Jump to content
iNm

Cum credeti ca suntem priviti de catre anturajul nostru?

Recommended Posts

Fiecare din noi avem o parere relativ buna despre noi ( asta din cauza dozei mai mari sau mai mici de narcisism din noi ) si nu cred ca exista om care sa nu isi analizeze faptele sau eventual sa incerce sa isi inchipuie cum e el defapt atunci cand se uita in oglinda.Intotdeauna am fost curios cum sunt privit de catre cei din familia mea , sau de catre anturajul de prieteni/cunostinte sau chiar de colegii de lucru/scoala.Rar aflam parerile sincere a celor de langa noi dar cand reusim asta de putine ori coincid cu ale noastre.Fiecare din noi afisam diverse fatade , in functie de context ... si anume cand suntem in oras cu mai multe fete vrem sa parem cat mai interesanti , cat mai sofisticati ... cand suntem la lucru unde se cere o anume seriozitate afisam o fatada de oameni sobrii si asa mai departe.Hai sa ne privim prin ochii altora si sa incercam sa ne dam seama cam ce parere au restul oamenilor despre noi.Am sa incep eu acest lucru cu parerea mea subiectiva.In momentele in care ma gandesc la realizarile mele si la modul meu de viata ma vad ca pe o persoana deschisa , sociabila si de cuvant care nu uita niciodata lucrurile importante.Ei bine cand am reusit sa aflu niste pareri relativ obiective despre mine a iesit la iveala ca par ingamfat , lenes , acid si ft critic.Bineinteles ca am ramas putin uimit de chestiile care nu coincideau cu ceea ce credeam eu si am cam incercat sa nu le dau importanta.Sunt curios voi ce diferente intre ceea ce credeti voi si ceea ce cred altii despre voi ati gasit.

Link to comment
Share on other sites

.Ei bine cand am reusit sa aflu niste pareri relativ obiective despre mine a iesit la iveala ca par ingamfat , lenes , acid si ft critic.Bineinteles ca am ramas putin uimit de chestiile care nu coincideau cu ceea ce credeam eu si am cam incercat sa nu le dau importanta.

off topic : Amu sincer ... tu mare puturos ( si o recunosti ) te-ai mirat cand ti-o zis lumea ca esti lenes?=)) parca nu stiai :-j ( eu te consider un prunc de milioane :wub: )

on topic : suntem toti niste cameleoni in functie de fiecare situatie.Nu cred ca am intalnit vreo persoana care sa aiba acelasi comportament in fiecare situatie. Eu la locul de munca sunt serios , ma considera sefii un baiat responsabil, cu bun simt si foarte silitor ... surpriza vine din partea mea : cand ma lauda sefii zic "nu-i nici p-acolo de adevarat " si ei zic ca sunt modest ... eh pe naiba nu-s io modest, eu sunt sincer cu ei, daca ei nu vor sa ma creada ata ete... urmatoarea chestie vine din partea prietenilor ... aici este o vorba tare faina : fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur ... sunt unii prieteni care imi zic ce-au de zis verde-n fata stiind ca o zic ca sa ma schimbe nu ca sa-mi faca rau , si mai sunt aia care te perie pe la fatza si iti dau in cap pe la spate asa ca parerea astora din urma nu prea conteaza . La iesitul in oras money ai uitat cuvantul exuberant =)) aci n-am probleme ... ma simt in largul meu dar nu prea ies in evidenta asa de la prima intalnire... prefer sa tac sau sa ma distrez in functie de situatie.

Daca-ti ghidezi viata dupa parerea altora despre tine n-o sa ajungi prea departe asa ca nu lua lumea-n seama :D

Link to comment
Share on other sites

E foarte greu unei persoane..fie ea din anturaj sau nu..sa ma vada aasa cum sunt eu in general putina lume ajunge sa ma vada asa cum sunt eu :)

Desi am in anturaj prieteni pe care-i stiu de 10 ani..totusi ..fiecare avem our own dark side :)

Pinned ca a scris grasu asta mai mult decat scrie la facultate

Link to comment
Share on other sites

de acord cu Lance putina lume ajunge sa te cunoasca asa cum esti tu cu adevarat ... eu unu nu prea tin cont de parerea nimanui pentru ca nimeni nu stie prea multe despre mine :) si nu umbla cu mine zi de zi sa vada ce fac ;)

zilele trecute am avut o discutie la scoala cu diriginta si a spus ca mie nu imi pasa de nimic nu ma deranjeaza unele lucruri sau unele fapte pe care le fac :) care nu imi dau seama dc sa ma deranjeze ca doar deaia le fac :-> ca nu ma implic si alte chesti. Pe de alta parte eu nu vreau sa mai am de aface cu scoala aia si cu tot ce tine de ea cu nici un profesor cu nimeni pentru ca am vazut ca sunt perversi si profitori :| wtf!? si i-am dat dr**

Incerc sa ajut pe toata lumea prin posibilitatile mele, incerc sa indrept raul facut de alti pentru ca asa sunt io si nu pot sa stau sa ma uit la alti cum se zbat ca pestele pe uscat ;)

Sunt asa din clasa a 8-a de dupa pasti :| pentru ca atunci mi s-a schimbat viata complet :| si am primit o lovitura k lumea (nu bataie :) ), pana atunci am fost un nenorocit si faceam numai lucruri tampite fara sa ma gandesc la consecinte :|

Link to comment
Share on other sites

La mine, in general ... nu e in functie de situatie ... e in functie de starea mea. Eu si la lucru is mai dus cu pluta si peste tot ... [doar cand is beat ... is prea dus cu pluta]. Pe mine nu ma intereseaza intr-un fel ce cred altii despre mine, eu ma cunosc destul de bine [ca doar sunt eu :D]. Ma gandesc ca majoritatea au o parere buna despre mine, dar mai sunt si cei care ar scuipa venin si-n stanga si-n dreapta ... despre mine :). Anyway ... I am 85% a g00d boy :D.

Link to comment
Share on other sites

de acord cu Lance putina lume ajunge sa te cunoasca asa cum esti tu cu adevarat ... eu unu nu prea tin cont de parerea nimanui pentru ca nimeni nu stie prea multe despre mine :) si nu umbla cu mine zi de zi sa vada ce fac ;)

Incerc sa ajut pe toata lumea prin posibilitatile mele, incerc sa indrept raul facut de alti pentru ca asa sunt io si nu pot sa stau sa ma uit la alti cum se zbat ca pestele pe uscat ;)

De acord.

Eu am o parere foarte foarte proasta despre mine, sunt social doar cu cine cred ca merita.Nu imi place sa ma imprietenesc cu cineva doar pentru ca am nevoie de "serviciile" lui, nu`mi place sa folosesc alte persoane. Cred despre mine ca sunt foarte direct( spun lucrurilor pe nume,ca e de bine,ca e de rau), respectuos (cu cine merita),bine crescut (din cauza asta multa lume mi`a spus ca sunt timid :D ).

Link to comment
Share on other sites

[...]sunt social doar cu cine cred ca merita.Nu imi place sa ma imprietenesc cu cineva doar pentru ca am nevoie de "serviciile" lui, nu`mi place sa folosesc alte persoane. Cred despre mine ca sunt foarte direct( spun lucrurilor pe nume,ca e de bine,ca e de rau), respectuos (cu cine merita),bine crescut (din cauza asta multa lume mi`a spus ca sunt timid :D ).

Cam asa e si cu mine :)

Link to comment
Share on other sites

Cum ma privesc unii ? :D Depinde. Unii ma privesc cu respect, altii cu indivie, altii ar vrea sa ma vada rupt in bataie, etc :)

Arat respect celor care merita si imi arata si ei respect.

Sunt foarte social si ma inteleg bine cu toata lumea, pana m`ai calcat pe coada.

Ca sunt la scoala, ca sunt @ work sau doar afara cu baietii in fatza blocului, sunt un nebun si jumatate :) Asta stie toata lumea.

Ca altii au o parere proasta despre mine si nu mi`or zis`o (inca) ... e partea a doua :)

Link to comment
Share on other sites

Deinde de mediu: in mediul business sunt privita ca rece, autoritara, distanta, dar in acelasi timp amabila fara a trece pragul spre prietenoasa. Zambesc cand e cazul si nu fac glume aiurea. Ca si persoana sociala... pot sa zic ca sunt ok, arareori las impresie proasta face 2 face cu cineva, sunt prietenoasa si deschisa cand cineva merita. In schimb pt cei care nu imi castiga respectul, pun fata de servici :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de mediu:

Business : autoritar ..da in acesasi timp preitenos .. dak cineva are vreo problema in cadru activitati sale si pot sa il avut o fac cu cea mai mare placere ... nu imi place sa neglijez o persoana ... [mai fac si cate o gluma ca sa desting atmosfera] sociabil . :right:

Timp cu tovarasii: pretineos si nu am dusmanii [sau poate am :-?? ] in rest is ff glumet ...da glume la locul lor [cu cei care ma inteleg bine imi permit cam orice ]. :tiphat:

in rest ...fff sociabil si cam glumet ...beut in mai glumet [nu is scandalagiu cand is beut ] ;;)

Link to comment
Share on other sites

E foarte greu unei persoane..fie ea din anturaj sau nu..sa ma vada aasa cum sunt eu in general putina lume ajunge sa ma vada asa cum sunt eu :)

Desi am in anturaj prieteni pe care-i stiu de 10 ani..totusi ..fiecare avem our own dark side :)

Pinned ca a scris grasu asta mai mult decat scrie la facultate

Asta am crezut si eu un timp dar nu e deloc asa,cel putin asa vad eu.

La fiecare reactie a ta o sa te tina minte,dupa un timp o sa se adauge o viziune despre cum esti,

si de cele mai multe ori sunt corecte.

Cum poti vedea asta,simplu daca cunosti diferite persoane si te descriu similar.

Poate la inceput esti altfel cu o persoana dar dupa un timp o sa revi la comportamentul care il ai deobicei.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...