Jump to content
Lancelot

Gastile de cartier din Romania

Recommended Posts

atat de cantate de baietii de la MAFIA si de altii care s-au grabit sa le copieze..putem sa numim gurpurile de smecherasi imbracati cu Reeback si adibas grupari de tip mafiot? :blink: au ei oare potentialul ciminalist de a produce fapte sociale grave ? sau se rezuma doar la mici gainarii si scandaluri intre cartiere?

Bine a nu fi confundate cu clanurile tiganesti...din experienta proprie acestea desfasoara toate activtiatile ce tin de crima organizata in Romania...

cat despre baietasii cu sapca intoarsa invers care se sperie si fug in casa numai la vederea unui pistol cu aer comprimat..ptr mine ei sunt un fel de cascadorii rasului :dooh:

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea sunt mici gainari si nu prea prezinta un pericol real, clanuri de tigani ... aia sunt nemernici se bat ca orbii si peorma plang moartea unuia dintre ei si tot se jura cu razbunari sunt oameni semi analfabeti usor de intimidat, baietii astia de cartier cu sepci, bate, lanturi si alte tampenii ma infunda rasul cand ii vad cat caz fac pt 2 tzigari si o sticla de vin. Marii smenari au cravata in loc de sapca, in loc de 20 de ani de viata de strada au doctorate, in loc sa se bata , bate altcineva pentru ei , sunt cei carora baietii aia mari tatuati si fiorosi le spun "nasule" "sefu" etc...

o fi Patriciu smeker ? sau Vantu ?

Link to comment
Share on other sites

Gasti de cartier? Poate "gasti de scara de bloc". Si nu se iau nici macar de cei care merg singuri. Este suficient sa-i privesti in ochi cand te-ndrepti in directia lor si sa treci printre ei. Daca vad ca nu te temi, stau in banca lor.

Link to comment
Share on other sites

Vor si ei sa para mai smekerasi cum e Mafia Siciliana.....sau alte Mafii.....dar ei sunt inca niste copii....

Pentru a fi un adevarat smekeras trebuie sa ai Putina minte ..... Sa stii sa te descurci in orice situatie ;)

Si sa nu te prinda Nimeni .... Unde la noi e cam imposibil asa ceva => La noi orice nas isi are Nasul

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

depinde de situatie / zona / stare de spirit / foamea de bani. la modul general, nu impun un pericol mare, dar actiunile lor se simt resimtite de cei mai putini norocosi.

stiu caz cand un om a fost bagat in coma pentru niste 5 lei amarati, pentru un pachet de tigari.

Link to comment
Share on other sites

iarasi thread ridicol ... ba frate .. voi cand va intalniti cu prietenii nu mai stati pe la colt de strada ? sau pe banca in fata blocului ? ... nu va adunati macar vreo 10 ? de obicei aveti bate si cutite la voi ? ce drq ... doar traiam in Romania .. nu avem bani sa mergem la restaurant zilnic ..

"gastile" astea nu fac nimic nimanui .. doar ca mai apare cate un paparazzi din asta .. gen Lancelot .. si primesc o imagine mai patata

intr-adevar mai sunt si wannabe gangsteri care sunt puternic influentati de hip-hop'ul romanesc si n-au ceva mai bun de facut decat sa bea cat incape bere si sa hartuiasca trecatorii .. in cazul asta call the cops si gata povestea :happy1:

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, gastile de cartier, in adevaratul sens la cuvantului, sunt foarte putine.

Asta daca ne referim la baietii care se aduna sa mearga la scandal in numar cat mai mare.

In cazul orashului Oradea (Orashul meu natal), chestia e foarte simpla.

Baieti mai multi adunati la un loc, gasesti la tot coltzu, dar asta nu inseamna ca sunt o amenintare.

Nu inteleg de ce asociati violenta cu hip`hop`u.

Cunosc caz clar. Gasca din parcu magnolia (oradenii cunosc parcul, poate nu si gasca). Era o vreme, cand seara, acolo se adunau undeva pe la 50-60 de baieti si fete, in pare parte ascultatori de hip`hop, dar nu aveau nicio treaba cu nimeni. Nu se legau de oameni pe strada, etc. Desi eram mai mic (undeva pe la 13-14 ani), atunci s`a format gasca in parcu magnolia, incepand de la 10-15 baieti care se adunau (stateam si eu cu ei, stiindu`i pe fiecare in parte din diferite locuri : scoala, colegi de karate mai mari, etc) si stateam cu ei pana seara tarziu. Am stat o perioada cu ei (1 an cam asa, aproape seara de seara). Nu am vazut niciodata sa se lege de careva pe strada, sau sa reprezinte un pericol pt. societate. In timp (5 ani de atunci), cam toti baietii din zona magnolia s`au adunat in parc, formand o gasca cat de cat mare, dar baieti super toti, nu scandalagii.

Parerea mea, depinde si de cartier. La noi in Oradea, e cartierul Velenta, mai ales partea veche a cartierului, unde is numai tigani tigani. Acolo da, e un pericol sa te plimbi seara pe acolo. In rest, dintr`o gasca de 10-15 sa zicem, mai vezi cate un sarit de pe fix, care are treaba cu toata lumea, dar mai rar.

Link to comment
Share on other sites

iarasi thread ridicol ... ba frate .. voi cand va intalniti cu prietenii nu mai stati pe la colt de strada ? sau pe banca in fata blocului ? ... nu va adunati macar vreo 10 ? de obicei aveti bate si cutite la voi ? ce drq ... doar traiam in Romania .. nu avem bani sa mergem la restaurant zilnic ..

"gastile" astea nu fac nimic nimanui .. doar ca mai apare cate un paparazzi din asta .. gen Lancelot .. si primesc o imagine mai patata

intr-adevar mai sunt si wannabe gangsteri care sunt puternic influentati de hip-hop'ul romanesc si n-au ceva mai bun de facut decat sa bea cat incape bere si sa hartuiasca trecatorii .. in cazul asta call the cops si gata povestea :happy1:

si uite cum te umpli tu de ridicol. nu iti convine un subiect nu postezi. dak postezi nu te apuci sa critici pe cel care a initiat topicul. daca tot il critic macar asigura-te ca stiice spui

daca eu sunt paparazzi tu esti un geniu neinteles..

si crede-ma a sunt destui pustani cu impresii pe cerebel si care sunt inspirati de filmele de duzina americane ..la ei ma refer in principal.oricum am vaga impresie ca nu ai citit nimic din ce ma sscris eu

hainuinimic

Link to comment
Share on other sites

nu pot face cine stie ce scandaluri...se iau si ei de astia de merg singuri pe strada si fara aparare :(

sunt putine gastile in romania care chiar pot face ceva...periculos..

Chiar ieri am patit ceva de genul ... 5 curajosi vs mine ... noroc ca nu o avut niciunul curajul sa dea ... si pe cand am revenit cu intariri nu mai era niciunul prin zona ...

Parerea mea, gastile de cartier, in adevaratul sens la cuvantului, sunt foarte putine.

Asta daca ne referim la baietii care se aduna sa mearga la scandal in numar cat mai mare.

In cazul orashului Oradea (Orashul meu natal), chestia e foarte simpla.

Baieti mai multi adunati la un loc, gasesti la tot coltzu, dar asta nu inseamna ca sunt o amenintare.

Nu inteleg de ce asociati violenta cu hip`hop`u.

Cunosc caz clar. Gasca din parcu magnolia (oradenii cunosc parcul, poate nu si gasca). Era o vreme, cand seara, acolo se adunau undeva pe la 50-60 de baieti si fete, in pare parte ascultatori de hip`hop, dar nu aveau nicio treaba cu nimeni. Nu se legau de oameni pe strada, etc. Desi eram mai mic (undeva pe la 13-14 ani), atunci s`a format gasca in parcu magnolia, incepand de la 10-15 baieti care se adunau (stateam si eu cu ei, stiindu`i pe fiecare in parte din diferite locuri : scoala, colegi de karate mai mari, etc) si stateam cu ei pana seara tarziu. Am stat o perioada cu ei (1 an cam asa, aproape seara de seara). Nu am vazut niciodata sa se lege de careva pe strada, sau sa reprezinte un pericol pt. societate. In timp (5 ani de atunci), cam toti baietii din zona magnolia s`au adunat in parc, formand o gasca cat de cat mare, dar baieti super toti, nu scandalagii.

Parerea mea, depinde si de cartier. La noi in Oradea, e cartierul Velenta, mai ales partea veche a cartierului, unde is numai tigani tigani. Acolo da, e un pericol sa te plimbi seara pe acolo. In rest, dintr`o gasca de 10-15 sa zicem, mai vezi cate un sarit de pe fix, care are treaba cu toata lumea, dar mai rar.

bine zis Raducu :wub:

p.s in velenta in tzinca pana sau cum naiba ii zice , unde is blocurile NATO nici taxiurile nu te duc noaptea =))

@ Lance la noi in tara nu sunt asa de periculoase gastile ... care din fericire la noi de obicei is formate doar din pustani teribilisti.

Link to comment
Share on other sites

@ Lance la noi in tara nu sunt asa de periculoase gastile ... care din fericire la noi de obicei is formate doar din pustani teribilisti.

Parerea ta, la mine aici mai acum 2 saptamani daca nu ma insel s-au impuscat .... :| Noi avem mai multe tipuri de "gasti de cartier". Prima ar fi gasca in care sunt baieti peste 23 de ani care umbla in masini straine si fac bani prin smecherii. A doua ar fi gastile alcatuite din 3 sau mai multi smardoi care fac bani din magarii. A treia categorie si cea mai mare ar fi cea alcatuita din mai multi prietenii care se ajuta intre ei, in a 4-a categorie s-ar incadra oamenii normali care pur si simplu s-au strans ai au iesit la o bere, sau au scos televizorul afara sa se uite la meci .... etc. :) Si acum un top intre cele 4 in fuctie de cat de periculoase sunt. Locul unu il ocupa a doua categorie, locul doi il ocupa a 3-a categorie, locul 3 il ocupa prima categorie.

Qui-gon cand a fost la mine a observat ca aici intre blocuri chiar exista viata de noapte :D si a facut cunostinta cu prima si a treia categorie de gasca :D

Link to comment
Share on other sites

iarasi thread ridicol ... ba frate .. voi cand va intalniti cu prietenii nu mai stati pe la colt de strada ? sau pe banca in fata blocului ? ... nu va adunati macar vreo 10 ? de obicei aveti bate si cutite la voi ? ce drq ... doar traiam in Romania .. nu avem bani sa mergem la restaurant zilnic ..

"gastile" astea nu fac nimic nimanui .. doar ca mai apare cate un paparazzi din asta .. gen Lancelot .. si primesc o imagine mai patata

intr-adevar mai sunt si wannabe gangsteri care sunt puternic influentati de hip-hop'ul romanesc si n-au ceva mai bun de facut decat sa bea cat incape bere si sa hartuiasca trecatorii .. in cazul asta call the cops si gata povestea :happy1:

Te crezi vreun smekeras mai copile.... ? Hai dute si dormi..... Omul a vrut parerea celorlalti , de asta a facut acest topic ....

Daca nu iti convine nu posta :sef:

Link to comment
Share on other sites

Adevarat ce spune Burne ... la mine in oras sunt cateva zone de tigani respectiv Mociur, Dealu' Crucii si Dealu' Ciorii, Muncitoresc ( cei saraci ) si Stavilla ( cei bogati ).Pana acum nu am vazut "live" o confruntare intre clanuri tiganesti dar ce am observat e ca sunt toti jegosi si vai si amar de capu lor.Tin minte ca au venit vreo 3 kinderi odata la sala de net a unui prieten de`al meu si au inceput sa faca scandal, ca vin cu nu-stiu-care, ca ne taie ... i-a luat omu` frumos la o serie de palme dupa cap si spituri in fund si s-au calmat ... despre clanurile de tigani ce sa zic ... intr-un fel sunt periculosi ca au sabii etc dar in mare parte sunt vai de capul lor.Cat despre gastile de cartier pot spune ca la mine in oras nu sunt decat intr-o singura zona, respectiv Govandari ... care e o zona imensa ... acolo mai sunt singurii "baietasi de cartier" dar care au inceput deja sa vada viata cum este ea si au locuri de munca, familie ... ehhh ce sa-i faci ... asa e pe la noi ...

Link to comment
Share on other sites

La noi in craiova nu exista cartier fara tigani :) defapt exista si cartiere numai cu tigani pe unde daca nu cunosti pe nimeni sa nu te prinda 8 seara pe acolo :D. In rest toti prosti au pistoale pe aici si tre sa te cam feresti de ei :). Si din cate stiu io cele mai mari grupari de tip mafiot sunt la Craiova si Constanta ;) poate a auzit cineva de scandalu de la contanta de acum 3 ani :D cand au plecat 60 de masini din craiova acolo :P nu intru in amanunte :)

Eu unu m-am potolit de juma de an si nu mai am treaba cu nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, gastile de cartier, in adevaratul sens la cuvantului, sunt foarte putine.

Asta daca ne referim la baietii care se aduna sa mearga la scandal in numar cat mai mare.

In cazul orashului Oradea (Orashul meu natal), chestia e foarte simpla.

Baieti mai multi adunati la un loc, gasesti la tot coltzu, dar asta nu inseamna ca sunt o amenintare.

Nu inteleg de ce asociati violenta cu hip`hop`u.

Cunosc caz clar. Gasca din parcu magnolia (oradenii cunosc parcul, poate nu si gasca). Era o vreme, cand seara, acolo se adunau undeva pe la 50-60 de baieti si fete, in pare parte ascultatori de hip`hop, dar nu aveau nicio treaba cu nimeni. Nu se legau de oameni pe strada, etc. Desi eram mai mic (undeva pe la 13-14 ani), atunci s`a format gasca in parcu magnolia, incepand de la 10-15 baieti care se adunau (stateam si eu cu ei, stiindu`i pe fiecare in parte din diferite locuri : scoala, colegi de karate mai mari, etc) si stateam cu ei pana seara tarziu. Am stat o perioada cu ei (1 an cam asa, aproape seara de seara). Nu am vazut niciodata sa se lege de careva pe strada, sau sa reprezinte un pericol pt. societate. In timp (5 ani de atunci), cam toti baietii din zona magnolia s`au adunat in parc, formand o gasca cat de cat mare, dar baieti super toti, nu scandalagii.

Parerea mea, depinde si de cartier. La noi in Oradea, e cartierul Velenta, mai ales partea veche a cartierului, unde is numai tigani tigani. Acolo da, e un pericol sa te plimbi seara pe acolo. In rest, dintr`o gasca de 10-15 sa zicem, mai vezi cate un sarit de pe fix, care are treaba cu toata lumea, dar mai rar.

adevarat radu . Aici ii dau foarte mare dreptate . Stiu ce spune :cool2:

Edited by Mr.Danu
Link to comment
Share on other sites

atat de cantate de baietii de la MAFIA si de altii care s-au grabit sa le copieze..putem sa numim gurpurile de smecherasi imbracati cu Reeback si adibas grupari de tip mafiot? :blink: au ei oare potentialul ciminalist de a produce fapte sociale grave ? sau se rezuma doar la mici gainarii si scandaluri intre cartiere?

Bine a nu fi confundate cu clanurile tiganesti...din experienta proprie acestea desfasoara toate activtiatile ce tin de crima organizata in Romania...

cat despre baietasii cu sapca intoarsa invers care se sperie si fug in casa numai la vederea unui pistol cu aer comprimat..ptr mine ei sunt un fel de cascadorii rasului :dooh:

AU TRECUT DEMULT VREMURILE ALEA :whistle:

AM TRAIT VREMURILE ALEA CIND DACA NU ERAI CUNOSCUT P UNDE TRECEAI TIO LUAI NEVINOVAT DOAR PT K ERAI VAZUT SAU RESPIRAI ACELASI AER CU EI

ACUM DOAR CIND T UITI LA EI PARCA MA APUCA MILA K NU AM C BATE LA EI CIND MA SUPARA

=P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...