Jump to content
Mehico

Hitachi anunta hard discuri gigant

Recommended Posts

Hitachi Global Storage Technologies, divizia de hard discuri a grupului japonez Hitachi, a prezentat o noua tehnologie care poate fi folosita pentru a injumatati dimensiunile capetelor de citire si scriere a hard discurilor, sporind semnificativ capacitatea de stocare a acestora, scrie presa internationala.

John Best, chief technology officer al diviziei de stocare a Hitachi, estimeaza ca pana in 2011 noua tehnologie de inregistrare nanometrica va permite producatorilor sa ofere consumatorilor hard discuri pentru PC-uri desktop (de birou) cu o capacitate de pana la patru terabytes, respectiv hard discuri de laptop de pana la un terabyte.

Un terabyte reprezinta 1.024 de gigabytes, insa producatorii rotunjesc aceasta valoare la 1.000 de gigabytes. Cu toate acestea, o unitate cu aceasta capacitate poate stoca circa 1.500 de ore de muzica (aproximativ 50.000 de fisiere MP3 codate la calitate medie), 125 de ore de continut video high definition (HD) sau peste 75 de ore de video digital (DV) necompresat.

Oficialii Hitachi au precizat ca noua tehnologie de inregistrare va fi utilizata pentru a construi capete perpendiculare pe camp gigant magnetorezistive (CPP-GMR), ce vor avea dimensiunile curpinse intre 30 si 50 de nanometri, de circa 2.000 de ori mai mici decat grosimea unui fir de par.

John Best a precizat ca firma va livra capete de 50 de nanometri incepand cu 2009, cel mai probabil fiind vizate hard discurile pentru laptop-uri. Capetele de 30 de nanometri vor fi implementate in produsele Hitachi incepand cu 2011, a adaugat reprezentantul companiei.

"Densitatea de inregistrare va creste de la 500 de gigabiti per inch patrat la un terabit per inch patrat - o schimbare necesara, pe masura ce noile forme de continut media pentru Web 2.0 au nevoie de din ce in ce mai mult spatiu de stocare", a mai spus Best.

In prezent, cele mai performante hard discuri existente pe piata consumer au capacitatea de un terabyte, in timp ce densitatea de stocare medie este de circa 200 de gigabiti per inch patrat. Hitachi comercializeaza modele de un terabyte, atat interne, cat si externe, la preturi variind intre 350 si 400 de dolari (247-282 de euro).

Link to comment

destul cat sa-l inrosesti pe L!nuX ala micu`

:> Jeena all tha way :D

pentru un utilizator normal de internet consider ca 500 de GB sunt mai mult decat suficienti , ce sa mai zic de 4 TB

Oricum in viitor sa va asteptati la jocuri pe suport blueray de 30-40 de GB

Link to comment

eu am 180 GB momentan , nu imi trebuie mai mult?

De parca m-as juca la 100 de jocuri pe zi , as ascutla 1000 de melodii si m-as uita la 30 de filme..

geez..

Joci , stergi- daca nu iti place

Te saturi de o melodie- stergi

Te uiti la un film la care nu te-ai uita a 2-a oara = Stergi

Am un prieten cu un tera si jumate

I-am vazut compu

are toate jocurile ( aproape ) din 2006-2007 pe tot calculatorul..

L-am intrebat daca se joaca la toate, stiti ce a raspuns?

NU!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...