Jump to content
Velasquez

Paradox românesc: săraci, dar cu maşini de lux

Recommended Posts

Ne plângem că suntem din ce în ce mai săraci, dar ne cumpărăm maşini din ce în ce mai scumpe, case şi terenuri.

Cumpărăm de cele mai multe ori nu cu banii noştri, ci cu ai băncilor, pe care abia ne permitem să îi dăm înapoi. Acestea ar fi, pe scurt, concluziile ultimului studiu care a analizat nivelul de trai din România.

Peste 30% dintre locuitorii marilor oraşe din România, care au participat la studiu, cred că o duc mai rău decât anul trecut. Această atitudine pesimistă este dublată chiar de numărul celor care se aşteaptă ca în viitor să trăiască şi mai rău.

Paradoxal, lamentările românilor sunt contrazise de maşinile parcate lângă blocuri: autoturisme noi, majoritatea străine şi scumpe. Dovadă stă şi numărul vânzărilor din 2007, în creştere faţă de anul precedent.

Astfel, parcările unor cartiere sărace şi mărginaşe, precum Rahova din Bucureşti, sunt pline de maşini de lux. De multe ori, proprietarii locuiesc cu părinţii, stau cu chirie şi nu au bani de service sau revizii. Sunt maşini pe care şi le-ar permite în mod normal oamenii de afaceri cu venituri consistente, dar mai ales constante.

Deşi se plâng că nu le merge tocmai bine, românii şi-au luat într-un număr mai mare credite ca să-şi cumpere terenuri ori case. Sunt multe acele situaţii în care le achiziţionează nu ca să locuiască în ele, ci ca să le revândă la un preţ mai mare.

Studiul a fost realizat de compania Daedalus Consulting, în perioada ianuarie 2007 - ianuarie 2008, pe un eşantion de 2000 de oameni, între 18 şi 65 de ani, din mediul urban.

Imagine IPB

Sursa : ProTV

Link to comment

Asta e mentalitatea romaneasca...sa aiba ce-a mai mare casa...ce`a mai frumoasa ,scumpa masina...ce-a mai sexoasa femeie...

Damn...O viata avem...trb sa fim ai mai smekeri...mai diferiti...cu asta ne deosebim noi romanii de alti :D

Link to comment

Deşi se plâng că nu le merge tocmai bine, românii şi-au luat într-un număr mai mare credite ca să-şi cumpere terenuri ori case. Sunt multe acele situaţii în care le achiziţionează nu ca să locuiască în ele, ci ca să le revândă la un preţ mai mare.

asta contrazice exact ce vrea sa spuna acel articol... le vand la un pret mai mare ca sa nu mai fie saraci... simplu nu ? incearca sa iasa din saracie prin "afacerile" astea...

in + , nu o sa-l vedeti pe badea gheorghe care de abia traieste din branza pe care o face la tara ca isi ia bmw daca are ceva bani pusi deoparte, sau ce sa spun, femeia de servici de la liceul x sa-si cumpere haine gucci si prada doar pt ca are ceva banuti pusi deoparte...

a da, si ca sa-ti cumperi o masina straina nu trebuie sa fi bogat, sa te scalzi in bani...dar din nou, astia de la protv spun numai tampenii...

daca ar fi numarat toate bmw-urile, mercedes-urile, porsche-urile etc de peste 20-30.000 de euro si iesea un numar asa mare poate as fi crezut ce zic...

Link to comment

unii nici nu trec prin scoala si viseaza la masini, case si femei. avem exemplu mai sus :))

Frate ,imi pare rau sa-ti spun dar esti prost...

Ce am zis eu mai sus e la misto...am vrut sa explic mentalitatea romaneasca ...

Cer scuze la cei care nu au inteles :crazy:

Link to comment

La fel e si cu telefoanele mobile sau cu hainele de firma si lista continua :)) ( stiu oameni care strang bani o luna sa iasa in cluburi de fitze sa se sparga in figuri , dupa care iar fac foamea 2 saptamani ) trist dar asta e.

Link to comment

Povesteam acum un an cu un domn care lucra pentru VW, facea statistici etc... Se ocupa (si) de Romania si Ungaria si mi-a spus o chestie interesanta: in Ungaria, unde venitul mediu e triplu fata de Romania, mecanicii iti rezolva problemele cu VW Polo si in somn la cate au vazut, in schimb in majoritatea situatiilor au nevoie de documentare serioasa cand apari in service cu un A6. In Romania, e exact invers: se vinde A6 la greu.

Inca o observatie personala: in 1986 eram la o olimpiada la Vaslui. Am vazut o "casa" din chirpici, cu o singura incapere cu utilizare mixta, in curte se jucau vreo 4 copii pe langa un ARO, iar geamurile "casei" erau exact cat boxele de la un Kashtan. Spun exact, pentru ca in doua geamuri erau chiar puse acele boxe, date la volum maxim. Cei mai in varsta stiu ce insemna pe vremea aceea sa ai un ARO (de preferat Diesel) ^:^)^ si un magnetofon Kashtan ^:^)^

Eu nu aveam decat un radiocasetofon mono (bun si ala :D), parintii mei nu aveau masina (nici macar nu erau inscrisi pe lista de asteptare), aveau ceva rate si pe vremea aceea, dar jur ca acea "casa" in care locuiau cel putin 6 suflete incapea cu totul in sufrageria casei noaste (mai putin acoperisul :P). Prioritatile difera in viata.

Link to comment

Frate ,imi pare rau sa-ti spun dar esti prost...

Ce am zis eu mai sus e la misto...am vrut sa explic mentalitatea romaneasca ...

Cer scuze la cei care nu au inteles :crazy:

Se vede ca nici tu nu ai inteles de ce se fac atatea afirmatii despre tine ca nu mergi la scoala... analizeaza-ti putin scrisul.

@ subscriu money.. cunosc multe persoane care fac asa :|

Link to comment

De regula...a-ti cumpara o casa implica mai multe lucruri... sacrificii, spus intr-un cuvant. Si atunci persoanele care nu pot strange bani de o casa sau cumpara-o prin credite bancare, incearca sa isi cumpere lucruri mai mici, cum de altfel s-a spus si mai sus... masini, telefoane, haine si lista continua.

Cunosc o persoana care si-a cumparat combina audio la 25 mil., telefon la alte 15mil. acum ceva timp, iar casa in care locuia impreuna cu alti 4 frati si 2 parinti statea sa cada pe ei, cum zicea si Beethoven.... era cat o sufragerie de confort 0.

E oarecum inteligibil atunci cand gandesti ca un adolescent... vrei sa iti traiesti viata, iar daca tot muncesti vrei ca acel ban sa fie al tau si sa vezi ca poti face ceva cu el. Insa mai tarziu cand treci de 25 de ani constientizezi ca nu mai conteaza asa de mult un telefon sau un sistem audio cat o casa sau o cariera buna(slujba) care de fapt implica multa documentare.

Este ingrijorator sa vezi ca se intampla asta pentru ca, din perspectiva mea, Romania o sa treaca printr-o perioada similara celei dinainte de '89 in ceea ce priveste constructiile. Iar un apartament care acum costa 50.000 euro, mai tarziu o sa coste 200.000. Inca este o perioada buna de a incerca sa se cumpere o casa.

Link to comment

De regula...a-ti cumpara o casa implica mai multe lucruri... sacrificii, spus intr-un cuvant. Si atunci persoanele care nu pot strange bani de o casa sau cumpara-o prin credite bancare, incearca sa isi cumpere lucruri mai mici, cum de altfel s-a spus si mai sus... masini, telefoane, haine si lista continua.

Cunosc o persoana care si-a cumparat combina audio la 25 mil., telefon la alte 15mil. acum ceva timp, iar casa in care locuia impreuna cu alti 4 frati si 2 parinti statea sa cada pe ei, cum zicea si Beethoven.... era cat o sufragerie de confort 0.

Stii care era faza simpatica la ce scriam eu acolo? Un ARO se vindea pe-atunci cu peste 250.000 lei. O casa cu 3 camere de doamne-ajuta era la acelasi pret, o vila cu etaj cu 4 dormitoare, centrala proprie etc. se vindea cu vreo 800.000 de mii (in Baia Mare, fiti siguri ca in Vaslui erau mai ieftine). Dar ei preferau sa stea 6 in aceeasi camera-bucatarie-baie-camara si ce vreti voi, dar aveau ARO :right:

Link to comment

in primul rand romanul cauta sa epateze...am prieteni din Franta sau Anglia..care cand au venit in Bucuresti se cruceau de ce masini vad pe strada...chit ca majoritatea se plimba doar in week-end cu ele ca nu au bani de benzina..fie ca sunt masinile lui mama sau tata..nu conteaza..orice te poate ajuta sa agati 2 sau 3 pustoaice in timp ce te plimbi pe Magheru cu geamul dat jos si maneaua la maxim devine visul oricarui parvenit :)

Link to comment

Asa e la noi...Va dau un ex destul de simplu : in alta tara, oamenii se imbraca normal cand se duc la piata, la noi...omul isi pune cele mai bune haine :) , la fel se intampla si cu masinile. Cunosc un prieten care si-a luat un bmw 320 din germania. A dat 10000 de euro pe el si il tine in parcare de 8 luni pt ca nu are bani pt prima taxa de inmatriculare. Inainte a avut dacie :)

Link to comment

Asa e la noi...Va dau un ex destul de simplu : in alta tara, oamenii se imbraca normal cand se duc la piata, la noi...omul isi pune cele mai bune haine :) , la fel se intampla si cu masinile. Cunosc un prieten care si-a luat un bmw 320 din germania. A dat 10000 de euro pe el si il tine in parcare de 8 luni pt ca nu are bani pt prima taxa de inmatriculare. Inainte a avut dacie :)

divi =))) =)) =)) e tare prietenul ala a tau :)))

ON: romanul trebuie sa fie intotdeauna mai cu mot ^_^ .. dar cel mai sec e sa`l vezi pe unu intr`o Dacie cu manele la maxim :-j

mie nu`mi trebuie masina doar pt aspect .. imi trebuie masina sa o conduc .. dar prin romania trebuie sa ai o masina frumoasa , ca sa se uite lumea la tine cand mergi pe strada cu muzica la maxim ..

Link to comment

mie nu`mi trebuie masina doar pt aspect .. imi trebuie masina sa o conduc .. dar prin romania trebuie sa ai o masina frumoasa , ca sa se uite lumea la tine cand mergi pe strada cu muzica la maxim ..

LOL .... esti tare.

Oricum acum ceva timp citisem un articol cu niste oameni de afaceri de`afara care venisera in Romania. Baietii au ramas masca cand au vazut ce misuna pe la noi prin tara: de la masini pana la haine. Au spus ca romanii habar nu au sa se imbrace conformom ocaziei .. adik sigur au haine de marca dar habar nu au cand si cum sa le poarte. De masini nici nu mai spun ... ziceau ca nu le venea sa creada ce masini circula prin Bucuresti.Si vin si eu cu celebrul prieten. Tipul isi cumpara un Nokia Communicator nu zic ca a dat o groaza de bani pe el. Si de cate ori ne mai intalneam radea de mine ca nu mi`am mai schimbat tel`ul de 2 ani .... ca nu am sonerie polifonica ... ca are ecran alb negru (un nokia 7110 pe care il mai am si acum). Faza care e ... nu avea niciodata credit ... vorba lui ... "mah ...ce conteaza?!!? am telefon care da clasa!?!?!?"

Asa ca ce daca mor de foame ...am super masina in parcare!?!?! =))

Link to comment

N-as putea sa zic ca e o stire, mai mult e un fapt :).

Cum a zis si Beethoven in primul sau post: nu toata lumea are aceleasi preferinte privind nevoile de baza.

- O mare parte a populatiei a ajuns sa-si modifice nevoile de baza in functie de trendul care domina in momentul respectiv. Nu e nimic nou, asa se intampla peste tot in lume, diferenta se face doar de suma castigata lunar de o familie din Romania si una din Austria, care nu se poate compara ;).

- E fascinant sa vezi o masina de 100.000 euro, cu tot felul de accesorii(aceste incluzand si o blonda senzuala), cu muzica la maxim, si cand se opreste intr-o intersectie semaforizata sa-l auzi pe individul vorbind la telefon:

- HA' MA! CE MA? NU TE AUD!!! :)

- Un ingredient pentru succes: daca nu ai o personalitate, si nu poti iesi din comun cu nimic inteligent, sa-ti intinzi parul, cumpara-ti tot felul de briz-brizuri, ia masina lu' tata, baga toti banii tai de buzunar in motorina, si nu in ultimul rand, sa faci rost de o draguta care are impresia ca ai bani...este cea mai buna metoda pentru a te face respectat si de apreciat de catre oamenii prosti :right:

Link to comment

N-as putea sa zic ca e o stire, mai mult e un fapt :).

Cum a zis si Beethoven in primul sau post: nu toata lumea are aceleasi preferinte privind nevoile de baza.

- O mare parte a populatiei a ajuns sa-si modifice nevoile de baza in functie de trendul care domina in momentul respectiv. Nu e nimic nou, asa se intampla peste tot in lume, diferenta se face doar de suma castigata lunar de o familie din Romania si una din Austria, care nu se poate compara ;).

- E fascinant sa vezi o masina de 100.000 euro, cu tot felul de accesorii(aceste incluzand si o blonda senzuala), cu muzica la maxim, si cand se opreste intr-o intersectie semaforizata sa-l auzi pe individul vorbind la telefon:

- HA' MA! CE MA? NU TE AUD!!! :)

- Un ingredient pentru succes: daca nu ai o personalitate, si nu poti iesi din comun cu nimic inteligent, sa-ti intinzi parul, cumpara-ti tot felul de briz-brizuri, ia masina lu' tata, baga toti banii tai de buzunar in motorina, si nu in ultimul rand, sa faci rost de o draguta care are impresia ca ai bani...este cea mai buna metoda pentru a te face respectat si de apreciat de catre oamenii prosti :right:

la inceput ai mare dreptate ... dar metoda nu in totalitate...

ca sa fi respectat trebuie neaparat sa ai multi bani.. o dragutza langa tine si masina ?

si la faza " HA' MA! CE MA? NU TE AUD!!! " ai mareeeeeee dreptate.. chiar azi am vazut in oras un "tzaran" iesit la oras sa zic.. era cu o masina nu prea de rangul lui .. x5 ..cand a coborat ?? surpriza blugi si pantofi asa de lungi .. ciocatzi .. si cu un limbaj de mahala pot spune.. cu toate ca era in public ..

Link to comment

Tin minte ca acum 12 ani parca la mine in oras erau 4 Porsche iar in Iasi 2 :).Orasul meu era si este - ca intindere / locuitori / infrasctructura etc - nici 2% raportat la Iasi...but we managed.

anywhooo....

Anul trecut de revelion am fost in Austria in Thierse la 75 de km de Innsbruck si 90 de Munchen.Aveam 5 masini : Audi A4,BMW s5 2003,2x Renault Laguna 2003,Chevrolet Captiva.Erau sg. masine "bune" din parcarea hotelului la care am stat.Am zis ca am sa vad niste masini foarte tari "afara" mai ales pe autstrazile din Austria / Germania dar nu prea a fost asa.Sg. masini care au sarit in ochi au fost cateva Alfa GT care au trecut pe langa noi pe autobahn cu 260 si cateva Porscheuri mai rasarite...restul erau masini mai vechi si masini pe care le vezi zi de zi in orice oras la noi.Eram -ca fapt divers si nu sa intamplat o sg data in toata excursia asta- intr-o parcare / benzinarie / hotel pe autostrada la o cafea cand au aparut 1x Porsche Cayenne (preparat) si 1 Maybach .In minutul 2 am inceput sa radem ca niste berbeci cand am vazut numere de Romania pe ambele masini.

Link to comment

divi vecinu tau poate asteapta k vecinu meu sa se scoata taxa ;) depinde din ce an e, si ce euro are, am vazut bmw putin avariat la aripa si la usa vandut la un pret denimic si taxa de inmatriculare era 6000 de e , cred si eu k nu are bani sa o inmatriculeze :D

cat despre masini scumpe n shit :) la naiba o mai cumperi dak nu ai bani sa te plimbi cu ea :D

eu unu nu o sa dau o caruta de bani pe o masina noua :) pt ca nu se merita, + afacerile cu telefoane,am un prieten de isi luase sirroco gold acu ceva timp care era 31 de mil nou =)) acuma e cam 28, si saracu se zgarie pe ochi ca a dat atatia bani pe el =)) si nu mai stie cum sa il vanda ca oricum nu ii da nimeni nici 15 mil pe el + k il tine bateria 6 ore =))

@ nu cred ca am prieteni care stau morti de foame 2 sapt ca sa se duca la disco sau care nu se plimba cu masina k nu au benzina :D pt ca fac toti cheta si baga benzina da macar se plimba =))

la 18 19 ani nu cred ca iti dau parinti bani sa iti bagi tu cata benzina/motorina vrei tu, zi mersi ca ti-au luat masina sau ca ti-au dat-o pe a lor

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...