Jump to content
..:: TOBLE ::..

eterna si fascinanta Romanie

Recommended Posts

drumurile, la noi, nu cresc intr-un an, kt la altii in 10...ba e tocmai invers...si asta pt k e tipic romanesc k unul sa munceasca si restul sa se uite.

voua c va vine in minte a fi caracteristic pt plaiurile mioritice, dar sigur nu ne face cinste? :naughty:

aaa, poate gasiti si o melodie kre sa se potriveasca temei :bananadance2:

eu m-am gandit la WASP - You f*****g suck , dar nu trebuie sa fiti la fel d pesimisti...

Link to comment
Share on other sites

E tipic romanesc ca oamenii sa se teama de schimbari si sa nu suporte sa-i scoti din starea mentala in care se afla. Partea buna ar fi ca exista tot mai multi care exact asta fac.

Melodie - Celph Titled feat. Outerspace: The Revolution

Link to comment
Share on other sites

Guest Tsu^_^pui

Sa nu ne mai gandim d c ceilalti au si noi nu, ci sa ne gandim c putem sa facem sa ajungem cum sunt ceilalti

Asta e pt myster macho man Vinsanity, nu ne plangem k femeile si nu-mi place sa zic k o tara are mai multe decat noi sau k o tara o duce mai rau decat noi si daia dorm eu noaptea, k eu am casa si altii o duc mai rau, in plin razboi. Dak tot aleg sa stau in tara asta ( din care da, vreau sa plec, dak asta o sa t faca mai fericit ;) ) incerc sa vad lucrurile proaste si poate sa le imbunatatesc, dar inainte d a face asta trb sa le vad si sa pun punctul p i, k dak stau in indiferenta totala si cu gandul "pufos" k altii o duc mai rau o sa stau p loc si nu mai ies din kkturile astea care le intalnim la noi. Dar cam asa e, o sa-ti dau exemplu la o scara microscopica: intr-o clasa d 20 d elevi, 3 sunt elevi d peste media 9, x-ulescu este p la mijlocul clasei, vine al sau parinte si ii spune sa munceasca mai mult, sa fie si el k aia 3, dak nu mai bun, dar el sta in banca lui si se conformeaza cu ideea k alti 9 sunt mai prosti decat el ;).

Asa e, dak vezi problemele si le ataci, esti femeie, iar dak stai si nu faci nimic si vegetezi in starea actuala esti numarul 1, esti MASCUL, mergi la sala si punet-i testosterom p creier baiete si mergi in Congo la maimutele tale, dormi in pace romanasule ;)

Link to comment
Share on other sites

pe astia cu: "Romania ...asta e tara?"; "tipic romanesc" si alte texte v-as trimite in Congo. Daca nu-ti place ... pleaca. Granita e deschisa; nu sta aici sa plangi ca o femeie. Sunt si situatii mai triste in tari mai dezvoltate. Noi insa avem talentul de "a ne lauda" cu necazurile

si d c nu ne trimiti?

si sa nu uit sa-ti subliniez k citesti km prost printre randuri dc in postul meu ai vazut cumva ideea plekrii din tzara...

citeste sfarsitul si vezi k am sfatuit lumea sa nu fie la fel d pesimista k mine

Link to comment
Share on other sites

pe astia cu: "Romania ...asta e tara?"; "tipic romanesc" si alte texte v-as trimite in Congo. Daca nu-ti place ... pleaca. Granita e deschisa; nu sta aici sa plangi ca o femeie. Sunt si situatii mai triste in tari mai dezvoltate. Noi insa avem talentul de "a ne lauda" cu necazurile

Foarte corect.Nu iti convine, nu te obliga nimeni sa stai aici.Te poti vaita si afara, ce tara "urata" ai.

Link to comment
Share on other sites

Tsu^_^pui .. cu tine nu o sa-mi bat mult capu: nu stiu ce ai inteles tu din ce am zis, dar o sa incerc sa reformulez. Nu ziceam sa ne conformam cu situatia actuala, ziceam doar sa nu ne plangem atata. Normal ca trebuie sa contribuim la dezvoltarea tarii. Daca alegi sa pleci, cum vrei sa ajuti cu ceva? Tu esti unu din elevii aia dati ca exemplu? Dupa "k, t si punet-i" , as zice ca da. Stai linistit, urmeaza sa-mi PU-N si testosteron ;)

..:: TOBLE ::.. : nu am bani pt toti :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Tsu^_^pui

of of Vinsanity, tu dak judeci un om dupa o scriere p calculator e ceva, mai ales cand acel om era p picior d plecare, mare dif era intre pune-ti si punet-i, e pur si simplu greseala de scriere, dak faceam dezacorduri, atunci da, puteam sa merg linistit la gramatica d clasa a 2 a, dar cum nu prea t duce bibilica, ai gasit d c sa t legi -_- .

Am mai vazut aceasta gandire, dak vezi ceva si nu-ti place si incepi sa strigi in gura mare, sa scri.. SA FACI CEVA pt k nu sunt o mare personalitate sa am mai multa putere, din pacate, dar atat cat pot fac si mom c pot sa fac e sa-mi arat dezgustul scriind cateva randuri p forum.

Da, am zis k plec, nu am zis cand, nu am zis cum o sa plec, nu am zis c o sa fac atunci cand o sa plec (sunt multi oameni care au plecat inafara si au adus multe plusuri tarii ;) ) pt cineva care a citit asa d prost printe randuri la replyul lui TOBLE, acum ti-ai permis cam multa libertate ;)

K sa inchei, spor la testosterom si la bolile care le aduce( dar nu o dau in diverse legat d subiectul testosterom k e mult d scris) si la un creier cat mai neted >:D<

P.S. acum trb sa t legi d faptul k folosesc acronime in scrierea p calc ;;)

Si un mic citat dintr-o mel romaneasca: "Ce-o fi zis cand a fost aici 50 cent?// Cred k-a zis k s-a intors in timp, daia a fugit la aeroport grabit"

Link to comment
Share on other sites

Tsu^_^pui, ma ingrozesti. O alta melodie romaneasca spunea "Nu visa la Occident cand nu stii limba materna". Iar tu, dupa cum imi demonstreaza ortografia ta (optionala) si modul odios in care construiesti acuzativul ("care le aduce"), ai mici probleme cu ea. Ce este si mai rau e ca folosesti "k" de cate ori ai ocazia, chiar si in situatii in care nu poate inlocui grupul "ca". A, da, acum o sa-mi spui ca asa te-ai obisnuit sau ca scrii mai repede (de parca timpul in care ai tasta o litera in plus ar fi absolut necesar ca sa salvezi lumea).

Si, ca sa discutam altfel: ce anume nu-ti place la tara ta?

Link to comment
Share on other sites

conform unui studiu de marketing persoanele care se plang de calitatea si deficientele unui produs sunt de 4 ori mai mari decat cele care se declara multumite de alt produs... si asta nu din cauza ca nr produselor proaste sunt de 4 ori mai multe decat cele bune ci din cauza ca asa e firea umana... atunci cand e multumita nu-i pasa de altceva dar cand e nemultumita "sare in sus 7 metri" ca nu ii convine ceva

eu zic sa nu mai fim asa de pesimisti caci aici ne-am nascut, aici traim si multi din noi aici vom muri

decat sa ne plangme ca Romania e de KKT mai degraba sa incercam sa remediem problemele si apoi sa ne laudam ca avem o tara superba...

crezi ca tarile din vestul Europei, SUA si Japonia nu au probleme?

ia dute si intreaba 1000 de cetateni din diferite categorii sociale dintr-o tara considerata civilizata si ai sa vezi ca multi din ei vor semnala mai intai partile negative si apoi partile pozitive ale tarii lor, iar ponderea partilor negative va fi mult mai mare decat cele pozitive

Romania are multe probleme, nu putem sa le rezolvam pe toate, dar macar sa incercam sa reparam pe cele grave, nu sa stam la o cafea si sa ne plangem...

Link to comment
Share on other sites

conform unui studiu de marketing persoanele care se plang de calitatea si deficientele unui produs sunt de 4 ori mai mari decat cele care se declara multumite de alt produs... si asta nu din cauza ca nr produselor proaste sunt de 4 ori mai multe decat cele bune ci din cauza ca asa e firea umana... atunci cand e multumita nu-i pasa de altceva dar cand e nemultumita "sare in sus 7 metri" ca nu ii convine ceva

eu zic sa nu mai fim asa de pesimisti caci aici ne-am nascut, aici traim si multi din noi aici vom muri

decat sa ne plangme ca Romania e de KKT mai degraba sa incercam sa remediem problemele si apoi sa ne laudam ca avem o tara superba...

crezi ca tarile din vestul Europei, SUA si Japonia nu au probleme?

ia dute si intreaba 1000 de cetateni din diferite categorii sociale dintr-o tara considerata civilizata si ai sa vezi ca multi din ei vor semnala mai intai partile negative si apoi partile pozitive ale tarii lor, iar ponderea partilor negative va fi mult mai mare decat cele pozitive

Romania are multe probleme, nu putem sa le rezolvam pe toate, dar macar sa incercam sa reparam pe cele grave, nu sa stam la o cafea si sa ne plangem...

Nu ai cum sa repari problemele tari cand ai la conducere ratatii.Cum sa reparii o tara in care cea mai mare problema e mentalitatea.

Link to comment
Share on other sites

Romania este o tara mirifica,cu privelisti frumoase,o atractie adevarata pt turisti dar daca vrei sa locuiesti in ea ai nevoie de bani multi..multi...multi si trebuie sa sti ca uneori cel mai bun prieten iti poate da cea mai mare tzapa

PS> watch here

Link to comment
Share on other sites

Romania este o tara mirifica,cu privelisti frumoase,o atractie adevarata pt turisti dar daca vrei sa locuiesti in ea ai nevoie de bani multi..multi...multi si trebuie sa sti ca uneori cel mai bun prieten iti poate da cea mai mare tzapa

PS> watch here

e danu7z ala ?

Link to comment
Share on other sites

tzupui decat sa-ti exprimi dezgustul pe un forum ai putea sa te duci la munca sau la scoala, nu sa stai acasa si sa joci mu. Daca te muti in USA chiar crezi ca vei lua mii de euro doar sa stai acasa si sa te joci ?

Ontopic : Eu unul nu m-as muta din Romania pentru nimic in lume.

Link to comment
Share on other sites

Romania este o tara mirifica,cu privelisti frumoase,o atractie adevarata pt turisti dar daca vrei sa locuiesti in ea ai nevoie de bani multi..multi...multi si trebuie sa sti ca uneori cel mai bun prieten iti poate da cea mai mare tzapa

PS> watch here

ce engleza jenanta are realizatorul

Link to comment
Share on other sites

e clar...ma indoiesc k aveti kpacitatea d a intelege topicul :(

nimeni nu a vb d plekt din tzara!!! destul d clar acum?

o prezentare a aspectelor negative nu se confunda neaparat cu dorintza d a face rau, de defaimare, poate sugera si dorintza d cunoastere, pt inbunatatire...

si nu, nu e topic d cearta... rezumati-va sa raspundeti la el si nu la intrebarea "va place, sa nu sa traiti in Romania?" pt k ink o data... nu despre asta e vb

@ 4 real: sper k nu traiesti cu iluzia k poti cunoaste cu adevarat un om din cum scrie p net... sa nu fii surprins sa aflii k t inseli in privinta jignirilor din ultimul post...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tsu^_^pui

e clar...ma indoiesc k aveti kpacitatea d a intelege topicul :(

nimeni nu a vb d plekt din tzara!!! destul d clar acum?

o prezentare a aspectelor negative nu se confunda neaparat cu dorintza d a face rau, de defaimare, poate sugera si dorintza d cunoastere, pt inbunatatire...

si nu, nu e topic d cearta... rezumati-va sa raspundeti la el si nu la intrebarea "va place, sa nu sa traiti in Romania?" pt k ink o data... nu despre asta e vb

@ 4 real: sper k nu traiesti cu iluzia k poti cunoaste cu adevarat un om din cum scrie p net... sa nu fii surprins sa aflii k t inseli in privinta jignirilor din ultimul post...

esenta topicului -_-

@Ghiba, spre surprinderea ta, nu stau in casa si joc toata ziua Mu, chiar m-am lasat d acest sport, semnatura are cativa ani -_- D atunci am reusit cu Mu cu tot sa iau un bac, sa intru si la o facultate si sa termin si primul an ;)

@4 real

P.S. acum trb sa t legi d faptul k folosesc acronime in scrierea p calc

Vad k i-ai luat locul lui Vinsanity. Totusi ai uitat ideea topicului, nu lectii d formare a propozitiilor -_-

A, da, acum o sa-mi spui ca asa te-ai obisnuit sau ca scrii mai repede (de parca timpul in care ai tasta o litera in plus ar fi absolut necesar ca sa salvezi lumea).

EXACT, doar k nu salvez lumea, ma salvez p mine d efortul d a scrie -_-

Si totusi sa fiu putin on-topic si sa-ti raspund si la intrebare, nu-mi place la tara asta, nu peisajul, nu oamenii ( care fata d alte tari sunt mult mai "calzi" ) ci mentalitatea, faptul k nu pot sa puna osul mai mult la munca sa-si faca traiul mai bun, faptul k merg p strada si vad cum stau cu burta la soare si nu muncesc, k se pun containere individuale pt reciclare si vine romanasu si arunca tot in aceeasi pubela sau k ii este lene sa duca hartia la 2 metrii si s-o arunce la gunoi si prefera sa o lase p jos, lucru care tine d mentalitate. Puteti sa-mi spuneti k si in alte tari este asa, poate, dar mai redus, dar d c sa ma uit in gradina "vecinului" si sa zic k si el face asa cand stiu k nu e normal?

Cam atat am avut d zis referitor la subiectul asta. Spor la flame ;)

Sa inteleg ca esti ruda cu Becali si Vanghelie?

Tema topicului? Are o relevanta atat de mare in problema despre care am vorbit? Promiti ca, daca deschid eu un subiect pe tema "Hai sa nu mai macelarim limba romana", o sa scrii corect acolo?

Dif intre a folosii acronime si a face dezacorduri este mare, Domnule profesor d lb romana ;)
Link to comment
Share on other sites

EXACT, doar k nu salvez lumea, ma salvez p mine d efortul d a scrie -_-

Sa inteleg ca esti ruda cu Becali si Vanghelie?

Tema topicului? Are o relevanta atat de mare in problema despre care am vorbit? Promiti ca, daca deschid eu un subiect pe tema "Hai sa nu mai macelarim limba romana", o sa scrii corect acolo?

Cat despre restul, o sa scriu maine sau poimaine un raspuns la ce ai scris referitor la mentalitate.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...