Jump to content
Linky

Politia din Vs

Recommended Posts

Astazi pe la ora 12 m-am dus ca tot omu in pauza de masa la un fast food sa mananc, fast food amplasat in centrul Vaslui intr-o zona unde parcarea este interzisa si unde s-au luat foarte multe amenzi din aceasta cauza. Cat eram in fast food opreste o mashina , la care eu ma gandeam ca mai ia unul amenda pentru parcare tinand cont ca la nici 50 m era politia rutiera. Cand se deschide portiera cine credeti ca iese? Exact un politist in uniforma...tinerel firav cu coadita. Stuperfiat il intreb in momentul cand ajunge langa mine "Domnule da stiiti ca este interzisa parcarea acolo sau la organele de politie nu se aplica?" la care el foarte indignat incepe sa tipe la mine cine sunt eu sa ii pun astfel de intrebari si mai mai sa nu sara la bataie. Dupa ce imi iau comanda dau sa plec la servici, cand ies ii fac semn domnului politist rutier si ii arat abatere domnului politist din fast food la care el tipa la mine si imi spune ca sa imi vad eu de treaba mea ca sunt un copil si nu stiu nimik. Imi pare foarte rau ca nu am apucat sa ii fac poza tinand cont ca a parcat exact langa semnul parcarea interzisa.

Acum vreau sa imi spuneti si voi ce parere aveti si daca ati patit si voi faze asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

esti ceva super-erou care vrea sa combata coruptia si neregulile? :)

Nu nu sunt super-erou...pur si simplu am ciuda pe politisti in general...plus ca ieri un prieten de-al meu si-a luat o amenda usturatoare pentru ca a parcat in acelasi loc.

Link to comment
Share on other sites

atata timp cat o sa aveti mentalitatea asta nu o sa se schimbe nimic. ei profita si isi bat joc de voi, iar voi ii lasati in pace, ba chiar ii priviti si admirativ, ceva de genu "io' te ce bazat e ala...il doare-n pix de unde si cum parcheaza"... ce ai facut u mi se pare chiar foarte bn...trebe sa fim realisti, singur nu o sa schimbi nimic, dar dak mai veneau 10, 20, ...50 de oameni si ziceau k "ia uite unde a parcat ala" ii se dadea sefu llui macar o mustrare...se intampla si a doua oara...ii dadea si o palma si-i zicea k e prost... a treia oara il baga-n masa (scz limbaju dak supara pe cnv :D)

in concluzie...dak continuam sa stam cu capetele plecate ei o sa continuie sa faca pe stapanii (noi fiind sclavii)

Link to comment
Share on other sites

Astazi pe la ora 12 m-am dus ca tot omu in pauza de masa la un fast food sa mananc, fast food amplasat in centrul Vaslui intr-o zona unde parcarea este interzisa si unde s-au luat foarte multe amenzi din aceasta cauza. Cat eram in fast food opreste o mashina , la care eu ma gandeam ca mai ia unul amenda pentru parcare tinand cont ca la nici 50 m era politia rutiera. Cand se deschide portiera cine credeti ca iese? Exact un politist in uniforma...tinerel firav cu coadita. Stuperfiat il intreb in momentul cand ajunge langa mine "Domnule da stiiti ca este interzisa parcarea acolo sau la organele de politie nu se aplica?" la care el foarte indignat incepe sa tipe la mine cine sunt eu sa ii pun astfel de intrebari si mai mai sa nu sara la bataie. Dupa ce imi iau comanda dau sa plec la servici, cand ies ii fac semn domnului politist rutier si ii arat abatere domnului politist din fast food la care el tipa la mine si imi spune ca sa imi vad eu de treaba mea ca sunt un copil si nu stiu nimik. Imi pare foarte rau ca nu am apucat sa ii fac poza tinand cont ca a parcat exact langa semnul parcarea interzisa.

Acum vreau sa imi spuneti si voi ce parere aveti si daca ati patit si voi faze asemanatoare.

primul lucru care il faceam ii spuneam destul de convingator sa nu strige la mine

fara sa il jignesc il faceam de toata maioneza in fast food ... si ma jur ca plecam la echipajul de afara sa le spun ca este masina parcata aiurea si daca eram cu cineva il luam de martor .... dracii sa ii ia.

Am mai avut o aventura cu un agent de circulatie, el dirija circulatia si la o strada paralela o tamponare destul de urata era copil mic in masina in cealalta 2 batranei ... accident serios, i-am spus agentului sa mearga acolo sa vada ce s-a intamplat vine salvarea imediat si sa se ocupe de treaba "Nu am voie sa parasesc postul" ... "Domnule e accident grav de ciculatie va rog sa veniti sa ajutati" .... "Nu ma intereseaza" si tot asa pana s-a strans lumea si i-am spus ca ma duc in calitate de martor al accidentului, declar ca s-a comportat aiurea si nu a vrut sa se implice ... niste oameni ce lucrau la o instalatie de apa au zis ca vin si ei. Printre chestii de genu " iei salar din banii nostrii" in pas alergator a mers si agentul la locul accidentului.

ce a facut paganel asta in fast food e abuz in serviciu si e pedepseste.

esti ceva super-erou care vrea sa combata coruptia si neregulile? :)

nu poti schimba asta, cine face legea sau o aplica, are grija sa nu o aplice si pt el ;)

ba da poti schimba si numai noi astia pe care se aplica legea putem face asta, nu trebuie lasat sa faca abuz de pozitia lui .... dar cu mentalitatea asta de "capu plecat sabia nu-l taie" nu ajungem nicaieri si suntem umiliti de oameni care de cele mai multe ori au scoala cata vacanta am avut noi.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, eu in astfel de cazuri prefer sa plec capul si sa-mi vad de treburile mele. De ce? Deoarece intr-un final tot pe mine cade beleaua. Vedeam cu ochii mei cum se bateau unii in fata unui club, si politistii doar priveau. :) Ori le era frica, ori nu-i interesa.

Link to comment
Share on other sites

Am discutat acu ceva timp cu avocatul meu si pentru faptul ca mi-a adresat injurii il voi da in judecata si am si castig de cauza pentru ca personalul din fast food era de fata si ma cunosc. Iar politistul de la rutiera a fost deja sanctionat.

Precizes ca avocatul meu este un fost sef de politie :D.

Link to comment
Share on other sites

nu prea ai cum sa te pui cu ei ... asa sunt majoritatea ... daca te pui in gura cu ei pana la urma tot gasesc ei ceva si e mai rau atunci ... asa k e mai bn sa ati vezi de treaba ta...

ce putea gasi in cazul de mai sus ? cu ce te putea arde tantalaul ala plin de el ? in momentul in care profiti de pozitia ta ca functionar public, politist , ministru etc ca sa obtii ceva care nu ti se cuvine se numeste abuz in serviciu, daca vb cu el frumos si nu il jignesti sau asa nu are ce sa iti faca ba mai mult mie imi place sa ii provoc sa imi faca ceva dade imi face ceva

Link to comment
Share on other sites

Neavand vreo legatura directa cu topicul de fata, Ce ati patit toti? Ce e cu mentalitatea asta de molusca?

Iti da unu o amenda ca asa vrea el si tu "Lasa ca asta e". Pica pietrele de pe fatade la oameni in cap, "Asta e, traim in Romania, nu putem schimba nimic".Cu atitudinea asta niciodata...

Link to comment
Share on other sites

Asa sunt toti niste imbecili problema grava este ca majoritatea din ei nici macar nu au dobandit acea diploma pe merit ci prin mijloace ilegale aici ma refer la pile bani.Asta e Romania si asa va fi f mult timp de acum incolo.Ei ar trebui sa fie un exemplu ptr conducatorii auto dar se pare ca se cred buricul pamantului.Daca cumva acel politai citeste acest post ptr el fara numar KISS MY ASS GARCEA :D

:box::box: :D

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este De Ce Iti Bati Capu` ?

Stii ca nu ai ce sa le faci....asa ca...treci mai departe...chiar daca ceri ajutorul cuiva...nu te va ajuta..pentru ca stie ca n`ai ce sa le faci....si de unul singur [-( n`ai ce face ! Asa ca....treci peste ....nu`i baga in seama.... :dontknow

Mai pe scurt -- :gives: about this?

Link to comment
Share on other sites

Ba am ce face. Ieri se pare ca a primit citatia domnul polist, intrucat am primit dimineata 2 telefoane, primul de amenintare cum ca nu am sa mai ies prin oras si chestii din astea moment in care i-am inchis telefonul....iar al doilea telefon mi-a oferit o suma de bani ca sa opresc procesul de judecata....moment in care la fel i-am inchis telefonul....abia astept sa il vad in fata judecatorului daca mai are acel tupeu de politist "jmeker".

Si ink o chestie pentru cei care au spus ca nu aveti ce face, sa stiti ca nu este pentru prima data cand dau un politist in judecata pentru abuz in serviciu, este al 4-lea proces...si in nici unul din procese nu am cerut despagubiri materiale....de fiecare data am cerut fie sanctionarea politistului cu 50 % din salar timp de 5 ani fie demiterea lui (asta in functie de gravitatea problemei). Asa ca heads up nu va lasati intimidati :right:

Link to comment
Share on other sites

@mr linky bravo tie!

eu nu-i inteleg pe cei care zic: "e de la politie.. ce sa-i faci?".. si ce daca e? exista legi frate.. si ei nu sunt legea, ci cei care trebuie sa aplice sanctiuni pentru incalcarea legii.. putini inteleg asta.. eu is din tecuci si a fost stirea aia cu mosu tarat pe asfalt de 2politisti 50m.. stii ce fel arata omul ala? pe spate era numai sange.. si era batran.. si stii? eu am filmat aia.. si eu am trimis-o pe protv.. si crezi ca mi s-a intamplat ceva? bine.. nu conteaza cine e taica-meu.. dar nu inteleg de ce ar trebui sa iti fie frica de politisti atata timp cat nu ai gresit cu nimic..

Link to comment
Share on other sites

Ba am ce face. Ieri se pare ca a primit citatia domnul polist, intrucat am primit dimineata 2 telefoane, primul de amenintare cum ca nu am sa mai ies prin oras si chestii din astea moment in care i-am inchis telefonul....iar al doilea telefon mi-a oferit o suma de bani ca sa opresc procesul de judecata....moment in care la fel i-am inchis telefonul....abia astept sa il vad in fata judecatorului daca mai are acel tupeu de politist "jmeker".

Si ink o chestie pentru cei care au spus ca nu aveti ce face, sa stiti ca nu este pentru prima data cand dau un politist in judecata pentru abuz in serviciu, este al 4-lea proces...si in nici unul din procese nu am cerut despagubiri materiale....de fiecare data am cerut fie sanctionarea politistului cu 50 % din salar timp de 5 ani fie demiterea lui (asta in functie de gravitatea problemei). Asa ca heads up nu va lasati intimidati :right:

dau un vin pentru treaba asta ... daca e adevarat ce spui esti un om care merita respectul meu :right:

nici eu nu le joc dupa melodie si nu voi face asta niciodata

EDIT:

pentru cei ce pleaca capu si cred sau au impresia ca asa trebuie sa fie un politist ... uitativa la politistii din germania ( cel mai bun exemplu pe care l-am vazut ) in cel mai politicos mod posibil vine la tine si iti spune ca ai gresit si ca din pacate trebuie sa te amendeze

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

pentru cei ce pleaca capu si cred sau au impresia ca asa trebuie sa fie un politist ... uitativa la politistii din germania ( cel mai bun exemplu pe care l-am vazut ) in cel mai politicos mod posibil vine la tine si iti spune ca ai gresit si ca din pacate trebuie sa te amendeze

La fel si aici in Irlanda .. nu ai sa vezi niciodata un politist sa se i-a de tine degeaba. sau si in trafic te poti tocmi cu ei ca majoritatea sunt de treaba ;) .. pe strada te mai si saluta :)

Link to comment
Share on other sites

Ba am ce face. Ieri se pare ca a primit citatia domnul polist, intrucat am primit dimineata 2 telefoane, primul de amenintare cum ca nu am sa mai ies prin oras si chestii din astea moment in care i-am inchis telefonul....iar al doilea telefon mi-a oferit o suma de bani ca sa opresc procesul de judecata....moment in care la fel i-am inchis telefonul....abia astept sa il vad in fata judecatorului daca mai are acel tupeu de politist "jmeker".

Si ink o chestie pentru cei care au spus ca nu aveti ce face, sa stiti ca nu este pentru prima data cand dau un politist in judecata pentru abuz in serviciu, este al 4-lea proces...si in nici unul din procese nu am cerut despagubiri materiale....de fiecare data am cerut fie sanctionarea politistului cu 50 % din salar timp de 5 ani fie demiterea lui (asta in functie de gravitatea problemei). Asa ca heads up nu va lasati intimidati :right:

Tare, trebuie sa ai mare curaj si sange-n...vene (:D) sa faci un asemenea lucru. Eu unu, m-as fi lasat pagubas. Depinde de caracterul fiecaruia acum. Altcineva poate ar fi ales varianta a doua, sa primeasca suma de bani, dar nu stiu de ce am impresia ca te-ar fi putut tras pe sfoara. :whistle:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...