Jump to content
[SPAMMERS]Birdy

TOPIC de INTERES GENERAL !

Recommended Posts

Nam crezut ca se poate pana nu am patito eu (doohhh ca doar asha este normal) ... oameni buni .. (ma refer la linkmaniaci ) va recomand SA NU MAI ACCESATI ABSOLUT NICI UN LINK (link suspect) care il primiti pe mess... ca exista riscu ( in proportie de 100%) sa ramaneti fara mail-ul respectiv ... 8-|

Un mare hacker programator ... ( luaiash neamu la katerinka 8-| ) a copiat cateva pagini de pe site-ul original www.yahoo.com si lea urcat pe mini-site-ul de hosting www.home.ro. Daka primiti vreun link care va cere sa va logati pe yahoo ... (si are terminatie home.ro ... ex : www.yahooskins.home.ro ) SUB NICI o FORMA SA NU IL ACCESATI ... 8-|

Respectivul a creat un script ... si in momentul care va logati ... el primeste pass 8-|

Exact asha am patit si eu in urma cu 5 min ... si am ramas fara ID 8-| coincidenta nu este pt ca respectivul sa logat de cateva ori pe mail (timp in care stiti ce patiti ca va deconecteaza) ca intrun final sa imi schimbe pass de pe site ...

Deoarece banuiesc ( in proportie de 99% ) ca un Linkmaniac avea singuru motiv sami vrea mail-ul ( evident pt contul de MU ) ii doresc sa traiasca 1000 de ani in dosul unui cimitir parasit ... deoarece contul meu de MU Linkmania ... nu se afla pe acel user de yahoo ... si nici pe un mail de yahoo de altfel !

Ash dori ca un MOD sa faca acest topic pinned ( nu ma supar daka lati reformula sa sune ca un "anunt oficial" numa sa o faceti ... 8-|

Linkmaniaci Feritiva ... retards on the Prowl ...

WARN u're frends ... warn vecinii ... warn cine stie who ... dar dati si voi un mass akolo si avertizati lumea ...

Your's trully BirdyZaElf <_<

Link to comment
Share on other sites

Deci inseamna ca sa stricat si treaba cu yahoo-u....oricum contu meu e facu pe o adresa de mess pe care nu intru pe ea....deci aia pot da massuri la greu cu chestii de genu asta ;)

Oricum feriti-va de asa ceva ....Pacat de conturile care ati muncit de ceva timp pe ele .... :(

Link to comment
Share on other sites

majoritatea playerilor care au aks net se logheaza automat...deci nu cred ca ar fi vreo problema atata timp cat nu trebuie sa scriu de fiecare data id-ul si pass-ul :P (ma refer la mine) deci daca as primi asa ceva oricum n-as da I HATE MASS

Link to comment
Share on other sites

mi-a fost sters postul sau nu`l gasesc?! :rofl1: oricum, m-am incurcat putin... nu era ptr yahoo photos. era ptr hi5 =))

ma rog... explicasem in el cum se face o chestie de asta ca facusem si eu ptr hi5. daca chiar a fost sters...frumos ca am fost si anuntat...

Link to comment
Share on other sites

2 prieteni de-ai mei,jucatori de Mu...au primit asa ceva....trebuia sa te duci pe nu stiu ce site sa te loghezi...ca sa nu stiu ce poze sa vezi....ambii si-au pierdut adresele de mail...chestia e reala..aveti grija.

Link to comment
Share on other sites

CONCLUZIA ESTE DEFAPT>>> AVETI GRIJA CUI DATI ID D MSG SAU C LINKURI ACCESATI

ORICUM E TRASA D PAR FAZA DAR CU KESTIA CU HOME .RO SAU CEVA PROGRAMEL IL CRED K SINT PATIT :whistle:

=P

Link to comment
Share on other sites

siteuri de genu' acesta sunt pagini scam.. isi fac cont pe un site cu free hosting, cu un program ftp ridica sursa siteului www.yahoo.com la ei pe site cu putine modificari.. ei iti dau linku.. ( ' noul site al celor de la yahoo este www.exemplu.ro ) tu intri sa te loghezi si cand te lochezi ii trimite lu' ala care a facut pagina scam pe mail contul si parola ta..

va recomand sa nu va logati decat pe yahoo.com :D

Link to comment
Share on other sites

siteuri de genu' acesta sunt pagini scam.. isi fac cont pe un site cu free hosting, cu un program ftp ridica sursa siteului www.yahoo.com la ei pe site cu putine modificari.. ei iti dau linku.. ( ' noul site al celor de la yahoo este www.exemplu.ro ) tu intri sa te loghezi si cand te lochezi ii trimite lu' ala care a facut pagina scam pe mail contul si parola ta..

va recomand sa nu va logati decat pe yahoo.com :D

Esti un pic pe langa si mai induci si lumea in eroare .

Fenomenul este numit phishing , este un fenomen amplu ce vizeaza in primul rand obtineare de conturi bancare si parolele lor , de obicei siteurile vizate sunt cele de online shopping ( ebay , eastbay) . Paginile pe care hackeri le pun sunt identice cu originalul singura diferenta fiind la adresa din bara . Aici trebuie sa fiti atenti .

Incercati sa nu intrati pe toate siteurile obscure , de obicei cele oficiale ar trebuii sa fie safe .

Link to comment
Share on other sites

^^

pagin scam este o pagina care arata indentic cu pagina de login de la vre-un site ( ex.. yahoo, msn, google) dar cand userul se logheaza, contul lui (user+pass) sunt trimise pe mailul "hackerului".

Un mare hacker programator ... ( luaiash neamu la katerinka 29.gif ) a copiat cateva pagini de pe site-ul original www.yahoo.com si lea urcat pe mini-site-ul de hosting www.home.ro. Daka primiti vreun link care va cere sa va logati pe yahoo ... (si are terminatie home.ro ... ex : www.yahooskins.home.ro ) SUB NICI o FORMA SA NU IL ACCESATI ...

presupun ca la asta s-a referit si el.. Pagina Phishing e asemanatoare scamu-lui

Link to comment
Share on other sites

^^

pagin scam este o pagina care arata indentic cu pagina de login de la vre-un site ( ex.. yahoo, msn, google) dar cand userul se logheaza, contul lui (user+pass) sunt trimise pe mailul "hackerului".

presupun ca la asta s-a referit si el.. Pagina Phishing e asemanatoare scamu-lui

Documenteaza-te !

Eu am explicat pe scurt cum sta treaba , mai sus aveti detaliat ...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate am patit si eu chestia asta cu parola . Am primit un mass de la un prieten (caruia ii fusese furata parola) care imi zicea sa intru pe site`ul ala ... si tot a insistat pana cand am cedat si am accesat link`ul respectiv. M-am trezit "Signed Out" deoarece acel cineva care imi scria de pe id`ul prietenului meu imi schimbase parola. Am avut noroc ca nu mi`a sters persoanele din lista mea de Messenger si m-a ajutat faptul ca mai tineam minte acea intrebare secreta care ti se cere in momentul cand iti faci mail nou ! Cum am reintrat pe mess, am dat un mass cu dedicatie mamei hackerului, sper ca intr`un final a ajuns si la el acel mass ! :D So ... Pay Atention Kids ! :nanana:

Link to comment
Share on other sites

Bine acuma, cat de ..... hmmm, nu vreau sa jignesc pe nimeni, deci ..... neatent sa fi sa-ti dai atat de usor cont + parola? Adica, hai sa fim seriosi, sa zicem ca-ti spune ca-ti da niste poze, nu te duce capul ca nu ar fi nici un motiv sa te loghezi pe yahoo? Ma rog, pentru a fi la adapost de viitoare atacuri, nu va incredeti in nici un link ce va directioneaza spre un site ce va cere login. Sub nici un motiv.

LE: BTW, Birdy, nu e

Un mare hacker programator
, e chiar usor de facut ceea ce a facut el. Iti trebuie doar cunostinte sumare de html.
Link to comment
Share on other sites

Bine acuma, cat de ..... hmmm, nu vreau sa jignesc pe nimeni, deci ..... neatent sa fi sa-ti dai atat de usor cont + parola? Adica, hai sa fim seriosi, sa zicem ca-ti spune ca-ti da niste poze, nu te duce capul ca nu ar fi nici un motiv sa te loghezi pe yahoo? Ma rog, pentru a fi la adapost de viitoare atacuri, nu va incredeti in nici un link ce va directioneaza spre un site ce va cere login. Sub nici un motiv.

LE: BTW, Birdy, nu e , e chiar usor de facut ceea ce a facut el. Iti trebuie doar cunostinte sumare de html.

subscriu. ala ca ala, a facut programul, baiat destept etc. Dar tu de ce ai bagat datele? /:)

Link to comment
Share on other sites

da a fost vina mea :P nam spus altceva ... mam grabit ... :P

adevaru e .. ca , cand copii sursa unei pagini de pe net ... nuti iese in cel mai mic detaliu ... trebuie sa stii sa o finisezi ..

pagina asta care am accesato era pfff normal ... dupa ce mam logat chiar ma redirectionat catre pagina originala de Yahoo ...

daka nu apuci sa observi adresa... www.X.com .org .net ... sincer nu prea vad cum sati dai seama ca e hokes... 8-|

Link to comment
Share on other sites

Birdy' date='Jun 7 2007, 07:45' post='2008152']

da a fost vina mea :P nam spus altceva ... mam grabit ... :P

adevaru e .. ca , cand copii sursa unei pagini de pe net ... nuti iese in cel mai mic detaliu ... trebuie sa stii sa o finisezi ..

pagina asta care am accesato era pfff normal ... dupa ce mam logat chiar ma redirectionat catre pagina originala de Yahoo ...

daka nu apuci sa observi adresa... www.X.com .org .net ... sincer nu prea vad cum sati dai seama ca e hokes... 8-|

am primit si eu mesaje cu ele... dak nu esti atent poti sa te tapesti <_<

Link to comment
Share on other sites

stai linistit birdy, ca sunt alti despteti care gasesc pe net "metode de a fura parola de yahoo a cuiva" si trimit aia mail la o adresa (probabil la cel care a scris geniala metoda de a fura o parola) cu user si passu lor si useru celui care vor sa-i fure parola si se trezesc ca nu mai au cont :( ...cata inteligenta..

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am tzapit asa tot din cauza unui MASS ( nu il uit pe cel care l-a dat in veci :angry1: ), am dat click si aparuse o un site mic care continea un keylogger ce il trimitea unei persoane care avea cont de Hi5 sub forma de comment ... daca dadea accept la comment, iti venea parola si userul persoanei respective prin mail cu ajutorul unui keylogger ( astea erau detaliile de pe site ).Dar defapt era o smecherie care iti trimitea tie keylogger-ul, nicidecum persoanei care urma sa fie "atacata".Si cu ajutorul acestui keylogger, persoana care facuse site-ul primea prin mail absolut tot ce scria tastatura. ( serios, mi-a povestit un coleg care a mai avut asemenea tangente cu site-uri dinastea ).Asa ... si prin acest mod mi-a fost furat un cont de Knight Online cu Gold Premium ( Gold Premium = cel mai bun tip de Premium care costa 24 $ ) cumparat de abia 2 zile, niste CC-uri care nu erau in intregime ale mele ( m-am certat cu un tovaras din cauza asta ca o parte din ele erau ale lui ).Deci sa fiti foarte atenti cu dinastea ... sunt fffff. periculoase !!! :pumn: .De atunci ma feresc de toate porcariile astea ...

Link to comment
Share on other sites

Si eu mai primesc,dar toti cei de la care am luat mass,au luat ignore..m-am saturat,tot felul de mass message,ba ionel e pe moarte,ba viorica,ba nu mai stiu care,ba intra pe pagina asta,ba "vezi ce faza tare"....mda

mesajul tre sters,si userul care da asemenea mass message sa fie raportat,si sa i se dea ignore

Sunt multi pusi pe ganduri rele,cei care ii am in lista de yahoo de ex,cand dau mass,dau despre ceva important,stiu eu, un eveniment important din istorie,un lucru ce nu stiam din filozofie..ceva in genul,alte massuri nu citesc

Scurt si la subiect,nu trebe bagate in seama mass message,sau alte"reclame" fie ca sunt pe messenger,pe icq,prin mail sau prin altele,asa stii bine ca nu iti vei pierde contul,parola sau altceva

Link to comment
Share on other sites

B) hehe .. si eu mai faceam chestioare dastea :P ... da mnoah ... im a good boy now :tiphat: .. oricum prima data am fkt rost de cva programele de hack .. si eram varza :whistle: nici macar nu stiam ce inseamna IP ... =))

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...