Jump to content
Stuart

Daca...

Recommended Posts

Am tot citit si pe forum si in diferite reviste ca o zi nu are exact 24 ore ci are 23 h 56 min si 28 sec(sau ceva in jurul astuia).

Daca este asa inseamna ca niciun ceas nu este exact si inseamna ca noi nu suntem in data de azi ci undeva in trecut.

M-am tot gandit la aceasta chestie. si astept parerile voastre, adica daca o zi are 24 h fix sau are ~24h si daca are in jurul caruia an ar trebui sa fim acum?

:beer: :beer: :beer:

LE: Atunci reformulez, ca nu stau acum pe calcule, cam in ce an ati vrea sa fim:D?

Link to comment
Share on other sites

Daca e adevarat ceea ce spui tu, atunci poti face un calcul si tu singur :) .

Calculezi, ca intr-un an cam cat timp se pierde (in 365 de zile) si incepi sa calculezi de la 1 pana la 2006 :rofl1:

Bafta :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

din cauza asta exista anul bisect ;)

Odata la 4 ani, acele 3 min sau cate zici tu pierdute formeaza o zi : 29 februarie.

Eu sunt de parere ca timpul nu poate fii niciodata determinat precis :blink: . In spatiu cum trece timpul ? :blink: ..Pe vremea primilor 100 de ani ziua era la fel de mare avand in vedere ca noi ne'am mai apropiat sau departat de soare ??? ..sunt multe intrebari fara raspuns, foarte multe ...suntem inconstienti si prea "prosti" ca sa descoperim unele adevaruri.

Link to comment
Share on other sites

De aia s-a inventat feb 28

Este februarie 29. Am facut calcule si totusi da cu putine minute mai putin. Ori am gresit eu :blink:

Sa mai calculeze cineva :D

@Smok3: ce e adevarat? care parte?

Link to comment
Share on other sites

Guest waterfall

Deci se va pierde mult timp :D in viitor

nu chiar...

Ps : interesanta chestie :P

Link to comment
Share on other sites

Stim exact cat e ceasul si cate ore are o zi(24). Din cate stiu eu in fiecare an acel master ceas care ne spune timpul este dat cu cateva minute inapoi astfel pierzandu'se cateva secunde probabil din fiecare zi. Treaba asta se face datorita polaritati magnetice a pamantului si a faptului ca pamantul isi schimba incet dar sigur unghiul de rotatie.

sursa discovery =))

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva secole s-a inventat calendarul Gregorian, care a stabilit exact (sau pe cat de exact posibil) numarul de secunde/minute/ore al zilei si, deoarece pana atunci se folosea calendarul Iulian, care nu era exact, s-a dat timpul inainte cu cateva zile.

In unele tari unde a inceput sa fie folosit totusi, taranii muncitori s-au revoltat pentru ca "le-au fost furate zilele". Ma intreb, aici o sa ajungeti si voi?

Chestia asta e veche de cand lumea. Pentru cei care inca nu stiu, http://en.wikipedia.org/wiki/Gregorian_Calendar va poate folosi.

Thirty days hath September,

April, June, and November.

All the rest have thirty-one,

excepting February alone,

which hath twenty-eight.

Leap year cometh one year in four,

in which February hath one day more.

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit si pe forum si in diferite reviste ca o zi nu are exact 24 ore ci are 23 h 56 min si 28 sec(sau ceva in jurul astuia).

Daca este asa inseamna ca niciun ceas nu este exact si inseamna ca noi nu suntem in data de azi ci undeva in trecut.

M-am tot gandit la aceasta chestie. si astept parerile voastre, adica daca o zi are 24 h fix sau are ~24h si daca are in jurul caruia an ar trebui sa fim acum?

:beer: :beer: :beer:

LE: Atunci reformulez, ca nu stau acum pe calcule, cam in ce an ati vrea sa fim:D?

Intrebare.. chiar conteaza cate ore/minute/secunde/sutimi are o zi..?sau in ce data suntem cu exactitate..?

Are dreptate Shade, credeti ca daca ziua are cu 3 minute mai putin o sa muriti mai repede.. sau ce..?

Timpul este si va fi intotdeauna ceva relativ, pentru ca omul a impartit ziua, si tot el a si ales de unde sa inceapa anul 1, care este luat complet arbitrar.

Link to comment
Share on other sites

Guest trauma

....timpul e doar un ajutor noua,activitatiilor noastre..s.m.d....dupa mine,ar fi un prezent continuu fara trecut desi avem impresia ca a trecut...daca o zi nu are 24h?...daca o zi este compusa din totalul a 2 zile?Oriqm..suntem obijnuiti cu faptul ca ziua e din atatea ore si fiindca lumea asa cunoaste "timpul" trebuie sa acceptam si sa ne conformam cu el,pentru sincronizare..ca oriqm nu are rost sa demostram ca nu este timp,sau ca o zi este mai scurta sau mai lunga[de spus,sa se spuna da`poi nah..pareri si pareri[...ar fi ca si cum ai vrea sa opresti o masina fara frane..

Link to comment
Share on other sites

Guest bloodnight2000

Am vazut pe discovery ca un savant a programat un ceas exact cu ani,luni si zile care arata exact cat timp a trecut.Au trimis un om in spatiu in apropierea pl,anetei marte si a fost chemat dupa 8 ani,dar ceasul lui arata 2 ani si 13 zile,deci concluzia in zona planetei m,arte timpul trece de aproximativ 4 ori mai greu.

P.S.:Deci ne putem duce in viitor:D

Link to comment
Share on other sites

Guest trauma

Nu imi vine sa cred ca sunt oameni care accepta numai "normalul"..adica asa nepasatori..nu spun ca e un lucru nasol dar totusi...sa vezi ceva si sa intelegi..ce depaseste limitelele normalului..mi se pare absolut super...eu una nu ma pot multumi numai cu ceea ce vad..nu vreau sa ma rezum la normal..numai la realitatea mea..dar asta nu inseamna ca nu imi traiesc realitatea...;))..o accept dar as accepta si ceva ce nu face parte din "normal" :rolleyes: :peace: :read:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...