Jump to content
IceMan

Putin a ameninţat Ucraina cu divizarea teritorială în cazul aderării la NATO

Recommended Posts

Posted

Preşedintele rus Vladimir Putin a sugerat în cursul summitului NATO de la Bucureşti că Rusia ar putea prejudicia integritatea teritorială a Ucrainei în cazul în care Kievul aderă la Alianţa Nord-Atlantică, a dezvăluit luni cotidianul Kommersant, citat de Moscow Times în ediţia electronică.

Putin "şi-a pierdut cumpătul" în cursul lucrărilor Consiliului NATO-Rusia care a avut loc vineri pe fondul dezbaterilor privind eforturile Ucrainei de aderare la NATO, potrivit unei surse din cadrul unei delegaţii străine care a participat la reuniunea de la Bucureşti, citate de Kommersant.

"Înţelegi, George, că Ucraina nici măcar nu este un stat?", i-ar fi spus Putin preşedintelui american, potrivit publicaţiei ruse.

Putin a avertizat că Ucraina nu va mai exista ca stat în cazul în care aderă la NATO, subliniind că majoritatea teritoriului ucrainean a fost "cedat" de Rusia.

Liderul de la Kremlin a avertizat că va încuraja secesiunea Peninsulei Crimea şi a regiunilor din estul Ucrainei unde sentimentele anti-NATO se manifestă cel mai acut, potrivit delegatului străin, citat de Kommersant.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, care l-a însoţit pe Putin la Bucureşti, a precizat luni că nu a auzit astfel de comentarii despre Ucraina şi nu a confirmat informaţiile vehiculate de Kommersant.

Putin a pledat, de asemenea, pentru consolidarea cooperării economice cu Abhazia şi Osetia de Sud pe fondul eforturilor Georgiei de aderare la NATO.

mediafax

Posted

Dadca nu va fi ales un presedinte capabil in SUA ne aseatpa vremuri grele cu rusii in Europa..se pare ca Putin a reusit sa o readuca in prim plan ca mare putere..si asta ar trb sa-i puna pe ganduri si pe inpoiatii din politica noastra

Posted

Dadca nu va fi ales un presedinte capabil in SUA ne aseatpa vremuri grele cu rusii in Europa..se pare ca Putin a reusit sa o readuca in prim plan ca mare putere..si asta ar trb sa-i puna pe ganduri si pe inpoiatii din politica noastra

ai dreptate Lance...de cand e putin la carma Rusiei a indreptato pe un drum bun...se apropie sfarsitu..toti se inarmeaza tot mai multe conflicte..nu pot trai linstiti fara astfel de procarii...si asta va duce le bye bye Earth :)) cool nu?vom trai pe luna :rofl1:

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...