Jump to content
Mehico

Sony va lansa primul televizor ultrasubţire bazat pe o nouă tehnologie, OLED

Recommended Posts

IPB Image

Compania japoneză Sony va lansa, la 1 decembrie, primul televizor din lume cu ecran plat ultrasubţire bazat pe o nouă tehnologie, OLED, în viitorul apropiat fiind aşteptaţi noi concurenţi pe o piaţă dominată de ecrane LCD sau cu plasmă, transmite Reuters.

Sony, al doilea mare producător de televizoare cu ecrane cu cristale lichide (liquid crystal display - LCD) după Samsung Electronics, anticipează că preţul de vânzare pentru televizoarele OLED (diode organice emiţătoare de lumină - nr.), prevăzute cu un ecran cu diametru de 11 inch (27,9 centimetri) şi trei milimetri grosime, se va plasa la 200.000 de yeni (1.700 de dolari) pe unitate.

Ecranele bazate pe tehnologia OLED au un consum de energie mai eficient şi calitate ridicată, furnizând imagini clare, inclusiv în cazul cadrelor care se succed foarte rapid.

Producătorii se confruntă însă cu unele provocări la nivelul tehnologiei utilizate la realizarea ecranelor de dimensiuni mai mari şi al costurilor de producţie, pentru a concura mai eficient cu televizoarele cu ecrane LCD sau cu plasmă, apreciază analiştii.

Link to comment

eu am deja la mp3 player ecran cu oled... asa ca nu cred ca va dura mult pana vor ajunge pe piata romana si televizoarele... atata timp cat exista oameni cu bani care isi doresc lux, vor exista si intreprinzatori care le vor pune la dispozitie acestea. bravo celor de la Sony :)

Link to comment

am avut ocazia sa ma joc cu un mp3/video player care avea display OLED. un plus fatza de vechiul LCD (pe langa consum mai mic de energie) este faptul ca imaginea nu se schimba daca il privesti din unghiuri diferite (nu apare acel efect de intuneric).

o parte proasta a tehnologiei OLED, faptul ca are o viata limitata. iar de aici citez de pe wikipedia

Drawbacks

The biggest technical problem for OLEDs is the limited lifetime of the organic materials. In particular, blue OLEDs typically have lifetimes of around 5,000 hours when used for flat-panel displays, which is lower than typical lifetimes of LCD or Plasma technology. each currently rated for about 60,000 hours, depending on manufacturer and model. But recent experiments have shown that it is possible to swap the chemical component for a phosphorescent one, if the subtle differences in energy transitions are accounted for, resulting in lifetimes of up to 20,000 hours for blue PHOLEDs.

The intrusion of water into displays can damage or destroy the organic materials. Therefore, improved sealing processes are important for practical manufacturing and may limit the longevity of more flexible displays.

Commercial development of the technology is also restrained by patents held by Eastman Kodak and other firms, requiring other companies to acquire a license. In the past, many display technologies have become widespread only once the patents had expired; a classic example is the aperture grille CRT.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...