Jump to content
IceMan

Mai-marii Senatului se vor plimba in Audi A6

Recommended Posts

Imagine IPB

Contra cost, interiorul masinilor poate fi imbracat in piele In ultima zi de lucru din sesiune, senatorii au plecat in vacanta linistiti.

Si cu masini noi.

Castigatoarea licitatiei pentru masinile mai-marilor Camerei Superioare a fost desemnata firma Porsche Romania, care le va oferi membrilor conducerii Senatului masini Audi A6, iar presedintilor de comisii Volkswagen-uri.

Ultima zi de lucru din aceasta sesiune a fost destul de fructuoasa pentru senatori. Au aflat cam ce masini vor avea din toamna. Avand de ales intre Automobile Bavaria si Porshe Romania, senatorii au optat in cele din urma pentru a doua firma, care a fost, ieri, declarata castigatoarea licitatiei publice. Contra sumei de 820.000 de euro, Porsche le va pune la dispozitie vicepresedintilor, secretarilor si chestorilor Biroului Permanent 20 de autoturisme Audi A6, cu o capacitate cilindrica de peste 2.000 de centrimetri cubi. Iar presedintii comisiilor vor primi si ei, de la aceeasi firma, 21 de masini Volkswagen, contra sumei de 700.000 de euro. La cererea senatorilor, motorizarea noilor masini va fi pe benzina, aceasta fiind una dintre conditiile puse chiar de la organizarea licitatiei.

Mai-marii Senatului vor intra insa in posesia autoturismelor noi abia pe la mijlocul lunii august. Si asta datorita prevederilor contractuale, potrivit carora livrarea se va face in 45 de zile de la semnarea contractului.

Cu toate ca oficial au alocat 1,5 milioane de euro pentru cele 41 de masini, secretarul general al Senatului, Dan Vasiliu spera sa faca totusi ceva economii. Potrivit contractului, masinile vor fi cumparate in procedura buy back. Adica, Porsche va trebui sa cumpere de la senatori vechile masini ale acestora Nubira si Leganza care au la bord peste 300.000 de kilometri si sa le scada din valoarea noilor masini.Evaluarea "vechiturilor" va fi facuta de o comisie de experti si se va incheia abia undeva in toamna. Asa ca senatorii mai au de asteptat pentru a vedea ce bani au reusit sa economiseasca.

DOTĂRI

- airbag-uri frontale si laterale pentru ambele locuri din fata

- inchidere centralizata cu telecomanda radio

- oglinzi exterioare actionate electric si incalzite

- indicator de temperatura exterioara

- senzori de calitate si umiditate a aerului

- temperatura poate fi reglata separat pentru sofer si pasageri

sursa

Link to comment

mda. Romania! nici nu ma asteptam la altceva!

1,5 milioane de euro aruncati pe fundul unor oameni, care CICA alcatuiesc niste legi. PROASTE!

pai daia isi iau lumea in cap, parca ar fi cine stie ce zmei, pentru ca li se permite!

in Leganza nu le mai place! In Audi pot dormi mai bine, la fel ca si in salile Senatului!

imi cer scuze pt limbajul atat de calm! considerati ca am folosit un limbaj mai "de cartier"! :sef:

PS: mai considerati ca i-am si injurat de mama focului! :sef:

Link to comment
Guest Bogdan

mai marii...nemernici ai statului, hoti si corupti! in loc sa dea banii aceia pentru altceva ei isi schimba parcu auto odata pe an. de fapt...nici nu mai tre sa ne miram la o faza dinasta...deja ne-au obisnuit in ultimul timp!

Link to comment

intrebarea logica e CE PUTEM FACE NOI? aici ar trebui sa ne ajute cineva specializat in drept, sa ne spuna exact ce putem face noi ca si cetateni... sa se stranga semnaturi impotriva... sau ce? Base m-a dezamagit, ii lasa sa isi faca de cap cum vor...

Link to comment

mda, cam asa ceva..........oricum dupa ei are populatia destule masini(de spalat poate).......ce daca sunt vai de capu lor..........sa se simta ei bine, ca doar dehhh, sunt (ne)importanti........o sa fie corecti astia cand o sa c*c eu lame de ras....scuzati expresia..........:|

Link to comment

Nimic nou pentru mine.

Sa nu credeti ca in alte tari nu se efectueaza astfel de "investitii" ;) . In Ungaria, acum 2 ani s-a facut un reportaj despre masinile parlamentarilor (tot A6...ce coincidenta), a iesit un scandal la nivel national, si nu s-a rezolvat nimic nici la ei.

De ce credeti ca la noi ar fi altfel?

Link to comment

daca stai sa te gandesti 1.5 mil dolari nici nu inseamna mult. Bugetul anual al romaniei e undeva pe la 100 de miliarde dolari si mi se pare normal sa fie investita o parte in protocol. nu exista tara in lume care sa nu isi trateze alesii cu un surplus de lux. problema apare cand acest lux este depasit dar nu cred ca este cazul aici.

Link to comment

daca stai sa te gandesti 1.5 mil dolari nici nu inseamna mult. Bugetul anual al romaniei e undeva pe la 100 de miliarde dolari si mi se pare normal sa fie investita o parte in protocol. nu exista tara in lume care sa nu isi trateze alesii cu un surplus de lux. problema apare cand acest lux este depasit dar nu cred ca este cazul aici.

da dar cu Laguna alea care le'au cumparat pt samitu ala ? ce au facut cu ele ? sigur sia luat cate una acasa :lol: le trebuia audi a6, astia ar trebui impuscati :sef: doarme toata ziua si cand e vb de votat o lege ridica toti mana, si habar'nau ce au votat, deia avem legile pe care le avem :sef: :sef: :sef: :sef: :sef:

ce'ar fi fost dak cu 1.5 mil ar fi cumparat cateva ambulante ? vai.... nu mai aveau unde sa doarma ... de dormit doar si pe banci acum vor sa doarma si in masini de lux :ceuameni:

LE: aha ... chiar nu am stiut :">

Link to comment

alea nu au fost cumparate pentru summit, ci toate masinile au fost asigurate de Renalut Franta. daca ai avut ocazia sa treci prin parcarea din fata Casei Poporului inaintea summitului, ai fi vazut ca absolut toate masinile aveau numere fie de Franta, fie de Elvetia.

Link to comment

daca stai sa te gandesti 1.5 mil dolari nici nu inseamna mult. Bugetul anual al romaniei e undeva pe la 100 de miliarde dolari si mi se pare normal sa fie investita o parte in protocol. nu exista tara in lume care sa nu isi trateze alesii cu un surplus de lux. problema apare cand acest lux este depasit dar nu cred ca este cazul aici.

Cam asa e....Nu e mult pe ce cheltuie banii fatza de alte TARI,Dar cand va fi si Romania ca ( FRANTA,ANGLIA,SPANIA,ITALIA......) Atunci mai merge sa isi ia deta mai masinile

Nu fac eu atata treaba pentru masinile alea 8-| :sef:

Link to comment

Things like this make onest people take Ak47 and become terorists.

Senatori imputiti!Sitem imputit!Ce avem nevoie de ei!

Totusi 1,5milioane de $ nu mi se pare mult ,dar mi se pare o idee prosta sa se aloce banii in interesul unor hoti ... care oricum toti au masini personale!

Dar am o idee cum sa scapam de ei.

Cineva trebuie sa se apuce sa adune semnaturi ca sa dam jos senatul!

Mas apuca chiar eu da n-am drept de vot inca!

Link to comment

totusi 41 de masini =))))) sa ii ajute si pe ei d-zeu cu un arab dela mic kamikaze sa le faca bardaf cel putin jumate dak nu pe toate sa nu se bucure de ele cum nu se poate bucura un om nevoias de cel putin o masa k-lumea pe zi :| imi e scarba de ei cand ii vad asa toti bosorogi si toti soimaniti in parlament si nu fac nimic

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...