Jump to content
Guest X__X

Un băiat s-a sinucis după ce mama sa i-a spus că pleacă la muncă în Italia

Recommended Posts

Un băiat s-a sinucis după ce mama sa i-a spus că pleacă la muncă în Italia.

Un băiat de 12 ani din comuna argeşeană Valea Danului s-a spânzurat dupa ce a aflat că mama sa intenţionează să plece din nou la muncă în Italia, iar el, în absenţa tatălui plecat de 10 ani din sânul familiei pentru a-şi reface viaţa, ar fi urmat să rămână singur cu sora şi fratele.

Ştefan Ciurea a fost găsit de o vecină, duminică seară, cu o funie în jurul gâtului, agăţată de creanga unui cireş din grădină.

"Nu mi-a venit să-mi cred ochilor când l-am văzut atârnând în cireş. L-am recunoscut, era Ştefan, avea o funie legată de gât şi în primele clipe m-am speriat foarte rău. Am chemat-o pe maică-sa, iar apoi a venit un doctor şi poliţia, dar cu siguranţă copilul era mort de mai mult timp şi nu s-a mai putut face nimic.", a declarat Floarea Găjulete, vecina băiatului.

Copilul a lăsat şi un bileţel, în care vorbeşte ca un om mare, inclusiv de banii de înmormântare.

"Îmi pare rău că ne despărţim certaţi. Cu înmormântarea mea nu o să aveţi probleme pentru că vine omul ăla cu banii pe lemne. Soră-mea, tu să te ţii de şcoală. Mamă, tu să ai grijă de tine că lumea e rea. Să aveţi grijă de căţel.", au fost ultimele cuvinte adresate familiei sale de Ştefan.

Ştefan Ciurea avea 12 ani şi învăţa în clasa a 5-a a Şcolii Regina Maria din Curtea de Argeş. Anul trecut el rămăsese repetent. Părinţii băiatului sunt despărţiţi de 10 ani, iar copilul stătea cu mama. Ştefan mai are un frate de 17 ani şi o soră mai mare decât el cu 3 ani.

sursa : MEDIAFAX în data 1.10.2007 la ora 21:05

Inca o stire..care pune in evidenta saracia din tara noastra mandra numita Romania.. indiferenta si lipsa banilor omoara suflete ..

Link to comment

socant e putin spus :|

aici se vede iubirea fatza de mama ... si cat de mult cred k isi inchipuia el k o sa ii lipseasca dak peaca la munca, oricum nu tre sa iti lasi copilu la 12 ani singur in rom sa muncesti u :| mai bine il lua cu ea acolo si se chinuia putin decat sa ii spuna k pleaca singura si il lasa aici

dumnezeu sa il odihneasca in pace :| :(

Link to comment

daca i-ati facut sa-i luati cu voi , multi pleaca si nu se mai gandesc la copiii de acasa crezand ca pachetul ala plin de dulciuri si jucarii compenseaza lipsa parintilor.

am un amic si un fost coleg , parintii lui au plecat din tara , au plecat sua si din clasa 5 pana anu trecut nu si-a vazut parintii, in fiecare luna primea o groaza de bani, anii au trecut omul s-a schimbat anul asta trebuia sa termine facultatea nu a mai terminat-o, cu parintii din cate am inteles are probleme ( in sensul ca nu da 2 bani pe sentimentele lor , practic a crescut singur )

Link to comment

daca i-ati facut sa-i luati cu voi , multi pleaca si nu se mai gandesc la copiii de acasa crezand ca pachetul ala plin de dulciuri si jucarii compenseaza lipsa parintilor.

am un amic si un fost coleg , parintii lui au plecat din tara , au plecat sua si din clasa 5 pana anu trecut nu si-a vazut parintii, in fiecare luna primea o groaza de bani, anii au trecut omul s-a schimbat anul asta trebuia sa termine facultatea nu a mai terminat-o, cu parintii din cate am inteles are probleme ( in sensul ca nu da 2 bani pe sentimentele lor , practic a crescut singur )

Foarte adevarat ... dar omul mai face si sacrificii pt. bani ... inteleg sa pleci de ex. 3 luni dupa care te intorci si stai in tara 3 luni s.a.m.d ... dar sa pleci ani de zile ...

Link to comment

mdea asta chiar e socant.... nusu ce sa zic ... si la mine mama a plecat acu 1 an cam in Italia si pot sa zic ca mi a fost f greu intr un fel il inteleg pe baiat... daca nu a avut un sprijin macar din partea fratilor sau a prietenilor , i a fost extrem de greu...

Link to comment

' date='Oct 5 2007, 20:51' post='2277211']

ma rldx dak in romania nu'si gasesc de munca ce sa faca ?din ce sa traiasca si ei?

Sa plece afara, sa isi lase copilul singur, si sa o doara in palarie, si poate nici acolo, ca baiatul ei e singur.Creste fara mama, cand el se dezvolta cel mai mult si cel mai important, i se formeaza caracterul.

Link to comment

' date='Oct 5 2007, 23:14' post='2277530']

si dak nu are cu ce sa-l intretina si sa-l trm la scoala ce educatie sa ii dea? :blink: .Macar asa pote gasi o matusa/bunica ceva cine sa aiba grija de el...

Pai sa ramana cu el cineva, sa-i trimita si bani de afara, sa nu stea cu anii pe acolo..

Link to comment

Ca tot se specifica ca vorbeste ca un adult in acel biletel, ar fi putut incerca intai sa vorbeasca inainte de a trece la fapte.

Usor nu e nici pentru mama pentru ca incerca sa le ofere ce era mai bun copiiilor ei, dar cand mergi pe perioade scurte sau cand esti la inceput intr-o alta tara, e foarte greu.

Eu unul am un an de stat in afara tarii si e destul de greu ca situatie, fara acte iei mai putini bani decat daca ai avea, chiria mare si oricat de mult li s-ar parea romanilor suma de 1500-2000 euro pe care o pot lua doua persoane pe luna, pot afla ca se duc la fel de repede cum i-au primit.

Alt aspect e discriminarea si lista poate continua, toate se aduna si te fac sa te schimbi, te fac sa te intorci de unde ai venit dar pana la urma ramai la jumatate sau unde esti deja pentru ca nu ai alternative.

Raman totusi la ideea ca acel copil a gresit facand acel pas si dupa cum s-a expus situatia, cred ca gandea destul de bine; in concluzie, viata grea te maturizeaza mai repede, te face sa o vezi cu alti ochi.

imi pare rau...sper ca moartea lui sa nu fi fost de prisos!

A fost pentru ca nimeni nu va misca un deget si nu se va gandi in acest sens. Oricat de mult ar protesta lumea in diverse moduri, statul nu va face nimic ci vor continua sa isi vada numai de buzunarul lor(a parlamentarilor). Va trece foarte mult timp pana Romania va ajunge la nivel european asa cum pretinde a fi.

Link to comment

' date='Oct 5 2007, 23:51' post='2277601']

aici sunt deacoord cu tine .....1,2,3 ani maxim....

Baiatul are 10 ani, mama pleca pentru 3 ani de acass.La varsta aceasta, conteaza enorm pentru caracterul copilului.Acum la fel.La 12 ani a plecat cine stie pentru cati ani.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...