Jump to content
Guest Invisible

Doi hackeri rusi au furat 500.000 de dolari

Recommended Posts

Guest Invisible

Doi hackeri rusi au furat 500.000 de dolari

Doi hackeri rusi au furat 500.000 de dolari in doi ani din conturi bancare turcesti, au declarat anchetatori din Ministerul de Interne al Rusiei. Doi barbati au cumparat un server, care putea accesa de la distanta un computer gazduit intr-un centru de date din SUA si o aplicatie speciala, capabila sa infecteze calculatoare din sistemul bancar din Turcia cu un virus troian pentru a obtine informatii despre conturi bancare, au explicat anchetatorii.

Unul dintre hackeri a fost arestat, iar al doilea se afla pe lista federala de infractori cautati. Dupa ce au procesat informatia obtinuta, hackerii au transferat banii in conturile colaboratorilor turci, iar acestia din urma le-au platit serviciile cu bani cash.

Potrivit comisiei de anchetatori a Ministerului de Interne, din februarie 2005 pana in aprilie 2007 au avut loc 265 de transferuri de bani.

Unul dintre barbati a fost arestat in iunie, fiind acuzat de frauda, fiind retinut pana la proces in centrul de detentie din regiunea administrativa Samara.

Sursa: RIA Novosti

Link to comment

Hm dar se putea si mai mult daca tot au ales calea asta.

Mie imi placea ideea sa faci cumva ca din fiecare tranzactie facuta de o banca sa iti iei si tu cativa centi sau penny oricum o cantitate neglijabila si sa ii pui in contul tau :D

Link to comment

Intotdeauna m-am intrebat cum reusesc astia ... cum de stiu atatea,, ce PC`uri folosesc etc etc ... si ma intrebam daca au si ei o viata sociala sau stau mai tot timpul inchisi in casa ...

Oricum hackerii indiferent cat de buni or fi ei tot sunt prinsi de politie, FBI etc deoarece astia au hackeri mai buni care nu au fost arestati ci angajati la ei in scopul de ai ajuta ... la fel s-a intamplat si cu un roman hacker ... a fost luat de americani crezand ca il aresteaza si defapt l-au angajat la NASA sau mai stiu eu pe unde ...

Link to comment

nu stau neaparat in casa......totusi cred k s-au folosit de niste dischete sau virusi ceva pentru a fura....am cunoskut si eu un asemenea hacker si nu a vrut sa imi zica nimic...stia o gramada de smecherii de ex stia cum sa isi pacaleasca ramii la calculator adika s-a folosit de o metoda sa creeze niste rami virtuali sa zic asa ,si-a creat 1024 de rami pur si simplu din PC....va dati seama

Link to comment

Lol

Ziceti voi ca doar rusii.. sper exemplu eu sunt din Ucraina si am locuit si in Rusia si acolo se zice ca Romania e tara hackerilor...

Dar totusi ce ne intereseaza pe noi cat au furat? au furat si gata...

PS: oricum un pic ne ofticam si noi ca nu avem aia 500 000 nui asa?

Link to comment

Haideti mai ca prea vad ca va mirati .500.000 $ in doi ani mi se pare foarte putin adica daca erau hackeri buni castigau milioane ,nu se multumeau cu o suma asa mica.

Au fost prinsi concluzie nu sunt destul de buni.

ok incearca u sa iei 1 $ din conturi bancare ^_^ reusesti? :lol: =))

ot : bravo lor pentru desteptaciunea pe care o au ... cum spunea cineva mai sus , astia s-au nascut prin cd-rom :rofl1:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...