Jump to content
rldx

10 lucruri inedite despre organismul uman

Recommended Posts

Corpul nostru se autointretine cu precizia unei masinarii, coordonand activitatile chimice de care depinde fiinta umana, de la memorie pana la mucus. Iata doar cateva dintre misterele care guverneaza organismul uman, conform unei liste intocmite de livescience.com.

1. Stomacul secreta acid clorhidric

Lichidul este unul extrem de periculos, capabil de a topi metale, cunoscut atat in industrie cat si in medicina pentru proprietatile sale corozive.

2. Pozitia corporala poate afecta memoria

Amintirile ne sunt adanc intiparite in simturi. Un miros sau zgomot poate evoca episoade din copilarie sau chiar lucruri de care nu paream s? ne mai amintim. Un studiu a relevat ca intamplari din trecut pot fi rememorate cand corpul se afla într-o pozitie similara cu cea din momentul la care au avut loc.

3. Oasele cedeaza calciu pentru a echilibra necesarul de Ca din organism

Oasele contin atat fosfor cat si calciu, fundamentale pentru dezvoltarea muschilor si a nervilor. Daca rezervele de calciu din organism sunt deficitare, oasele vor ceda corpului atat cat ii este necesar pentru a se echilibra.

4. O masa satioasa este hrana pentru creier

Desi cantareste numai 2% din masa noastra corporala, creierul are nevoie de 20% din oxigenul si caloriile consumate de organism.

5. Mii de ovule, inutile

Cand o femeie atinge menopauza, ovarele inca mai pastreaza segemente de ovule subdezvoltate, ce nu au reusit sa atinga varsta maturitatii.

6. Pubertatea remodeleaza structura creierului

V-ati gandit vreodata ce face adolescenta atat de "tulburata"? Hormoni precum testosteronul influenteaza dezvoltarea neuronilor, care duce la modificari comportamentale majore, precum apatie, lipsa capacitatii de a lua decizii si insingurare.

7. Celulele pot muta mucusul

Majoritatea celulelor din organismul nostru poseda cili, sub forma unor peri care au, printre altele, si functia de a scurge mucusul din cavitatea nazala, pe gat. Vremea rece incetineste acest proces, cauzand o blocare a mucusului in sinusuri. De aici si nasul infundat.

8. Creier mare - multe masele

Evolutia nu e perfecta. daca ar fi fost, am fi avut probabil aripi in loc de masele de minte. Insa maselele care dau atata bataie de cap stomatologilor azi s-au dezvoltat ca o consecinta a cresterii creierului. Aceasta a determinat insa si modificarea maxilarelor, asa ca ne-am trezit cu o gramada de dinti inutili.

9. Lumea rade impreuna cu noi

Asa cum privitul cuiva care casca ne va induce aceeasi senzatie, la fel de bine putem izbucni si in ras, daca suntem provocati. Cand auzim un raset, ne este stimulata regiunea din creier responsabila de mimica fetei.

10. Pielea noastra are patru culori

Fara pigmenti, pielea noastra ar fi excesiv de alba. Insa vasele sanguine de la suprafata pielii adauga un strop de rosu. Pigmentul galben si melanina sepia sunt create, la randul lor, de razele UV. Aceste patru nuante sunt amestecate pentru a da nastere culorilor de piele pentru toate rasele.

romantica.ro

Link to comment
Share on other sites

Corpul nostru se autointretine cu precizia unei masinarii

daca se intretinea cu precizia unei masinarii fii sigur ca multi nu s-ar sinucide, multe boli nu ar exista si malformatiile nu ar (mai) aparea...

masinile sunt facute in asa fel incat sa-si indeplintasca functiile destinate fara greseli... omul tot timpul greseste...

topic inutil... fara sens, cu continut eronat...

Link to comment
Share on other sites

daca se intretinea cu precizia unei masinarii fii sigur ca multi nu s-ar sinucide, multe boli nu ar exista si malformatiile nu ar (mai) aparea...

masinile sunt facute in asa fel incat sa-si indeplintasca functiile destinate fara greseli... omul tot timpul greseste...

topic inutil... fara sens, cu continut eronat...

Si masiniile care is facute sa nu greseasca gresesc,de ex windows :D

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant.

2. Pozitia corporala poate afecta memoria

Amintirile ne sunt adanc intiparite in simturi. Un miros sau zgomot poate evoca episoade din copilarie sau chiar lucruri de care nu paream s? ne mai amintim. Un studiu a relevat ca intamplari din trecut pot fi rememorate cand corpul se afla într-o pozitie similara cu cea din momentul la care au avut loc.

Asta nu am stiut-o ... adica nu in totalitate.Oricum exista mult mai multe secrete despre om pe care noi nu le stim si poate nici nu le v-om stii vreodata.

Link to comment
Share on other sites

daca se intretinea cu precizia unei masinarii fii sigur ca multi nu s-ar sinucide, multe boli nu ar exista si malformatiile nu ar (mai) aparea...

masinile sunt facute in asa fel incat sa-si indeplintasca functiile destinate fara greseli... omul tot timpul greseste...

topic inutil... fara sens, cu continut eronat...

ai investigat tu asta si ai ajuns sa-ti dai cu parerea :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

mi se par interesante chestiile. unele le stiam.

Link to comment
Share on other sites

2. Pozitia corporala poate afecta memoria

Amintirile ne sunt adanc intiparite in simturi. Un miros sau zgomot poate evoca episoade din copilarie sau chiar lucruri de care nu paream s? ne mai amintim. Un studiu a relevat ca intamplari din trecut pot fi rememorate cand corpul se afla într-o pozitie similara cu cea din momentul la care au avut loc.

patesc si eu asta.... :D btw foarte interesant..:D

Link to comment
Share on other sites

9. Lumea rade impreuna cu noi

Asa cum privitul cuiva care casca ne va induce aceeasi senzatie, la fel de bine putem izbucni si in ras, daca suntem provocati. Cand auzim un raset, ne este stimulata regiunea din creier responsabila de mimica fetei.

Asa e :P

@uzzy ...si mie mi se intampla :D

Link to comment
Share on other sites

bai never ce vrei sa demonstrezi ma?? te dai cocos si crezi ca ai aripi cand afirmi tot felul de prosti? am vazut ca tu contesti pe toata lumea.....chiar nu inteleg ce e cu aerele astea de superioritate fatza de ceilalti. Tot ce scrie acolo este perfect adevarat si poate unii afla chesti noi. Iti zic sa iti vezi de treaba ta data viitoare si daca nu te intereseaza un topic nu posta ptr ca nu esti masura sa comentezi

on@ nu stiam chestia cu ovulele de la femei si mi se pare interesanta chestia cu maselele de minte ;). Ar mai fii acea prelungire a coloanei, a coccisului care tot la fel este nefolositoare corpului si totusi aceasta exista ;)

Link to comment
Share on other sites

ahahaha...auzi la catalinus. frate, coccisul e impanzit de nervi, se afla o concentrare mare de nervi in acea zona si poti paraliza foarte usor. cum adica e nefolositoare? poate te referi la continuare intestinului...la apendice. acesta este nefolositor...inca nu i se stie functia. Cat despre acidul clorhidric din stomac. O mare prostie...nu avem acid clorhidric in stomac, ci acidul gastric din stomac cel care ajuta la digestie contine in proportie destul de mica acid clorhidric. El e neutralizat in mare masura de restul substantelor. Restu sunt adevarate, dar corpul uman e mai mult decat 10 fraze interesante.

peace.

Link to comment
Share on other sites

Si masiniile care is facute sa nu greseasca gresesc,de ex windows :D

lol de cand windows e masina :error:

ps: da, este acid clorhidric in stomac, dar in cantitati mici astfel incat sa nu afecteze mucoasa gastrica...

eu stiam absolut tot ce scrie in acest topic de mai mult timp... singurul lucru care l-am exagerat e ca am spus ca continutul este eronat... my bad

catalinus... shu shu & go play with youre Barbie

Link to comment
Share on other sites

8. Creier mare - multe masele

Evolutia nu e perfecta. daca ar fi fost, am fi avut probabil aripi in loc de masele de minte. Insa maselele care dau atata bataie de cap stomatologilor azi s-au dezvoltat ca o consecinta a cresterii creierului. Aceasta a determinat insa si modificarea maxilarelor, asa ca ne-am trezit cu o gramada de dinti inutili.

asta n`o stiam :blink: ...interesante chestii, cateva le stiam

Link to comment
Share on other sites

Incredibil..si inca mai poate face o gramada de lucruri.. stiind ca ne folosim doar 2% din puterea creierului...

Va dati seama ce pot face celelalte 98 procente?

Nu apucam noi zilele alea in care fiinta umana o sa-si foloseasca 100% din creier.

Interesant thread.

Link to comment
Share on other sites

Incredibil..si inca mai poate face o gramada de lucruri.. stiind ca ne folosim doar 2% din puterea creierului...

Va dati seama ce pot face celelalte 98 procente?

dupa cate am inteles nici nu putem sa folosim mai mult de atat deoarece creierul in sine nu poate gestiona mai multe informatzii. adica noi folosim mai mult de 2% ca si functie doar ca nu putem folosii "activ" mai mult de 10% sau cv de genu. asta deoarece creierul s-ar supraincalzi si am incepe sa scoatem fum pe urechi...literalmente... :blink:.

Inchipuieti creierul ca si calculatorul. el are sute de mii de functii s.a.m.d. dar nu le foloseste toate in acelash timp decat atunci cand apelam la una. iar atunci trebuie sa fie suficienta memorie libera pentru a executa comanda in parametrii normali. altfel el lucreaza dar mai greu, se incalzeste si inevitabil se reseteaza/arde/RIP.

Link to comment
Share on other sites

Eu daca inghit o moneda, nu o sa fie "mancata" de acid, va asigur. Nu e chiar asa de acid HCl.

Normal, daca ar fi, ar trebui sa avem organele interne protejate faorte bine de acest acid.Este acid pentru alte lucruri.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...