Jump to content
Guest Invisible

Ion Iliescu si-a facut blog

Recommended Posts

Guest Invisible

Ion Iliescu si-a facut blog

Fostul sef al statului, Ion Iliescu, are incepand cu aceasta saptamana blog la adresa www.ioniliescu.wordpress.com. Motto-ul presedintelui de onoare al PSD pe blog este "Cea mai nobila preocupare a omului este omul" (G. E. Lessing). Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat ca desi la inceput blogurile i s-au parut un fel de mahala in scris, acum si-a deschis si el un blog, stimulat de niste colaboratori.

Imagine IPB

Iliescu a spus ca a ezitat foarte mult daca sa isi deschida sau nu un blog si inca nu stie daca a facut o alegere buna. Ion Iliescu a spus ca principala sa preocupare este sa vada daca va reusi sa fie activ pe blog, el stabilind pentru inceput o zi pe saptamana pentru a raspunde postarilor.

"La inceput am avut chiar niste retineri si chiar am fost criticat cand am spus ca blogul este un fel de mahala in scris, dar am vazut ca a luat o dezvoltare interesanta si aduce ceva in plus fata de ceea ce ofera presa scrisa un punct de vedere mai degajat, mai spontan. Prima reactie a fost aceasta, mi s-a parut o chestie cam marginala, dar mi s-a parut o chestie foarte interesanta si dincolo de chestiunile marginale si mai de mahala intr-adevar, cum mi se parea mie la inceput, vad ca sunt mesaje de fond si completeaza ceea ce este presa propriu-zisa , o maniera mult mai degajata de comunicare", a afirmat Iliescu. "Am intrat si eu in lumea blogistilor", a conchis el.

Iliescu a postat deja pe blog trei articole. In primul dintre acestea, fostul presedinte scrie: "Am fost presedintele Romaniei, actualmente sunt senator si incepand de astazi am intrat in universul bloggerilor. Cu multa simpatie va invit la dialog". El sustine ca a intrat in aceasta comunitate virtuala convins de realitatea unui mediu dinamic, ce da posibilitatea fiecaruia sa-si expuna ideile. "Acest blog e construit pentru a comunica neformal, simplu, fara limite impuse, supuse doar regulilor bunului simt", mai scrie Iliescu, anuntand totodata ca are multe de spus. Celelalte articole se intituleaza "Opozitia la referendum" si "Viitorul miscarii sindicale in Romania post-aderare". Deocamdata, pe blog-ul lui Ion Iliescu nu sunt postate comentarii. Presedintele PSD, Mircea Geoana, fostul premier Adrian Nastase, precum si alti lideri social-democrati au deja blog.

Sursa: Nediafax/NewsIN

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...