Jump to content
udvaritibor92

Ne controlam emotiile, sentimentele?

Recommended Posts

depinde de situatia in kre ma aflu .... etc .... vreau sa vad unu kre e in situatie de corigentza cu un prof chitros si nu a invatat nimic .... nu cred k`si poate stapani acele emotii ...

Eu am invatat sa pot sa`mi stapanesc sentimentele pe plan sentimental kci nu merita sa mai ai la tipul asta de fete kre sunt in ziua de azi.... toate dupa bani , P**A , si bautura altceva nu au in cap ..... vorbesc la general .... mai exista kte una ici alta colo kre sa aive ceva in capshoru ala pe langa acele 3 lucruri kre le`am scris ...

Link to comment
Share on other sites

depinde de situatia in kre ma aflu .... etc .... vreau sa vad unu kre e in situatie de corigentza cu un prof chitros si nu a invatat nimic .... nu cred k`si poate stapani acele emotii ...

Daca esti baiat destept, esti calm. Nu te-a bagat nimeni in problema respectiva. Si, oricum, emotiile si sperantele nu-ti folosesc intr-o astfel de situatie.

Eu am invatat sa pot sa`mi stapanesc sentimentele pe plan sentimental kci nu merita sa mai ai la tipul asta de fete kre sunt in ziua de azi.... toate dupa bani , P**A , si bautura altceva nu au in cap ..... vorbesc la general ....

"Sentimentele pe plan sentimental"? Wtf? Cat despre ideea generala, te compatimesc daca asa gandesti.

OT: Da, sentimentele se pot controla, pentru ca oamenii sunt dotati si cu o latura rationala.

Sa luam un exemplu: esti frustrat ca n-ai masina. Poti sa stai si sa plangi sau poti sa analizezi: te ajuta cu ceva "suferinta"? Daca plangi suficient, o sa ai maine masina? Faci ceva ca sa intri in posesia banilor necesari? Sau, daca ai 18 ani si esti inca la liceu, exista posibilitatea sa faci in scurt timp banii necesari, in situatia in care nu te pricepi la nimic care sa-ti aduca rapid sume mari? Daca aceasta posibilitate nu exista, nu esti cel mai mare idiot daca stai si plangi, in loc sa te bucuri de viata?

Link to comment
Share on other sites

OT: Da, sentimentele se pot controla, pentru ca oamenii sunt dotati si cu o latura rationala.

Sa luam un exemplu: esti frustrat ca n-ai masina. Poti sa stai si sa plangi sau poti sa analizezi: te ajuta cu ceva "suferinta"? Daca plangi suficient, o sa ai maine masina? Faci ceva ca sa intri in posesia banilor necesari? Sau, daca ai 18 ani si esti inca la liceu, exista posibilitatea sa faci in scurt timp banii necesari, in situatia in care nu te pricepi la nimic care sa-ti aduca rapid sume mari? Daca aceasta posibilitate nu exista, nu esti cel mai mare idiot daca stai si plangi, in loc sa te bucuri de viata?

Aici trebuie sa te contrazic , nu toate sentimentele pot fi controlate , ci doar cele minore.

Hai sa luam alt exemplu :

esti f vesel , party/sau la o terasa =>distractie . Primesti un telefon si afli ca ti-a murit cea mai dulce persoana de pe pamant (mama/tatal/prietena/fratele) . Ce mouse'ul meu mai controlezi? , te pierzi cu totu...pierzi pana si ratiunea.

Alt exemplu : o zi banala in parc cu amicii ..plictiseala , afli ca ai luat potul cel mare la Loto ? acelasi lucru : Ce mouse'ul meu mai controlezi?

:tiphat:

Si sunt o gramada de astfel de situatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat.

In situatia 1, faptul ca te pierzi nu te ajuta cu nimic. Este normal sa fii trist, dar nu este cazul sa disperi. Toata lumea moare, mai devreme sau mai tarziu.

In situatia a doua, evident, te bucuri, dar nu e nevoie s-o iei razna. In fond, sunt doar bani.

E foarte adevarat ca trebuie sa treci prin destule experiente dure ca sa te poti controla in orice situatie. Dar, cand ai ajuns in acest stadiu, ai un mare avantaj: esti unul dintre putinii care mai pot gandi normal cand ceilalti se pierd cu firea.

Link to comment
Share on other sites

Ma pot controla in anumite situatii (ele fiind foarte putine). Sunt mult mai frecvente momentele in care nu pot controla nimic ... si nu odata mi sa intamplat sa pierd din cauza asta (nu e vorba doar de furie).

Link to comment
Share on other sites

Guest trauma
Poi..partial...depinde si ce intensitate au...daca iti controlezi si sentimentele e destul de grav...pt ca atunci inseamna ca intervine ratiunea...[e buna ratiunea da`poi..la timpul ei..si nu in cazul sentimentelor].Emotiile...alea cu putin autocontrol si vointa treci peste..
Link to comment
Share on other sites

Da imi controlez emotiile si sentimentele dar uneori nu-mi pot controla iesirile...been to the shrink you know...

same, nici eu nu imi pot controla cateodata iesirile.. ma gandeam a ma duc la un shrink :)

Link to comment
Share on other sites

Cat autocontrol pe aici :P

Incercam sa ne controlam (majoritatea), dar de aici pana la un autocontrol total e cale luuuuunga. Toata lumea se mira cat de calm sunt, iar nevasta-mea se plange ca sunt prea nervos. Probabil acasa mai scade autocontrolul, sau altii se feresc sa ma scoata din sarite :P.

@ Eustake - am spus "incercam" :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am un prost obicei. Daca nu imi palce un lucru i zic unui om in fata la fel si cu sentimentele daca imi place de o fata nu stau ca copii cu inima incarcata si pana la urma sa plece ma duc si ma bag in seama.

Cat depsre emoti. Singura data cand am avut asa ceva a fost la o repetie cand am citi de 1 decembri un text in fata orasului din partea eco-scoli. Dar parca am lasat taote emotile la repetie si nu am mai avut de atuncia.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...