Jump to content
Guest HeLpEdIaN

limba Elfilor

Recommended Posts

Ca sa nu mai deschid alt topic ma adresez aici fanilor LOTR (in special cititorilor):

Dupa cum stiti sunt si carti legate de aceasta trilogie: Trilogia Stapanul Inelelor, Silmarillion, Hobbitul, Povesti Neterminate; toate de J.R.R. Tolkien.

As vrea sa stiu care este ordinea in care trebuiesc citite aceste carti si spuneti-mi si o sursa, doua (sigure) de unde sa le cumpar.

Am vazut cateva siteuri, toate practica aceleasi preturi.

In librarii se gasesc ? Exista vreo sansa sa gasesc asa ceva in vreun anticariat ?

Cat mai multe informatii sunt binevenite.

NU postati daca nu cunoasteti !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest limbaelfa

Asta ma gandesc ca e o limba inventata de ceva Elf-Fan?

puteti sa imi dati niste siteuri de ute sa invat elfa ? :-??

Link to comment
Share on other sites

'Limba elfilor' creata de Tolkien este puternic influentata de limba vorbita azi in Wales (Tara Galilor) atat ca structura fonetica dar si ca structura gramaticala.

Prima data cand am fost acolo si am intrat intrun magazin in Bangor am ramas traznita pret de cateva minute... dupa care m-am uitat luung la poporul din magazin, nu de alta dar asteptam cumva sa le vad si urechile mai lungi, de elf =))

Asa ca pentru fanii genului, sfatul meu ar fi sa invete Welsh - limba vorbita in Tara Galilor. Nu de alta, dar pe urma puteti emigra linistiti acolo.

Welsh language radio online: BBC Welsh aici

Lectii de welsh online aici

Exista si dictionare foarte bune de cumparat (online). Eu le-am folosit cu succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wandering

Da au limba, au si dinti :)) Cred ca pe frate meu ar fi bine sa il intrebi despre limba elfilor, el cu prietenii lui erau fani LOTR. Parca are el ceva carte despre elfi, sau e chiar dictionar ... nu mai stiu exact. Da nici nu mai stiu ce user are pe forum ... ceva Bakacsin.

bacaksin..e ungurul ala?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...