.5Milioane frumosi noi pentru vedere arat bine cu ei.Nu se intampla nimic daca porti ochelari nu e un sfarsit de drum.Da totusi vorbeste si tu cu parinti sau ceva de genu sau poate esti adult :D

Link to comment
Share on other sites

Persoanele care sufera de miopie isi pot corecta vederea prin mai multe mijloace:

Ochelari de vedere

Lentile de contact

Interventie chirurgicala

- Interventie chirurgicala cu laser

- Keratotomie Radiala

Erm...ca ineainte nu o sa mai fie niciodata ,dar o sa vezi o schimbare in bine

nu imi doresc chiar cum era inainte...ci doar sa mi-o curectez cat de cat... ma-r interesa ceva o interventie chirurgicala sau una cu laser chair daca ia pomenit nu stii cam in cat sa-r ridica costul uneia?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai minim 18 ani ptr. o astfel de interventie la ochi si vei semna TU pe propria raspundere ca vrei sa faci operatia. Daca ti se intampla ceva, daca da gres operatia, nu vei fi despagubit in nici un fel.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai minim 18 ani ptr. o astfel de interventie la ochi si vei semna TU pe propria raspundere ca vrei sa faci operatia. Daca ti se intampla ceva, daca da gres operatia, nu vei fi despagubit in nici un fel.

dar ce se intampla daca da gres?

Link to comment
Share on other sites

Deja o dam in diverse. Mergi la un oftalmolog; iti spune el ce probleme ai si cum sa le corectezi. Nu are de ce sa-ti fie teama. Nu vad rostul multor intrebari ale tale: le pui cumva ca sa te afli in vorba? Poti s-o lasi mai moale cu calculatorul, indiferent daca vezi bine sau nu, indiferent daca asta e cauza unei vederi mai slabe sau nu. Sunt atatea lucruri misto de facut pe lumea asta (si nu ai nevoie de PC pt ele): o gagica (sau mai multe), un sport, o plimbare ...

Link to comment
Share on other sites

Deja o dam in diverse. Mergi la un oftalmolog; iti spune el ce probleme ai si cum sa le corectezi. Nu are de ce sa-ti fie teama. Nu vad rostul multor intrebari ale tale: le pui cumva ca sa te afli in vorba? Poti s-o lasi mai moale cu calculatorul, indiferent daca vezi bine sau nu, indiferent daca asta e cauza unei vederi mai slabe sau nu. Sunt atatea lucruri misto de facut pe lumea asta (si nu ai nevoie de PC pt ele): o gagica (sau mai multe), un sport, o plimbare ...

nu deschid topicuri ca sa fac posturi sau altceva...:| eu chiar am probleme si ma cerut opinia si parerea voastara astora de pe forum si vad ca sunt multe pareri

Link to comment
Share on other sites

ma nu stiu.. eu 2sap asta vara nu am facut decat sa joc lineage in felul urmator: ma culcam pe la 10 dimineata, ma trezeam pe la 3dupa-amiaza.. mancam, faceam baie pana pe la 4, apoi reveneam in lineage.. raiduri, prostii si la 10 dimineata iar ma culcam.. si nu am avut nicio problema cu ochii, si nici nu m-am ingrasat.. dupa perioada aia am dormit o noapte normal iara apoi am plecat la munte.. de obicei obisnuiesc sa stau mult la pc dimineata si seara.. si folosesc un TVM AS6S 19'' Crt.. nu stiu cred ca depinde de persoana.. oricum mai iesi si tu pe afara.. lumea e frumoasa, iarba e verde iara aerul mai curat.. mai fa un sport.. mananca si tu mai sanatos.. si daca ai intr-adevar probleme consulta un medic nu intreba pe forum ca nu prea te poate ajuta nimeni cu asa ceva.. eu iti doresc sanatate..

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceau si cei dinaintea mea, singura sansa de a-ti "repara" cat de cat vederea este operatia, dar si asta cu pretul ei: pe langa riscul operatiei propriu-zise, timpul petrecut la calculator va trebui redus drastic si chiar si atunci va trebui sa faci pauze dese, altfel nu ai realizat nimic.

Fara ochelari sau lentile, odata ce ai inceput sa ai probleme, vederea se va deteriora tot mai rapid si vei simti dureri din ce in ce mai puternice si mai longevive. Astfel ca in cateva luni de folosire a calculatorului fara sa-ti protejezi ochii vei ajunge in stadiul in care ti-ar lua cativa ani de folosire intensiva a calculatorului purtand ochelari sau lentile sa ajungi.

Pe langa durerile de cap, o sa ai sensibilitate ridicata la lumina, te vei trezi ca lacrimezi si la adierile vantului si uneori te poate lua ameteala fara motiv.

PS: Daca iti place sa sofezi, cu cat e mai mica dioptria lentilelor, cu atat e mai bine pentru acest hobby.

Link to comment
Share on other sites

e de la monitor :) si pe mine ma dureau la fel ochii cand stateam la monitoru alvechi ;)

mi-am luat lcd si am scapat de o grija :) @mai vad si in ceatza da dim cand ma trezesc, stau 1 min 2 sa ma dezmeticesc ma spal pe ochi si sunt k nou :D

Link to comment
Share on other sites

Degeaba schimbati voi monitorul, faceti diferite setari la brightness, contrast . . .etc. (ma rog, nu chiar degeaba, dar nu asta e singura problema cu calculatorul) el emite si radiatii pe care nu prea cred ca le rezolvati prea usor. Mai ales daca aveti acces la internet datorita unei antene, iar ea este situata exact langa camera voastra. Este recomandat ca ea sa fie amplasata pe bloc/acoperis, pentru a nu va afecta.

Link to comment
Share on other sites

Degeaba schimbati voi monitorul, faceti diferite setari la brightness, contrast . . .etc. (ma rog, nu chiar degeaba, dar nu asta e singura problema cu calculatorul) el emite si radiatii pe care nu prea cred ca le rezolvati prea usor. Mai ales daca aveti acces la internet datorita unei antene, iar ea este situata exact langa camera voastra. Este recomandat ca ea sa fie amplasata pe bloc/acoperis, pentru a nu va afecta.

da bre, si-o folosesti si drept de paratraznet. :lol:

@Dumnezeu, e grav daca ai iesit din incinta sectiunii mu. :lol:

La un moment dat ma dureau asa de tare ochii incat numai daca ma uitam iar in monitor imi trecea durerea, like... oO

Link to comment
Share on other sites

si eu port ochelari tot din cauza calculatorului. sincer cred ca este cea mai eficienta si mai ieftina varianta de a repara asta. nu cred ca ti-ar sta prea rau cu ochelari, trebuie doar sa te obisnuiesti cu ei.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...