Jump to content
Tybork

"de"Generatia Noua

Recommended Posts

De mult timp dezbat acest subiect cu prietenii mei, care se plang de fratii lor mai mici(cu varste cuprinse intre 15-18 ani), ca aceasta generatie se duce tot mai rau in jos din orice punct de vedere. Unii dintre prietenii mei sustin ca e vina parintilor, altii se plang de educatia proasta din partea scolilor.

Eu cred ca ambele parti sunt vinovati intr-un fel sau altul, insa faptul ca acesti tineri devin tot mai prosti, nerespectuosi, analfabeti si degenerati este clar!

Unii dintre cei prezenti pe acest forum se vor simti jigniti dupa ce citesc aceste randuri, deoarece multi dintre utilizatorii acestui forum se incadreaza in aceasta categorie.

Imi asum riscul si va intreb: Voi ce parere aveti despre generatia voastra?

Link to comment
Share on other sites

Eu am prins "generatia" cand inca se faceau aceste lucruri

Click eu avand acum 21 de ani

Generatiile acestea 15-18 si chiar mai mici exagereaza cu... "messenger-eala" pe net,prea mult calculator si "doze" mari de jocuri pe calculator. De aici si lipsa de educatie...

Generatia mea inca se bucura cand iesea in pauze si juca fotbal, mai putin computer...si ma bucur ca am trecut prin toate acelea...jucandu-ne...

Eu sunt mandru :right: :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Desi fac parte din aceasta generatie..........

Consider ca anturajul ii face asa pe uni ,degeaba .......

In unele cazuri poate 5% este vina parintilor si a scolilor......

Parerea mea despre Generatia noua......... asa v-a ramane si poate se va schimba in mai rau nu in bine .......pe zi ce trece pentru uni este din ce in ce mai rau.

Link to comment
Share on other sites

Am 19 ani jumate, teoretic, inca fac parte din generatia asta dar niciodata nu am dat 2 flegme pe ce se poarta/discuta/asculta etc.

M-am ghidat dupa ratiune si dupa bunul meu plac. Mama nu prea s-a bagat peste mine (cu exceptia "mai invata", cu toate ca invatam), a fost si este constienta de competentele mele.

Am un frate de 18 ani fara o saptamana si a cam luat multe din generatia asta. A imprumutat multe de la ea: haine, muzica (acasa asculta altceva :D), freza de sex feminin cu deia care arde ... placa parca, nu ?. Bine, freza, e cat de cat mai normala, i-am zis ca-i bag masina in par daca vad ca exagereaza. Isi face poze in stil desta , nu stiu cum sa zic, "DE TURMA". Rupe hi5-ul in doua.

Macar e destul de lucid (sunt eu langa el). Totusi nu poate sa scape de astea pentru ca asa e tot anturajul (jumate de oras), absolut tot, fara nici o exceptie.

Sa renunte la asta ar cam insemna sa stea singur, eu am renuntat, dar, totusi, 2 ani, diferenta cam mica dar am avut de unde alege in privinta prietenilor. Nu am atatia ca el dar macar nu stau la bere cu imbecili.

La mine in oras mai e si moda asta: vreau la facultate la Bucuresti. Intr-adevar oportunitatile sunt mult mai mari decat in satul meu dar nimeni nu se gandeste la avantaje, au altele: ma duc la Bucuresti p..a ca acolo e viata, distractie la maxim.

Abia "azi" PROSTIA a ajuns la apogeu.

ps: da, intr-adevar LM e dominata de astfel de caractere.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceasi parere cu Gexy.

Desi am aproape 17 ani, am prins si eu putin din generatia voastra, pentru ca, grupu' din care faceam parte cand eram mic, era format in general din persoane mai mari decat mine.Eram cel mai mic , dar asta nu inseamna ca nu jucam cu ei pitulsu, fotbal sau alte jocuri.

Sincer, ma uit la copii din fata blocului, la cei de 12 13 ani, si in afar de mess, mall, tigari si alte prostii, altceva nu stiu, si vorbesc foarte serios.

Cred ca au trecut 2 ani de cand nu am mai vazut pe cineva jucand pitulusu (si aici ma refer la cei mai mici decat mine)

Consider ca anturajul ii face asa pe uni

Asa cred si eu, pentru ca daca cei din gasca nu ies afar, preferand sa stea in casa si sa joace Cs, in mare parte asta faci si tu pentu ca nu ai cu cine sa iesi.Oricum , generatia mea e doar inceputu' :)

Link to comment
Share on other sites

noi suntem degeneratia urmatoare :D , de dupa Ceausescu

PS : cand eram mic , 9-14 ani , inainte sa fie in voga internetul , era OK , erau o gramada ce copii afara . Si acum sunt , dar in loc sa se joace , ei povestesc despre ce au facut la un anumit joc pe PC , sau ce au vorbit pe messenger cu nu stiu cine . Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi peste 10 ani .

Link to comment
Share on other sites

noi suntem degeneratia urmatoare :D , de dupa Ceausescu

PS : cand eram mic , 9-14 ani , inainte sa fie in voga internetul , era OK , erau o gramada ce copii afara . Si acum sunt , dar in loc sa se joace , ei povestesc despre ce au facut la un anumit joc pe PC , sau ce au vorbit pe messenger cu nu stiu cine . Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi peste 10 ani .

corect ...

1. Pot spune ca generatia asta are injectat in sange sindromul "emo".

2. Din ce in ce mai multi prosti (inculti), copii care nu mai stiu "regulile" elementare de bun simt ...

3. Calculatorul domina copilul

melodia care era postata mai sus spune multe ...

PS: am 17 ani aproape dar am alte principii ...

Link to comment
Share on other sites

Parintii nu isi educa copii. Mai rau, parintii considera ca, calculatorul este bun pentru ei deoarece le ofera o ocupatie si ii scapa pe ei de o povara. Cati parinti mai citesc o poveste coppilor? Cati se mai ocupa de ei la gradinita si in clasele 1-4? Si cel mai trist este ca si acesti copii vor fi parinti la randul lor, ciclul se repeta.

#LE: Ah da, si cum am putut sa uit de hi5?

Link to comment
Share on other sites

am 18 ani .. implinesc 19 pe la sf anului .. dar de fiecare data raman uimit de prostia romaneasca .. cand mai dau pe hi5 .. toti cu tricouri roz , verde ; frizuri emo`style si asa mai departe .. de fete nici nu mai zic in ce stil pozeaza .. mai rau ca playboy .. cand eram in Romania , nu era zii sa nu ma intalnesc cu cineva sa nu ma intrebe daca am auzit de x joc pe calculator sau playstation .. Calculatorul face furori in ziua de azi :banghead:

Link to comment
Share on other sites

Sunt mandru de generatia mea...daca voi cei de dineainte de revolutie jucati pitulusu...si alte jocuri asta e trb voastra ...

Noi daca bem,fumam ,avem frizuri emo ...nu ne puteti acuza ;)...asta e treaba noastra ;)

Erm...mai bn decat sa stati aici sa-mi citi post-ul mai bn ati iesi afara la un suc,o bere cu prietenii...prin oras..o fata, o chestie...eu stau 5-6 ore pe calculator...dar nu-mi neglijez prietenii de care imi pasa...restul fuck of...

Pe mess nu stau sa palavragesc cu toti prosti,decat cativa colegi de scola...

Mie mi se pare mai util sa porti o discutie pe mess...dekt sa te intalnesti cu o persoana pt niste lucruri marunte ...economisesti timp ;)

Aceste discutii mi se par inutile .O sansa de a mai adauga +1 post :wub : ...defapt de asta a si fost creat topicul

Va salut !

Link to comment
Share on other sites

Sunt mandru de generatia mea...daca voi cei de dineainte de revolutie jucati pitulusu...si alte jocuri asta e trb voastra ...

Noi daca bem,fumam ,avem frizuri emo ...nu ne puteti acuza ;)...asta e treaba noastra ;)

Erm...mai bn decat sa stati aici sa-mi citi post-ul mai bn ati iesi afara la un suc,o bere cu prietenii...prin oras..o fata, o chestie...eu stau 5-6 ore pe calculator...dar nu-mi neglijez prietenii de care imi pasa...restul fuck of...

Pe mess nu stau sa palavragesc cu toti prosti,decat cativa colegi de scola...

Mie mi se pare mai util sa porti o discutie pe mess...dekt sa te intalnesti cu o persoana pt niste lucruri marunte ...economisesti timp ;)

Aceste discutii mi se par inutile .O sansa de a mai adauga +1 post :wub : ...defapt de asta a si fost creat topicul

Va salut !

mie imi place sa ma iau de toti "prosti" ... bn ca exista net ji pot sa postez k smecheru :>

Link to comment
Share on other sites

Aceste discutii mi se par inutile .O sansa de a mai adauga +1 post :wub : ...defapt de asta a si fost creat topicul

Exact ce ti place tie. 250 posturi in 2 luni :o

Sunt mandru de generatia mea...daca voi cei de dineainte de revolutie jucati pitulusu...si alte jocuri asta e trb voastra ...

Noi daca bem,fumam ,avem frizuri emo ...nu ne puteti acuza wink.gif...asta e treaba noastra wink.gif

Erm...mai bn decat sa stati aici sa-mi citi post-ul mai bn ati iesi afara la un suc,o bere cu prietenii...prin oras..o fata, o chestie...eu stau 5-6 ore pe calculator...dar nu-mi neglijez prietenii de care imi pasa...restul fuck of...

Pe mess nu stau sa palavragesc cu toti prosti,decat cativa colegi de scola...

Mie mi se pare mai util sa porti o discutie pe mess...dekt sa te intalnesti cu o persoana pt niste lucruri marunte ...economisesti timp wink.gif

Aceste discutii mi se par inutile .O sansa de a mai adauga +1 post :wub : ...defapt de asta a si fost creat topicul

Va salut !

Uite din cauza asta nu sunt mandru de generatia mea...Vine unu de 13 ani si se adreseaza unuia mai mare ca si cum ar fi mancat din aceasi farfurie :|

Link to comment
Share on other sites

Cred ca au trecut 2 ani de cand nu am mai vazut pe cineva jucand pitulusu (si aici ma refer la cei mai mici decat mine)

inseamna ca nu m-ai vazut pe mine acum 2 zile cum jucam leapsa cu astia prin parcare, pe spaiul independentei, langa rau. :lol:

inca practic jocuri de genul. lapte gros si smantanos pe la scoala, cate un box cu colegii si leapsa daca nu suntem prea ametiti dupa o seara la bere, doar sa ne amintim de vremurile bune. :D

da, sunt mandru de generatia mea.

Link to comment
Share on other sites

Exact ce ti place tie. 250 posturi in 2 luni :o

Uite din cauza asta nu sunt mandru de generatia mea...Vine unu de 13 ani si se adreseaza unuia mai mare ca si cum ar fi mancat din aceasi farfurie :|

Acum te crezii destept nu :>:>...frate daca stau mult timp pe forum...ai vreo problema ...gasestemi post cand am offtopic...

Lasa textele astea ...ti se pare ca esti mare forum-ist...mare blogger....cand tu esti un pusti(la fel ca mn) numai ca tu suferi...

O sa pun "." acestei discuti

Te pwp :* inteligentule...

Link to comment
Share on other sites

Acum te crezii destept nu :>:>...frate daca stau mult timp pe forum...ai vreo problema ...gasestemi post cand am offtopic...

Lasa textele astea ...ti se pare ca esti mare forum-ist...mare blogger....cand tu esti un pusti(la fel ca mn) numai ca tu suferi...

O sa pun "." acestei discuti

Te pwp :* inteligentule...

sper sa gasesti post-ul asta peste 2 ani sa vezi cat de pur idiot erai.

Link to comment
Share on other sites

dc ma faci idiot ?ca mi-am dat cu parerea...si a inceput un Noob sa se ia de mn ...

Damn...i`m sorry...

Sincer...Lucian...te-am urmarit cum postezi si alte astea,am un respect aparte pt tn...imi pare rau ca ai aceasta parere despre mn :(

Link to comment
Share on other sites

si a inceput un Noob sa se ia de mn ...

Auzi, ai copilarit cu mine si nu stiu ? De cand iti permiti tu sa ma faci n00b ? Ti am adresat vreun cuvant nepotrivit ?

Intai ma faci istet ^^ si porma n00b. Ti am vorbit frumos, raspunde mi in acelasi mod, oke ?

La 13 ani sa stii ca nu mi permiteam sa vorbesc asa, nici macar cu unu de o varsta cu mine

Link to comment
Share on other sites

te-am facut n00b

Sincer, tie ti-ar placea sa vina Ion de la Baicoi si sa te faca n00b ? ( e doar un simplu exemplu :P ).Mie nu.

Cu atitudinea asta nu ai nimic de castigat, si cred ca cei mai mari decat mine pot sa ti confirme ;)

Link to comment
Share on other sites

Mitza...nu am copilarit cu tn...te-am facut n00b ...ce-i mare lucru ?? :blink:

Calm down...Si daca imi permit sa vorbesc asa ce o sa-mi faci ? :P

exact.."ce poti sa-mi faci ?". Lipsa de educatie, bun simt, si..pur si simplu imbecilitate si prostie crasa, cu asta se caracterizeaza o mare parte din "generatia noua" despre care se vorbeste. De vina, nici parintii nu cred ca sunt, saracii sunt la fel de prost educati, ci mai mult anii de comunism si mentalitatea proasta pe care au ajuns sa o aiba romanii de rand. Un exemplu, pe langa ZBK al nostru, este ce se intampla in scoli. Profesori batuti, luati la misto, scuipati, la care un forumist raspundea plin de el "hehe..in sfarsit si-o iau si ei" sau ceva de genul.

Manele, emo, hi5, mess, cs - sunt numa simptome ale bolii pe care generatia noua o are - incapabilitatea de a putea sa aiba o personalitate proprie, sa-si exprime niste idei proprii, de unde rezulta efectul de turma, si lipsa de educatie si bun simt, o alta mare hiba a romanului 'modern'. Bine zicea un prieten, "Cei de acolo de sus ne vor prosti". Si se pare ca aceia au deja indeplinita dorinta.

Link to comment
Share on other sites

De mult timp dezbat acest subiect cu prietenii mei, care se plang de fratii lor mai mici(cu varste cuprinse intre 15-18 ani), ca aceasta generatie se duce tot mai rau in jos din orice punct de vedere. Unii dintre prietenii mei sustin ca e vina parintilor, altii se plang de educatia proasta din partea scolilor.

Eu cred ca ambele parti sunt vinovati intr-un fel sau altul, insa faptul ca acesti tineri devin tot mai prosti, nerespectuosi, analfabeti si degenerati este clar!

Unii dintre cei prezenti pe acest forum se vor simti jigniti dupa ce citesc aceste randuri, deoarece multi dintre utilizatorii acestui forum se incadreaza in aceasta categorie.

Imi asum riscul si va intreb: Voi ce parere aveti despre generatia voastra?

Da toti urmaresc nu.ma smecheria ... sa nu munceasca da sa aiba bani ... si chiulesc de la scoala .... nu invata ... asta tine si de liceu ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...