Jump to content
Lex-Enkei

Omagiu Kalashnikov! Rusii sarbatoresc 60 de ani de la inventia mitralierei

Recommended Posts

Cate pareri despe performantele si modul in care functioneaza niste arme, de zici ca p-aci pe forum numai ofiteri de armata si din SRI sunt. In rest, felicitari inventatorului, a reusit sa fie cel mai bun dintr-un domeniu si nu poate fi acuzat de moartea veunui om. Daca nu era arma lui, poate era alta, el nu a facut altceva decat sa-si ajute tara intr-un conflict mai mult sau mai putin deschis cu o alta putere. Nah, stiti vorba aia "Guns don't kill people, people do".

Link to comment

Emisiunea era "Greatest Military Clashes" si dezbatea conflictul dintre AK47 si M16A1 si nu dintre familia AK(AK47 si toate derivatele) si familia creata de Armalite.Aia care spuneau ca se rupe patul si ca se bloca erau veterani ai razboiului din Vietnam si acolo a fost folosita numai varianta mentionata mai sus.Repet ce am zis,nu crezi ca americanii ar fi avut mari probleme in Nicaragua,Grenada,Iraq si alte conflicte pe teren noroios sau nisipos?

Lupta corp la corp mergea acolo in jungla cand puteai ataca un soldat ratacit de squad sau intr-o ambuscada nicidecum contextul a ceea ce inseamna conflict armat in ziua de azi(n-am auzit de soldati americani sau israelieni sau nici macar rusi in Cecenia care sa fie pocniti peste fata de un disperat din ala cu AK47).Tacticile si sistemele de comunicare au evoluat de la razboiul din Vietnam si totul se bazeaza pe teamwork.

Le-a luat ceva timp rusilor sa treaca de la lemn si metal la materiale compozite si am vazut la una din versiunile modernizate ca au un sight copiat grosolan dupa sistemul H&K(scrie pe-acolo).Nu uita ca articolele alea le putea scrie oricine si se stie cat de laudarosi sunt rusii.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...