Jump to content
..:: TOBLE ::..

stie pietonul roman sa mearga pe strada?

Recommended Posts

:blink: =)) deci la tine pieptonii merg pe strada.. hai sa iti zic ceva creieras: se intampla ca atunci cand parchezi masina sa o iei pe trotuar (se intampla des la mine la bloc), dar asta nu inseamna ca masinile circula pe trotuar..

ps: corect e: pietonii traverseaza strada, dar nu merg pe strada.. daca mergi pe strada iei amenda.. si nu ma contrazice ca ne contrazicem degeaba si presimt ca nimeni nu are sa renunte.. asa ca cel mai bine sa nu o continuam.

ok frumos argumentat, dar crezi k isi avea rost topicul dc vorbeam despre cum merge pietonul p trotuar? nu era un pic pleonasmic sa intreb asta?

idea mea a fost sa vb despre regulile pe care le incalca knd se afla in strada, unde evident inconstienta a produs destule accidente.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea trec pe zebra dar ma uit in stanga-dreapta cand trec strada sau alerg.

Am mai avut o problema cu neatentia cand trec strada si am patit-o :( (nu pot sa spun cum am trecut strada atunci.cred ca o sa ma considerati ultimu prost din romania :))

Link to comment
Share on other sites

nush cum e in alte orase da la noi in craiova toti parca sunt handikpati :| am f multi prieteni/ne care trec strada total aiurea :| cik e zebra si trece... tre sa fiu eu atent sa trag de ei cand mergem pe strada :-<

acum juma de an asa mergeam cu o pr pe strada si o vad ca traverseaza si erasa o faca unu praf daca nu trageam d ea :| a sters-o ala cu oglinda. plus ca la mine la sc dau aia pe trecerea de pietoni peste copii aia mici in draci :) doar ii vezi cum scapa de la sc si fug pe mijlocu strazi pe trecere si mai da cate o tipa peste ei :|

intr-o zi un copil desta cls a 4-a asa a fugit pe strada si a dat una cu un pick-up in el desi pusase frana de ceva vreme, a dat cu el pe jos i-a spart capu si ala mic s-a trezit si a luat-o iar la fuga cu ghiozdanu in spate =)) era speriat, doamne si saraca femeie era socata

Link to comment
Share on other sites

Pai uitati-va la stiri , la ProTv a aratat cum persoane varstnice treceau fara probleme pe strada , unde nu era zebra , chiar daca zebra era la 10m de ei. Deci daca ii loveste masina, sincer nu mie mila de ei, de aia s-au facut zebre sa treci pe locuri permise , nu interzise.

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care esti spulberat pe trecere vina nu apartine in totalitate soferului, sunt situatii in care vina este a pietonului, asa ca .... grija mare

atata timp cat l-ai spulberat pe unu pe trecere nu exista sa scapi nevinovat nu mai in cazul in care te filmezi.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...