Jump to content
vudu

Trucaj sau chimie ?:)

Recommended Posts

iara vin cu o intrebare

am vazut seara asta un filmuletz interesant la care eu nu i`am gasit raspunsul inca...

Filmuletzul aici

am obs ca la inceput lichidul e mai concentrat apoi e tot mai "subtire" . e ceva chimist prin zona care ne poate da o explicatie ? :dontknow:

Link to comment
Share on other sites

Ia sa va explice Magicianul ShoX:

-fiecare pahar are acelasi volum.

-pe masura ce ochiu ne este mintit prin inaltimea paharului...paharele defapt au acelasi volum...

-mai pe inteles:-noi vedem paharele din fata,toate au aceleasi latime dar in inaltime cresc de la mic pana la cel mai mare.

-noi nu vedem insa grosimea paharelor,deci e simplu fiecare pahar pe masura ce se inalta se subtiaza in grosime.

-inchipuitiva gura paharului cel mai mic de forma unui cerc si al celui mai mare de forma unui oval alungit intors.

-o alta posibilitate este grosimea sticlei paharului,primu pahar sa fie cu sticla cea mai subtire si ultimu paharu cel mai mare cu sticla cea mai groasa astfel incat sa poata gazdui acelasi volum de substanta. :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

daca tu crezi ca e posibil ce zice shox atunci zimi tu mie cum naiba umple toate paharele la sfarsit :| ?!??!?!

...sincer m-am uitat numai la primele pahare...pt aia asta era explicatia plauzibila...cum le umple pe toate habar nu am...nu prea cred k e posibil.

Link to comment
Share on other sites

exista apa pe fund la fiecare pahar. daca va uitati, nu toarna de sus(sa sara apa deja existenta in pahar), ci toarna pe marginea paharului. asta e toata explicatia.

p.s.: sper ca va dati seama ca apa din pahare e incolora ;)

Corect, in fiecare pahar este apa, puteti vedea culoarea substantei din primul pahar, si apoi la ultimul pahar, este mult mai transparent....iluzie optica, thats all...

Link to comment
Share on other sites

se vede chiar foarte bine cum se schimba culoarea..

:blink:...culoarea se chimba f putin , iar daca te uiti atent pana la al 3-lea pahar lichidul are aceeasi vascozitate .

Am cam aceeasi parere cu GHiba...cu exceptia ca , din spusele lu' fratemiu (lucreaza la Petromidia)...nu este nici un lichid care sa-si mareasca volumu ....asa de nebun , decat facand spuma.

Link to comment
Share on other sites

poi si daca ar fi apa in pahare, v1+v2+v3+v4 >> v5 :| deci volum 5 vizibil mult mai mic decat volumul primelor 4 pahare adunat, deci nu are cum sa le umple la sfarsit, si apa in ele sigur nu mai este ca doar nu lea umplut in timp ce filma........ asta ar fi o dovada ca volumul se mareste cand este agitat

- a inteles careva ce am vrut sa exprim? :right:

Link to comment
Share on other sites

poi si daca ar fi apa in pahare, v1+v2+v3+v4 >> v5 :| deci volum 5 vizibil mult mai mic decat volumul primelor 4 pahare adunat, deci nu are cum sa le umple la sfarsit, si apa in ele sigur nu mai este ca doar nu lea umplut in timp ce filma........ asta ar fi o dovada ca volumul se mareste cand este agitat

- a inteles careva ce am vrut sa exprim? :right:

nu sunt toate paharele mici pline.

E o substanta care nu se amesteca imediat la contactul cu apa, atata tot.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...