Jump to content
lifedesignerboy

cum sa convingi pe cineva sa se lase de fumat?

Recommended Posts

nu am fumat in viatza mea,nu am pus tzigare in gura nimik...dar prietena mea fumeaza(am aflat asta dupa ce m-am bagat cu ea,m-a mintzit la inceput k stia k nu suport fumatorii,si cand iesea cu mine nu fuma,dar pana la urma mi-a spus),tzin foarte mult la ea,si nu suport sa vad cum se distruge,si orice ii zic nu pot sa o fac sa renunte...nu pot sa ii interzic sa fumeze de fatza cu mine,k atunci cand nu e cu mine,baga la greu,dak ii interzic...ma ajuta si pe mine cineva..niste sfaturi,cum as putea sa o conving sa se lase(fumeaza de 1 an pana in 10 tigari/zi si are 16ani)

Link to comment
Share on other sites

Greu sa te lasi... si eu fumam inainte :) cred ca se fac cam vreo 10-11 luni de cand m am lasat :) oricum inaintea lu gexy si kool :D de ex la ei nu se mai pot lasa de fumat... dar la mine a fost altceva.... nu fumam ca disperatu... trageam si eu 3-4 pe zi... dar... mi am zis intr o dimineata trebue sa ma las de fumat ... si asa a si fost... nu mi a zis nimeni nimic... pur si simplu m am lasat.... mi am dat seama ca nu imi facea bine... Trebuie sa ai vointa! ps spunei ca o sa se imbolnaveasca chestii dintrastea.... dar nu prea cred ca o sa se lase...

Link to comment
Share on other sites

nu am fumat in viatza mea,nu am pus tzigare in gura nimik...dar prietena mea fumeaza(am aflat asta dupa ce m-am bagat cu ea,m-a mintzit la inceput k stia k nu suport fumatorii,si cand iesea cu mine nu fuma,dar pana la urma mi-a spus),tzin foarte mult la ea,si nu suport sa vad cum se distruge,si orice ii zic nu pot sa o fac sa renunte...nu pot sa ii interzic sa fumeze de fatza cu mine,k atunci cand nu e cu mine,baga la greu,dak ii interzic...ma ajuta si pe mine cineva..niste sfaturi,cum as putea sa o conving sa se lase(fumeaza de 1 an pana in 10 tigari/zi si are 16ani)

dak e sa se lase,vreau sa se lase pt k vrea ea,nu pt mine k ii zic k ma despart de ea dak nu se lasa,deci nu vreau k asta sa fie motivu

Link to comment
Share on other sites

Guest <Raziel>

am un prieten care a inceput sa fumeza cam de 2 ani,orice poti sa faci ,numai de el depinde ,daca are vointa s-au nu :) btw n-am resuit sa il conving sa se lase :P

Link to comment
Share on other sites

nu poti sa convingi pe cineva , trebuie doar vointa din partea lui X (fumatorul) sa se lase de acest viciu`... 8-|

totusi , incearca sa-i arati alta alternativa , cum ar fi ... hm , gumele? :))

spor

@uau la 16 ani :| dur O.o

da' e dur.si stiu k nu pot sa ii zic "nu mai fuma" sau nu sh ce,trebe sa isi dea seama k nu e bine,si nu o sa isi dea seama k e prea tanara,si deocamdata nu se simte rau dak fumeaza(chiar ii place),zice k simte sa fumeze uneori si k e stresata,eu incerc sa fiu langa ea cand are vreo prob,dar nu pot mereu,k e prob cu scoala,si nu sh cum sa ii explic ce sa fac...si nici sa ma uit la ea cum se distruge nu pot :((((((((((((( ...guma mananca..dar si fumeaza..bomboane nu vrea :(

SI CAM CE SFAT SA II DAU,k eu ii tot zic sa nu mai fumeze,sau sa fumeze mai putzine cu cate una pe fiece zi,dar nu cred k o motivez cu nimik..ma rog o sa ii repet asta la infinit,poate avetzi si voi alte sfaturi

VOI CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?DE CE V-ATI APUCAT SI DE CE ATI CONTINUAT? k eu nu inteleg cum potzi sa te distrugi singur :-??

Link to comment
Share on other sites

V-ajut eu sa va lasati de fumat :D

Pentru inceput, o sa incepem cu asta:

Imagine IPB

Amuzant, nu? Continuam cu poze:

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Si cireasa de pe tort:

Imagine IPB

P.S:Imaginile nu sunt puse ironic, desi din avatarul si semnatura mea reiese ca sunt fumator, nu sunt, nu au decat rol estetic :)

P.P.S:Nu ma injurati! incerc doar sa fac ceva constructiv :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca pozele si cuvintele sunt cam degeaba ... conteaza doar daca el vrea sa se lase de fumat , eu stiu pe cineva care a fumat 2 ani si s-a lasat , tot cerea tigari si noi nu ii dadeam si asa s-a lasat omu ,nu mai pune tigara in gura :) . Poate reusesti sa o convingi ... bafta multa iti urez :right:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca pozele si cuvintele sunt cam degeaba ... conteaza doar daca el vrea sa se lase de fumat , eu stiu pe cineva care a fumat 2 ani si s-a lasat

Eu cunosc(de fapt, am cunoscut daca stii ce vreau sa spun)pe cineva care a fumat timp de 37 de ani.S-a apucat de fumat pe la 14 ani (ca de altfel 90% din toti colegii care i-am avut in liceu ).Era nasol, mai intai i s-au innegrit dintii, dupa-aia unghiile, scuipa cu sange, ce-a urmat e de nepovestit :(.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu a reusit nimeni sa ma convinga sa ma las de fumat m-am lasat eu singur dar nu dintr-o data inainte fumam cate un pachet pe zi, in fiecare zi fumam din ce in ce mai putin si pana la urma am reusit sa ma las dar nu de tot mai fumez cate o tigara odata la 2-3 saptamani sa spunem cand sunt cu prietenii sau la o bere in rest nu fumez deloc .

Va dau un sfat incercati sa fumati din ce in ce mai putin azi 10 tigari maine 9 poimaine 8 si tot asa in caz ca nu va puteti lasa de tot fumati o tigara doua pe zi si incercati sa nu fumati tigari tari ;)

Link to comment
Share on other sites

sa se lase de fumat ? in cazul asta e cam tarziu, adica what's done is done. fumatul la o varsta "frageda" e MULT mai periculos decat la o varsta mai inaintata (18 ani +) deoarece organismul este in dezvoltare iar inhalarea periodica as subst nocive evident ca il slabeste(fie ca se vede fie ca nu) efectele pot aparea si mai tarziu. probabil cel mai najpa lucru este acea tusa scaboasa.

nu va incurajez sa fumati dar dupa 18 ani, riscul sa faci cancer din cauza fumatului nu e chiar atat de mare. adica, eu am vb cu un doctor care mi-a explicat cum stau lucrurile. shansele sa mori lovit de o masina sunt doar cu 50% mai mici decat sa mori de cancer pulmonar.

iar referitor strict ontopic, nu prea ai ce sa ii faci. spune-i de cateva ori, tine-te o saptaman/doua de capul ei si daca dupa atata timp nu renuntza nu prea ai ce sa-i faci. e vb de vointza.

Link to comment
Share on other sites

spune-i sa manance 2-3 banane/zi. (am citit recent intr-un ziar ca ajuta sa te lasi de fumat..)

propune-i asa : de fiecare data cand vrea sa fumeze, sa ii tii tu tigarea.

cand vrea sa traga ii dai sa traga din tigare din mana ta. dupa cateva tigari o sa fie enervant si probabil o sa se lase treptat. (something like that.. :\ )

try it :)

Link to comment
Share on other sites

probabil unul din putinele lucruri de care sunt mandru...faptul ca am reusit...timp de 1an de zile sa ma las de fumat....dar din pacate....acum iarasi fumez...asa ca anul acela fara pic de nicotina nu compenseaza ceilalti 8ani de zile pierduti in fum....cat despre bani? numai vorbim...11ron pe tigari in fiecare zii...e o suma... dar...daca tu vrei sa o faci pe prietena ta ...sa renunte la tigari....mai bine nu incerca...pentru binele tau...

1. nu o sa se lase nimeni doar ca o alta persoana il roaga...

si... 2. daca o sa fii prea insistent cu lucrul asta...o ai mai multe sanse sa o pierzi pe ea decat sa renunte la acest viciu... asa ca alege...faci tu un compromis...sau tipa chiar sa tina la tine...si sa renunte...

" o minciuna e mereu buna atata timp cat crezi in ea" :hello:

Link to comment
Share on other sites

1: Fura o tigare din pachet,bag-o in lapte,las-o la uscat si pune-o inapoi in pachet

2: Poarta in permanenta Orbit la tine sau stiu eu ce guma si dupa fiecare tigare fumata alaturi de tine serveste-o cu cate una,dupa un timp incearca sa o convingi macar sa incerce sa se lase folosind metoda asta

3: Sunt asa zisele tigari false din plastic parca,obtine una

4: O scobitoare in gura :P

5: Mestecatu tutunului

6: Daca tot incerci sa o convingi,fa-o cand e racita sau ragusita sau are rosu in gat,

L.E. La mine nu a mers niciuna :rofl1:

Link to comment
Share on other sites

Guest mitza_mc2000

Eu daca asi fi mama si asi avea un fiu care fumeaza i-asi spune asa:

-Copile de ce nu intelegi ca nu e bine sa fumezi?

-Ba da mama dar nu am ambitie, nu ma stimuleaza nimic,ma simt bine cand fumez si nu am nici un motiv sa ma las!!!

-Bineeeeeee......nu ai motiv aaa?

-DE MINE NU TE MAI JOCI CS!!! :sef: :sef::comp2::comp2::comp2:

-nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu,jurrrrrrrrrrrr,promiiiiiiiiiiiiiittttttttttttt oriceeeeeeeeeeeeeeee

DA NU CS!!!!!!!!!!!!!! :banghead::banghead: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

nu am fumat in viatza mea,nu am pus tzigare in gura nimik...dar prietena mea fumeaza(am aflat asta dupa ce m-am bagat cu ea,m-a mintzit la inceput k stia k nu suport fumatorii,si cand iesea cu mine nu fuma,dar pana la urma mi-a spus),tzin foarte mult la ea,si nu suport sa vad cum se distruge,si orice ii zic nu pot sa o fac sa renunte...nu pot sa ii interzic sa fumeze de fatza cu mine,k atunci cand nu e cu mine,baga la greu,dak ii interzic...ma ajuta si pe mine cineva..niste sfaturi,cum as putea sa o conving sa se lase(fumeaza de 1 an pana in 10 tigari/zi si are 16ani)

Eu sunt fumator ... am ani de zile de cand fumez. In nici un caz nu m`ash lasa de fumat daca cineva din anturajul/familia mea ar incerca sa ma convinga prin toate mijloacele sa o fac. Fii sigur ca daca cineva vrea sa se lase de fumat ... o sa se lase ... si abia atunci ar avea nevoie de ajutorul si sustinerea ta. Pana in acel punct ... iti bati capul degeaba sa convingi un fumator sa lase tigarile impotriva vointei lui. ;)

Link to comment
Share on other sites

pff... poti sa-i arati orice poza cu un plaman bolnav de cancer, sa-i explici ce contine o tigara, in ce cantitate, in ce masura o afecteaza si sa inmulteasca cu numarul tigarilor pe care le fumeaza zilnic, si tot n-o sa rezolvi nimic :lol:

ce ai putea sa incerci: pup-o dupa ce fumeaza si stramba-te :rofl1: si spune-i ca miroase foarte urat si ca-i pute gura =)) si indeparteaza-te de ea. cand va intalniti, si-o iei in brate spune-i ca-i miroase urat parul! iti spun sigur ca va lua masuri in privinta asta.

Se va simti foarte jignita, si macar de fata cu tine va fuma din ce in ce mai rar. procedeaza asa dupa fiecare tigara :D

incearca sa-ti exprimi dezacordul pentru faptul ca fumeaza din punctul aceasta de vedere (ca pute) nu pentru ca ii face rau!!! cu cat ii spui mai des ca se va distruge, cu atat va fuma mai mult! Trust me!

La varsta ei nu e dependenta... hai sa fim seriosi... sunt mai mult fitze, asa ca daca o sa vrea sa se lase de fumat n-o sa-i fie greu, decat vreo doua-trei zile pana se dezobisnuieste sa puna mana pe pachet si sa aprinda o lulea :D

iti spun sa-i faci asa pentru ca si eu sunt fata, si eu fumez si am prieten nefumator :lol:

have fun! ;)

Link to comment
Share on other sites

pff... poti sa-i arati orice poza cu un plaman bolnav de cancer, sa-i explici ce contine o tigara, in ce cantitate, in ce masura o afecteaza si sa inmulteasca cu numarul tigarilor pe care le fumeaza zilnic, si tot n-o sa rezolvi nimic

Ai uitat sa mentionezi poze cu gura bolnava :tiphat:

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Si mai sunt destule de unde am luat :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...