Jump to content
IceMan

Se reintroduce taxa de acces in Mamaia

Recommended Posts

Imagine IPB

Primarul municipiului Constanta, Radu Mazare, a anuntat ca, de vineri, toti turistii vor achita taxa de acces cu masina in statiunea Mamaia. Fiecare intrare in statiune va costa 3 lei, un abonament pentru 24 de ore, 4 lei, iar un abonament pe sapte zile, 23 de lei.

Abonamentul pe intregul sezon estival va costa 246 lei.

sursa

Link to comment

e corect ... ca o sa fie mai goala statiunea de masini, ca zgarcitii nu or sa vrea sa intre cu masina acolo ... si sunt cam multi d`astia in romania ... deci mamaia o sa fie o statiune mai linistita ... fara masini multe ... ca`n bucuresti.

Link to comment

Foarte bine ca a pus taxa. Primaria Constanta nu mai are fonduri pentru toate chestiile astea de imbunatatire. Inainte sa vin eu aici, Mamaia era un jaf de statiune, apoi ma intorc peste 2 ani, ia ghici, Mamaia avansase dintre cele mai proaste statiuni la printre cele mai bune. Dar i-au taiat lui Mazare fondurile, nu stiu exact ce s-a intamplat. Ma rog nici n-o sa mai fie mult timp primar...

Link to comment

sunt foarte curios ce ar fi daca ar pune taxa pentru intrarea in Maramures sau cei din Sighisoara taxa pt intrare in orash ca si astea sunt atractii turistice atat vara cat si iarna

nu e o suma mare dar e o taxa nejustificata, mergem la bulgari greci turci si alti vecini care ofera ceva mai mult la preturi idenmtince daca chiar nu mult mai ieftin, anul trecut am fost la minunea aqua magic de la servicii de proasta calitate, personal plictisit si mancare scumpa rece si fara gust le-am vazut pe toate..... asa ca have fun pe litoralul romananesc :cheers:

Link to comment
Guest Bogdan

era foarta buna taxa si foarte bine fac ca o reintroduc. Cand se platea taxa...se organizau f multe concerte, era foarte bine pazita statiunea, foarte curata si multe alte avantaje. Dupa ce s-a scos..anu trecut...au disparut toate astea...chiar era un panou pe care era afisat tot ce se facea cu banii respectivi.

Link to comment

Gata...Isi mai ridica vreo vilutza cu vreo 20 de camere >_> ... ce tziganeala frate ! Sa platesti taxe ca sa te misti pe propia tzara ! E penibil frate ! ce-nseamna asta? toti mafiotii si strainii au pus mana pe plaje si nu stiu din ce sa mai scoata bani ! Doamne ce oameni :|

Link to comment

daca nu stiti despre ce e vb nu mai postati... el cu toti bani aia ( spre deosebirea de alti primari ) nu isi cumpara numai vile si piscine.... a bagat f mult in igiena si infrastructura orasului.... nici un primar nu a mai facut asa ceva pana acum.... el macar cere bani dar nu ii baga in buzunar ( nu pe toti) ...

Link to comment

daca nu stiti despre ce e vb nu mai postati... el cu toti bani aia ( spre deosebirea de alti primari ) nu isi cumpara numai vile si piscine.... a bagat f mult in igiena si infrastructura orasului.... nici un primar nu a mai facut asa ceva pana acum.... el macar cere bani dar nu ii baga in buzunar ( nu pe toti) ...

Iti recomand sa aplici propriul sfat...

In perioada feudala se mai puneau taxe pentru intrarea si iesirea dintr-un oras pentru cei din aceeasi tara... E drept ca unii in Romania au gandirea ca in evul mediu, dar nu inseamna ca e in regula.

Link to comment

Iti recomand sa aplici propriul sfat...

In perioada feudala se mai puneau taxe pentru intrarea si iesirea dintr-un oras pentru cei din aceeasi tara... E drept ca unii in Romania au gandirea ca in evul mediu, dar nu inseamna ca e in regula.

stai in constanta?? eu stau si vad cu ochi mei cat a crescut orasu... fata de cum era acum cativa ani .....si sincer 3 lei nusu cat e pentru cineva care vine la plaja sa se distreze..... oricum eu sunt pro .....

Link to comment

stai in constanta?? eu stau si vad cu ochi mei cat a crescut orasu... fata de cum era acum cativa ani .....si sincer 3 lei nusu cat e pentru cineva care vine la plaja sa se distreze..... oricum eu sunt pro .....

A crescut din incasarile din turism. Sa ma exprim altfel, din jefuirea turistilor. Care platesc preturi de 4 stele pentru ceva de 3 stele turcesti.

Oricum, nu e vorba de suma, ci de un principiu.

Link to comment
Guest Bogdan

stai in constanta?? eu stau si vad cu ochi mei cat a crescut orasu... fata de cum era acum cativa ani .....si sincer 3 lei nusu cat e pentru cineva care vine la plaja sa se distreze..... oricum eu sunt pro .....

desi nu stau in constanta am trecut pe acolo in ultimii 7-8 ani...cam de 2 ori pe an...si cel putin in legatura cu Mamaia sunt perfect de acord cu tine. S-a modernizat foarte mult si s-au schimbat foarte multe pe acolo mai ales de cand a fost pusa taxa...oricum nu e prea mare...si ce va costa...sa..stati cu masina in spate la unu care plateste si apoi sa mergeti dupa el? :D

Link to comment

desi nu stau in constanta am trecut pe acolo in ultimii 7-8 ani...cam de 2 ori pe an...si cel putin in legatura cu Mamaia sunt perfect de acord cu tine. S-a modernizat foarte mult si s-au schimbat foarte multe pe acolo mai ales de cand a fost pusa taxa...oricum nu e prea mare...si ce va costa...sa..stati cu masina in spate la unu care plateste si apoi sa mergeti dupa el? :D

Cuvantul PRINCIPIU va spune ceva?

Link to comment

nu sunt de acord cu taxa...ce sunt em in evul mediu? ca nu are bani nu e o scuza (ca sistemul administratiei publice nu functioneaza ar fi). ce-ar fi sa puna toti primarii bariere la intrarea in orasul lor? unde s-ar ajunge?

pai el a investit foarte multi bani in mamaia... si probabil au fost multi din fonduri proprii.... asa ca acum incearca si el sa mai acopere gaura....

Link to comment

O prostie ... urmeaza taxa de intrare in magazine, taxa de mers pe strada in functie de ora la care se face deplasarea, taxa pe purtat pantofi pe plaja, etc. Inca o manareala pentru a mulge bani de pe oamenii care strang bani un an intreg pentru a se simtit bine un sejur la mare.

Link to comment

Hai ma.. da-o incolo de treaba.. cum adica a investit din banii proprii...? Adica vrei sa spui ca tot ce a facut in Mamaia a facut din banii lui d buzunar..?

Oamenii de acolo platesc taxe si impozite pentru chestia asta, turistii, hotelurile platesc taxe si impozite pentru chestia asta. Parerea mea este ca taxa asta este..cum zicea cineva mai sus... sa isi ridice si el o vilisoara de 10-20 de camere..

Intr-adevar.. or sa fie mai putine masini in Mamaia.. nu ca in Bucuresti, pentru ca toti turistii o sa plece in Bulgaria sau Grecia de banii aia :|

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...