Jump to content
liquidz

Romania se afla in vizorul rachetelor iraniene!

Recommended Posts

Ultimele teste efectuate de Iran demonstreaza ca rachetele iraniene pot lovi tinte din Turcia, Grecia, Bulgaria si Romania, a declarat Peter Flory, secretar general adjunct al departamentului de Investitii din cadrul NATO, intr-o dezbatere din Parlamentul European, relateaza AFP.

Declaratiile oficialului american au fost facute in cadrul unei dezbateri initiate de PE pe tema necesitatii scutului american antiracheta, a rolului NATO in cadrul acestui proiect militar si a impactului acestui program asupra relatiilor cu Rusia. In cursul unei audieri organizate de Comisia pentru Afaceri Externe si subcomisia pentru Securitate si Aparare din cadrul Legislativului european, majoritatea expertilor militari si a eurodeputatilor au convenit ca negocierile bilaterale dintre Cehia, Polonia si SUA ar trebui inlocuite cu o decizie adoptata in cadrul NATO.

Directorul executiv al Agentiei americane pentru Aparare Antiracheta, Patricia Sanders, a declarat ca scutul antiracheta reprezinta o "propunere oportuna", "o situatie echitabila si o solutie eficienta sub aspectul costurilor" pentru NATO si Statele Unite, "tinand cont de accelerarea dezvoltarii si testarii de rachete de catre Iran si Coreea de Nord". Ea a subliniat ca, potrivit agentiilor americane de informatii, rachetele balistice iraniene vor putea lovi tinte de pe teritoriul american inainte de anul 2015, iar cele din Europa "probabil mult mai devreme". L.B. :unsure: :gun2:

sursa:Gardianul

Link to comment

Haideti sa ne bagam si noi in seama...in cel mai rau caz ataca bazele americane din constanta...nu pe noi ca si natiune!

pai ... daca da in constanta toata partea de est inclusiv bucurestiul ii in pericol , mai ales daca arunca ceva bomba nucleara

Link to comment

iranmahbawlz

Nu cred ca Iranul are tehbawlz sa atace o tara europeana...au ei ce au cu statele unite (cine nu are ?!) dar daca ar fi (parerea mea) sa atace o tara membra UE / NATO din E Europei a 2 a zi Iranul o sa fie sters de pe harta/planeta.Aici e vorba mai mult de un razboi psihologic...IRAN : Errr...baieti...stiti...noi daca vrem va putem ataca...dar nu o facem pt.ca vrem sa mai existam ca natiune. // N KOREA : Noi daca dorim,putem domina lumea cu armamentul nostru .... dar nu o facem.We have tiny bawlz & dicks.

Link to comment

Si sigur ca ne ataca si pe noi daca lucram cu americanii :)

Faza cu scutu anti rachete.....mai e pana acolo

Mai intai isi pun americanii si apoi restu....

Si in plus nu stiu daca ati observat viata seamna ca un joc Inainte nu era asa cum sunt jocurile asa e si viata

De la jocuri cu sulite / sabii / topoare .... sa ajuns la rachete si scuturi si fix asa este si in viata de zi cu zi :)

Link to comment

Nu se stie niciodata de ce sunt in stare tarile ca Iranul ... E f. buna ideea de a ne proteja cu acel scut dar, nu vad ce fel de scut ar putea opri niste bome nucleare sau ceva de genul ... de fapt la cat de avansata a devenit tehnologia din ziua de astazi ...

Link to comment

Daca arunca o bomba nucleara cred ca rade peste un sfert din Romania ... sper sa nu faca asa ceva, Romania nu a facut nici un rau Iranului , de ce le-am face tocmai acum ? I hope nothing bad will happen :-s

tu realizezi ca nu exista asemenea bmb nucleara nu ?

Link to comment

sincer sa fiu nu ma mai mira nimic suntem niste tarfe politice .... fratii nostri ( ue ) ne spun ceva noi ii luam in balon , cand vine tatucu Bush ii pupam picioarele nu ne intereseaza cum ne priveste restu lumii ( ca in momentul cand cobori din avion in US esti controlat ca un caine si la primu hapciu te baga baga ca pe lepros in carantina ) sunt foarte curios ce ajutor si sprijin primim din partea americanilor cand incep astia cu atentate pe la noi

base il cearta pe Putin , ii spurcam pe bulgari si pe maghiari noroc sa suntem aliatii americanilor macar de ar scoate vizele sa ciordim si noi ceva :D

Link to comment

of mai vai`samar nu aveti voi ce face doar sa ma ingrijorati de ceva ce nu tine de voi sau nu stiti?..hmm sincer care stie ce dintre voi ce va aduce ziua de maine?aveti voi asa ceva idee cum va fi dar nu tine de tine daca maine vei mai fi aci pe pamintu asta praf!...faza cu iranu lol nu cred ca se baga sa faca scandal cu tarile europene si daca ala cu coarne ii impinde au sa sufere...so traitziva viata si lasa`ti pe alti sa se ocupe de asta...live in peace!

Link to comment

Israelul are scut anti 'racheta ....si i'a protejat destul de bine in 90'de Scud-ul talibaniilor

Iar o bomba nucleara nu se arunca ci se trimite fiind racheta poate fi distrusa in aer de o alta racheta ' :D fatza de ce'a de la Hiroshima si Nagasaky s'au schimbat multe...sunt mult mai puternice cele actuale ...

Oricum ce'a cu Hidrogen e mult mai puternica ca ce'a nucleara'

Link to comment

si americanii vor sa scoata bani de pe urma scutului anti-racheta inventat de ei. penibil... nu are niciun interes iranul sa atace romania dar cum basescu ii pupa in fund pe americani mai mult ca sigur o sa ne cumparam si noi cateva bucati :D

word :D

Link to comment

Of, ce discutii... parca am fi in timpul Razboiului Rece, cand lumea capitalista era lovita de paranoia, ca "poate ataca Rusia cu arma nucleara". Chiar daca admitem (prin absurd) ca iranienii ar fi suficient de prosti incat sa-si foloseasca armele, e cam greu sa admitem ca NATO o sa-i lase sa se dezvolte suficient ca sa reprezinte un pericol.

Link to comment

Nu stiu de ce sunt alarmati americanii, ei au destule focoase nucleare pe un singur submarin sa distruga toata viata de pe pamant, dar cand Iranul si Corea de Nord fac teste cu rachete care nici nu merg bine atunci se pisa pe ei de frica...deci ei si aliatii lor pot sa aiba rachete dar un stat care nu le impartaseste ideologiile nu poate sa aiba.

Link to comment

Nu stiu de ce sunt alarmati americanii, ei au destule focoase nucleare pe un singur submarin sa distruga toata viata de pe pamant, dar cand Iranul si Corea de Nord fac teste cu rachete care nici nu merg bine atunci se pisa pe ei de frica...deci ei si aliatii lor pot sa aiba rachete dar un stat care nu le impartaseste ideologiile nu poate sa aiba.

Sunt destule tari care nu le impartasesc ideologiile si poseda armament nuclear si rachete cu raza lunga de actiune. Problema e ca Iranul si Coreea de Nord (desi dupa mine acestia mai putin probabil) sunt destul de dusi cu pluta sa le foloseasca, daca reusesc sa le obtina.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...