Jump to content
Guest [BK]GeoGeo

Manelele

Recommended Posts

Nu mai tot atacati atata manelele. Si eu ascult acasa doar trance ( si minimal uneori ) si umblu in cluburi unde se baga numai muzica comerciala , dar la cate un chef sau la cate o iesire cu persoane care agreeaza manelele stiu sa ma distrez si pe muzica asta. Nu cred ca este om pe forumul asta care la un chef , o betie , nunta sau altceva nu a dansat pe o manea. Plin de ipocriti pe aici ;)

p.s love sefu :wub:

Link to comment
Share on other sites

Pe toti va aud..manea incultura,manea tiganie,manea = prost etc,etc.

Uite ca eu am 32 ani si am 2 facultati o slujba buna,si familie si sunt om la locul meu...si ascult manele destul de des...

Asta inseamna ca sunt un incult,un tigan,un nu mai stiu ce spuneti voi...

Haideti oameni buni sa fim seriosi si sa ne revenim.

Link to comment
Share on other sites

Ok...Nu ascult eu manele,dar de ce nu sunt manelele un gen de muzica? :blink: Am observat ceva.Va place sa aruncati cu rahat.Vai si chiar f mult.Nu generalizati!Vreti exemplu de om cu piciorele pe pamant?Il aveti pe Creator.

@i_need_money Word!Plin de ipocriti aici.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este om pe forumul asta care la un chef , o betie , nunta sau altceva nu a dansat pe o manea.

Salut...ma numesc Bogdan...incantat de cunostinta.Nu am dansat pe manele niciodata.Am fost la destule chefuri la care se mai baga cate o manea si preferam sa stau pe margine cu paharu'n bot ...asa si ?....

Sincer prefer - la betie / chef - sa ascult un Gica Petrescu sau Pasarea Colibri decat sa aud un tuciuriu agramat care isi canta amorurile si offurile din viata lui personala... samd.

Link to comment
Share on other sites

maneaua nu inseamna incultura.

ia spune-ne tu ce inseamna maneaua , daca nu inseamna incultura . daca tie ti se pare ca din versurile cantaretilor de manele reiese bun simt , cumva , cultura .... sau macar sa aiba vreo noima , nu mai zic nimic.

Link to comment
Share on other sites

Salut...ma numesc Bogdan...incantat de cunostinta.Nu am dansat pe manele niciodata.Am fost la destule chefuri la care se mai baga cate o manea si preferam sa stau pe margine cu paharu'n bot ...asa si ?....

Sincer prefer - la betie / chef - sa ascult un Gica Petrescu sau Pasarea Colibri decat sa aud un tuciuriu agramat care isi canta amorurile si offurile din viata lui personala... samd.

Ala chef super cu muzica de la Pasarea Colibri...hai lasa-ne cu de astea...si ce avea dak dansa-i pe o manea...voi priviti manelele ca pe o infractiune ai de capu meu...e doar muzica...just mzq. :dooh:

Link to comment
Share on other sites

ia spune-ne tu ce inseamna maneaua , daca nu inseamna incultura . daca tie ti se pare ca din versurile cantaretilor de manele reiese bun simt , cumva , cultura .... sau macar sa aiba vreo noima , nu mai zic nimic.

nu toate melodiile sunt despre "sunt nr 1", barosan, sunt sefu, etc.. sunt si melodii de petrecere, de voie buna.. samd. ca nu iti plage genul de muzica nu inseaman ca cei care asculta manele sunt nush cum. cunosc director de banca,ce asculta manele non stop, pana si la birou. wtf. are 40 ani tipu.

Link to comment
Share on other sites

nu toate melodiile sunt despre "sunt nr 1", barosan, sunt sefu, etc.. sunt si melodii de petrecere, de voie buna.. samd. ca nu iti plage genul de muzica nu inseaman ca cei care asculta manele sunt nush cum. cunosc director de banca,ce asculta manele non stop, pana si la birou. wtf. are 40 ani tipu.

nu toate , 90 % doar . iar referitor ca persoanele care asculta un anumit gen de muzica sunt nu stiu cum , eu asa judec pe toti , nici nu ma intereseaza sa aud alte detalii despre caracterul unui om , imi trebuie sa il vad si sa stiu ce muzica asculta , poate sa fie geniu , degeaba.

referitor la sefu de banca manelist , daca eram angajatul lui plecam de urgenta de la banca , iar el oricum nu are scapare

Link to comment
Share on other sites

are rost sa discutam desprea acest tip de muzica?

singurul lucru bun este comicitatea versurilor, mie imi vine sa rad cand aud o manea, cand vad cat de simple, banale si prost realizate sunt melodiile...

cum se straduiesc astia sa prelungeasca o vocala sa scoata masura versurilor, cum stalcesc un cuvant ca sa scoata rima si mai ales coloana sonora, care e de tot kktul (no offence), in general coloana sonora a unei manea e constituita dintr-un scartait stresant de mandolina (sau ce naiba e instrumentul ala...) care se repete tot timpul de-alungul melodiei cu mici modificari de la o piesa la alta

ps: eu la o betie prefer Nirvana, Luna Amara, The Prodigy, Implant pentru Refus si multi altii, in niciun caz o manea... defpt eu nu stiu (cum) sa dansez pe o manea...

pss: alecs gresesti grav, am intalnit persoane care ascultau numai manele si erau de treaba si altele care pur si simplu dadeau dovada de o prostime totala, adoua categorie e oarecum ceva mai rara...

Link to comment
Share on other sites

Guest Invisible

Constitutia României în art. 30 al. 1 (Libertatea de exprimare), stabileste: "Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile".

Maneaua poate fii considerata o exprimare a gândurilor, o creatie, transmisa prin viu grai în public.

Afirmatii ca "cei care asculta manele sunt inculti" sunt de prost gust si gresite. Traim intr-o tara plina de prejudecati.

Sunt multe persoane care critica acest gen de muzica - poate justificat, dar nu-l critca pentru ceea ce trebuie criticat. De exemplu, G. Pruteanu, considera ca este o muzica facuta de inculti pentru inculti - foloseste insulte pentru a-si sustine o idee.

Poti critica, poti avea o alta parere dar aveti grija cum o formulati

Link to comment
Share on other sites

Arata-mi tu un om cult care sa asculta manele... un scriitor de carti,un poet ,un actor .... LOL

Maneaua - gen muzical incult compus de persoane betive sau cu o capacitate mentala foarte scazuta ... cu o perceptie proasta asupra lumii,cantata de persoane cu lipsa de ureche muzicala.

Ca sa sustin ca e o muzica pentru inculti va zic ca in toate manelele se vorbeste de nr1 ,barosan,jumatate etc.

Asa ca sa nu-mi spuneti ca aceste versuri ar putea exprima cultura ...nu, maneaua este un GUNOI.

Nu cred ca este om pe forumul asta care la un chef , o betie , nunta sau altceva nu a dansat pe o manea

am fost la destule chefuri si sincer va zic .. nici daca sunt beat nu dansez pe o manea ... prefer sa stau si sa ascult ...

P.S. 90% din oamenii care asculta manele nu pot nici macar sa lege o propozitie .

Link to comment
Share on other sites

Daca e o tara libera, atunci vreau ca manelistii (in special, adica 99,99%) sa nu se mai lege de lume, sa faca pe durii, sa insulte "roacherii" si asa mai departe. Majoritatea manelistilor sunt oameni cu coeficient de gandire mic. Am spus majoritatea. 1 din 30 stie cat e 9*8.

Link to comment
Share on other sites

Daca unii dintre voi numiti aceste incercari de sunete muzica, inseamna ca habar nu aveti ce este aia muzica. Daca asculti manele nu inseamna neaparat ca esti prost sau incult, dar pur si simplu nu ai cultura muzicala, iar cand vine vorba de muzica ar trebui ca fiecare sa aiba bunul simt si sa taca din gura.

Link to comment
Share on other sites

Arata-mi tu un om cult care sa ASCULTA manele... un scriitor de carti,un poet ,un actor .... LOL

Atunci arata'mi tu un om cult....cica un scriitor de carti :o , un poet sau un actor care asculta prodigy, cradle of filth sau etc.Mai terminati ma si nu mai asociati atat ascultatul manelelor cu incultura.

Ps: Ascult manele si scriu mai corect din punct de vedere gramatical ca multi de pe aici care se dau mari rockeri, vezi doamne oameni cultivati.

Maneaua e doar un gen de muzica si nimic mai mult, alte asocieri si tampenii nu'si au rostul.

Link to comment
Share on other sites

Manelistii = oameni inculti , limitati, ceea ce dovedeste o inteligenra inferioara : numai la bani , dragoste , sex , femei , masini , valuta, aur etc : cum se spune la ei :"fara numar"

Manele = Un gen copiat de romani de la muzica greceasca mai veche doar ca nu se compara. Greceasca e f buna , in timp ce manele sunt niste imitatii ieftine ale unor oameni limitai , violenti , mai ales ca majoritatea celor ce canta manele sunt tigani !

Link to comment
Share on other sites

Altu'...si ce e rau ma in a te gandi la bani, dragoste,sex, femei :o nu'mi spune ca tu te gandesti la problema defrisarii padurilor tropicale.Fugiti ma de aici, unii sunteti cam incuiati si np, ma agit degeaba ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...